Wakacyjny kompromis - odpoczywaj w górach i nad morzem w tym samym czasie

Wybór miejsca podróży, kiedy chce się pogodzić oczekiwania osób o odmiennych preferencjach, to niezwykle trudna sprawa. Najczęstszym dylematem jest podobno chęć pogodzenia gór z morzem. I choć w polskim krajobrazie jedno z drugim zupełnie nie idzie w parze, na świecie istnieją miejsca, w których zajęcie znajdą i wielbiciele górskich wspinaczek i miłośnicy czytania książki na plażowym leżaku.
La Spezia La Spezia fot. istock

Włochy

W malowniczych Włoszech warto polecić dwa odmienne miejsca. Oba pogodzą zwaśnionych turystów, w obu na gości czeka mnóstwo atrakcji, w obu powita was gorące słońce oraz symbioza gór i morza.

Pierwszą polecamy Sardynię. Skały są tu surowe i nieco złowieszcze. Malownicze krajobrazy jednak piękne na tyle, że wspinaczka stała się tu bardzo popularnym celem turystycznym. Jednocześnie, na plażach mnóstwo turystów łapie promienie słońca, mocząc się w ciepłych wodach. A jeśli nie góry i nie plaża, to może spacery - długie wybrzeże, malownicze klify, urocze zatoczki i barwna architektura.

Drugim miejscem, które zachwyci każdego jest La Spezia na wybrzeżu Cinque Terre. Tu miasta i miasteczka rozciągają się urzekająco na stromych zboczach skał, sprawiając wrażenie, jakby kolorowe domy miały zaraz pospadać wprost w odmęt spienionych fal. Oczywiście nic nigdzie nie spada. Jest za to ciekawie, pięknie i barwnie.

Malowniczo położona miejscowość Riomaggiore we Włoszechfot. GEORGY KRIVOSHEEV (istock)

 

promocjelotnicze.com.plwięcej na: promocjelotnicze.com.pl

 

Riwiera Makarska Riwiera Makarska fot. istock

Chorwacja

Dalmacja, a dokładniej Riwiera Makarska, to kolejne miejsce, w którym góry i morze żyją w harmonii. Przepiękne miejsca, ciepła woda, przyjazne plaże i wysokie szczyty masywu górskiego Biokovo. Widoki malują się niezapomnianymi obrazami - małe zatoki z jeszcze mniejszymi plażami, złoty piasek i spoglądające na to wszystko z góry białe skały.

Riwiera Makarskafot. istock

Zatoka Kotorska Zatoka Kotorska fot. istock

Czarnogóra

Z pozoru nieco surowa, przypominająca północne krajobrazy, z bliska jednak urocza i przyjazna. Boka Kotorska i przytulny Kotor, w którym rozkochuje w sobie starówka, pełna pięknej architektury i przytulnych uliczek, wielokilometrowy mur warowny i twierdza św. Jana, z której rozciąga się spektakularny widok na góry. Surowe góry zaś, zatapiają swe podnóża w błękitnej wodzie. Widoki są naprawdę piękne. A leżąc na plaży, z powodzeniem można podziwiać potęgę gór.

Zatoka Kotorskafot. istock

Bergen Bergen fot. THOMAS SKJVELAND (istock)

Norwegia

Kolorowe, małe domy, zimne morze i surowe skały, zatopione w falach. To krajobraz norweskiego Bergen. To miejsce, gdzie morze Północne styka się z Norweskim, plaże wprawdzie nie do końca kojarzą się z upalnymi dniami, ale za to uroda krajobrazów stwarza cudowne warunki do cieszenia duszy i oczu. Linowo-terenowa kolej, poprowadzona pomiędzy Bergen, a Floyen pozwala nacieszyć się widokiem gór, a wycieczka łodzią do Flam, obejrzeć z bliska najdłuższy fiord i dzikie góry z płynącymi między szczytami wodospadami.

Bergenfot. MORTEN NORMANN ALMELAND (istock)

Teneryfa Teneryfa fot. istock

Hiszpania

Teneryfa to miejsce niezwykłe. Wyspy Kanaryjskie charakteryzują się zupełnie innymi, od wszystkich, widokami i krajobrazem. Unikalność zawdzięczają wulkanom. Znajdziecie tu wysokie, groźne góry, porośnięte lasami piniowymi szczyty, wulkan o wysokości ponad 3700 m n.p.m., spoglądający majestatycznie z góry szczyt Pico de Teide i wielobarwne plaże we wszystkich możliwych kolorach - od żółtych, przez czerwone, czarne po brązowe.

Szczyt Pico del Teidefot. istock

Mesini Mesini fot. GIANNIS K. KATSAROS (ELGREKO) (istock)

Grecja

Grecji zachwalać nie trzeba, sama sobie jest najlepszą reklamą. W wielu miejscach na wyspach greckich morze styka się z górami. Po górach można swobodnie spacerować, choć nie brakuje także niezdobytych szczytów surowych skał. Jednym z piękniejszych miejsc jest Peloponez, gdzie łączą się w całość ruiny miasta Messini, przejrzyście czysty błękit morza oraz długie plaże i góry.

Peloponezfot. BENNY MARTY (istock)