8 pięknych, ale nieoczywistych miejsc w Polsce na wiosenny piknik

Spragnieni słońca i świeżego powietrza szukamy okazji, żeby pobyć na łonie natury. Przed nami coraz więcej ciepłych weekendów. Warto je spędzić na świeżym powietrzu. Przygotuj więc koc, ulubione przekąski i ruszaj odpocząć na trawie.
Tak teraz wygląda Park Oruński Tak teraz wygląda Park Oruński RAFAŁ MALKO

Park Oruński, Gdańsk

Ten historyczny gdański park to wyjątkowe miejsce na wiosenny spacer lub piknik. Bo jak często w polskim parku można natknąć się na meczet? W Parku Oruńskim funkcjonuje Centrum Kultury Tatarów i właśnie tam działa niewielki meczet i medresa. Po obfitym pikniku, można się tu wybrać na spacer wzdłuż strumienia, zobaczyć zabytkowy dworek i XVII-wieczną chłodnię.

Podgórze, Kraków Podgórze, Kraków TOMEYK_KRAKOW (istock)

Podgórze, Kraków

Położona na prawym brzegu Wisły dzielnica Krakowa to malowniczy zielony fragment w industrialnym krajobrazie. Do nieco zaniedbanego, ale przez to z charakterem, Podgórza nie docierają miliony turystów, które co roku odwiedzają Kraków. To raczej ulubione miejsce krakowskich wagarowiczów i mam z wózkami. Znajdź tutaj swój własny zakątek na weekendowy piknik - na Kładce Bernatka albo przy samej Wiśle.

Park, Gołdap Park, Gołdap fot. Yaros (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Park przy pijalni wód, Gołdap

Gołdap to niewielka miejscowość uzdrowiskowa w województwie warmińsko-mazurskim. Zorganizuj tu wycieczkę pod znakiem odnowy biologicznej połączony z wizytą w pijalni wód i spacerem pośród tężni. Jeśli nie masz ochoty pić zdrowej, ale trącącej zgniłym jajkiem wody, zorganizuj piknik na uroczym molo, albo jednej z ławek wokół tężni. Panujący wokół niej mikroklimat dostarczy ci jodu, wapnia, potasu i innych ważnych minerałów.

Ochodzita Ochodzita fot. SchiDD, domena publiczna

Ochodzita, Koniaków

Ochodzita to jedna z perełek i pilnie strzeżonych tajemnic Beskidów. Ze słabo zalesionego wierzchołka tej kopulastej góry, rozciąga się fantastyczna panorama miejscowych domków i polan o wielu odcieniach zieleni. Zapakuj do plecaka ulubiony napój, smakołyki, wdrap się na prawie dziewięćset metrową górę i delektuj się widokiem pejzaży jak z obrazka.

Łeba, Słowiński Park Narodowy Łeba, Słowiński Park Narodowy Łeba, Słowiński Park Narodowy / Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Słowiński Park Narodowy, woj. pomorskie

Krajobraz jest tutaj niemal nieziemski. Tak bardzo odmienny do tego, który kojarzymy z Polską. Sąsiedztwo ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym to cudowne miejsce, żeby posiedzieć na słońcu i zjeść coś dobrego. Mieniąca się woda Bałtyku, skrzeczące mewy i obfitujące w roślinność torfowiska tworzą przyjemne tło na weekendowy wypoczynek. Pamiętaj aby uszanować parkowy ekosystem i nie zostawić po sobie plastikowych opakowań.

Las Młociny, Warszawa Las Młociny, Warszawa fot. Wistula (wikimedia.org), licencja: CC Attribution 3.0 Unported

Las Młociny, Warszawa

Zamiast Lasku Kabackiego obleganego w weekendy przez grillujących warszawiaków, w tym sezonie postaw na wizyty w parku leśnym Młociny, inaczej Parku Młocińskim. Położony w dzielnicy Bielany i w zasięgu otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego jest miejscem, w którym podczas wycieczki rowerowej lub pikniku masz szansę spotkać łosie i sarny.

Park Mużakowski Park Mużakowski fot. Przykuta (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Park Mużakowski, Łęknica

Jeśli na wiosenny piknik pakujesz herbatę i crumble, brytyjski placek z owoców pod kruszonką, idealnym miejscem do ich spożycia jest największy park w stylu angielskim w Polsce. Jest to Park Mużakowski z rozległymi polanami i malowniczo przecięty Nysą Łużycką. Założony przez będącego pod wrażeniem ogrodów angielskich księcia Hermanna Ludwiga Heinricha von Pückler-Muskau park, leży częściowo na terytorium Polski, a częściowo w Niemczech.

W parku Klepacza kwitną już cebulice W parku Klepacza kwitną już cebulice Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Park im. ks. bp. Michała Klepacza, Łódź

Zabytkowy park położony w dzielnicy Polesie każdej wiosny przyciąga nie tylko chcących zaczerpnąć świeżego powietrza, ale i fotografów. Polują oni na doskonałe ujęcia wyjątkowego zjawiska: błękitnych dywanów z kwitnącej na tutejszych trawnikach cebulicy syberyjskiej. Taka bajkowa sceneria to wymarzone miejsce na piknik - najlepiej na ławce, żeby nie zniszczyć cieszących oko kwiatów.

Gdy zapragniesz schronić się przed słońcem, pomoże Ci w tym dąb Fabrykant - rozpiętość jego korony to aż trzydzieści metrów, a pień jest gruby na 455 centymetrów. Drzewa o tak imponujących gabarytach należą do rzadkości.

POPULARNE: