Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie. Wśród nich Wrocław - jak wypada? [ZESTAWIENIE 2015]

Świąteczne jarmarki w centrach miast stały się już tradycją. Ich organizację do perfekcji opanowali Niemcy, którzy główne place w centrach zmieniają w malownicze miasteczka. Zebraliśmy najpiękniejsze i najciekawsze przykłady jarmarków z miast w naszej części Europy. Czy Wrocław może się z nimi równać? Zobaczcie sami.
Świąteczny jarmark przed Ratuszem w Lipsku Świąteczny jarmark przed Ratuszem w Lipsku fot. LTM - Dirk Brzoska (materiały promocyjne)

Lipsk, Niemcy

Tradycja organizowania świątecznych jarmarków w Lipsku sięga 1458 r. Tegoroczny otwarty jest od 24 listopada do 23 grudnia. Na gości czeka tutaj blisko 250 bajecznie przystrojonych straganów, które ustawiono na lipskiej starówce. Jarmark ten warto odwiedzać w weekendy. W soboty i w niedziele o godzinie 13:00 i 17:00 z balkonu Starego Ratusza rozbrzmiewają wtedy dźwięki puzonistów, które mają spotęgować świąteczną atmosferę. Z kolei na historycznym jarmarku "Stary Lipsk" na rynku Naschmarkt można się cofnąć w czasie, a w urządzonej na Augustusplatz fińskiej wiosce spróbować potraw z kraju świętego Mikołaja.

Ze świątecznych jarmarków w Lipsku cieszyć się będą zwłaszcza dzieci. Przygotowano dla nich wystawy modeli kolejek i warsztaty skrzatów. Dodatkowo mogą one wraz z rodzicami ćwiczyć swoje kulinarne umiejętności w specjalnej bożonarodzeniowej piekarni. Całość dopełnia przejażdżka karuzelą i koncerty słynnego chóru chłopięcego Thomanerchor, które organizowane są w kościele św. Tomasza.

Świąteczny jarmark przed Ratuszem w Lipskufot. LTM - Dirk Brzoska (materiały promocyjne)

Świąteczny jarmark przed Ratuszem w Lipskufot. LTM - Dirk Brzoska (materiały promocyjne)

Jarmark świąteczny w Bazylei Jarmark świąteczny w Bazylei fot. materiały prasowe Basel Tourismus

Bazylea, Szwajcaria

Szwajcaria podobnie jak Niemcy ma długą tradycję organizowania świątecznych jarmarków. Alternatywą wobec Zurychu czy Genewy jest Bazylea, do której od niedawna można polecieć tanimi liniami z warszawskiego lotniska Chopina. Bożonarodzeniowy jarmark w Bazylei należy do trwających najdłużej. Jest on także uznawany za najładniejszy i największy w Szwajcarii. Jego otwarcie nastąpiło 26 listopada, a powstałe tam świąteczne miasteczko odwiedzać można do 23 grudnia. Przez ten czas jarmark otwierany jest codziennie od godziny 11:00 do 20:30. Na gości czeka 180 straganów z ozdobami, drewnianymi wyrobami i nawet z ubraniami. Obowiązkowo spróbować trzeba tam grzanego wina i szwajcarskiej czekolady!

Przed świętami ceny biletów na połączenia linii Wizzair z Warszawy do Bazylei zaczynają się już od 59 złotych w jedną stronę (dane z 9 grudnia).

Jarmark świąteczny w Bazyleifot. materiały prasowe Basel Tourismus

Jarmark świąteczny w Bazyleifot. materiały prasowe Basel Tourismus

Ozdobiony świątecznymi motywami sklep w Bazyleifot. materiały prasowe Basel Tourismus

Świąteczny jarmark w Salzburgu Świąteczny jarmark w Salzburgu fot. GUENTER BREITEGGER (www.christkindlmarkt.co.at, Salzburg)

Salzburg, Austria

W grudniu w Salzburgu świąteczne jarmarki otwierane są nie tylko w zabytkowym centrum miasta, ale także na jego peryferiach. Najpiękniejszym i jednocześnie najstarszym z nich jest jarmark na placach otaczających katedrę oraz zamek Hellbrunn. Jego początki sięgają końca XV wieku. Salzburski jarmark został nawet w 2007 r. okrzyknięty najpiękniejszym na całym niemieckim obszarze językowym. Można więc tu godzinami spacerować po starówce udekorowanej świerkowymi gałązkami, czerwonymi wstążkami i lampkami. A gdy zabraknie już sił z pomocą przyjdzie wizyta przy jednym z ulicznych kramów z gorącą czekoladą, ponczem i grzanym winem.

Jarmark przy zamku Hellbrunn organizowany jest od 15 lat. Wśród rozstawionych tam zielonych chatek rozstawiono w tym roku kilkaset ozdobionych czerwonymi bombkami świerków. Kupić tu można wyłącznie wyroby austriackich rzemieślników: świece, stroiki, szklane anioły, pozytywki i oczywiście słodycze.

Świąteczny jarmark w Salzburgufot. WILDBILD (www.christkindlmarkt.co.at, Salzburg)

Świąteczny jarmark w Salzburgufot. John (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Świąteczny jarmark w Rydze Świąteczny jarmark w Rydze fot. Karlis Dambrans (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Ryga, Łotwa

Zdecydowanie młodszą tradycję bożonarodzeniowych jarmarków ma Ryga. Specjalne zimowe miasteczko powstało w tym roku na Starym Mieście. Wśród specjałów które można tam spróbować, są lokalne grzane wino i prażone migdały. Dużą popularnością wśród gości odwiedzających jarmark cieszą się również wędzone wędliny. W zimowym miasteczku organizowane są koncerty i warsztaty, w których uczestniczyć mogą dzieci. Ryski jarmark jest też idealnym miejscem, w którym można kupić świąteczne prezenty. Na kameralnych straganach zdobyć można wzorzyste rękawiczki, drewniane świeczniki, czapki i szaliki. Jak na bałtycki kraj przystało, kupić tutaj można również wyroby z bursztynu.

Świąteczny jarmark w Rydzefot. Karlis Dambrans (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Świąteczny jarmark w Rydzefot. Karlis Dambrans (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Świąteczny jarmark w Rydzefot. Karlis Dambrans (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Striezelmarkt w Dreźnie Striezelmarkt w Dreźnie fot. Landeshauptstadt Dresden/Michael Schmidt

Drezno, Niemcy

Świątecznych jarmarków w Dreźnie jest kilkanaście. Najsłynniejszy z nich to Dresdner Striezelmarkt. Nazwa ta nawiązuje do słowa striezel, które oznacza bożonarodzeniową struclę. W dniu otwarcia jarmarku kroi się ją i częstuje wszystkich przybyłych gości. Mimo, że jarmark w Dreźnie już trwa to dla wszystkich chętnych tego przysmaku nie zabraknie. Drezdeński jarmark ma też swój drugi symbol, jest nią licząca 14 metrów wysokości świąteczna piramida. W jej środku umieszczono liczne figurki związane z Bożym Narodzeniem i kulturą regionu. Figurki te cały czas się poruszają, co sprawia radość głównie najmłodszym uczestnikom jarmarku.

Tegoroczny Striezelmarkt w centrum Drezna odbywa się już po raz 581. Oprócz wspaniałych dekoracji, iluminacji i straganów, każdego dnia odwiedzających czeka bogaty program wydarzeń. Można się z nim zapoznać tutaj.

Striezelmarkt w Dreźniefot. Landeshauptstadt Dresden/Sylvio Dittrich

Striezelmarkt w Dreźniefot. Landeshauptstadt Dresden/Sylvio Dittrich

Striezelmarkt w Dreźniefot. SYLVIO DITTRICH (Landeshauptstadt Dresden, Amt für Wirtschaftsförderung)

Świąteczny jarmark w Tallinnie Świąteczny jarmark w Tallinnie fot. Ari Helminen (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Tallinn, Estonia

W Tallinie, stolicy Estonii tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy odbywa się na placu Ratuszowym. Jednym z najważniejszych jego elementów jest klasycznie ozdobiona choinka, która otoczona została drewnianymi domkami. W tych ostatnich znaleźć można świąteczne ozdoby i estońskie dania. Wśród nich popularnością cieszy się kaszanka z kapustą, regionalne pieczywo i drinki, które z okazji świąt przyprawiane są cynamonem. Atrakcją dla dzieci jest domek świętego Mikołaja, do którego można wejść z listą świątecznych życzeń.

Świąteczny jarmark w Tallinniefot. Ari Helminen (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Świąteczny jarmark w Tallinniefot. Ari Helminen (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Świąteczny jarmark w Tallinniefot. amanderson2 (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

W tym roku w Berlinie jest blisko 60 świątecznych jarmarków. Na zdjęciu jarmark przed Ratuszem W tym roku w Berlinie jest blisko 60 świątecznych jarmarków. Na zdjęciu jarmark przed Ratuszem visitBerlin, Foto: Wolfgang Scholvien

Berlin, Niemcy

Prym wśród bożonarodzeniowych jarmarków w Niemczech wiedzie Berlin. W całym mieście jest ich ponad 60! Swoje jarmarki mają zatem nawet najmniejsze dzielnice miasta. W niemieckiej stolicy zobaczyć można od typowo tradycyjnych - z piernikami i kolędami, po mocno alternatywne - z wegańską czekoladą. Wszystkie jarmarki w Berlinie otwierane są przed południem, a zamykane przed godziną 22.

Jednym z najciekawszych jest jarmark na placu Gendarmenmarkt. Wprawdzie wstęp na jego teren jest biletowany (bilet kosztuje 1 euro), ale cena ta wydaje się być niczym w porównaniu do tego, co można zobaczyć w środku. Wśród wystawców znaleźć można dmuchaczy szkła i mistrzów origami. Z kolei smakosze świątecznych przysmaków odnajdą dla siebie miejsce w specjalnym, ogrzewanym namiocie. Wszyscy odwiedzający plac Gendarmenmarkt muszą pamiętać, że przy wejściu każdy poddawany jest kontroli bezpieczeństwa, dlatego duży bagaż warto zostawić w hotelu czy w samochodzie.

Świąteczny klimat panuje także na Alexanderplatz. Każdego roku organizowany jest tam Wielki Berliński Jarmark Bożonarodzeniowy, który do placu ciągnie się aż od Alexanderstrasse. Tutaj atrakcją jest oczywiście sam kiermasz, ale także największe w tym mieście świąteczne wesołe miasteczko. Jest to zatem idealna propozycja dla całych rodzin.

W tym roku w Berlinie jest blisko 60 świątecznych jarmarków. Na zdjęciu jarmark przy Alexanderplatz visitBerlin, Foto: Wolfgang Scholvien

W tym roku w Berlinie jest blisko 60 świątecznych jarmarków visitBerlin, Foto: Wolfgang Scholvien

W tym roku w Berlinie jest blisko 60 świątecznych jarmarków. Jeden z większych stanął na Gendarmenmarkt visitBerlin, Foto: Wolfgang Scholvien

Bożonarodzeniowe miasteczko w Wilnie Bożonarodzeniowe miasteczko w Wilnie fot. Saulius Ziura (materiały prasowe)

Wilno, Litwa

W tym roku przedświąteczny okres mieszkańcom Wilna umila choinka, która swym kształtem przypomina chatkę skrzatów. Stanęła ona w głównym punkcie miasta - na placu Katedralnym. Rozmieszczono na niej tysiące lampek, które zostały uroczyście zapalone 27 listopada. Tuż obok choinki powstał świąteczny kiermasz. Powstał też specjalny "Dom bajek bożonarodzeniowych", w którym co pół godziny czytane są bajki dla dzieci i młodzieży. Popularnością tegorocznego jarmarku jest też choinka-labirynt. Powstała ona z liczącej kilometr długości świecącej taśmy i skrywa interaktywne atrakcje dla całej rodziny. Spis wszystkich atrakcji jarmarku w Wilnie w języku polskim przeczytać można tutaj.

Wileńską choinkę docenił już brytyjski "Guardian". Dziennik jak co roku opublikował listę najpiękniejszych świątecznych drzewek na świecie. Wśród nich na liście znalazła się właśnie choinka z Wilna.

Bożonarodzeniowe miasteczko w Wilniefot. Saulius Ziura (materiały prasowe)

Bożonarodzeniowe miasteczko w Wilniefot. Saulius Ziura (materiały prasowe)

Bożonarodzeniowe miasteczko w Wilniefot. Saulius Ziura (materiały prasowe)

Świąteczny jarmark we Wrocławiu Świąteczny jarmark we Wrocławiu fot. Pianoforte Agencja Artystyczna - www.jarmarkbozonarodzeniowy.com

Wrocław, Polska

To już ósmy raz, kiedy na wrocławskim Rynku otwarto świąteczny jarmark. Podobnie jak w poprzednich latach stoiska rozstawiono również na ul. Oławskiej i na ul. Świdnickiej. W tym roku organizatorzy bożonarodzeniowego jarmarku zdecydowali się wprowadzić pewne nowości. Po raz pierwszy można tu skosztować między innymi tradycyjnych wędlin z Węgier. Pojawiło się też stoisko z pikantnymi, wędzonymi kiełbaskami paprykowymi, boczkiem "kolozsvári" oraz salami z jelenia.

Wrocławski jarmark należy do najpiękniejszy w Polsce. Jednym z jego głównych elementów jest liczący 8 metrów wysokości wiatrak z drewnianymi rzeźbami. Dodatkowo działa tutaj Bajkowy Lasek, w którym na najmłodszych czekają bajki opowiadane ze specjalnymi wizualizacjami oraz dźwiękową oprawą. Dzieciom z pewnością spodoba się domek Pod Krasnalem, przy którym pojawił się Grzybek Krasnala. Możne do niego wejść i wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Z okazji świąt Wrocław odwiedza tez Krasnal Prezentuś. To niebywała okazja, aby go zobaczyć. Podobno trzykrotne dotknięcie jego czapki sprawia, że wszystkie marzenia się spełniają. Warto pamiętać, że ten wrocławski Krasnal pojawia się w mieście tylko raz w roku! Jarmark na Rynku otwarty będzie do 22 grudnia. Dokładny spis wydarzeń tutaj.

Świąteczny jarmark we Wrocławiufot. Pianoforte Agencja Artystyczna - www.jarmarkbozonarodzeniowy.com

Świąteczny jarmark we Wrocławiufot. Pianoforte Agencja Artystyczna - www.jarmarkbozonarodzeniowy.com

Świąteczny jarmark we Wrocławiufot. Pianoforte Agencja Artystyczna - www.jarmarkbozonarodzeniowy.com

Krasnal PrezentuśKrasnal Prezentuś (fot. Pnapora, wikimedia.org, licencja: uznanie autorstwa)

Świąteczny jarmark we Frankfurcie Świąteczny jarmark we Frankfurcie fot. Holger Ullmann (frankfurt-tourismus.de)

Frankfurt, Niemcy

Jarmark bożonarodzeniowy we Frankfurcie nad Menem jest najstarszym w tym zestawieniu. Pierwszy raz zorganizowany został w 1393 roku. Jego rozmach sprawił, że każdego roku przyciąga setki tysięcy gości z całego świata. Na placu Römerberg, Paulsplatz i na nabrzeżu Menu dla gości przygotowano ponad 200 specjalnie udekorowanych drewnianych chatek, w których można spróbować lokalnych specjałów: pysznego cydru Apfelwein oraz wypieków z migdałów i marcepanu. Popularnością cieszą się też kandyzowane figurki z suszonych śliwek. Dodatkowo na straganach można kupić świąteczne prezenty. Z okazji świąt we Frankfurcie odbywają się też liczne koncerty, a z kościoła św. Mikołaja rozbrzmiewa specjalny hejnał.

Świąteczny jarmark we Frankfurciefot. Holger Ullmann (frankfurt-tourismus.de)

Świąteczny jarmark we Frankfurciefot. Holger Ullmann (frankfurt-tourismus.de)

Świąteczny jarmark we Frankfurciefot. Holger Ullmann (frankfurt-tourismus.de)