8 pomysłów na ferie w Polsce. Również dla tych, którzy nie jeżdżą na nartach

Nie lubisz albo nie potrafisz jeździć na nartach? Wybraliśmy najciekawsze miejsca z różnych zakątków Polski, do których możesz pojechać na ferie. Okazuje się, że zimą jest co robić nie tylko w Tatrach, ale też nad Bałtykiem!
Panorama Jeleniej Góry Panorama Jeleniej Góry fot. Karol Woliński

Dolny Śląsk: Jelenia Góra i kopalnie

Ferie w Polsce 2018 zaczynają się 15 stycznia. Jako pierwsi wolne dni będą mieli uczniowie z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Od 22 stycznia ferie zaczną się nad Podlasiu i w województwie warmińsko-mazurskim. Później wolne będą mieli uczniowie z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Jako ostatni, od 12 lutego, na ferie pojadą dzieci i młodzież z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Do Jeleniej Góry chętnie zaglądają turyści z Polski, Niemiec i Czech. Wiele z nich przyjeżdża tutaj, aby zobaczyć dobrze odnowioną starą część rynku oraz średniowieczny układ, który doskonale się tutaj zachował. Centralną część jeleniogórskiego rynku stanowi późnobarokowy ratusz, który zbudowany został w XVI wieku. Cennym zabytkiem jest także kościół Krzyża Świętego, który kiedyś był świątynią ewangelicką. Zbudowano go w latach 1709-1718, a jego twórcy wzorowali się na sztokholmskim kościele św. Katarzyny. Świątynia imponuje swym rozmiarem. Jednocześnie może pomieścić nawet 4 tysiące wiernych.

Będąc już w Jeleniej Górze, obowiązkowo trzeba odwiedzić Cieplice, które kiedyś były osobną miejscowością. Dziś tę uzdrowiskową dzielnicę miasta odwiedzają turyści chcący połączyć odpoczynek z kuracją opartą na bazie wód termalnych.

Młodszych z pewnością ucieszy wizyta w oddalonym o około 60 km Wałbrzychu. Znajduje się tam Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. To muzeum, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o węglu, górnictwie i górnikach. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie i trwa około 120 minut. Ostatnia grupa wchodzi o godzinie 16:00. Stara Kopalnia to także galeria sztuki, w której odbywają się liczne wystawy. Górniczy kompleks odnowiono w 2015 r. i teraz może śmiało uchodzić za jeden z ładniejszych obiektów w całym mieście.

Stara Kopalnia w WałbrzychuStara Kopalnia w Wałbrzychu, fot. SEBASTIAN MATECZUK (materiały prasowe)

Toruń zimą Toruń zimą fot. WOJCIECH KARDAS (AG)

Toruń: nie tylko pierniki

To idealne miejsce dla miłośników zabytków. Stare Miasto w Toruniu to przykład dobrze zachowanego układu miasta średniowiecznego. Zabytkowa zabudowa już w 1997 r. wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, dlatego w centrum Torunia próżno szukać kolorowych, pstrokatych szyldów sklepowych czy wielkich bilbordów z reklamami.

Spacerując po klimatycznych ulicach, warto odwiedzić Krzywy Dom, dom Mikołaja Kopernika i kościół św. Janów z wieżą widokową. Wprawdzie większość kamienic odbudowano w XIX i XX wieku w stylu neogotyckim lub neorenesansowym, ale jako całość toruńskie Stare Miasto sprawia wrażenie bardzo starego.

Ważnym punktem na mapie miasta jest Żywe Muzeum Piernika, które ulokowano w zrekonstruowanej XVI-wiecznej piekarni. Zwiedzający mogą brać udział w specjalnym pokazie: wyrabiać ciasto piernikowe, dodawać przyprawy korzenne, miód i przy użyciu drewnianych form kształtować z ciasta własne wyroby. Uformowane, a potem własnoręcznie upieczone pierniki można zabrać do domu.

W Toruniu obowiązkowym punktem wycieczek jest także Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu. Nowoczesny budynek jest ciekawie zaprojektowany, a odkrywanie poszczególnych sal ekspozycyjnych kończy się wyjściem na taras widokowy, z którego rozpościera się widok na północną część miasta.

20.06.2015 Torun . Muzeum Torunskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4  w dzien otwarcia .   Fot. Mikolaj Kuras / Agencja Gazeta DLOTO strony lokalne GW - Toruń SLOWA KLUCZOWE: turysta turysci zwiedzanie piernik ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOTO strony lokalne GW - ToruńMuzeum Toruńskiego Piernika (fot. MIKOŁAJ KURAS, AG)

Zakopane Zakopane Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Tatry: Zakopane bez nart

W zestawieniu nie mogło zabraknąć Zakopanego. Wcale nie trzeba być narciarzem, aby mieć tutaj co robić. Zimowa stolica Polski ma wiele atrakcji. Można wjechać kolejką na Kasprowy Wierch czy Gubałówkę albo spacerować po malowniczych dolinach. Miłośnicy mocniejszych wrażeń powinni spróbować przejażdżki skuterem śnieżnym albo psim zaprzęgiem. Dodatkowo - osoby lubiące spędzać czas na świeżym powietrzu z pewnością zaciekawi jazda na łyżwach i kulig z pochodniami.

Lubisz ciepło? Powinieneś zajrzeć do tamtejszego aquaparku. Oprócz basenu rekreacyjnego i rekreacyjno-pływackiego jest tutaj także basen geotermalny. Młodsi bawić się mogą w "dzikiej rzece", której kręte koryto ma przypominać górski potok. Jest też kilka zjeżdżalni, z których najdłuższa ma 166 metrów długości.

30.01.2011 MALE CICHE , POLANA LICHAJOWKI - ? KUMOTERSKA GONBA ?  PARADA GAZDOWSKA W KTOREJ OCENIANY JEST WYGLAD KONIA I ZAPRZEGU .  FOT.  MAREK PODMOKLY / AGENCJA GAZETAFot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Ujście Świny do Morza Bałtyckiego Ujście Świny do Morza Bałtyckiego fot. Marcin Polak (flickr), licencja: CC BY 2.0

Świnoujście: Bałtyk zimą

Gdzie zaczyna się Polska? Mieszkańcy Świnoujścia twierdzą, że właśnie tutaj. Świnoujście to jedyne miasto w Polsce położone na wyspach i jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na Wybrzeżu. Miasto wraz z okolicą są idealnym miejscem na urlop również zimą. Plaża jest tutaj piaszczysta i bardzo szeroka, dlatego spacer wzdłuż brzegu może być przyjemny nawet w chłodne dni.

Świnoujście pochwalić może się dobrze zachowanymi zabytkami. Jednym z ciekawszych jest latarnia morska, którą zbudowano w 1858 r. Latarnia ma 68 metrów wysokości i aby wejść na jej szczyt, trzeba pokonać aż 300 schodów. Na liście atrakcji jest również Fort Zachodni (na wyspie Uznam) i Fort Gerharda. Ten ostatni powinien spodobać się dzieciom, które pod okiem przewodnika mogą odbyć prawdziwą pruską musztrę. Z kolei amatorów opuszczonych miejsc zainteresuje Podziemne Miasto. Tworzy je pięć podziemnych schronów, połączonych specjalnymi korytarzami.

18.02.2011 SWINOUJSCIE , PLAZA MIEJSKA . FOT . ARTUR KUBASIK / AGENCJA GAZETAfot. ARTUR KUBASIK (AG)

Puszcza Białowieska Puszcza Białowieska fot. ALEKSANDER (istock)

Puszcza Białowieska

Zima jest tutaj wyjątkowa. Tereny Puszczy Białowieskiej stanowią lasy, wyjątkowe ze względu na swoją urodę i walory przyrodnicze. Widać to zwłaszcza zimą, kiedy pokryte śniegiem dzikie tereny wyglądają majestatycznie. Puszcza Białowieska to królestwo żubra. Zwierzę łatwiej wytropić zimą, ponieważ zostawia na śniegu ślady. Aby pobawić się w tropicieli, najlepiej skorzystać z usług przewodnika. Jego wynajęcie na 6 godzin kosztuje 330 zł, dlatego najlepiej puszczę odwiedzić w grupie sześciu osób. Właśnie tyle może uczestniczyć w wyprawie z przewodnikiem.

W samym sercu dzikich lasów znajduje się niewielka Białowieża. Miejscowość stanowi główne centrum turystyczne. To właśnie tam znajduje się siedziba parku narodowego, muzeum, cerkiew, liczne hotele i kwatery agroturystyczne oraz restauracje. W Białowieży również najłatwiej jest zorganizować kulig po lasach czy wypożyczyć narty biegowe.

Puszcza Białowieskafot. IZANBAR (istock)

ICHOT Brama Poznania ICHOT Brama Poznania fot. Łukasz Gdak, źródło: Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT Brama Poznania ICHOT

Poznań bez Koziołków

Leżący nad Wartą Poznań to miasto ze wspaniałym Starym Rynkiem i wieloma cennymi zabytkami rozsianymi również daleko od centrum. Przechadzając się wśród szerokich arterii i wąskich uliczek, koniecznie trzeba zajrzeć na Ostrów Tumski. To najstarsza część miasta z potężną bazyliką, w której spoczywają Mieszko I i Bolesław Chrobry. Tuż obok znajduje się niewielka dzielnica - Śródka, która w ostatnich latach zyskała zupełnie nowe życie. To za sprawą licznych kawiarni i restauracji, które zaczęły tam działać.

Z katedrą ciekawie kontrastuje Brama Poznania. To nowoczesny budynek o kształcie kostki, który wyrósł nad brzegiem niewielkiej Cybiny. W środku działa muzeum, które przypomina o początkach polskiej państwowości.

Innymi ważnymi budynkami w mieście, które trzeba zobaczyć są: Zamek Cesarski, Teatr Wielki, modernistyczny Okrąglak i kultowy już Stary Browar. Z kolei fani starych kamienic powinni udać się na spacer na Jeżyce.

Poznań, Rynek ŚródeckiRynek Śródecki w Poznaniu (fot. ŁUKASZ CYNALEWSKI /AG)

Bulwar w Gdyni Bulwar w Gdyni fot. KAMIL GOZDAN

Trójmiasto

O nudę trudno również w Trójmieście. Pobyt nad Zatoką Gdańską najlepiej rozpocząć od spaceru po gdańskiej starówce. Kontemplacja sztuki? Tutaj z pomocą przychodzi Muzeum Narodowe, gdzie znajduje się słynny Sąd Ostateczny Memlinga.

W Gdyni koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Emigracji, które otwarto w historycznym budynku Dworca Morskiego w Gdyni. To właśnie stąd w latach 30. XX wieku wypływali Polacy na legendarnych transatlantykach. Kierunkiem ich podróży były najczęściej Stany Zjednoczone.

Nie zapominajmy o Sopocie. Spacer po tamtejszym molo dostarcza wrażeń niezależnie od pory roku.

Muzeum Emigracji w GdyniMuzeum Emigracji w Gdyni (fot. DOMINIK SADOWSKI)

Polska Południowa, Śnieżka, Karkonosze. Śnieżka ma 1602 m n.p.m. To najwyższa góra Karkonoszy i Sudetów, a zarazem Czech. Śnieżka leży na pograniczu polsko-czeskim - malowniczy szlak na szczyt wiedzie m.in. grzbietem górskim wzdłuż granicy państw. Na Śnieżce znajduje się schronisko i Obserwatorium Wysokogórskie, a także XVII-wieczna kaplica św. Wawrzyńca. Polska Południowa, Śnieżka, Karkonosze. Śnieżka ma 1602 m n.p.m. To najwyższa góra Karkonoszy i Sudetów, a zarazem Czech. Śnieżka leży na pograniczu polsko-czeskim - malowniczy szlak na szczyt wiedzie m.in. grzbietem górskim wzdłuż granicy państw. Na Śnieżce znajduje się schronisko i Obserwatorium Wysokogórskie, a także XVII-wieczna kaplica św. Wawrzyńca. Szczyt Śnieżka w Karkonoszach, fot. Shutterstock

Karpacz aktywnie

Zestawienie zamyka Karpacz. Miasto może śmiało uchodzić za wymarzone miejsce na zimowy urlop. Wprawdzie najpopularniejszą formą rozrywki w regionie są narty, ale w Karpaczu można również wybrać inne formy spędzania wolnego czasu. Wśród nich jazda na łyżwach, alpejski tor bobslejowy, snowboard i ścieżka saneczkowa. Natomiast w poszukiwaniu ciszy i spokoju najlepiej wybrać się na wyprawę jednym z wielu szlaków turystycznych po Karkonoszach.

Góry są tutaj łagodne, szlaki zimowe dobrze oznakowane przy pomocy sześciometrowych tyczek, a zmęczony i zmarznięty turysta może odpocząć i ogrzać się w jednym z licznych schronisk. Szczególnie ciekawym miejscem jest Schronisko PTTK "Samotnia", malowniczo położone nad Małym Stawem. Wycieczkę w góry najlepiej zacząć przy świątyni Wang. Budynek jest jednym z 32 zachowanych do dzisiaj skandynawskich zabytków architektury romańskiej, który dziwnym trafem znalazł się właśnie w Karpaczu. W Polsce taki obiekt mamy tylko jeden.

Świątynia Wang w KarpaczuŚwiątynia Wang w Karpaczu (fot. BORZYWOJ / istock)