Wakacje na statku: najpiękniejsze wyspy, do których trzeba zacumować

Żeglowanie wzdłuż kanaryjskiego wybrzeża jest okazją do podziwiania ławic wielorybów, delfinów i morświnów, które ze względu na obfitość pożywienia i przyjemną temperaturę wód, uczyniły z wysp swój dom. Liczne mariny archipelagu są w stanie pomieścić niemal każde łodzie.
Charco de San Gines, Hiszpania Charco de San Gines, Hiszpania fot. MEINZAHN (istock)

Wakacje na statku: najpiękniejsze wyspy, do których trzeba zacumować

Żeglowanie wzdłuż kanaryjskiego wybrzeża jest okazją do podziwiania ławic wielorybów, delfinów i morświnów, które ze względu na obfitość pożywienia i przyjemną temperaturę wód, uczyniły z wysp swój dom. Liczne mariny archipelagu są w stanie pomieścić niemal każde łodzie.

Bezmiar morza, zapach soli i delikatny powiew atlantyckiej bryzy dają poczucie wolności i spełnienia. Wrażenia te stają się jeszcze intensywniejsze podczas dalekiej wyprawy łodzią. Bez względu na to, czy korzystamy z siły wiatru, czy też ze wspomagania silnikiem, pływanie jachtem jest niezwykłym przeżyciem. Na Wyspach Kanaryjskich przygoda ta smakuje jeszcze lepiej, a to ze względu na wyjątkowy klimat morski.

Żeglowanie pomiędzy wszystkimi siedmioma wyspami archipelagu daje możliwość poznania linii brzegowej Kanarów z nieco odmiennej perspektywy. Po wypłynięciu na kilka mil w morze, oczom ukazuje się najwyższy szczyt Hiszpanii ? wulkan Teide, dominujący nad jednym z czterech znajdujących się na archipelagu parków narodowych. Wznosi się on na wysokość 3.700 metrów i za dnia pełni rolę naturalnej, wskazującej drogę na archipelag, latarni morskiej. Zobaczcie, które wyspy trzeba koniecznie odwiedzić.

Lanzarote Lanzarote fot. REPISTU (istock)

Lanzarote - Marina Puerto Calero

Oaza spokoju i bezpieczeństwa na południowym krańcu Lanzarote. Oferuje wszystkie usługi, których mogą potrzebować zarówno łodzie, jak i ich pasażerowie ? od napraw szkutniczych, przez magazyny i luksusowe apartamenty, aż po restauracje i dostęp do Internetu. Wokół portu usytuowane są liczne sklepy żeglarskie. W marinie znajduje się 446 stanowisk zdolnych pomieścić łodzie o długości od 8 do 75 metrów. Na wyposażeniu portu znajduje się również dźwig bramowy o nośności 100 ton. Przewidywalne wiatry wiejące w rejonie Puerto Calero oraz przejrzysta woda stanowią doskonałe warunki do stawiania pierwszych kroków w dziedzinie sportów wodnych. Dzięki pobliskim centrom handlowym i hotelom, okolica ta jest również idealnym miejscem wypoczynku i relaksu. Całodobowy monitoring oraz przechowalnia bagażu umożliwiają korzystanie z wszystkich atrakcji regionu zarówno w dzień, jak i w nocy bez obaw o bezpieczeństwo.

Fuerteventura, Hiszpania Fuerteventura, Hiszpania fot. TAMARA KULIKOVA (istock)

Fuerteventura - Marina El Castillo

Położona w miejscowości Caleta de Fuste, na wschodnim wybrzeżu wyspy, jest oddalona o niecałe dziesięć minut drogi od Puerto del Rosario oraz lotniska Fuerteventura. 100 stanowisk o maksymalnym zanurzeniu do pięciu metrów pozwala przyjąć łodzie o długości dochodzącej do 16 metrów. W bezpośrednim sąsiedztwie mariny można uprawiać wszystkie rodzaje sportów wodnych: od szaleństwa na wypożyczonym skuterze wodnym, przez nurkowanie, aż po wyprawy na pokładzie łodzi podwodnej. Port oferuje toalety i prysznice, jak również suchy dok, żuraw do łodzi i dźwig bramowy pozwalający na wykonanie niezbędnych prac obsługowych. Dostępna przez całą dobę pomoc we wprowadzaniu i wyprowadzaniu łodzi z miejsc postojowych w połączeniu z 24-godzinnym monitoringiem, sprawia, że postój w Caleta de Fuste jest bezpieczny i komfortowy. Dzięki temu turyści bez przeszkód mogą skupić się na delektowaniu klimatem i wodami wyspy Fuerteventura.

Gran Canaria Gran Canaria fot. BARETA (istock)

Gran Canaria - Marina Pasito Blanco

Posiada 388 stanowisk przeznaczonych dla łodzi o długości do 40 metrów. Położona w bezpośrednim sąsiedztwie popularnej, turystycznej miejscowości Maspalomas, na południu wyspy Gran Canaria. Oferuje swoim gościom szeroki zakres niezbędnych usług i towarów - serwis naprawczy, 70-tonowy dźwig bramowy, a także 24-godzinny monitoring. Tuż obok mariny usytuowane są liczne supermarkety i kawiarnie.

Teneryfa Teneryfa fot. CBCK-CHRISTINE (istock)

Teneryfa - Puerto Deportivo Los Gigantes

Port, znajdujący się tuż obok jednego z najczęściej fotografowanych punktów na Teneryfie ? klifu Los Gigantes ? pochwalić się może jednym z najkorzystniejszych mikroklimatów na wyspie. Na turystów i żeglarzy czeka pełna gama rozrywek wodnych odpowiadających wszelkim potrzebom i oczekiwaniom. Do najpopularniejszych należą: wędkarstwo sportowe, nurkowanie, narciarstwo wodne i kajakarstwo, a także obserwowanie wielorybów ? jedna z największych atrakcji turystyki rodzinnej. Ta część wybrzeża Teneryfy uznawana jest za jedną z najbardziej malowniczych ? spektakularne, pionowe ściany skalne wybijają się wprost z wód Atlantyku, tworząc zapierające dech w piersiach klify o wysokości od 300 do ponad 600 metrów. Nieopodal rozciąga się Park Krajobrazowy Teno, idealne miejsce do odkrywania bogactwa lokalnej flory i fauny oraz odbywania pieszych wędrówek.

Na pierwszym planie miasto San Sebastian, w tle Teneryfa Na pierwszym planie miasto San Sebastian, w tle Teneryfa fot. ROSSHELEN (istock)

La Gomera - Marina La Gomera

Największy port na wyspie La Gomera, zlokalizowany na jej wschodnim krańcu, tuż obok stolicy San Sebastián. Oferuje stanowiska dla 335 łodzi o długości do 20 metrów. Do dostępnych w porcie udogodnień należą: stacja benzynowa, monitoring, punkt informacji pogodowej oraz supermarket. Głębokość mariny waha się od ośmiu do dziesięciu metrów. Jej lokalizacja tuż obok centrum miasta sprawia, że jest idealnym miejscem na uzupełnienie zapasów przed ponownym wypłynięciem w rejs.

Tazacorte, Hiszpania Tazacorte, Hiszpania fot. MICHAELUTECH (istock)

La Palma - Marina Puerto de Tazacorte

Owa przyjazna dla rodzin marina znajduje się w pięknym, zapewniającym naturalne schronienie zakątku w zachodniej części wyspy. Oferuje gościom usługi warsztatu mechanicznego, bezpłatne WiFi oraz pralnię. Na 341 stanowiskach mogą cumować łodzie o długości do 20 metrów oraz o zanurzeniu do trzech metrów. Marina jest wyposażona w 50-tonony dźwig bramowy, podnośnik do łodzi oraz sklep z artykułami żeglarskimi. Na jej terenie działa również centrum nurkowe, korzystające z dobrodziejstw panującego tam przez cały rok umiarkowanego klimatu. Zachód słońca podziwiany z pokładu zacumowanej w marinie łodzi, czy też kolacja serwowana w przytulnej restauracji pod nocnym niebem La Palmy, to tylko niektóre z niezapomnianych wrażeń, na które mogą liczyć odwiedzający port goście

Wyspy Kanaryjskie spodobają się tym, którzy uwielbiają ciepłe lato Wyspy Kanaryjskie spodobają się tym, którzy uwielbiają ciepłe lato fot. SVF74 (istock)

El Hierro - Marina Puerto de la Estaca

Choć jest to port o charakterze turystyczno-handlowym, posiada 250-metrowe nabrzeże oferujące 120 stanowisk do cumowania. Mogą one przyjmować jachty rekreacyjne o długości do 30 metrów i zanurzeniu do 6,5 metra. Marina jest wyposażona w ruchomą rampę, 40-tonony dźwig bramowy, podnośnik do łodzi oraz suchy dok. La Estaca jest jedynym miejscem na wyspie, w którym mogą cumować statki pasażerskie. Należy o tym pamiętać podczas zbliżania się do nabrzeża, na którym zlokalizowano rozległe centrum handlowe.