Komentarze (140)
Gdzie podziali się ludzie? Superpopularne turystycznie miejsca na idealnych zdjęciach kontra rzeczywistość
Zaloguj się lub komentuj jako gość
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • paniam

  Oceniono 7 razy 3

  A ja mam swoją metodę - staram się być zawsze jedną z pierwszych na szlaku, dzięki czemu miałam szczęście widzieć i Morskie Oko i Giewont i Dolinę Kościeliską zupełnie takie jak na zdjęciach z folderu. Podobnie ma się rzecz z wszystkimi obleganymi turystycznie miejscami. A plaża w Krynicy dokładnie tak wygląda w pierwszy weekend września :)

 • arcturvox

  Oceniono 45 razy 3

  niestety - planeta zaczyna cierpieć przeludnienie. Trzeba zacząć z tym na poważnie walczyć, a nie rozdawać 500 złotych w nagrodę za dalsze pogarszanie opłakanego stanu.

 • swerd

  Oceniono 2 razy 2

  akurat z wieżą eiffla i fontanną di trevi mam takie same foto jak u góry
  wystarczy sie ustawić, kumaty fotograf i przeprosić tych co sa w kadrze

 • wiktor.janowycz

  Oceniono 2 razy 2

  Plaże bałtyckie to w ogóle jakiś ewenement... ludzie tłoczą się na 200m od wejścia, podczas gdy 200-300 m dalej tylko mewy.

 • Gość: Rob

  Oceniono 2 razy 2

  Wystarczy każde z tych miejsc odwiedzic o swicie!

 • q-ku

  Oceniono 6 razy 2

  jeździć samemu, nigdy z biurami podróży, wybierać właściwe pory dnia i roku

 • robznarnii

  Oceniono 2 razy 2

  W kazdym z tych miejsc wystarczy pojawic sie przed 7 rano i bedzie pusto :)

 • zstrucki

  Oceniono 2 razy 2

  Pewnie, że w niektórych miejscach to jest bardzo trudne, ale czasami wystarczy pojechać poza sezonem lub przyjść gdzieś b. wcześnie rano lub późno wieczorem. Tatrzańskie popularności to klasyczny przykład. Innym mogą być najważniejsze zabytki Izraela. Spędziłem pół roku w Ziemi Świętej i widziałem Bazylikę Grobu zarówno nabitą jak supermarket w czasie promocji szynki, jak i całkowicie pustą.

 • lipek57

  Oceniono 2 razy 2

  Super zdjęcia! Wszędzie tam byłem!! Byłem zachwycony !!

 • Lukasz Remisiewicz

  Oceniono 2 razy 2

  przesdazacie - mam zdjecie z di trevi gdzie jestem sam :) wystarczy przyjsc o 6tej :)

 • joki8688

  Oceniono 2 razy 2

  Proste rozwiązania:
  - jak ognia unikać plaż i morza w sezonie (albo nie narzekać)
  - w górach na wycieczki wyruszać ok. 3ciej rano ciesząc się pięknym rozgwieżdżonym niebem (poranki są najczęściej pogodne) i wschodem słońca (oraz długim dniem)
  - planować urlopy samemu, a nie z biur podróży (w czasach internetu naprawdę można)
  - wyjeżdżać 'na skrajach' sezonów rekompensując chłodniejszą pogodę odpoczynkiem psychicznym

  Da się? da.

 • Gość: gosc special

  Oceniono 8 razy 2

  pare zdjec to manipulacja i to nieuczciwa, SAntorini , Oja Grecja , zdjecie z pn zach strony Oja gdzie sa spektatularne , jedne z nielicznych na swiecie zachodow Slonca, tam jest zawsze tysiace turystow bo sama Oja jest pieknym miejscem, Byle,
  Copacabana Ipamena te plaze sa jak na pierwszym , to byl chyba plazowy wystep Justin Bieber, Taj Ma Hal absolutnie tak nie wyglada, zgadzam sie z Luwrem

 • Gość: krzysiekbartha

  Oceniono 6 razy 2

  Zdjecie Stonehenge jest z czerwcowego przesilenia. Jedyny dzien w roku kiedy można zbliżyć sie do kamieni. I jest to trudne bo wtedy zjeżdżają tysiące ludzi. Bynajmniej nie zwiedzać. 364 dni w roku wygląda to diametralnie odwrotnie. Zastanawia mnie za to czy partacz dziennikarski choćby w tatrach byl . Kiedys bzdury i wynalazki tego typu czytali sie w bravo. Potem superexpresie ......teraz to norma . Smutne bardzo.

 • ireneusz50a

  Oceniono 4 razy 2

  Stonehenge, Wielka Brytania - byłem tam i takich tłumów tam nie ma, obszar jest stosunkowo duży, dojście tunelem z parkingu, mozna spokojnie robic zdjęcia. zbliżać sie tez zbytnio nie mozna ( około 5 m ) bo obiekt jest ogrodzony liną na słupkach z tabliczkami.

 • fankaczek1

  Oceniono 6 razy 2

  Najlepiej przestawić się na tryb rannego ptaka, zwiedzać od wschodu słoncza do 10. Szkoda że w Polsce nie ma frei jesiennych i wiosennych jak w USA, UK czy w Niemczech.

 • Gość: lolek

  Oceniono 8 razy 2

  Na moście Karola w Pradze to samo

 • wojto51

  Oceniono 1 raz 1

  Zdjęcie z Paryża znanipulowane. Widać od razu, że to jakiś koncert. Normalnie takich tłumów nie ma. Poza tym, jeśli ty tam jedziesz, to wielu innych robi to samo z tego powodu, co ty, więc o co chodzi?

 • Gość: nordkapp77

  Oceniono 1 raz 1

  Bez przesady. Dużo też zależy od kadru. Tej pannie pod Dadż Mahal towarzyszy wokoło pewnie taki sam tłumek, tylko inaczej zrobiono fotkę. Przede wszystkim ciekawiej, a nie kretyński, pocztówkowy widok ogólny. Poza tym najlepiej w miarę możliwości jeździć na wakacje poza sezonem, tak jak ja jeździłem przez wiele lat w marcu czy październiku i wtedy o super zdjęcia już łatwiej.

 • onduma

  Oceniono 1 raz 1

  Ale na Copacacanie nikt nie stawia parawanow !!!!

 • onduma

  Oceniono 1 raz 1

  Copacabane mozna obejrzec a pojsc na inna plaze, ktorych jest w Rio i Niteroi wiele. Zreszta zalezy od pory roku i dnia. czasami jest pustawo.

 • Gość: Turysta

  Oceniono 1 raz 1

  Proponuję wyjazdy przed sezonem turystycznym a takie zdjęcia będą możliwe. Pozdrawiam

 • wiktor.janowycz

  Oceniono 1 raz 1

  Fontana di Trevi na górze wczesnym rankiem. Ale że na dole nikt się nie kąpie..

 • wiktor.janowycz

  Oceniono 1 raz 1

  Zdjęcie Sfinksa - też zupełnie inna pora dnia, no i górne od barierki, a nie z tłumu...

 • wiktor.janowycz

  Oceniono 1 raz 1

  W Pizie nawet na górnym zdjęciu jest tłum, ale ukryty, bo zdjęcie zrobione z trawy.

 • wiktor.janowycz

  Oceniono 1 raz 1

  Ten tłum pod Stonehenge też jest wyczekany, nie jest aż tak oblegany codziennie. Być może to w ogóle jakieś spotkanie fanów klimatów celtyckich.

 • Gość: Daras

  Oceniono 1 raz 1

  Brakuje Aten

 • Gość: pięknakotka

  Oceniono 1 raz 1

  wycieczki by się nie sprzedały gdyby pokazać jak to wygląda w realu, kilka razy sie nabrałam i teraz tylko!!!! po sezonie inczej szkoda czasu chyba, że ktoś lubi smrodek tłumu

 • marga77

  Oceniono 1 raz 1

  bardzo przepraszam, ale na Wielkim Murze Chińskim takiego tłoku nie widziałam, był luzik i spokojnie można było sobie podziwiać, połazić czy usiąść i robić zdjęcia

 • Gość: turystka

  Oceniono 1 raz 1

  Co to za miejscowość: Santoryn ;).

  Tak, jak piszą inni: na wakacje jeżdżę tylko poza sezonem. Takie rozwiązanie ma same zalety: niższe temperatury, niższe ceny, mniej turystów.

 • Marek Dyjor

  Oceniono 1 raz 1

  często to jest kwestia aby zwiedzać wcześnie rano... wtedy jest miło i pusto... W Polsce też tak jest że jak idziesz na mały spacerek to jak wyjdziesz o 8 czy 7 to ludzi brak zwalają się dopiero po mszy i hipermarkecie koło 11 12

 • Gość: 101countriesbefore50.com

  Oceniono 3 razy 1

  Na te oblegane atrakcje turystyczne trzeba przede wszystkim jeździć poza sezonem, wychodzić wcześnie rano, a do zdjęć stosować filtry ND, wtedy ludzie magicznie znikają :)

 • zbigstar_1944

  Oceniono 1 raz 1

  Zwiedziłem kawał świata, ale tłoczno było tylko w dwóch miejscach - Machu Picchu i Taj Mahal. A i tam, szczególnie w górach Peru nikt się o nikogo nie potykał. Ruch turystów jest regulowany, czasem trzeba poczekać na swoja kolej.

 • andrzejbak

  Oceniono 7 razy 1

  Nie ma reguł bez wyjątków i jest absolutny wyjątek; ulica Piotrkowska w Łodzi. Przed laty dziesiątki tysięcy odwiedzających dziennie a w okresie przedświątecznym ponad sto tyś dziennie - obecnie 2-3 tysiące -całkiem pusta wymarła główna długa ulica w dużym mieście z pięknymi secesyjnymi i eklektycznymi kamienicami i sklepami. Jak do tego doszło że w ciągu 20 lat ulica całkowicie zamarła- dwa kolejne remonty; wymiana nawierzchni najpierw na kostkę Bauma fazowano po to by ukraść zabytkowy granit i bazalt by to opylić kolegom żydkom na zachodzie i teraz drugi także żydowski remont gdzie położono na całej jezdni lastriko i ludzie się ślizgają, zabytkowe zaś kamienice zasłonięto szpalerami konusowatych latarni. Byłem tam dwa dni przed świętami to ulica trup i cmentarz a nie tętniący życiem jak kiedyś deptak.

 • s.wawelski

  Oceniono 1 raz 1

  Prawda leży gdzieś po środku. Zdjęcia z tłumami należą do takich samych wyjątków, jak te z pustkami, a o tym wiem z autopsji :-) Nawiasem mówiąc, na obu zdjęciach z Taj Mahal jest w zasadzie tyle samo turystów, lecz na tym, gdzie mają być pustki został obcięty pierwszy plan. Przypatrzcie się uważnie :-)

 • alex.schmid

  Oceniono 11 razy 1

  nie wiem jaki cel miało to zestawienie ... Zniechęcić do podróżowania? Poza tym w większości to co autor stara się tu pokazać to kompletna bzdura. Takie szukanie tematu na siłę. Byłem w przynajmniej połowie tych miejsc przedstawionych na zdjęciach i te tłumy to jakieś skrajne przypadki. Podróżowałem też sporo po Stanach gdzie niby Amerykanie są najbardziej turystycznym narodem i zdarzało mi się bywać w bardzo znanych miejscach gdzie po za mną i towarzyszącymi mi osobami nie było praktycznie nikogo. I wcale nie było to poza sezonem. Bardzo subiektywne porównanie dwóch skrajności ...

 • greatouse

  Oceniono 9 razy 1

  Jedyne czym mnie ten artykul zaskoczył to fakt, że po polsku Santorini to Santoryn a Taj Mahal to Tadź Mahal. Serio, nie miałam pojęcia.

 • basi-a27

  Oceniono 1 raz 1

  ale przecież to normalne że w takich słynnych miejscach jest zawsze tłum w okresie najwyższego sezonu. Co do naszego polskiego morza mam lepsze zdjęcie z kamerki internetowej Łeba wakacje 2015r. takie tłoki że ludzie w morzu leżaki rozkładali nie wspominając, że aby jakiekolwiek miejsce przy morzu zająć ludzie rozbijali parawany o 8.00 rano:)

 • Gość: nie chce skrewic..

  Oceniono 5 razy 1

  W tym roku, radze wszystkim poczytac anglojezyczne fora, o zwiedzaniu Europy.
  I nic wiecej nie napisze, zeby nikomu nie podpasc, nie slyszec o faszystach itepe.
  Ale wymuszanie kasy, w najbardziej znanych zabytkach czy miejscach, powoli staje sie norma.

 • Gość: Didi

  0

  W wiekszosci tych miejsc bylam i potwierdzam ale jesli chodzi o Santorini bylam tam w maju i da sie zrobic ladne zdjecie bez tlumow. Mam ich mase. Trzeba jezdzic w te miejsca poza sezonem.

 • lech2011

  0

  OGLĄDASZ
  Dwa domowe sposoby na odkamienianie muszli klozetowej. Tanie, proste i niezawodne!
  Ekologiczny odświeżacz do tkanin. Szybko neutralizuje zapachy, a jego przygotowanie zajmie ci dosłownie chwilę!
  Te praktyczne myki z pewnością ułatwią ci pracę w kuchni. Wystarczy kilka akcesoriów, które masz w domu
  Ekonomiczne składanie ubrań bez zagnieceń? To możliwe. I to na trzy sposoby
  Proste i praktyczne myki samochodowe: sprawdź, jak zrobić naturalny odświeżacz oraz do czego mogą przydać się foremki na muffiny
  "Ppularne turystycznie..."

  I tak na okrągło i bez przerwy...

 • wiktor.janowycz

  0

  No to w Paryżu miałem szczęście... jak niemieccy żołnierze, hehe!

 • wiktor.janowycz

  0

  Ale śliczne dziewczę w Grecji... Nie, no na dolnym też może być... ech...

 • wiktor.janowycz

  0

  Po kilku pobytach na Giewoncie doskonale będziesz znał daty i pory dnia, kiedy można spędzić tam czas miło i w ciszy.

 • wiktor.janowycz

  0

  Na samym Murze nie byłem, ale fakt faktem, że miejsca turystyczne w Chinach są oblegane. To co uważamy w PL za tłok, tam można określić głuszą!

 • wiktor.janowycz

  0

  No tak, ale co do Mony Lisy trudno się nie zgodzić... hehe!

 • wiktor.janowycz

  0

  Co się tyczy pierwszego zdjęcia, to autor chyba nie był nad Morskim Okiem. Tak dokładnie ono wygląda do 8:00 - 9:00, kiedy pierwszy tłum dowieziony furmankami się nie zjawi. Jak widać, zdjęcie jest zrobione tuż po wschodzie słońca.

 • Gość: Pit

  Oceniono 4 razy 0

  Islamem juz nie trzeba straszyc, Teraz wystarczy przejrzec serwisy informacyjne odnosnie aktow terroru w europie za sprawa wyznawcow islamu.Tak to jest jak sie wpusci lisa do kurnika

 • Henryk Tur

  0

  Najpierw na BoredPanda, potem na AcidCow. Oczywiście skopiował zdjęcia JoeMonster, a dopiero wówczas zobaczyli to na Gazecie. LOL.

 • Gość: dawid

  0

  nareszcie jakieś prawdziwe informacje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX