W styczniu Słowenia, w maju Włochy. Przewodnik Lonely Planet podpowiada, gdzie i kiedy jechać na wakacje

Marzą ci się rajskie plaże lub ekscytujące wypady w góry, ale nie wiesz, kiedy i gdzie będzie najkorzystniej zorganizowac podróż? Wydawnictwo Lonely Planet w swojej nowej książce "Where to go when" informuje, które kierunki obrać w danym miesiącu.
W styczniu warto jechać na Słowenię, ewentualnie do Szwajcarii. A w pozostałe miesiące? W styczniu warto jechać na Słowenię, ewentualnie do Szwajcarii. A w pozostałe miesiące? istock.com/kolaż: Redakcja

W styczniu Słowenia, w maju Włochy. Przewodnik Lonely Planet podpowiada, gdzie i kiedy jechać na wakacje

Marzą ci się rajskie plaże lub ekscytujące wypady w góry, ale nie wiesz, kiedy i gdzie będzie najkorzystniej zorganizowac podróż? Wydawnictwo Lonely Planet w swojej nowej książce "Where to go when" informuje, które kierunki obrać w danym miesiącu.

"Where to go when" (Gdzie kiedy jechać) to prosty przewodnik, z którego dowiemy się, kiedy mamy szansę zobaczyć zorzę polarną oraz w którym okresie unikniemy upału i dzikich tłumów. Niestety większość proponowanych miejsc, to kraje odległe i egzotyczne. Jednak jeśli już wydajemy fortunę na daleką podróż, to warto wiedzieć, kiedy ją zaplanować, by stała się naprawdę niezapomniana.

Tasmaniaistock.com

Styczeń

W styczniu z bliskich rejonów Lonely Planet proponuje Słowenię i Szwajcarię. Reszta kierunków jest dosyć odległa: Uganda, Lanzarote, Kerala w Indiach, Grenada, Sydney, Floryda, Honsiu w Japonii, Gwatemala i... Półwysep Antarktyczny.

To podobno również dobry czas dla miłośników przyrody. Warto w styczniu odwiedzić południowe Serengeti w Tanzanii, by móc obejrzeć gnu oraz odkrywać wolną od turystów Tasmanię (na zdjęciu).

Zorza polarna - Islandia Zorza polarna - Islandia istock.com

Luty

Według Lonely Planet w lutym warto wybrać się do Ibizy, Gambii, Kambodży, Singapuru, Haiti, Wenecji.

Za to w Islandii, Laponii i Andorze panują w tym czasie idealne warunki do uprawiania turystyki pieszej i narciarstwa. Miłośnicy pięknych widoków powinni też zachwycić się widzianą wtedy zorzą polarną.

A może lubisz nurkować? W takim razie w lutym wybierz się do Hondurasu - czekają cię tam sprzyjające warunki pogodowe i stosunkowo niskie ceny.

To także okres karnawału w Rio de Janeiro, a w Argentynie, trafimy na liczne w tym czasie degustacje win.

Malediwy Malediwy istock.com

Marzec

Marzec jest idealny, by wyjechać na Sycylię, Kostarykę, Cypr, Malediwy (na zdjęciu), do Republiki Południowej Afryki, Tyrolu w Austrii, Sri Lanki, Malezji. Jest tam wtedy piękna pogoda i stosunkowo niewielu turystów.

Miłośnicy zwierząt powinni wtedy wyruszyć na spotkanie z wielorybami szarymi u wybrzeży Baja California (Meksyk), tygrysami w Madhya Pradesh (Indie) czy pandami w Syczuan (Chiny).

Nie zawiedziemy się, jeśli w marcu ruszymy w kierunku Ameryki Południowej. Podobno Wodospad Iguazu znajdujący się na granicy brazylijsko-argentyńskiej, jest wtedy najpiękniejszy.

Nepal Nepal istock.com

Kwiecień

W Polsce mało kto jeszcze w kwietniu myśli o wakacjach. Tymczasem to doskonały czas, by wyjechać do Panamy, Krainy Jezior w Anglii, na Filipiny, w Alpy, Brukseli, Nepalu (na zdjęciu) i Andaluzji.

W kwietniu warto spędzić noc "pod gwiazdami" na pustyni w Jordanii i odkrywać tamtejsze starożytne atrakcje. Jest to także inspirujący czas, aby zobaczyć kolorowe kwiaty sakura w Japonii.

Bermuda Coast Bermuda Coast istock.com

Maj

Eksperci Lonely Planet sugerują, by w maju wybrać się na Bermudy (na zdjęciu), Wyspę Północną w Nowej Zelandii, wybrzeża Amalfi we Włoszech, do Maroko, Doliny Loary we Francji, Izraela, Pragi, Kuby, Namibii Południowej.

Maj sprzyja również wyprawom do Czarnogóry i hiszpańskiej Galicji - wtedy panuje tam przyjazny klimat oraz nie ma wielu turystów.

Kanada Kanada istock.com

Czerwiec

Proponowane kierunki w czerwcu: Jamajka, Iran, Sardynia, Lizbona, Park Narodowy Yosemite, Bora-Bora.

Dla miłośników przyrody idealną lokalizacją będą Góry Skaliste, a w szczególności piękne pasmo Canadian Rockies (na zdjęciu).

Wtedy też warto jechać na Borneo, by obejrzeć wylęg żółwi, odwiedzić ranczo w Montanie i nurkować na Ningaloo Reef.

Jeśli pociągają cię głównie kulturalne atrakcje, w czerwcu masz okazję wybrać się na Festiwal Operowy w Weronie.

Alaska Alaska istock.com

Lipiec

W lipcu Lonely Planet proponuje Mongolię, Alaskę (na zdjęciu), Japonię, Zanzibar, Himalaje, Azory lub Szwarcwald w Niemczech.

Kusząca jest również wizja wyjazdu do Brazylii, na równinę Pantanal. Zwykle tereny są tam podmokłe, jednak w lipcu panuje pora sucha. To idealny czas, by zobaczyć kolorowe tukany i ary, a nawet jaguary.

Zambia Zambia istock.com

Sierpień

Na sierpień eksperci Lonely Planet przygotowali bardziej przyjazną listę. W tym miesiącu dobrze jest odwiedzić Szwecję, Bułgarię (Sofia), Niemcy (Berlin), Francję (Champagne). Dalsze rejony to Islandia, Zambia (na zdjęciu), Malawi, Ekwador, Turcja, Nowa Gwinea.

Ponadto w Buenos Aires odbywa się w sierpniu festiwal sztuki, na którym po prostu warto być.

Gruzja Gruzja istock.com

Wrzesień

Wrzesień to piękny czas, by jechać w polskie góry. Jednak Lonely Planet szykuje dla nas coś innego: Jedwabny Szlak w Azji Środkowej, Tybet, Gruzję (na zdjęciu), Koreę Południową, RPA, Indonezję, Korsykę.

Podobno nie da się we wrześniu nie docenić złotej jesieni w Pekinie, a także mglistej aury San Francisco. Fascynaci przygód, powinni udać się wtedy na trekking wokół Mont Blanc, safari w Kenii lub rejs po niemieckiej Mozeli.

Seszele Seszele istock.com

Październik

Jeśli komuś nie udało się wziąć urlopu w okresie letnim, nic nie traci. Lonely Planet poleca w październiku wyjazd na Fidżi, Seszele (na zdjęciu), do Tajwanu, Boliwii, Nowego Jorku lub bardziej ekonomicznie, na Słowację.

Miłośnicy pięknych widoków górskich powinni udać się do Darjeeling w Indiach i do Bhutanu.

Simien Simien istock.com

Listopad

Listopad otwiera przed nami długą listę miejsc, w które warto się wybrać. Czeka na nas wtedy Nikaragua, Kajmany, etiopskie góry Simien (na zdjęciu), Kostaryka, RPA, Nepal, HongKong.

Wielbiciele opalania powinni wybrać się na Barbados i do Puerto Rico. Z kolei w Gwatemali jest o tej porze na tyle chłodno, by w komfortowych warunkach zwiedzać ruiny Majów.

Jasper Jasper istock.com

Grudzień

Koniec roku to także okazja do  zwiedzenia wspaniałych miejsc. Lonely Planet poleca w tym czasie Laos, Senegal, Teneryfę, Mikronezję, San Sebastian w Hiszpanii.

Wolisz zimowy klimat? Odkryj Szwecję, kanadyjski Park Narodowy Jasper (na zdjęciu) lub podróż Lodowym Ekspresem w Szwajcarii.