Urlop jesienią? Dlaczego nie! 10 genialnych miejsc w Polsce

Jesień to idealny czas na kilkudniowy wyjazd. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, kiedy liście na drzewach zmieniają swój kolor. Dodatkowo, poza sezonem jest taniej, a na szlakach nie spotkasz tłumów turystów. Jeśli nie miałeś okazji jeszcze wyjechać na urlop, albo potrzebujesz drugiego, zaplanuj kilkudniowy wypad w Polskę.
Pieskowa Skała Pieskowa Skała fot. DZIEWUL (istock)

Urlop jesienią? Dlaczego nie! 10 genialnych miejsc w Polsce

Jesień to idealny czas na kilkudniowy wyjazd. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, kiedy liście na drzewach zmieniają swój kolor. Dodatkowo, poza sezonem jest taniej, a na szlakach nie spotkasz tłumów turystów. Jeśli nie miałeś okazji jeszcze wyjechać na urlop, albo potrzebujesz drugiego, zaplanuj kilkudniowy wypad w Polskę.

Pieskowa Skała

Jeśli chcesz zrobić świetne zdjęcia polskiego jesiennego krajobrazu, wiele malowniczych kadrów znajdziesz w Ojcowskim Parku Narodowym. Szczególne zachwyty wśród pisarzy, poetów, a potem i filmowców wzbudzał zawsze Zamek w Pieskowej Skale i Maczuga Herkulesa. Zagrał on między innymi w takich produkcjach jak "Stawka większa niż życie" (odcinek "Liść Dębu"), "Podróż za jeden uśmiech" (odcinek "Pożegnanie z Dudusiem"), "Pierścień i róża" czy "Ogniem i mieczem". Dolina Prądnika w barwach jesieni również prezentuje się wyjątkowo.

Pieskowa Skałafot. EWG3D (istock)

Lanckorona Lanckorona fot. WELCOMIA (istock)

Lanckorona

Jeśli jeszcze nie byłeś w tej oddalonej o kilka kilometrów od Kalwarii Zebrzydowskiej wsi, koniecznie zrób to tej jesieni. Tutaj czas się zatrzymał, nikt nie rozmawia o polityce i wszyscy się do siebie uśmiechają. Wypij kawę na rynku z widokiem na góry, przespaceruj się wśród zabytkowych domków i zwiedź ruiny zamku z XIV wieku! Możesz też przyjechać tu zimą na festiwal: Anioł w Miasteczku. Mieszkańcy Lanckorony i goście przebierają się wtedy za anioły, co na dobre wprowadza świąteczną atmosferę.

Polska atrakcje. Lanckorona. atrakcją tej niedużej małopolskiej wsi usytuowanej na zboczy Lanckorońskiej Góry, jest historyczna zabudowa otaczająca głównie rynek. Wiele zabytkowych drewnianych domów Lanckorony zachowało oryginalny XIX-wieczny charakter. Osadę upodobali sobie artyści, którzy organizują tu plenery malarskie i fotograficzne. W Lanckoronie zamieszkiwał m.in. Marek Grechuta.Lanckorona / Fot. mzopw/CC/Wikimiedia

Rynek i kościół św. Trójcy Rynek i kościół św. Trójcy Fot. Shutterstock

Tykocin

Położony nad Narwią Tykocin służył dawniej polskim i litewskim arystokratom za modny kurort. W różnych okresach historii jako skarbiec wykorzystywali go także Zygmunt August czy hetman Czarniecki. Do dziś można tu podziwiać zabytki związane z historią Podlasia, w tym barokową Wielką Synagogę i Dom talmudyczny, w których mieści się dziś Muzeum Kultury Żydowskiej, klasztor Bernardynów, czy XVIII-wieczny szpital. W Tykocinie obecne są także akcenty holenderskie - można tu zwiedzić stary wiatrak typu koźlak - taki, od jakiego wzięły się bajki o chatkach na kurzej łapce (zbliżanie się skrzydeł wiatraka było niebezpieczne).

TykocinZrekonstruowana twierdza (fot. CC BY-SA 3.0/ Fczarnowski/ Wikimedia Commons)

Tarnica Tarnica fot. Przemyslaw Kozuch (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Bieszczady

Ponoć marzeniem każdego mieszkańca dużego miasta pracującego w korporacji jest rzucić wszystko i przeprowadzić się w Bieszczady. Jeśli nie możesz tego zrobić, ucieknij od rutyny przyjeżdżając tu choć na kilka dni. Jesienny trekking po bieszczadzkich połoninach i odkrywanie starych drewnianych cerkwi, takich jak te w Hoszowie czy Smolniku, to ogromna przyjemność, ale domatorzy również znajdą tu coś dla siebie. Bieszczady lubią zaskakiwać - we wsi Zatwarnica przerobiono starą stajnię na kino studyjne.

Cerkiew w Smolnikufot. GRAPHIA76 (istock)

Zamek w Janowcu Zamek w Janowcu Zamek w Janowcu/Fot. Shutterstock

Janowiec nad Wisłą

Romantyczny krajobraz położonego na skarpie Zamku w Janowcu na tle kolorów polskiej jesieni w subtelny sposób przygotuje każdego do zmiany sezonu. Położony na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego Janowiec często ginie w cieniu słynnego sąsiada Kazimierza. Warto jednak przeprawić się przez Wisłę, żeby zobaczyć tu XVI-wieczny zamek rodziny Firlejów i zadumać się nad jego utraconą świetnością. Zanim popadł w ruinę, budynek składał się z siedmiu wielkich sal i prawie stu mniejszych komnat - był tym samym jednym z największych zamków w Polsce. Dziś po dawnej świetności zostały ruiny, fosa, a także duch Czarnej Damy.

Janowiec nad Wisłąfot. istock

Nałęczów park pijalnia wód mineralnych Nałęczów park pijalnia wód mineralnych fot. Nutaj (wikimedia.org), licencja: Attribution-Share Alike 3.0 Poland

Nałęczów

Nałęczów jesienią to wymarzone miejsce na kilkudniową regenerację ciała i ducha. To śliczne miasto uzdrowiskowe, w którym skołatane nerwy koiły takie postaci jak Bolesław Prus, Witkacy czy Henryk Sienkiewicz. W Nałęczowie mieszkał także przez wiele lat Stefan Żeromski, a jego muzeum można zwiedzić w jego domu w stylu zakopiańskim, w którym pisarz zakończył pracę nad powieścią "Dzieje Grzechu". Samo uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób serca i rehabilitacji ortopedycznej, jeśli masz więc dolegliwości w tym zakresie, może to być dodatkowym argumentem za odwiedzeniem Nałęczowa.

Nałęczów - stare łazienkiNałęczów, Stare łazienki (fot. Pibwl (wikimedia.org), licencja: Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Augustów, pomnik papieża Jana Pawła II Augustów, pomnik papieża Jana Pawła II fot. SABRINA MELISSA MELIS (istock)

Augustów

Co prawda jesienią będzie już zbyt późno, żeby skorzystać z wyciągu do nart wodnych, który jest już kultową atrakcja miasta, ale po sezonie letnim wcale nie robi się tutaj nudno. Spacer po klimatycznych bulwarach i kawa w jednej z kawiarni przy Rynku Zygmunta Augusta to niektóre ze sposobów na to, jak miło spędzić wolny czas w Augustowie jesienią. Na obiad koniecznie wybierz się do kultowego "Albatrosa", która w latach 60. była jedną z najnowocześniejszych i najmodniejszych lokali na Suwalszczyźnie. Zjedzenie placka po węgiersku w Albatrosie to pożegnanie lata z klasą.

Toruń - 'Jest klejnotem polskiej turystyki i jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju' - zachwala CNN. Wspomina o najważniejszych symbolach Torunia, Mikołaju Koperniku i piernikach. Poleca wejście na wieżę ratuszową i wizytę w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej, aczkolwiek podaje adres Żywego Muzeum Piernika na Rabiańskiej. Toruń - 'Jest klejnotem polskiej turystyki i jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju' - zachwala CNN. Wspomina o najważniejszych symbolach Torunia, Mikołaju Koperniku i piernikach. Poleca wejście na wieżę ratuszową i wizytę w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej, aczkolwiek podaje adres Żywego Muzeum Piernika na Rabiańskiej. Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl

Toruń

Toruń nie został zniszczony podczas wojny, przez co może się pochwalić unikatowym średniowiecznym zespołem miejskim. Miasto zostało założone na początku XIII wieku przez Krzyżaków w strategicznym przecięciu się ważnych szlaków handlowych. Spacer po Toruniu to lekcja stylów architektonicznych: gotyku, baroku, manieryzmu, klasycyzmu, secesji czy eklektyzmu. No tak, to wszystko bardzo ciekawe, ale zadajesz sobie na pewno pytanie: gdzie kupić najsmaczniejsze pierniki? Najbardziej oryginalne pieczone według tradycyjnej, sekretnej receptury można kupić w specjalistycznych sklepach, m.in. na Rynku Staromiejskim.

20.05.2013 Torun . Widok z lotu ptaka na starowke w Toruniu .
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta  DLOTO strony lokalne GW - Toruń
SLOWA KLUCZOWE:
turystyka lot ptaka starowka /FR/
ZDJĘCIE DO WKŁADKI:
DLOTO strony lokalne GW - ToruńWOJCIECH KARDAS

Pałac Sobańskich w Guzowie Pałac Sobańskich w Guzowie fot. Tomasz Kuran aka Meteor2017 (wikimedia.org), licencja: GFDL

Guzów

Mimo że dziś neorenesansowa rezydencja jest ruiną, nie utraciła swojego romantyzmu. Czerpiący z wzorów francuskich Pałac Sobańskich rzeczywiście swoim stylem przypomina zamki znad Loary. W czasach największej świetności przez jego wnętrza przewinęły się niezwykle cenne dzieła sztuki, w tym "Szczęśliwe małżeństwo" Dawida, szkice węglem Jana Matejki, czy "Autoportret" Olgi Boznańskiej. Do pierwszej wojny światowej istniał też tutaj elegancki ogród i park. To idealne miejsce, żeby na chwilę oderwać się od codzienności i spędzić przyjemny i nieco melancholijny czas w towarzystwie bliskich.

Wambierzyce, Kotlina Kłodzka / fot. Shutterstock Wambierzyce, Kotlina Kłodzka / fot. Shutterstock Wambierzyce, Kotlina Kłodzka / fot. Shutterstock

Ziemia kłodzka

Po pierwsze malownicza Kotlina Kłodzka, po drugie otaczające ją góry: Złote, Sowie, Stołowe, Suche, Bystrzyckie, Bialskie, Krowiarki, Orlickie i chyb najbardziej znany Masyw Śnieżka. Góry królują w naszym zestawieniu kierunków, w które warto wyjechać jesienią, ale trudno się dziwić. To właśnie wtedy (i późną wiosną) panują tam najlepsze warunki do trekkingu. Ziemia kłodzka dodatkowo słynie z uzdrowisk powstałych przy źródłach wód mineralnych, takich jak Kudowa-Zdrój czy Duszniki-Zdrój. Spacery po górach i picie czystej, zdrowej wody - trudno o lepsze przygotowanie organizmu do zimy.

12.08.2002 GORY STOLOWE HEJSZOWINA SZCZELINIEC WIELKI - SCHRONISKO TURYSTYCZNE PTTK  Fot. Wojciech Surdziel / AG