Poznaliśmy siedem nowych cudów Polski. Ich wyboru dokonali czytelnicy "National Geographic Traveler". W tegorocznej edycji konkursu wyróżniono głównie budynki, jednak w zestawieniu nie zabrakło bajecznych miejsc stworzonych przez naturę.
W szóstej edycji konkursu rywalizowało ponad 30 miejsc z całej Polski. Jednak zwycięzca zdeklasował rywali i uzyskał aż 19,09 proc. głosów.
To unikatowe miejsce w skali całego kraju. Ścieżka geologiczna znajduje się na terenie dawnego wyrobiska działających tutaj w latach 1920-1973 kopalni. Kopalnie zamknięto, a ich dawne miejsce wypełniła woda. Dzięki temu powstały wielobarwne akweny, które otaczają liczącą 5 km długości ścieżkę. Pokonując trasę, można zobaczyć, jak natura odzyskuje zmienione przez działalność człowieka środowisko.
Roztocze to zielona i spokojna kraina, która ciągnie się prawie 180 kilometrowym pasem wzgórz i wzniesień. Zajmuje ona teren od Kraśnika do Lwowa. To właśnie tutaj można zobaczyć słynne szumy, które zachwyciły czytelników "National Geographic Traveler". Szumy to progi skalne powstałe na przełomach roztoczańskich rzek. Szlak szumów jest uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków na Roztoczu. Najlepiej pokonać go pieszo lub na rowerze.
fot. Michal Zarobkiewicz (wikimedia.org), licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa
Ten kolorowy mural pojawił się w Poznaniu przed rokiem. Ozdobił ścianę jednej z kamienic na Rynku Śródeckim. Mural niemal natychmiast zyskał sławę za granicą. Jego zdjęcie opublikował na Facebooku portal Bored Panda. Zdjęcie z Poznania polubiło ponad 24 tysiące internautów.
Jędrzej Nowicki
To jeden z ciekawszych budynków, jakie powstały w Polsce w ostatnich latach. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki to dość uniwersalny obiekt, w którym można organizować koncerty, spektakle teatralne czy konferencje. W budynku swoją siedzibę ma toruńska orkiestra symfoniczna. Wnętrze budynku zdobią ściany o fakturze nawiązującej do dawnej, ceglanej zabudowy Torunia.
WOJCIECH KARDAS
Wysoką pozycję zajął Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła. To właśnie w województwie lubuskim znaleźć można jedne z najstarszych drewnianych kościołów. Zdjęcie wyżej przedstawia Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chlastawie, który zbudowany został w 1637 r. Niecały kilometr dalej znajduje się Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie (zdjęcie niżej), który zbudowany został w 1408 r. i jest drugim co do starszeństwa drewnianym kościołem w Polsce. Cały szlak liczy zaledwie 23 km długości, dlatego najlepiej zwiedzać go na rowerze.
Kościół w Chlastawie (gmina Zbąszynek), fot. aha (wikimedia.org), licencja: CC Uznanie autorstwa
Hydropolis to jedna z najnowszych inwestycji we Wrocławiu. Zbudowano je w podziemiach Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. W środku na gości czekają interaktywne ekrany i hologramy, na których prezentowana jest historia powstania naszej planety. W Hydropolis można również odpocząć. Powstała tu specjalna sala relaksu, w której można posłuchać szumu morza i odgłosów z dżungli.
TOMASZ PIETRZYK
W plebiscycie zwyciężyło Planetarium EC 1 w Łodzi. Ceglany budynek zbudowano na początku XX wieku jako elektrownię. Jednak niedawno budynek został przebudowany i obecnie jest najnowocześniejszym tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Planetarium EC1 pod swoją szklaną kopułą skrywa specjalny ekran sferyczny o średnicy 14 metrów oraz zaawansowany system projekcyjny, który wyświetla obraz w rozdzielczości 8K.
Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta