Gruz i ruina. Tak wyglądają dziś opuszczone obiekty olimpijskie

Na budowę infrastruktury olimpijskiej przeznacza się zazwyczaj ogromne pieniądze. Ideałem byłoby, gdyby w późniejszych latach mogła ona służyć również mieszkańcom. Niestety nie zawsze tak jest. Te budynki, nierzadko zabytkowe, z każdym rokiem wyglądają coraz gorzej.
Opuszczone stadiony olimpijskie Opuszczone stadiony olimpijskie CC BY-NC-SA 2.0 Flickr.com/Michael Kötter

Gruz i ruina. Tak wyglądają dziś opuszczone obiekty olimpijskie

Na budowę infrastruktury olimpijskiej przeznacza się zazwyczaj ogromne pieniądze. Ideałem byłoby, gdyby w późniejszych latach mogła ona służyć również mieszkańcom. Niestety nie zawsze tak jest. Te budynki, nierzadko zabytkowe, z każdym rokiem wyglądają coraz gorzej.

Sarajewo

W 1984 roku w Sarajewie odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Cudowna atmosfera podobno tak ujęła uczestników, że machnęli ręką na liczne niedociągnięcia organizacyjne. Po ponad 30 latach niewiele zostało z tamtych obiektów. Czas i krwawa wojna domowa zrobiły swoje.

SarajewoCC BY-SA 2.0 Flickr.com/Gabriel Hess

Na zdjęciu powyżej znajduje się tor bobslejowy i saneczkarski na górze Trebević, który posłużył także swego czasu do rozegrania mistrzostw świata, natomiast podczas wojny w byłej Jugosławii posłużył Bośniakom i Serbom za twierdzę artyleryjską. Dziś, nieużywany, niszczeje.

Atlanta 20 Years Later Olympics Atlanta 20 Years Later Olympics John Bazemore (AP Photo/John Bazemore)

Atlanta

W 1996 roku odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Atlancie. Niestety i ten rok był przykry w historii sportowych rozgrywek. 27 lipca zorganizowano w parku olimpijskim koncert, na którym zebrało się 100 osób. W pewnym momencie doszło do eksplozji trzech ładunków wybuchowych, dodatkowo wypełnionych gwoździami. Zginęły dwie osoby. Sprawcą tragedii był Eric Robert Rudolph, 32-latek, który podkładał ładunki w różnych częściach kraju. Twierdził, że jego misją jest zakończenie aborcyjnego holokaustu i homoseksualizmu.

Pobierz kod reklamy

Ateny

Grecja na organizację Igrzysk wydała ok. 11 mld dolarów, tym samym przekraczając swój ówczesny budżet. Wybudowano wtedy m.in. stadion, centrum prasowe, centrum sportów wodnych. Po Igrzyskach okazało się, że nie ma zapotrzebowania na centrum kajakarstwa. Podobny los spotkał miasteczko olimpijskie i obiekty sportowe.

Ateny

Od czasu wybudowania tych obiektów minęło raptem 12 lat. Obecnie wszystkie popadają w ruinę.

Monachium Monachium CC BY-NC-SA 2.0 Flickr.com/Kethera

Monachium

Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w 1972 roku w Monachium, okazały się bardzo nieszczęśliwe. O świcie 5 września ośmiu zamachowców palestyńskiej organizacji wdarło się na teren wioski olimpijskiej. Celem było schwytanie izraelskich sportowców jako zakładników. W efekcie zamachu zginęło 11 Izraelczyków i 5 z 8 terrorystów.

Wszystkie konkurencje sportowe zostały zawieszone. 6 września w uroczystościach żałobnych na Stadionie Olimpijskim wzięło udział 80 tys. widzów i 3 tys. sportowców.

Po 44 latach sama arena stadionu jest zachowana w niezłym stanie. Pustkami świeci jednak jeden z elementów: stacja szybkiej kolejki miejskiej S-Bahn w pobliżu parku olimpijskiego, otwarta specjalnie z okazji igrzysk. Została ostatecznie zamknięta w 1988 roku.

Berlin

 

W roku 1936 roku w Berlinie Adolf Hitler zapragnął wykorzystać Igrzyska Olimpijskie jako okazję do pokazania światu potęgi Niemiec. Nie wszystko jednak poszło po jego myśli. Absolutnym idolem okazał się czarnoskóry Jessie Owens, który zdobył wtedy cztery złote medale. Obecnie stadion jest obiektem klubu Bundesligi Hertha BSC Berlin, jednak, jak widać, niektóre elementy obiektu są nieużywane od lat.