Dokąd będziemy podróżować w 2016 roku? Popularność tych miejsc wzrasta najszybciej

Kochasz Włochy i Chorwację, ale marzysz o nowym, świeżym kierunku podróży? Sprawdzamy najgorętsze trendy podróżnicze na 2016 rok. Popularność tych kierunków na przestrzeni ostatnich trzech lat wzrasta najszybciej.
Santorini, Grecja Santorini, Grecja Fot. Shutterstock

Grecja

Na szczycie rankingu kierunek znany, Grecja. Jego najszybciej rosnąca dziś popularność prawdopodobnie wiąże się z mniejszym zainteresowaniem w ostatnim czasie Egiptem, Turcją i Tunezją. Grecja niezmiennie przyciąga Polaków pogodą, doskonałą kuchnią i różnorodnymi możliwościami spędzania czasu, od zwiedzania wiosek rybackich, przez odkrywanie dzikich plaż, po niezwykłe miejsca związane z historią i początkami naszej cywilizacji.

Holandia Holandia Holandia/Fot. Shutterstock

Holandia

Czy to dzieła Vermeera? A może aromatyczne sery? Pewien udział w rosnącej popularności podróży do Holandii wśród Polaków mogą mieć też tanie bilety do położonego nieco ponad godzinę drogi od Amsterdamu, Eindhoven. Dzięki nim, jedno z najpiękniejszych europejskich miast stało się osiągalnym kierunkiem na weekendowe lub kilkudniowe wypady dla tych, którzy nie mogą dotrwać do swoich właściwych wakacji.

Lofoty to wysunięty daleko na północ archipelag ciągnący się na długości 112 kilometrów od maleńkiej wysepki Rost na południu po wąską cieśninę Roftsundet. Lofoty pokrywają skały pochodzenia wulkanicznego i metamorficznego, których wiek szacuje się na 3 miliardy lat! (to jedne z najstarszych skał na świecie). Krajobraz archipelagu to wysokie na kilkaset metrów ściany, ostro zarysowane wierzchołki i postrzępione granie, pomiędzy które wciskają się krótkie, malownicze fiordy. Lofoty to wysunięty daleko na północ archipelag ciągnący się na długości 112 kilometrów od maleńkiej wysepki Rost na południu po wąską cieśninę Roftsundet. Lofoty pokrywają skały pochodzenia wulkanicznego i metamorficznego, których wiek szacuje się na 3 miliardy lat! (to jedne z najstarszych skał na świecie). Krajobraz archipelagu to wysokie na kilkaset metrów ściany, ostro zarysowane wierzchołki i postrzępione granie, pomiędzy które wciskają się krótkie, malownicze fiordy. Lofoty, Norwegia/ Fot. Shutterstock

Norwegia

Norwegia to jeden z kierunków wyjazdowych Polaków związanych z pracą zarobkową. To skandynawskie państwo imponuje wysoką jakością życia i oszałamiającą przyrodą. Coraz częściej też interesujemy się kulturą i kuchnią Norwegii, w czym pomagają często bardzo tanie loty do Oslo.

Belgia Bruksela - Wielki Plac / Shutterstock Belgia Bruksela - Wielki Plac / Shutterstock Shutterstock

Belgia

Belgia jest jedną ze wschodzących gwiazd w rankingu ulubionych kierunków wyjazdowych Polaków, choć wciąż mało znanym. Poza popularnymi skojarzeniami z frytkami z majonezem, setkami gatunków piwa i eleganckimi czekoladkami (a poza symbolami gastronomicznymi - z siedzibami instytucji Unii Europejskiej), przyciąga klasycznym urokiem miast i skarbami przyrodniczymi. Silnie zalesione Ardeny to wymarzony kierunek grotołazów, rowerzystów i wspinaczy.

Japonia to kraj gdzie nowoczesność współgra z bogatą historią, a współczesna architektura dużych miast kontrastuje z drewnianą zabudową małych miasteczek bądź wsi. 

Mt. Fuji jest najwyższym szczytem w Japonii (3776 m n.p.m.), a dodatkowo jest to wulkan. Japończycy personifikują górę nazywając ją Fuji-san (Pan Fuji). Japonia to kraj gdzie nowoczesność współgra z bogatą historią, a współczesna architektura dużych miast kontrastuje z drewnianą zabudową małych miasteczek bądź wsi. Mt. Fuji jest najwyższym szczytem w Japonii (3776 m n.p.m.), a dodatkowo jest to wulkan. Japończycy personifikują górę nazywając ją Fuji-san (Pan Fuji). Fot. Shutterstock

Japonia

Od świątyni Kioto po neony Tokio - Japonia zachwyca podróżnych melanżem kilkutysięcznej historii i supernowoczesnych rozwiązań, doprawionych krzykliwą pop-kulturą. Podobnie, jak w przypadku Norwegii, z Polski dostępne są do Japonii loty w atrakcyjnych cenach.

ZOBACZ TAKŻE: Japonia nie musi być droga: 7 rad jak odkrywać ten kraj i nie zbankrutować>>

stroget, kopenhaga, dania stroget, kopenhaga, dania Fot. Shutterstock

Dania

Supermodna stolica, Kopenhaga, miasto najpopularniejszych klocków świata (LEGO), czyli Billund czy dziwaczne, hipisowskie państewko Christiania - takimi atrakcjami Dania przyciąga podróżnych. To także malownicze wybrzeże z plażami o bieluśkim piasku i stolica designu. Do tego wszystkiego dochodzi bliska odległość od Polski i tanie loty do Kopenhagi.

Malta / fot. Shutterstock Malta / fot. Shutterstock Malta / fot. Shutterstock

Malta

Malta to nowy, gorący kierunek wyjazdowy, szczególnie wśród młodszego pokolenia Polaków. Obok niewątpliwej chęci poznania historii Zakonu Maltańskiego, ich główną motywacją są doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, a także nauka języka angielskiego. Wyspa jest od lat popularnym kierunkiem obozów językowych dla studentów.

Czechy. Mikulov Czechy. Mikulov Czechy, Mikulov/Fot. Shutterstock

Czechy

Poza samą Pragą, która jest oczywistym wabikiem na podróżnych, o rosnącej popularności Czech wśród kierunków wyjazdowych Polaków decydują na pewno bliska odległość i porównywalne do polskich ceny. Średniowieczne zamki, uzdrowiska takie jak Karlowe Wary czy Mariańskie Łaźnie i pełne dystansu do siebie poczucie humoru mieszkańców to to, za co kochamy Czechy.

Budapeszt, Węgry. Budapeszt, Węgry. Budapeszt/Fot. Shutterstock

Węgry

Podobnie jak w przypadku Czech, na Węgry mamy blisko, a tamtejsze ceny nas nie przerażają. Klimat u naszych południowych sąsiadów jest łagodniejszy niż w Polsce, co zachęca do podróży szlakiem doskonałych win czy tradycyjnych węgierskich SPA.

Cypr Cypr Fot. shutterstock

Cypr

Lazurowa woda, dokładnie taka jak na zdjęciach agencji podróżnych, kulturowa mieszanka wpływów greckich i tureckich i serdeczni mieszkańcy - trudno się dziwić, że Polacy uwielbiają spędzać wakacje na tej trzeciej największej (po Sycylii i Sardynii) wyspie na Morzu Śródziemnym.

Bułgaria temperatura
Bułgaria temperatura Bułgaria temperatura/Fot. Shutterstock

Bułgaria

Bułgaria to najpopularniejszy kierunek z czasów, kiedy podróżowanie w dalsze zakątki świata nie było dla Polaków dostępne. Mimo, że od tego czasu sporo się zmieniło, stać nas na dalsze podróże, a wyrobienie paszportu nie jest wyzwaniem, nie przestaliśmy doceniać jej czterystu kilometrów wybrzeża, z czego spora część to cudne, piaszczyste plaże i historycznych miast. Atutem Bułgarii pozostają także niskie ceny.

Azja Kuala Lumpur, Malezja.
Stolica Malezji, leży w środkowej części Półwyspu Malajskiego. Atrakcją i zarazem najbardziej charakterystycznym obiektem w Kuala Lumpur są wieżowce Petronas Towers o wysokości prawie 500 m, jedne z najwyższych na świecie. Azja Kuala Lumpur, Malezja. Stolica Malezji, leży w środkowej części Półwyspu Malajskiego. Atrakcją i zarazem najbardziej charakterystycznym obiektem w Kuala Lumpur są wieżowce Petronas Towers o wysokości prawie 500 m, jedne z najwyższych na świecie. Shutterstock

Malezja

Malezja to jeden z najgorętszych podróżniczych trendów pośród kierunków azjatyckich. Jej największymi konkurentkami są sąsiadujące Indonezja i Tajlandia, które dzięki fascynującej spuściźnie kulturowej połączonej z mnogością rajskich plaż wyrobiły sobie mocne miejsca w sercach podróżnych. Lasy tropikalne malezyjskiej części Borneo, doskonałe i tanie jedzenie z ulicznych stoisk i coraz nowocześniejsza infrastruktura to jednak równie mocne argumenty, żeby tym razem na kierunek wakacji obrać właśnie Malezję.

Islandia Islandia Shutterstock

Islandia

Plotki o cudach natury, które można zobaczyć w Islandii szybko rozchodzą się po Polsce. Czy są to gorące źródła, majestatyczne wodospady czy zorza polarna - coraz częściej dajemy się nimi zachwycić. Dodatkowo, od niedawna do Reykjavíku można bardzo tanio latać!

Natura stworzyła na świecie takie cuda, że często wydają się wręcz nierealne. Oto 50 cudów natury, które trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu. Wzgórza Czekoladowe, Filipiny. Znajdujące się na wyspie Bohol stożki mają od 30 do 100 metrów wysokości i wznoszą się na ponad 50 kilometrach kwadratowych. Naukowcy od lat zastanawiają się nad tym, jak powstał ten niezwykły krajobraz. Według jednej z miejscowych legend są pozostałością po bitwie dwóch olbrzymów, rzucających w siebie skałami. Skąd taka nazwa? Szorstka trawa na kopcach nabiera w porze suchej brązowej barwy. Natura stworzyła na świecie takie cuda, że często wydają się wręcz nierealne. Oto 50 cudów natury, które trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu. Wzgórza Czekoladowe, Filipiny. Znajdujące się na wyspie Bohol stożki mają od 30 do 100 metrów wysokości i wznoszą się na ponad 50 kilometrach kwadratowych. Naukowcy od lat zastanawiają się nad tym, jak powstał ten niezwykły krajobraz. Według jednej z miejscowych legend są pozostałością po bitwie dwóch olbrzymów, rzucających w siebie skałami. Skąd taka nazwa? Szorstka trawa na kopcach nabiera w porze suchej brązowej barwy. Wzgórza Czekoladowe, Filipiny / fot. Shutterstock

Filipiny

Filipiny wyrastają jako alternatywny kierunek dla mocno turystycznej Tajlandii. Tam nadal można trafić do miejsc, gdzie nikt się nas nie spodziewa i gdzie nie ma napisów w języku angielskim. Filipiny to państwo wyspiarskie, można tu więc w nieskończoność odkrywać rajskie plaże, które śmiało mogą konkurować z tymi na Ko Samui czy Phi Phi. Ogromnym plusem są wciąż niskie ceny, wynikające właśnie z tego, że to kierunek jeszcze nieodkryty przez masową turystykę.

Miejsce 8. Punta Cana, Dominikana. Punta Cana to 40 kilometrów białych plaż, kołyszące się palmy kokosowe i kryształowo czyste wody. Tropikalny azyl Punta Cana to najdalej na wschód wysunięty przylądek Dominikany. Słynie z pięknych plaż i kurortów all inclusive. Najpiękniejsze plaże Punta Cana to Macao Beach, Bavaro Beach. Miejsce 8. Punta Cana, Dominikana. Punta Cana to 40 kilometrów białych plaż, kołyszące się palmy kokosowe i kryształowo czyste wody. Tropikalny azyl Punta Cana to najdalej na wschód wysunięty przylądek Dominikany. Słynie z pięknych plaż i kurortów all inclusive. Najpiękniejsze plaże Punta Cana to Macao Beach, Bavaro Beach. Najpiękniejsze plaże świata/Fot. Shutterstock

Republika Dominikany

Wzrost popularności podróży na Dominikanę jest najlepszym dowodem na to, że Polaków stać na coraz dalsze i bardziej wyszukane kierunki. Nie można też zapominać o istotnym wątku naszej historii związanym z tym miejscem. Na przełomie XVIII i XIX trzy półbrygady Polskich Legionów zostało tu przysłanych przez Napoleona, żeby pomogli stłumić powstanie. Potomków tych, którzy przeszli na stronę powstańców, można do dziś spotkać w wioskach Cazale czy La Valee de Jackmel.

POPULARNE: