Plebiscyt National Geographic: internauci wybrali nowych 7 Cudów Polski

Poznaliśmy siedem nowych cudów Polski. Ich wyboru dokonali czytelnicy "National Geographic Traveler". W tegorocznej edycji konkursu wyróżniono głównie budynki, jednak w zestawieniu nie zabrakło bajecznych miejsc stworzonych przez naturę.
7 nowych cudów Polski 7 nowych cudów Polski kolaż red.

Internauci wybrali nowych 7 Cudów Polski [WYNIKI]

Poznaliśmy siedem nowych cudów Polski. Ich wyboru dokonali czytelnicy "National Geographic Traveler". W tegorocznej edycji konkursu wyróżniono głównie budynki, jednak w zestawieniu nie zabrakło bajecznych miejsc stworzonych przez naturę.

W szóstej edycji konkursu rywalizowało ponad 30 miejsc z całej Polski. Jednak zwycięzca zdeklasował rywali i uzyskał aż 19,09 proc. głosów.

ZOBACZ 7 NOWYCH CUDÓW POLSKI>>

Geopark - Łuk Mużakowa Geopark - Łuk Mużakowa Anna Kraśko

Miejsce 7: Ścieżka Geoturystyczna w Łęknicy - 5,97 proc. głosów

To unikatowe miejsce w skali całego kraju. Ścieżka geologiczna znajduje się na terenie dawnego wyrobiska działających tutaj w latach 1920-1973 kopalni. Kopalnie zamknięto, a ich dawne miejsce wypełniła woda. Dzięki temu powstały wielobarwne akweny, które otaczają liczącą 5 km długości ścieżkę. Pokonując trasę, można zobaczyć, jak natura odzyskuje zmienione przez działalność człowieka środowisko.

Roztoczański Park Narodowy, Szumy nad Tanwią / fot. Shutterstock Roztoczański Park Narodowy, Szumy nad Tanwią / fot. Shutterstock Roztoczański Park Narodowy, Szumy nad Tanwią / fot. Shutterstock

Miejsce 6: Roztoczańskie Szumy - 7,08 proc. głosów

Roztocze to zielona i spokojna kraina, która ciągnie się prawie 180 kilometrowym pasem wzgórz i wzniesień. Zajmuje ona teren od Kraśnika do Lwowa. To właśnie tutaj można zobaczyć słynne szumy, które zachwyciły czytelników "National Geographic Traveler". Szumy to progi skalne powstałe na przełomach roztoczańskich rzek. Szlak szumów jest uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków na Roztoczu. Najlepiej pokonać go pieszo lub na rowerze.

Rzeka Szumfot. Michal Zarobkiewicz (wikimedia.org), licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa

Mural na Śródce Mural na Śródce Jędrzej Nowicki

Miejsce 5: Mural Opowieść Śródecka w Poznaniu - 7,39 proc. głosów

Ten kolorowy mural pojawił się w Poznaniu przed rokiem. Ozdobił ścianę jednej z kamienic na Rynku Śródeckim. Mural niemal natychmiast zyskał sławę za granicą. Jego zdjęcie opublikował na Facebooku portal Bored Panda. Zdjęcie z Poznania polubiło ponad 24 tysiące internautów.

21.09.2015 Poznan. ulica Srodka , Jędrzej Nowicki

Centrum Kulturalno - Kongresowe Jordanki Centrum Kulturalno - Kongresowe Jordanki WOJCIECH KARDAS

Miejsce 4: Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu - 7,54 proc. głosów

To jeden z ciekawszych budynków, jakie powstały w Polsce w ostatnich latach. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki to dość uniwersalny obiekt, w którym można organizować koncerty, spektakle teatralne czy konferencje. W budynku swoją siedzibę ma toruńska orkiestra symfoniczna. Wnętrze budynku zdobią ściany o fakturze nawiązującej do dawnej, ceglanej zabudowy Torunia.

29.11.2015 Torun . Sala koncertowa . Zwiedzanie przez mieszkancow Torunia Centrum Kulturalno - Kongresowego WOJCIECH KARDAS

Kościół w Chlastawie - Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła (województwo lubuskie) Kościół w Chlastawie - Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła (województwo lubuskie) silu/Wikipedia (licencja CC)

Miejsce 3: Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła, woj. lubuskie - 9,38 proc. głosów

Wysoką pozycję zajął Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła. To właśnie w województwie lubuskim znaleźć można jedne z najstarszych drewnianych kościołów. Zdjęcie wyżej przedstawia Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chlastawie, który zbudowany został w 1637 r. Niecały kilometr dalej znajduje się Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie (zdjęcie niżej), który zbudowany został w 1408 r. i jest drugim co do starszeństwa drewnianym kościołem w Polsce. Cały szlak liczy zaledwie 23 km długości, dlatego najlepiej zwiedzać go na rowerze.

Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w KosieczynieKościół w Chlastawie (gmina Zbąszynek), fot. aha (wikimedia.org), licencja: CC Uznanie autorstwa

Hydropolis - wystawa na temat wody w odrestaurowanym zbiorniku na wodę czystą na terenie MPWiK . Hydropolis - wystawa na temat wody w odrestaurowanym zbiorniku na wodę czystą na terenie MPWiK . TOMASZ PIETRZYK

Miejsce 2: Hydropolis we Wrocławiu - 11,11 proc. głosów

Hydropolis to jedna z najnowszych inwestycji we Wrocławiu. Zbudowano je w podziemiach Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. W środku na gości czekają interaktywne ekrany i hologramy, na których prezentowana jest historia powstania naszej planety. W Hydropolis można również odpocząć. Powstała tu specjalna sala relaksu, w której można posłuchać szumu morza i odgłosów z dżungli.

06.11.2015 Wroclaw . Hydropolis - wystawa na temat wody w odrestaurowanym zbiorniku na wodę czystą na terenie MPWiK . 
fot . Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta 
SLOWA KLUCZOWE:
hydropolis mpwikTOMASZ PIETRZYK

Z okazji Nocy Muzeów łodzianie mogli zwiedzić halę maszyn, jezioro pamięci oraz drogę wewnętrzną do końca elewacji EC-1 Wschód. Dodatkową atrakcją była pełna iluminacja elewacji budynków EC-1 Wschód Z okazji Nocy Muzeów łodzianie mogli zwiedzić halę maszyn, jezioro pamięci oraz drogę wewnętrzną do końca elewacji EC-1 Wschód. Dodatkową atrakcją była pełna iluminacja elewacji budynków EC-1 Wschód Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 1: Planetarium EC1 w Łodzi - 19,09 proc. głosów

W plebiscycie zwyciężyło Planetarium EC 1 w Łodzi. Ceglany budynek zbudowano na początku XX wieku jako elektrownię. Jednak niedawno budynek został przebudowany i obecnie jest najnowocześniejszym tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Planetarium EC1 pod swoją szklaną kopułą skrywa specjalny ekran sferyczny o średnicy 14 metrów oraz zaawansowany system projekcyjny, który wyświetla obraz w rozdzielczości 8K.

17.05.2014 Lodz , Targowa 1/3 . Zrewitalizowana elektrownia ec1 w iluminacji swietlnej na noc muzeow
Fot. Malgorzata Kujawka / Agencja Gazeta 
SLOWA KLUCZOWE:
zabytki architektura budownictwo nclFot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta