Planujesz wakacje? Tych kierunków z pewnością nie bierzesz pod uwagę, to błąd!

Zapomnij o Grecji czy Hiszpanii. Wybraliśmy osiem niespodziewanych kierunków, które warto w tym roku odkryć. Zdziwisz się, ale wiele z nich jest blisko Polski.
Macedonia Macedonia Macedonia/Fot. Shutterstock

Planujesz wakacje? Tych kierunków z pewnością nie bierzesz pod uwagę, to błąd!

Zapomnij o Grecji czy Hiszpanii. Wybraliśmy osiem niespodziewanych kierunków, które warto w tym roku odkryć. Zdziwisz się, ale wiele z nich jest blisko Polski.

Ostatnio modna zrobiła się Czarnogóra, ale jeśli naprawdę chcesz zaimponować znajomym oryginalnością kierunku wybranego na wakacje, wybierz się do Macedonii. Znajdziesz tu wszystko, czego można oczekiwać od kraju bałkańskiego: nieskażonej przyrody, zapomnianych wiosek, monastyrów w górach i ciepłych, otwartych ludzi, którzy nakarmią Cię smakowitym, lokalnym jedzeniem. Na odpoczynek nad wodą wybierz superczyste Jezioro Ochrydzkie, na trekking Kanion Matkę, a po tajemnicę wybierz się do kamiennego miasta w okolicach Kuklicy. Znajduje się tu sto dwadzieścia głazów w kształcie filarów, które według legendy są zaklętymi gośćmi weselnymi.

Czernihów - klasztor Troicko-Illiński / Shutterstock Czernihów - klasztor Troicko-Illiński / Shutterstock Czernihów - klasztor Troicko-Illiński / Shutterstock

Ukraina

To wymarzony kierunek dla tych, którzy kochają odkrywać lokalne kultury. Poznając kraj sąsiadów, Polacy będą się czuli zarówno swojsko jak i w pewnym sensie egzotycznie, bo łączą się tutaj elementy tego, co słowiańskiego i bizantyjskie. Zorganizuj podróż szlakiem zapomnianych zamków na terenie województwa tarnopolskiego, odkryj Lwów z jego zabytkowym śródmieściem, zamkiem i cmentarzem Orląt Lwowskich i koniecznie zaprzyjaźnij się z miejscowymi: wynajmij u nich nocleg, wproś się na obiad i przyjdź pogratulować parze młodej na wesele. W ten sposób masz szansę dotrzeć do sedna ukraińskiej duszy.

Meczet Sheikh Lotfollah, Iran Meczet Sheikh Lotfollah, Iran fot. istock

Iran

Iran to nie jest miejsce, do którego wybiera się w poszukiwaniu rajskich wysp, prawda? Błąd! Wyspa Kish na Półwyspie Perskim ze swoimi plażami jest na pewno warta uwagi. Co prawda, ze względu na wymogi obyczajowe panie nie poopalają się na niej w bikini, ale zawsze można spędzać większość czasu w wodach Morza Kaspijskiego. Innym rozwiązaniem jest postawienie na aktywne spędzanie czasu i trekking po pustyni. Na podróż do Iranu wybierz raczej wrzesień niż środek polskiego lata, kiedy upały są nie do wytrzymania nawet dla ciepłolubnych.

ZOBACZ TEŻ: Wyrasta nagle z piaszczystej drogi - pałac w Kabulu piękny jak fatamorgana. To kiedyś. Dziś - żal patrzeć, co z niego zostało>>

A view of the historic Darul Aman palace before the inauguration of the reconstruction project to restore the ruins of the palace, in Kabul, Afghanistan May 30, 2016. REUTERS/Omar Sobhani

Litwa, Wilno Litwa, Wilno Litwa, Wilno/Fot. Shutterstock

Litwa

Myślisz, że na Litwie jest prawie jak w Polsce i że nie ma sensu tam jechać w poszukiwaniu nowych doświadczeń? Nic bardziej mylnego. Czy wiesz na przykład, że w litewskich Druskiennikach działa jeden z największych Aquaparków w Europie? To około godzinę drogi od Sejn - można więc zorganizować całodniową wycieczkę pod znakiem zabawy i SPA z Suwalszczyzny. Ale to nie jest jedyny pretekst, dla którego warto zaplanować wyjazd na Litwę. Dziwna i piękna stolica z barokową architekturą, średniowieczne Troki z zamkiem na wodzie czy litewska wieś - to świetne propozycje by wypocząć i mieć co wspominać przez długie lata.

Albania Albania fot. godo godaj (flickr), licencja: CC BY 2.0

Albania

Albania ma tyle do zaoferowania, że naprawdę trudno uwierzyć, że jeszcze nie dotarł tu masowy ruch turystyczny. Od włoskiego klimatu, cudownej Szkodry, po osmańskie miasto Berat, w którym dzięki bezpretensjonalnej atmosferze szybko poczujesz się jak u siebie. Chcesz poplażować? Na albańskiej Riwierze możesz w nieskończoność odkrywać bajkowe, a do tego dzikie i puste plaże. Warto przekonać się też, co kryją oblewające je wody Morza Jońskiego: podwodne jaskinie, pozostałości okrętów i życie morskich zwierząt.

Sri Lanka / fot. Shutterstock Sri Lanka / fot. Shutterstock Sri Lanka / fot. Shutterstock

Sri Lanka

To również propozycja na późniejsze wakacje. Wrzesień i październik są dobrym momentem, aby zaplanować tutaj wyjazd. W Polsce akurat pogoda zacznie się psuć, a w Azji kończy się pora deszczowa. Sri Lanka jest na tyle kompaktowa i zróżnicowana, że najlepiej sprawdzą się tu wakacje objazdowe. Po wylądowaniu w czarującym, postkolonialnym Kolombo, spędź tu kilka dni, a potem wyrusz w trasę. Jednym z kierunków, które szkoda by było pominąć jest Kandy ze swoją Świątynią Zęba Buddy, lasy deszczowe Sinharaja i oczywiście pola herbaciane. Z kolei na plażowanie i do uprawiania sportów wodnych wybierz Hikkaduwę na południowym wybrzeżu kraju.

Azja Luang Prabang, Laos.
To dawna stolica Laosu. Luang Prabang znajduje się na liście obiektów UNESCO - słynie z dużej liczby świątyń i klasztorów buddyjskich. Codziennie można spotkać tutaj grupy spacerujących mnichów. Luang Prabang jest ponadto ciekawym przykładem współistnienia starych tradycji Laosu i nowych, kolonialnych, co najlepiej widać w architekturze. Azja Luang Prabang, Laos. To dawna stolica Laosu. Luang Prabang znajduje się na liście obiektów UNESCO - słynie z dużej liczby świątyń i klasztorów buddyjskich. Codziennie można spotkać tutaj grupy spacerujących mnichów. Luang Prabang jest ponadto ciekawym przykładem współistnienia starych tradycji Laosu i nowych, kolonialnych, co najlepiej widać w architekturze. Shutterstock

Laos

Przejażdżki rowerem i popijanie zimnego laotańskiego piwa w lokalnych kawiarenkach eleganckiego i ultraspokojnego Luangprabang - to propozycja scenariusza na jeden z dni Twojego urlopu w Laosie. Utarło się, że najlepszy czas na odkrywanie Azji to okres od października do maja, ze względu na trwającą tam podczas europejskiego lata pory monsunowej. Nie jest jednak złym pomysłem wybranie się tutaj we wrześniu - to jeszcze przed sezonem, za to już pod koniec pory deszczowej. Ulewne deszcze mogą się jeszcze zdarzać, ale nie jest tak, że leje non-stop. Pełen dzikiej przyrody, nieznany i w wielu miejscach nieskażony jeszcze przez masową turystykę Laos to dobry, choć niestandardowy pomysł na późno-wakacyjny urlop.

Gibraltar, Półwysep Iberyjski.
To niesamowite, że na tak małym skrawku ziemi jakim jest Gibraltar, ukryły się 'Schody Śródziemnomorskie' i nie są oblegane przez turystów. Wspinaczka zaczyna się przy Upper Rock Nature Reserve, schody ciągną się przez 1,5 kilometra, a u ich szczytu widać Hiszpanię, Afrykę, Atlantyk i Morze Śródziemne jak byśmy patrzyli na ten fragment świata na google maps.
Gibraltar, Półwysep Iberyjski. To niesamowite, że na tak małym skrawku ziemi jakim jest Gibraltar, ukryły się 'Schody Śródziemnomorskie' i nie są oblegane przez turystów. Wspinaczka zaczyna się przy Upper Rock Nature Reserve, schody ciągną się przez 1,5 kilometra, a u ich szczytu widać Hiszpanię, Afrykę, Atlantyk i Morze Śródziemne jak byśmy patrzyli na ten fragment świata na google maps. Giblartar/ Fot. Shutterstock

Gibraltar

Z czym kojarzy Ci się Gibraltar? Z górująca nad nim skałą (a raczej Skałą)? Ze złośliwymi małpkami, które na niej mieszkają? Z rajem podatkowym? A pilniejsi z historii kojarzą go też z tajemniczym wypadkiem generała Sikorskiego. To wszystko trafne skojarzenia, ale to, co ciekawe na Gibraltarze nie ogranicza się do nich. Brytyjsko-hiszpańsko-włoskie społeczeństwo mieszkające rzut beretem od Maroka dostarczy Ci wrażeń, jeśli szukasz "czegoś nowego". Warto zorganizować wspólną podróż na hiszpańskie wybrzeże Costa del Sol na przykład z dwudniową wycieczką na Gibraltar. Poza zakupami w sklepach wolnocłowych, koniecznie odwiedź Jaskinię Świętego Michała i tunele z czasów drugiej wojny światowej.

POPULARNE: