Dziennikarze BBC o pomoc w wyborze siedmiu architektonicznych cudów świata poprosili internautów. Poprzez serwis Quora zadali pytanie o piękne i ciekawe, ale jednocześnie nieznane architektoniczne obiekty z całego świata. Na odpowiedzi nie trzeba było długo czekać. Wybrali siedem tych, które padały najczęściej.
Pierwszym ze wskazanych jest gmach z centrum Bukaresztu. Pałac Parlamentu jest największym i najdroższym publicznym budynkiem na świecie. Gmach jest ogromny. Jego długość to 270 metrów, szerokość 240 metrów, a wysokość 86. Jego budowa wiązała się jednak z wyburzeniem między innymi 19 kościołów prawosławnych, sześciu synagog, trzech świątyń protestanckich i blisko 30 tysięcy domów! Jego budowa rozpoczęła się w 1983 r., zarządził ją były prezydent Rumunii Nicolae Ceau?escu. Dziś w urządzonym z przepychem budynku mieszczą się muzea i siedziba rumuńskiego parlamentu.
fot. istock
fot. istock
Następnym ze wskazanych obiektów jest Chand Baori, jedna ze studni znajdujących się w indyjskim stanie Radżastan. Tego typu studnie były popularne w Indiach, ponieważ zapobiegały wyparowywaniu wody nawet w upalne dni. Konstrukcję zbudowano w IX wieku i wyróżniają ją monumentalne schody. W sumie studnia ma 3500 stopni i około 30 metrów głębokości.
fot. KONSTANTIN KALISHKO (istock)
fot. istock
Wielki Meczet to największa gliniana sakralna budowla świata. Znajduje się w afrykańskim mieście Dżenne, w rozlewisku Nigru. Budowlę wzniesiono na początku XX wieku, a w 1988 r. została wpisana wraz z zabytkowym centrum Dżenne na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
fot. BERNARDO ERTL (istock)
fot. istock
Stary Most powstał w XVI wieku na zlecenie tureckiego sułtana Sulejmana II. W 1993 roku z powodu działań wojennych został całkowicie zniszczony. Dzisiejszy most to efekt misternej rekonstrukcji, którą zakończono w 2004 r. Co ciekawe, przy odbudowie zastosowano te same techniki, którymi przed laty posługiwali się tureccy budowniczy.
fot. istock
fot. GORAN PETROV (istock)
Ta ogromna forteca zbudowana została w XVIII wieku na środku pustyni w Pakistanie. Mury fortyfikacji Derawar mają 30 metrów wysokości i 1,5 km długości. W sumie znajduje się na nich 40 bastionów co sprawia, że Derawar jest jednym z najbardziej efektownych fortów w całym Pakistanie.
fot. Muhammad Ashar (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported
fot. Bilalba (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 4.0 International
Niektórzy określają go mianem miniatury Muru Chińskiego. Kumbhalgarh to jeden z wielu fortów w tym kraju, który zbudowany został przez Rana Kumbha, władcę Księstwa Mewar (stan w zachodnich Indiach) w latach 1433-1468. Cały kompleks ma 36 km długości i otoczony został licznymi pałacami, ogrodami, stanowiskami armatnimi i świątyniami. Tych ostatnich jest tutaj 360.
fot. istock
fot. DMITRY RUKHLENKO (istock)
Meczet Sheikh Lotfollah znajduje się w Isfahanie w Iranie. Świątynię zbudowano na początku XVII wieku, za panowania szacha Abbasa I. Jego nazwa została wybrana na cześć teścia władcy, szejka Lotfollaha, islamskiego uczonego z Libanu. Nie jest to jednak typowy meczet. Nie znajdziemy tu minaretów ani ogrodu. Obiekt prawdopodobnie nie miał być publiczny. Odbywały się w nim królewskie ceremonie z kolei w dwupiętrowych arkadach znajdowały się łaźnie, mennica królewska oraz szpital. Meczet stał się atrakcją turystyczną dzięki niezwykle pięknym i drobiazgowym zdobieniom. Podczas budowy korzystano z płytek, które w zależności od stopnia nasłonecznienia zmieniają kolor z kremowego na różowy.
fot. LEONID ANDRONOV (istock)
fot. istock