Siedem cudów świata, o których istnieniu nie miałeś pojęcia

Dziennikarze BBC o pomoc w wyborze siedmiu architektonicznych cudów świata poprosili internautów. Poprzez serwis Quora zadali pytanie o piękne i ciekawe, ale jednocześnie nieznane, architektoniczne obiekty z całego świata. Na odpowiedzi nie trzeba było długo czekać. Wybrali siedem tych, które padały najczęściej.
Pałac Parlamentu, Rumunia Pałac Parlamentu, Rumunia fot. istock

Pałac Parlamentu, Rumunia

Dziennikarze BBC o pomoc w wyborze siedmiu architektonicznych cudów świata poprosili internautów. Poprzez serwis Quora zadali pytanie o piękne i ciekawe, ale jednocześnie nieznane architektoniczne obiekty z całego świata. Na odpowiedzi nie trzeba było długo czekać. Wybrali siedem tych, które padały najczęściej.

Pierwszym ze wskazanych jest gmach z centrum Bukaresztu. Pałac Parlamentu jest największym i najdroższym publicznym budynkiem na świecie. Gmach jest ogromny. Jego długość to 270 metrów, szerokość 240 metrów, a wysokość 86. Jego budowa wiązała się jednak z wyburzeniem między innymi 19 kościołów prawosławnych, sześciu synagog, trzech świątyń protestanckich i blisko 30 tysięcy domów! Jego budowa rozpoczęła się w 1983 r., zarządził ją były prezydent Rumunii Nicolae Ceau?escu. Dziś w urządzonym z przepychem budynku mieszczą się muzea i siedziba rumuńskiego parlamentu.

Pałac Parlamentu, Rumuniafot. istock

Pałac Parlamentu, Rumuniafot. istock

Chand Baori, Indie Chand Baori, Indie fot. FRANCK CAMHI-VISION (istock)

Chand Baori, Indie

Następnym ze wskazanych obiektów jest Chand Baori, jedna ze studni znajdujących się w indyjskim stanie Radżastan. Tego typu studnie były popularne w Indiach, ponieważ zapobiegały wyparowywaniu wody nawet w upalne dni. Konstrukcję zbudowano w IX wieku i wyróżniają ją monumentalne schody. W sumie studnia ma 3500 stopni i około 30 metrów głębokości.

Chand Baori, Indiefot. KONSTANTIN KALISHKO (istock)

Chand Baori, Indiefot. istock

Wielki Meczet w Dżenne, Mali Wielki Meczet w Dżenne, Mali fot. MICHELE ALFIERI (istock)

Wielki Meczet w Dżenne, Mali

Wielki Meczet to największa gliniana sakralna budowla świata. Znajduje się w afrykańskim mieście Dżenne, w rozlewisku Nigru. Budowlę wzniesiono na początku XX wieku, a w 1988 r. została wpisana wraz z zabytkowym centrum Dżenne na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielki Meczet w Dżenne, Malifot. BERNARDO ERTL (istock)

Wielki Meczet w Dżenne, Malifot. istock

Stary Most w Mostarze, Bośnia i Hercegowina Stary Most w Mostarze, Bośnia i Hercegowina fot. istock

Stary Most w Mostarze, Bośnia i Hercegowina

Stary Most powstał w XVI wieku na zlecenie tureckiego sułtana Sulejmana II. W 1993 roku z powodu działań wojennych został całkowicie zniszczony. Dzisiejszy most to efekt misternej rekonstrukcji, którą zakończono w 2004 r. Co ciekawe, przy odbudowie zastosowano te same techniki, którymi przed laty posługiwali się tureccy budowniczy.

Stary Most w Mostarze, Bośnia i Hercegowinafot. istock

Stary Most w Mostarze, Bośnia i Hercegowinafot. GORAN PETROV (istock)

Derawar Fort, Pakistan Derawar Fort, Pakistan fot. Jazibsaeed (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 4.0 International

Derawar Fort, Pakistan

Ta ogromna forteca zbudowana została w XVIII wieku na środku pustyni w Pakistanie. Mury fortyfikacji Derawar mają 30 metrów wysokości i 1,5 km długości. W sumie znajduje się na nich 40 bastionów co sprawia, że Derawar jest jednym z najbardziej efektownych fortów w całym Pakistanie.

Derawar Fort, Pakistanfot. Muhammad Ashar (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Derawar Fort, Pakistanfot. Bilalba (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 4.0 International

Kumbhalgarh, Indie Kumbhalgarh, Indie fot. istock

Kumbhalgarh, Indie

Niektórzy określają go mianem miniatury Muru Chińskiego. Kumbhalgarh to jeden z wielu fortów w tym kraju, który zbudowany został przez Rana Kumbha, władcę Księstwa Mewar (stan w zachodnich Indiach) w latach 1433-1468. Cały kompleks ma 36 km długości i otoczony został licznymi pałacami, ogrodami, stanowiskami armatnimi i świątyniami. Tych ostatnich jest tutaj 360.

Kumbhalgarh, Indiefot. istock

Kumbhalgarh, Indiefot. DMITRY RUKHLENKO (istock)

Meczet Sheikh Lotfollah, Iran Meczet Sheikh Lotfollah, Iran fot. istock

Meczet Sheikh Lotfollah, Iran

Meczet Sheikh Lotfollah znajduje się w Isfahanie w Iranie. Świątynię zbudowano na początku XVII wieku, za panowania szacha Abbasa I. Jego nazwa została wybrana na cześć teścia władcy, szejka Lotfollaha, islamskiego uczonego z Libanu. Nie jest to jednak typowy meczet. Nie znajdziemy tu minaretów ani ogrodu. Obiekt prawdopodobnie nie miał być publiczny. Odbywały się w nim królewskie ceremonie z kolei w dwupiętrowych arkadach znajdowały się łaźnie, mennica królewska oraz szpital. Meczet stał się atrakcją turystyczną dzięki niezwykle pięknym i drobiazgowym zdobieniom. Podczas budowy korzystano z płytek, które w zależności od stopnia nasłonecznienia zmieniają kolor z kremowego na różowy.

Meczet Sheikh Lotfollah, Iranfot. LEONID ANDRONOV (istock)

Meczet Sheikh Lotfollah, Iranfot. istock