Najbardziej pomysłowe choinki z całego świata według Huffington Post. Jest też przykład z Polski!

W zestawieniu przygotowanym przez Huffington Post obok kolorowych, mrugających drzewek znalazły się też te prawdziwe i skromne. Jest choinka z klocków LEGO, zabawek Disneya oraz złotych parasolek. Polskę reprezentuje drzewko na Placu Zamkowym w Warszawie. Jak prezentuje się wśród konkurencji?

Najbardziej pomysłowe choinki z całego świata według Huffington Post. Jest też przykład z Polski!

W zestawieniu przygotowanym przez Huffington Post obok kolorowych, mrugających drzewek znalazły się też te prawdziwe i skromne. Jest choinka z klocków LEGO, zabawek Disneya oraz złotych parasolek. Polskę reprezentuje drzewko na Placu Zamkowym w Warszawie. Jak prezentuje się wśród konkurencji?

Melbourne, Australia

W tym roku mieszkańców Melbourne w Australii w świąteczny nastrój wprowadzić ma choinka z klocków LEGO. "Drzewko" stanęło na Placu Federacji w centrum miasta. Do budowy tej nietypowej choinki wykorzystano ponad 500 tysięcy klocków. Wykonano z nich dekoracyjne kokardy i bombki. Na szczycie choinki pojawiła się świecąca jasno gwiazda.

Londyn, Wielka Brytania

Największa na świecie choinka ozdobiona postaciami znanymi z animowanych filmów Disneya

fot. JOHN PHILLIPS (thisissurname.com)

Zupełnie inaczej prezentuje się choinka na dworcu kolejowym St Pancras Internatnional w Londynie. Pod koniec listopada, w głównej hali dworca pojawiła się kolorowa konstrukcja. Do jej budowy wykorzystano 2 tysiące maskotek, które znane są z animowanych filmów Disneya. Na szczycie drzewka zamiast gwiazdy zobaczyć można... Myszkę Miki!

Największa na świecie choinka ozdobiona postaciami znanymi z animowanych filmów Disneyafot. JOHN PHILLIPS

Wilno, Litwa

Bożonarodzeniowe miasteczko w Wilnie

fot. Saulius Ziura (materiały prasowe)

Przedświąteczny okres mieszkańcom Wilna umila choinka, która swym kształtem przypomina chatkę skrzatów. Stanęła ona w głównym punkcie miasta - na placu Katedralnym. Rozmieszczono na niej tysiące lampek, które zostały uroczyście zapalone 27 listopada. Wileńską choinkę docenił również już brytyjski "Guardian". Dziennik jak co roku opublikował listę najpiękniejszych świątecznych drzewek na świecie. Wśród nich znalazła się właśnie choinka z Wilna.

Bożonarodzeniowe miasteczko w Wilniefot. Saulius Ziura (materiały prasowe)

Turyn, Włochy

Choinka w Turynie we Włoszech

fot. Shutterstock

Włosi postawili na nowoczesność. Na zabytkowym placu Piazza Castello w Turynie stanęło drzewko, które swym kształtem przypomina futurystyczną instalację. Tamtejsza choinka składa się z kilkuset tysięcy lampek, które wieczorem wyświetlają barwne ornamenty.

Choinka w Turynie we Włoszechfot. Shutterstock

Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Świąteczne drzewko w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

fot. Ralph Daily (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Fani klasycznych drzewek powinni odwiedzić Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Jak co roku, w sali rzeźby średniowiecznej pojawia się niewielkie drzewko, które ozdabiają misternie wykonane anioły i cherubiny. Z kolei u podstawy choinki zobaczyć można neapolitańską szopkę, do której stworzenia wykorzystano ponad 200 figurek. Część z nich pochodzi aż z XVIII wieku.

Świąteczne drzewko w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorkufot. Allison Meier (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Paryż, Francja

Choinka w domu handlowym Lafayette w Paryżu

fot. Michał Sujka (instagram.com/matanay_)

Choinka w paryskiej Galerii Lafayette zawsze uznawana jest za jedną z najbardziej okazałych. Nie ma się co dziwić, ponieważ umila ona robienie zakupów w najbardziej ekskluzywnej galerii w mieście. Monumentalnej wielkości drzewko stanęło w centralnej części domu handlowego. Ozdabiają je ogromne, złote, srebrne i białe kule, które nawiązują do architektury zabytkowego budynku.

Choinka w domu handlowym Lafayette w Paryżufot. Michał Sujka (instagram.com/matanay_)

Byblos, Liban

Byblos to niewielkie miasto, które znajduje się w Libanie. Jego historia sięga III tysiąclecia p.n.e. Trochę przewrotnie potraktowano tutaj kwestię świątecznego drzewka. Designerska konstrukcja stanęła w centralnej części portu w Byblos, który przez mieszkańców uznawany jest za najstarszy na świecie. Choinka została zaprojektowana tak, aby wyglądać zupełnie inaczej, w zależności od strony, z której się na nią patrzy. Raz jest to smukłe, wysokie drzewko, a innym razem futurystyczna konstrukcja pełna geometrycznych kształtów.

Londyn, Wielka Brytania

Nowoczesne drzewko ozdobiło też wnętrze ekskluzywnego hotelu Claridge's w Londynie. Dziennikarzom z Huffington Post spodobały się złote, błyszczące parasolki, które złączono tak, aby swym kształtem przypominały choinkę. Całość zaprojektował Christopher Bailey, brytyjski projektant mody, który jest dyrektorem domu mody Burberry.

Praga, Czechy

Dziennikarze Huffington Post nie zapomnieli o klasyce. Urzekło ich tradycyjne drzewko, które zdobi w tym roku Rynek Staromiejski w Pradze. Na wysokiej choince zawisło kilka tysięcy maleńkich lampek i bombek w kształcie okien. Te ostatnie mają nawiązywać do sąsiadujących z choinką zabytkowych kamienic.

Waszyngton, Stany Zjednoczone

Imponujących rozmiarów drzewko pojawiło się też w stolicy Stanów Zjednoczonych. W tym roku zachodnią część Kapitolu zdobi 90-letni świerk. Ścięto go w Chugach National Forest na Alasce. Liczące 22 metry wysokości drzewko zostało gęsto ozdobione kolorowymi lampkami.

Warszawa, Polska

05.12.2014 Warszawa , Plac Zamkowy . Uroczyste zapalenie oswietlenia bozonarodzeniowego na ulicach Warszawy . Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: CHOINKA BOZE NARODZENIE SWIETA OZDOBY SWIATECZNIE ILUMINACJABARTOSZ BOBKOWSKI

W tegorocznym zestawieniu najciekawszych choinek na świecie, Huffington Post umieścił także choinkę z Polski. Dziennikarzom spodobała się ta, która stoi na Placu Zamkowym w Warszawie. Mieszkańcy stolicy mogą ją oglądać już od kilku lat. Warszawska choinka liczy 27 metrów wysokości i stanowi uzupełnienie rozświetlonego z okazji świąt Traktu Królewskiego.

05.12.2014 Warszawa , Plac Zamkowy . Uroczyste zapalenie oswietlenia bozonarodzeniowego na ulicach Warszawy . Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: CHOINKA BOZE NARODZENIE SWIETA OZDOBY SWIATECZNIE ILUMINACJABARTOSZ BOBKOWSKI

Asyż, Włochy

Choinka w Asyżu

fot. Shutterstock

Zestawienie zamyka tradycyjny akcent. Skromna i naturalna choinka stanęła przed dolnym kościołem Bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Tym razem zrezygnowano z kolorowych, mrugający ozdób na rzecz delikatnych lampek. W ceremonii zapalenia świateł na choince brał udział papież Franciszek. Papież lampki włączył przebywając w Watykanie. Udało się to dzięki specjalnej aplikacji. Pod choinką stanęła szopka, która zbudowana została wewnątrz łodzi. To symboliczny akcent, który ma nawiązywać do imigrantów przybywających do Europy przez Morze Śródziemne.

Choinka w Asyżufot. Shutterstock