Urokliwe "dziury" w polskich górach. W których miejscach uciekniesz przed tłumem i naprawdę wypoczniesz?

Polskie góry to nie tylko Morskie Oko i bieszczadzkie połoniny. Przygotowaliśmy listę zacisznych miejsc, w których znajdziesz miejsce w schronisku, pobędziesz sam ze sobą i schronisz się przed hałasem i tłumem.
Złatna - malownicza wieś w Beskidzie Żywieckim, w której łatwiej spotkać dziką zwierzynę, niż turystów Złatna - malownicza wieś w Beskidzie Żywieckim, w której łatwiej spotkać dziką zwierzynę, niż turystów CC BY-SA 3.0 commons.wikimedia.org/Gower

Urokliwe "dziury" w polskich górach

Góry to wymarzone miejsce dla tych, którzy pragną spędzić wakacje w oddaleniu od tłoku. Jednak i tu w sezonie letnim może spotkać cię rozczarowanie. W najgorętszych miesiącach niektóre schroniska pękają w szwach od turystów, a szlaki zapełnione są "góralami", którzy masowo przybywają, by zdobywać szczyty. Mimo to istnieją miejsca, które przez cały rok cieszą się uznaniem stałych bywalców rozmiłowanych w kojącej ciszy. Oto 8 z nich.

Hala KrawculaCC BY-SA 3.0 wikimedia.org/Jerzy Opioła

Beskid Żywiecki, okolice schroniska na Krawcowym Wierchu

Schronisko ulokowane jest trochę w cieniu obleganych w sezonie letnim schronisk na Hali Lipowskiej i na Rysiance, tym samym jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój. Można do niego dotrzeć szlakiem niebieskim, który prowadzi nas wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Szlak, z racji na małe oblężenie, sprawia wrażenie trochę dzikiego, jednak trudno mu odmówić uroku. I niski Beskid potrafi tam zaskoczyć. Wystarczy wybrać się na Oszus (zwany również Oszustem), który mimo iż ma niewiele ponad 1000 m n.p.m, stromym zboczem daje popalić niewprawnemu turyście.

Po ulokowaniu się w schronisku, turyści mają duże pole manewru pod kątem planowania wycieczek. W ok. 1,5 godziny można dotrzeć do przełęczy Bory Orawskie, gdzie łączy się kilka szlaków. Po drodze są schroniska oraz stacje turystyczne, w których można się posilić i napić ciepłej herbaty.

Hala Rycerzowa Hala Rycerzowa CC BY-SA 2.0 Flickr.com/Agnieszka Koszowska

Beskid Żywiecki - schronisko na Rycerzowej

Podążając niebieskim szlakiem od Krawców Wierchu w kierunku południowo-zachodnim, można zatrzymać się w ulokowanej na wysokości 1120 m n.p.m bacówce na Rycerzowej, z której roztacza się panorama na pasmo Lipowskiej i Rysianki, masyw Pilska i Babiej Góry, Tatry oraz Podhale.

Schronisko zostało parę lat temu zmodernizowane. Nowoczesne łazienki, bardzo schludne pokoje i świetny klimat sprawiają, że warto zatrzymać się na Rycerzowej na dłużej. Dobra baza wypadowa również na słowacki szlak.

Chata Socjologa Chata Socjologa Paweł Marynowski / Wikimedia Commons [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Bieszczady - Chata Socjologa

Chata Socjologa to miejsce, które warto pokazywać dzieciom i nie tylko dlatego, że z jej tarasu roztacza się piękny widok na połoniny. Blisko chaty znajduje się Rezerwat Przyrody Hulskie, w którym można podziwiać piękno przyrody, a szczęściarze mogą napotkać rysia lub wilka.

OtrytCC BY-SA 3.0 wikimedia.org/Paweł Marynowski

W chacie nie ma prądu (jest agregat prądotwórczy włączany w szczególnych przypadkach) ani bieżącej wody. Jednak liczba tamtejszych patentów zadziwia i sprawia, że ten minimalizm jest praktycznie nieodczuwalny.

Można wziąć prysznic w ciepłej wodzie i umyć naczynia. W sławojce na ścianach wypisane są wierszyki - idealna lektura na dłuższe posiedzenie.

Obiady są gotowane przez samych mieszkańców chaty w dużej kuchni zaopatrzonej w piec. Brak współczesnych udogodnień uczy rozważnego i oszczędnego użytkowania wody.

Minus? Formalnie w chacie nie istnieje cisza nocna, zatem jeśli naprawdę pragniemy spokoju i ciszy, najlepiej zatrzymać się tam w tygodniu. W weekend potrafią pojawić się w większe grupy, spragnione imprezowania w dziczy.

Połonina Wetlińska Połonina Wetlińska CC BY-SA 2.0 Flickr.com/Przemyslaw Kozuch

Bieszczady - bacówka Jaworzec

Mimo że w pobliżu znajduje się przepiękna, ale i oblegana Połonina Wetlińska, to sama bacówka Jaworzec jest ulokowana na uboczu, w bardzo urokliwej dolince. Świetne miejsce na weekendowy wypad lub dłuższe wakacje.

Jaworzecfot: Bladyniec [CC0], via Wikimedia Commons

Schronisko oferuje wyjątkowy klimat. Jest bieżąca woda, za to nie ma prądu. W ciągu dnia główną atrakcją są oczywiście rozległe, bieszczadzkie szlaki, a wieczorami goście zazwyczaj spędzają czas przy świecach, czytając książki lub cicho rozmawiając. To jedno z najwspanialszych miejsc, jakie udało nam się namierzyć, podróżując po górach.

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt i jedna z największych atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt i jedna z największych atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych fot. Lukasz Giza/AG LUKASZ GIZA/AGENCJA GAZETA

Góry Stołowe - Park Narodowy Gór Stołowych (schronisko Pasterka)

Planując wakacje, warto wziąć pod uwagę Park Narodowy Gór Stołowych, którego główną atrakcją są niesamowite formy skalne. W okolicy Parku znajduje się schronisko PTTK Pasterka. Miejsce kultowe, położone w malowniczej miejscowości z fantastycznym widokiem na Szczeliniec.

Dolina Roztoki Dolina Roztoki CC BY-SA 3.0 PL wikimedia.org/Mira440

Tatry - schronisko w Dolinie Roztoki

Kojarzycie drogę od Wodogrzmotów Mickiewicza do Morskiego Oka? Zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim wędrują tamtędy tysiące ludzi. Jednak odbijając z czerwonego szlaku na zielony w dół, dotrzemy do schroniska w Dolinie Roztoki. Miejsce zaciszne i bardzo przyjazne zarówno dla zaprawionych turystów, jak i tych, którzy są w Tatrach po raz pierwszy.

Szyndzielnia Szyndzielnia CC BY-NC-SA 2.0 Flickr.com/Sebcio77

Beskid Śląski - schronisko Szyndzielnia

Szyndzielnia to największe i najstarsze schronisko w naszym zestawieniu. Wybraliśmy je z racji na lokalizację i warunki, jakie tam panują. Szyndzielnia znajduje się bardzo blisko Bielska-Białej, co sprawia, że łatwo jest się tam dostać nawet z małymi dziećmi. Przy tym budynek jest na tyle duży, że nie powinniśmy czuć się "osaczeni" przez innych ludzi.

Schronisko ulokowane jest na styku trzech szlaków, zatem jest gdzie wędrować.

Schronisko Koliba Schronisko Koliba commons.wikimedia.org licencja: CC0 1.0

Bieszczady - schronisko Koliba

Koliba to nowoczesne, bardzo ładnie wykończone schronisko należące do Politechniki Warszawskiej, znajdujące się w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Trudny dojazd może stanowić zaletę: nie uświadczymy tam tłoku.

Świetne miejsce na wyjazdy z dziećmi. Schronisko jest bardzo nowoczesne, schludne, czyste. Na polanie przed budynkiem można rozpalić ognisko.

Komentarze (114)
Urokliwe "dziury" w polskich górach. W których miejscach uciekniesz przed tłumem i naprawdę wypoczniesz?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ilenka50

  Oceniono 133 razy 113

  W imieniu osób NAPRAWDĘ kochających polskie góry chciałam Wam niniejszym podziękować. Bałam się, że pokażecie przepiękne miejsca, w których rzeczywiście jest cisza i spokój, w których co najwyżej sarny przecinają turystom szlak, w których czasami przez cały dzień nikogo się na szlaku nie spotyka. Gdzie nie słyszeli o quadach i górskich motocyklach, a nawet rowerach. Nie pokazaliście. I chwała Bogu!

 • saves

  Oceniono 121 razy 83

  Aaaatam.... Prawdziwy Janusz jedzie do Łeby, Władysławowa czy Mielna. Dopiero tam, razem z dziesiątkami tysięcy sobie podobnych czynnie wypocznie podczas porannego biegu z parawanem na plażę czy popołudniowej wędrówki po mieście w poszukiwaniu wolnego stolika, aby zjeść ledwo rozmrożona pangę i popić "Vip-em". Całość za jedyne cztery dychy za porcję.

 • Gość: prawiegóral

  Oceniono 44 razy 44

  no jeśli dla autora na Szyndzielni jest mało ludzi to dziękuję, postoję....
  ale w sumie dobrze - nie piszcie o szlakach gdzie jest naprawdę mało ludzi, bo zaraz się zapełnią...

 • qqror

  Oceniono 34 razy 28

  Tatry, Bieszczady, Beskid Żywiecki i Góry Stołowe. Najmniej zadeptane pasma górskie w Polsce. Zapomnieliście o Karkonoszach i Pieninach.

 • progus

  Oceniono 27 razy 27

  Ciekawy i pomysł, żeby uciekać przed tłumami na Szczeliniec, nie wpadł bym na to. A tak na serio, ciężko wyczuć, jakie były intencje twórców tego zestawienia, ale miło, ze oszczędziliście kilka naprawdę pięknych i odludnych miejsc.

 • aeromonas

  Oceniono 39 razy 27

  Dobrze, że nie wymieniono tu kilku innych pasm górskich, które są znane tylko wtajemniczonym i niech tak zostanie:)

 • eversores

  Oceniono 27 razy 25

  góry stołowe - tłumy jak na Giewoncie, o każdej porze :)

 • roztoka

  Oceniono 26 razy 18

  Polskie Beskidy były atrakcyjne jeszcze 40 lat temu, ale teraz?
  Wraz z porzucaniem przez górali gospodarki pasterskiej i nawet tej zwykłej, polany i pola uprawne pozarastały i zdziczały. W niektórych wsiach ani jednej krowy sie nie uświadczy, ziemniaków sie nie sadzi ani zboża, bo wszystko kupuje się w wiejskim sklepie. Idzie sie więc kilometrami po grzbietach długich pasm beskidzkich i nie ma żadnych widoków, żadnych otwartych krajobrazów, tylko monotonia byle jakiego lasu. Nuda i nuda. A tam gdzie w górze gdzie jest jeszcze jakakolwiek otwarta przestrzeń, tam zawsze musi stać jakaś landara, zapaskudzająca otoczenie. I tych różnych budowli stawianych bez ładu i składu za łapówę w urzędach gminnych jest w polskich górach coraz, jest mnóstwo. Również za łapówki oraz za publiczne pieniądze budowane są bez ładu i składu rzekome ścieżki rowerowe, w gruncie rzeczy drogi dojazdowe do prywatnych domów letniskowych i różnych bezsensownych dacz.

  W ten sposób zniszczono najpiękniejsze tereny gorskie, w ten sposób niszczy się stoki otaczające Podhale od południa. Na grzbiet Lubania od strony Szymbarku, Huby itp. pną się w górę potężne obrzydliwe landary (3-4 kondygnacyjne), kompletnie nie pasujące do otoczenia, nie wkomponowane w krajobraz. I to wszystko niesamowicie rozproszone. Na wielu podgórskich obszarach w Polsce jest niemal ciągła wieś. Jakże to fatalnie różni się od krajobrazu górskiego na Słowacji, w Czechach oraz w innych krajach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX