"Nie znam lotniska", "Nie znam języka" - 10 rzeczy, których boimy się przed pierwszym lotem samolotem. Niepotrzebnie

Nie latasz, bo boisz się pierwszego razu? Dużo tracisz! Sprawdź czy na tej liście są rzeczy, które stresują też ciebie, i dowiedz się, jak z nimi wygrać. Listę przygotował serwis Skyscanner.pl.
Pierwszy lot samolotem Pierwszy lot samolotem fot. Shutterstock

'Pływanie rozumiem, ale latanie?!'

Latanie w przestworzach to zjawisko niesamowite i onieśmielające ? właśnie ze względu na odrywanie się od ziemi. Wiele osób boi się tego sposobu podróżowania, ponieważ traktuje je jako nienaturalne. Zgodnie z zasadą, że najbardziej przeraża to, co nieznane, już po pierwszym locie większość turystów łapie bakcyla i czuje się w samolocie swobodnie. Prawdopodobnie Ty też będziesz niedługo należeć do tego grona.

Jak to możliwe, że samolot odrywa się od ziemi? "Bardzo dużo specjalnej magii" >>

Obsługa lotnisk zazwyczaj jest chętna do pomocy i rozumie zdenerwowanie pasażerów Obsługa lotnisk zazwyczaj jest chętna do pomocy i rozumie zdenerwowanie pasażerów fot. Shutterstock

'Nie znam wystarczająco dobrze języków'

Bariera językowa nie powinna spędzać Ci snu z powiek. Pracownicy międzynarodowych lotnisk mówią po angielsku, a żeby się z nimi porozumieć, wcale nie trzeba biegle posługiwać się tym językiem. Warto jednak przyswoić sobie znaczenie kilku słów ściśle związanych z lataniem, które mają charakter uniwersalny: arrivals (przyloty), departures (odloty), check-in (odprawa związana z biletami i bagażem), boarding (kontrola przed samym wejściem do samolotu), boarding pass (karta pokładowa zawierająca informacje o locie) czy gate (miejsce, w którym odbywa się boarding). Dzięki temu lepiej zrozumiesz sposób organizacji lotniska.

Lot opóźniony, bagaż zgubiony, nie wpuścili mnie na pokład - jak sobie radzić? >>

Lotnisko Heathrow w Londynie Lotnisko Heathrow w Londynie fot. Shutterstock

'Boję się, że się zgubię na lotnisku'

Nie bój się, że nie trafisz do celu, ponieważ lotniska są bardzo dobrze oznaczone. Nawet na tych największych, na przykład londyńskim Heathrow, trudno się zgubić. W razie potrzeby obsługa lotniska udzieli niezbędnych informacji. Wcześniejsze pojawienie się na lotnisku lub wizyta na nim kilka dni przed planowanym wylotem pomoże Ci oswoić się z obiektem. Zwracaj też uwagę na tablice (pamiętając kierunek i godzinę odlotu), które wskażą, gdzie należy się udać do odprawy i poinformują, kiedy zacznie się wpuszczanie pasażerów na pokład. Oszacuj, ile czasu zajmie droga, jaką musisz przebyć na lotnisku. Upewnij się, czy nie czekają Cię na przykład dodatkowe kontrole. I nie stresuj się tym nadmiernie ? pomogą Ci pracownicy lotniska.

Odprawa na lotnisku po raz pierwszy - jak to wygląda? >>

Terminal do samodzielnej odprawy na lotnisku Terminal do samodzielnej odprawy na lotnisku fot. Shutterstock

'Procedura dostania się do samolotu jest skomplikowana!'

Dzięki oznaczeniom i informacjom na tablicy łatwo dotrzesz do miejsc, w których odbywają się poszczególne etapy odprawy. Procedury nie należą do skomplikowanych i na lotniskach całego świata wyglądają podobnie: najpierw kontrola biletu i bagażu, potem kontrola paszportowa i bezpieczeństwa (osobista), a następnie oczekiwanie na wejście do samolotu i zebranie boarding passów. Poszukaj w internecie lub spytaj znajomych, którzy niedawno lecieli, czego możesz się spodziewać podczas odprawy. Nabyta wiedza sprawi, że poczujesz się pewniej.

Kontrola osobista i bagażu podręcznego przed przejściem do samolotu Kontrola osobista i bagażu podręcznego przed przejściem do samolotu fot. Shutterstock

'Nie wiem, jak spakować bagaż'

Aby uniknąć napięcia i niepotrzebnego stresu, po prostu dobrze przygotuj się do podróży. Szczegółowe informacje, na przykład o tym, co wolno przewozić i w jaki sposób (szczególnie jeśli chodzi o płyny) lub ile powinien ważyć bagaż podręczny, możesz znaleźć na stronie internetowej lotniska lub przewoźnika. Podejrzewasz, że bagaż podręczny jest za ciężki? Zważ go jeszcze w domu.

Tablica dla przesiadających się na kolejny lot, tzw. connected flights Tablica dla przesiadających się na kolejny lot, tzw. connected flights fot. Shutterstock

'Czeka mnie przesiadka...'

Chęć wyboru bezpośrednich połączeń wynika z wygody, ale także z obawy przed dodatkową komplikacją, za jaką często jest uważana przesiadka, zwłaszcza przez osoby, które lecą po raz pierwszy. Szalona pogoń, by zdążyć na samolot, tak chętnie pokazywana w filmach, raczej nie stanie się Twoim udziałem. Wystarczy, że zaznajomisz się z procedurami obowiązującymi na lotnisku i sprawdzisz, ile minut zajmie Ci przemieszczenie się z jednego terminalu do drugiego lub dotarcie do odpowiedniego gate, a wszystko powinno odbyć się bez kłopotów. Jednak w miarę możliwości zawsze warto zarezerwować sobie więcej czasu na spokojną przesiadkę.

Lotniska, na których nie chcesz utknąć. 10 najgorszych >>

Sygnalizacja Sygnalizacja "zapnij pasy" pali się, gdy samolot jest w strefie turbulencji fot. Shutterstock

'A jeśli będą turbulencje?!'

Turbulencje to zjawisko normalne i w większości przypadków zupełnie niegroźne. Współczesne systemy nawigacji pozwalają przewidywać wystąpienie strefy różnych anomalii pogodowych i specyficznych ruchów powietrza, a czasem nawet ich uniknąć. W przypadku silniejszych turbulencji załoga poprosi między innymi o zapięcie pasów. Jeśli zastosujesz się do zaleceń, nie grozi Ci, że się przewrócisz lub zranisz.

Strat i lądowanie to najbardziej stresujące pasażerów manewry Strat i lądowanie to najbardziej stresujące pasażerów manewry fot. Shutterstock

'Najgorszy jest start i lądowanie'

Moment startu i lądowania dla wielu podróżnych stanowi wyzwanie. Często pasażerowie wskazują ten czas jako najmniej przyjemne chwile lotu. Ze względu na różnicę ciśnienia pojawia się między innymi uczucie zatkanych uszu. Te objawy może zmniejszyć na przykład żucie gumy, dlatego miej ją przy sobie na wszelki wypadek. Pamiętaj też, że niedogodności związane ze startem i lądowaniem trwają krótko.

Turbulencje, mgła, awaryjne lądowanie - jest się czego bać? >>

Procedury bezpieczeństwa w samolocie Procedury bezpieczeństwa w samolocie fot. Shutterstock

'Boję się, że samolot się rozbije'

Postaraj się rozsądnie podejść do kwestii bezpieczeństwa. Statystycznie samolot jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu, więc zadręczanie się wizją katastrofy nie ma uzasadnienia w rachunku prawdopodobieństwa. Przed lotem szczególną uwagę poświęca się kwestiom technicznym ? stan maszyny sprawdza sztab ludzi. Każdorazowo przed startem załoga udziela instrukcji, jak należy się zachować w razie niespodziewanych zdarzeń, pokazuje między innymi wyjścia ewakuacyjne oraz sposób korzystania z maski tlenowej. Podstawowe procedury bezpieczeństwa są proste i łatwe do przyswojenia.

Stres podczas lotu samolotem Stres podczas lotu samolotem fot. Shutterstock

'Obawiam się, że mój organizm źle zareaguje na lot'

Jeśli podejrzewasz, że w środku samolotu dopadnie Cię silny stres, leć w towarzystwie. Wsparcie drugiej osoby może okazać się zbawienne i pomóc przezwyciężyć większość lęków, szczególnie tych wynikających z bujnej wyobraźni. Warto znać różne uspokajające tricki, w tym techniki relaksacyjne i oddechowe, ale ciekawa historia opowiedziana przez towarzysza podróży powinna skutecznie odwrócić uwagę od niespokojnych myśli. Spróbuj się odprężyć podczas lotu, weź ze sobą ulubioną książkę, gazetę czy tablet, tylko wyłącz go podczas startu i lądowania.

Jak przeżyć długi lot samolotem? Będzie nawet przyjemnie >>