Świąteczne tradycje ewoluują. Te najnowsze mogą zadziwiać [PRZYKŁADY Z CAŁEGO ŚWIATA]

Boże Narodzenie w wielu krajach przebiega podobnie. Jednak są pewne nowe zwyczaje, które mogą wydawać się dla wielu co najmniej dziwne. Większość tradycji związanych ze świętami rozwinęło się bardzo dawno. Jednak są też nowoczesne zwyczaje, które stały się lokalnymi tradycjami świątecznymi sprawiającymi, że święta w różnych zakątkach świata są jeszcze bardziej magiczne.
Japończycy często święta spędzają w... KFC! Japończycy często święta spędzają w... KFC! fot. Thord Daniel Hedengren (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Japonia

Chociaż w Japonii Święta Bożego Narodzenia nie są specjalnie obchodzone, to w okresie świątecznym Japończycy tradycyjnie udają się na posiłek do... KFC. Ten zwyczaj wywodzi się od kampanii marketingowej tej sieci fastfoodów z 1974 roku: "Kurisumasu ni wa kentakkii", czyli "Kentucky na Święta Bożego Narodzenia".

Buche de Noël Buche de Noël fot. Caitlin Childs (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Francja

Francuskim zwyczajem jest, aby rozpocząć Boże Narodzenie od szampana aperitif, który pobudza apetyt. Następnie zajadamy się pasztetem strasburskim (Foie Gras) i ostrygami - opowiada Elodie Mura z Education First we Francji. Podczas deseru na francuskich stołach nie może zabraknąć także bożonarodzeniowego polana (Buche de Noël), czyli popularnej, francuskiej rolady świątecznej, która przypomina pień drzewa. Jest to biszkoptowa rolada oblana czekoladowym kremem.

Bajki Disney'a w telewizji Bajki Disney'a w telewizji fot. Cory Doctorow (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Szwecja

Do naszej szwedzkiej tradycji należy wspólne oglądanie w telewizji świątecznych bajek Disneya dzień przed Bożym Narodzeniem o godzinie trzeciej po południu. Ta tradycja trwa od 1960 roku, kiedy to pierwszy raz wyemitowany został ten program. To było bardzo ważne dla całych rodzin, a w szczególności dla dzieci, które nie miały więcej okazji do oglądania kreskówek - mówi Charlotta Falk pochodząca ze Szwecji, Dyrektor Public Relations w Education First, firmie specjalizującej się w organizowaniu zagranicznych kursów językowych.

POLECAMY: Znasz je z animowanych filmów. 16 miejsc z bajek Disneya, które istnieją naprawdę>>

Kadr z animowanego filmu Zaplątani

Pinata w Meksyku Pinata w Meksyku fot. Steven Depolo (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Meksyk

Kiedy zbliżają się święta Bożego narodzenia główna uwaga skupia się na imprezie Posadas. Wspólnie z sąsiadami, przyjaciółmi i rodzinami zbieramy się i świętujemy - mówi Daniel Molina z Education First w Meksyku. Meksykanie przez dwanaście dni poprzedzających święta świętują, tańczą, jedzą i śpiewają. Najbardziej charakterystyczna dla tego wydarzenia jest pinata, czyli zabawa polegająca na strąceniu specjalnie przygotowanej kuli wypełnionej przeważnie słodyczami, których uczestnicy starają się zebrać jak najwięcej.

Christmas cracker Christmas cracker fot. Kate (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Wielka Brytania

Główną tradycją związaną ze Świętami w Wielkiej Brytanii jest "Christmas cracker" - podarunek owinięty w kolorowe bibuły. Wewnątrz znajdują się papierowa korona, drobna zabawka oraz karteczka z żartem. To jest bardzo uroczysty zwyczaj, który jest częścią wielu obchodów świątecznych - w domu, w pracy lub u przyjaciół - przyznaje Simon Farnswroth z Education First w Wielkiej Brytanii.

Święta w Brazylii Święta w Brazylii fot. paulisson miura (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Brazylia

Brazylijskie prawo pracy pociesza przed świętami każdego pracownika dodatkową, trzynastą pensją w grudniu.

Elżbieta Amalia Eugenia von Wittelsbach Elżbieta Amalia Eugenia von Wittelsbach Autorem obrazu jest Joseph Karl Stieler

Niemcy

Do nowoczesnej niemieckiej świątecznej tradycji należy wspólne oglądanie dramatów kostiumowych z trylogii z lat 50. na temat austriackiej cesarzowej Elżbiety "Sissi".

Loteria EL Gordo Loteria EL Gordo fot. Alvaro Ibanez (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Hiszpania

W Hiszpanii dwa dni przed Bożym Narodzeniem mieszkańcy zbierają się z dziesiątkami kuponów do największej w roku loterii "EL Gordo". Wszyscy wspólnie oglądają przebieg loterii i sceny szczęśliwych zwycięzców, które pokazywane są w programach telewizyjnych w ciągu dnia.

Za oceanem dzieci to właśnie o poranku szukają prezentów świątecznych pod choinką. Za oceanem dzieci to właśnie o poranku szukają prezentów świątecznych pod choinką. fot. Nikolaj Potanin (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Stany Zjednoczone

W Stanach Zjednoczonych podczas odpakowywania prezentów należy być ubranym w piżamę ze świątecznymi wzorkami. Za oceanem dzieci to właśnie o poranku szukają prezentów świątecznych pod choinką.

Plakat filmu Plakat filmu "Szczęśliwego Nowego Roku" Plakat filmu "Szczęśliwego Nowego Roku"

Rosja

W Rosji nowoczesnym zwyczajem świątecznym jest oglądanie filmów z czasów sowieckich "Szczęśliwego Nowego Roku" oraz "Moskwa nie wierzy łzom".