Oszczędny Polak śpi na lotnisku? 10 wskazówek jak to zrobić komfortowo

Czasem przy lotach długodystansowych zdarza się, że musisz spędzić noc na lotnisku. Być może do następnego lotu masz zbyt mało czasu, żeby szukać hotelu w mieście, albo nie chcesz wydawać pieniędzy na samo zakwaterowanie wiedząc, że i tak nic nie zobaczysz w miejscu transferu. Spanie na lotniskach nie jest może najbardziej wygodnym rozwiązaniem, ale istnieje kilka sposobów, które pozwolą zrobić to komfortowo.
Lotnisko Lotnisko Fot. Shutterstock

Przeprowadź wstępną analizę

Lecisz na drugi koniec świata, masz przed sobą przesiadkę i planujesz noc na lotnisku. Ok, pamiętaj, żeby sprawdzić, czy terminal, na którym planujesz zawinąć się w kłębek i przeczekać długie godziny do kolejnego lotu nie jest zamykany na noc. Lepiej być na to przygotowanym i w razie czego zarezerwować nocleg w hotelu.

POLECAMY: Usunęliśmy nazwy linii lotniczych z samolotów. Poznasz teraz, do kogo należą?>>

 

Samoloty

Pozostawiony bez opieki na lotnisku bagaż może cię drogo kosztować / fot. Shutterstock Pozostawiony bez opieki na lotnisku bagaż może cię drogo kosztować / fot. Shutterstock Pozostawiony bez opieki na lotnisku bagaż może cię drogo kosztować / fot. Shutterstock

Przygotuj akcesoria

Idealnie byłoby gdybyś miał ze sobą śpiwór, cienki podróżny koc i poduszkę - z takim przygotowaniem noc na lotnisku będzie niemal jak w domu. Pytanie, czy warto poświęcać na te kilka gadżetów uprzyjemniających spanie cenne miejsce w plecaku. Najwygodniej mieć ze sobą przynajmniej małą, podróżną poduszkę.

Pustki w miejscu, z którego ma odlecieć twój samolot, to zawsze niepokojący widok / fot. CC 0 Glen Noble Pustki w miejscu, z którego ma odlecieć twój samolot, to zawsze niepokojący widok / fot. CC 0 Glen Noble Pustki w miejscu, z którego ma odlecieć twój samolot, to zawsze niepokojący widok / fot. CC 0 Glen Noble

Zbadaj teren

Znalezienie wygodnego miejsca do spania to prawdopodobnie najważniejsze zadanie. Dobrze jest ulokować się tam, gdzie już śpią inni - będziesz się czuć bezpieczniej i mniej na widoku. Na dużym terminalu można wytropić miłe zakamarki, a nawet fotele idealne do spania. Warto więc zrobić rundkę i wybrać najlepsze miejsce.

Fot. CC 0 Negative SApace/Unsplash.com Fot. CC 0 Negative SApace/Unsplash.com Fot. CC 0 Negative SApace/Unsplash.com

Wcześnie zaklep miejsce

Jeśli na danym lotnisku jest naprawdę dobre miejsce do spania, lepiej znajdź je szybko i zajmij. Często będzie się to wiązało z decyzją czy lepiej pilnować wybranego miejsca i zostać tam na wiele godzin, czy zaryzykować i pochodzić jeszcze po sklepach wolnocłowych i lotniskowych restauracjach. Wybór należy do Ciebie.

Bagaż na taśmie na lotnisku Bagaż na taśmie na lotnisku Fot. Shutterstock

Użyj torby jako poduszki

Jeśli nie podróżujesz z plastikową usztywnianą walizką albo torbą wypchaną kanciastymi przedmiotami, to warto bagaż wykorzystać właśnie jako poduszkę. Takie rozwiązanie spełnia dwie funkcje: poprawia komfort spania i jest bezpieczniejsze. Spod głowy nikt Ci przecież nie wyciągnie torby.

Odprawa na lotnisku przed lotem nie jest skomplikowana, choć może być stresująca za pierwszym razem Odprawa na lotnisku przed lotem nie jest skomplikowana, choć może być stresująca za pierwszym razem fot. Shutterstock

Śpij na zmiany

Dla podróżujących w towarzystwie spanie na lotniskach jest prostsze. Po pierwsze mogą odpoczywać na zmianę, pilnując wzajemnie swoich walizek. Po drugie, jedna osoba może zająć najlepsze miejsce, a druga w tym czasie może pójść do sklepu lub toalety. Jeśli podróżujesz samotnie, ale łatwo nawiązujesz kontakty możesz oczywiście zaprzyjaźnić się z kimś na lotnisku i urządzić z tą osobą dyżury spania. Pamiętaj jednak o zasadzie ograniczonego zaufania wobec takiej lotniskowej znajomości.

Lotnisko Lotnisko fot. Shutterstock

Schowaj dumę do kieszeni

To jedna z podstawowych zasad spania na lotnisku. Jeśli chcesz w miarę wygodnie spać i dobrze się czuć następnego dnia, pozwól sobie wyglądać... głupio. Z kurtką na głowie i podkulonymi nogami może nie znajdziesz życiowego partnera, ale przynajmniej lepiej się wyśpisz.

Zadbaj o rozrywkę przed snem

Warto maksymalnie uprzyjemnić sobie niekoniecznie komfortową sytuację spędzenia nocy na lotnisku. Dobry film na laptopie i słuchawki, albo najnowsza książka ulubionego autora "do poduszki" sprawią, że poczujesz się dużo lepiej. Niektórzy zasypiają przy muzyce - słuchawki w uszach są w tej sytuacji więcej niż wskazane. Muzyka pozwoli Ci się odseparować od otoczenia i zrelaksować.

To ptak, to samolot, nie, to POTWÓR! To ptak, to samolot, nie, to POTWÓR! fot. CC BY 2.0 Angelo DeSantis/Flickr.com

Nastaw budzik

Byłoby głupio, gdyby po całkiem udanej drzemce w wygodnym, cichym miejscu, zdarzyło Ci się zaspać na samolot. Prawdopodobnie obudzą Cię dźwięki rozkręcającego się na lotnisku życia, ale jeśli śpisz mocnym snem, koniecznie nastaw budzik w telefonie. Pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę czas potrzebny na odnalezienie bramki i ewentualnie poranną higienę i śniadanie.

Bagaz Bagaz gazeta.tv

Odśwież się

Wiadomo, że po nocy spędzonej na lotnisku nie jest się rześkim i olśniewającym. Jeśli na lotnisku jest prysznic to wspaniale - prawdopodobnie można z niego skorzystać za niezbyt wygórowaną cenę. Niestety tego typu usługi to rzadkość na terminalach. Jeśli masz możliwość wyjścia z lotniska, sprawdź, czy nie można z prysznica skorzystać w najbliżej położonym hotelu.

POPULARNE: