Mieszkasz w Warszawie? Tutaj nie musi być nudno! Sześć pomysłów na jednodniowe wycieczki za miasto

Lokalne podróżowanie pozwala odkryć miejsca bliskie, które pozostały dotąd nieznane lub poznać na nowo te, które w na co dzień nie mamy czasu odwiedzić. Warszawa ze względu na swoje położenie w centrum Polski jest dobrą bazą wypadową na spontaniczne wycieczki po Mazowszu oraz okolicznych województwach. Jednodniowy czy weekendowy wyjazd pozwalają na chwilę wytchnienia od miejskiego szumu i zabiegania, nie wymagając wielogodzinnego pakowania, ani brania wolnych dni w pracy.
Twierdza Modlin Twierdza Modlin Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Twierdza Modlin

Twierdza Modlin leży w widłach rzek Wisły i Narwi, jednego z większych ujść rzecznych w Polsce. Lokalizacja tego miejsca miała przede wszystkim walory militarno-obronne. Pomysłodawcą wzniesienia obiektu obronnego w tym miejscu był sam Napoleon. Później został rozbudowany przez Rosjan. Twierdza Modlin należy do zamieszkałej części Nowego Dworu Mazowieckiego. Wskakuj w wygodne buty i idź na spacer po dawnych fortyfikacjach, by poznać klimat tego miejsca. Jeśli masz ochotę na klasyczne zwiedzanie, umów się z przewodnikiem.

18.08.2013  Warszawa . Twierdza Modlin . Czesc aprowizacyjna . Elewator . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: historia ienie powojskowe budowle /FR/Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

W pobliżu Modlina biegnie także rzeka Wkra, nad którą na wycieczkę można udać się jeszcze tego samego dnia. Świeże powietrze, sosnowe lasy, łagodnie szemrząca woda - to wszystko znajduje się niemal na wyciągnięcie ręki dla mieszkańców stolicy. Latem wybierz się na spływ kajakowy, na przykład z Jońca do Pomiechówka, a zimą na orzeźwiający spacer. Twój organizm odwdzięczy Ci się za tę wyprawę dobrym samopoczuciem.

Arkadia, Nieborów

Jeśli szukasz możliwości spaceru w nieco bardziej dystyngowanym miejscu, dobrym pomysłem będzie wypad do Nieborowa i Arkadii, czyli sielskich zakątków w okolicy Łowicza, aby zobaczyć Pałac Radziwiłłów, barokowy ogród oraz Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej. Część ogrodowa zachwyca szczególnie, ponieważ łączy w sobie piękno kompozycji z wrażliwością epoki.

arkadia, park, nieborówArkadia / Nieborów (fot. Shutterstock)

W Arkadii i w pałacu w Nieborowie realizowano część zdjęć do kultowego filmu "Akademii Pana Kleksa", także wycieczka w te rejony to dodatkowy bonus dla dzieci. Z Warszawy do Nieborowa można wygodnie dojechać na miejsce trasą A2. Nie pozostaje więc nic innego jak ruszyć w drogę!

Kazimierz Dolny jesienią / Kamil Gozdan / AG Kazimierz Dolny jesienią / Kamil Gozdan / AG Kazimierz Dolny jesienią / Kamil Gozdan / Agencja Wyborcza.pl

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny ma wszelkie atuty, żeby odnosić sukcesy jako miejscowość wypoczynkowa. I trzeba przyznać, że z powodzeniem je wykorzystuje. Artystyczny klimat, malownicze położenie i bliskość Warszawy sprawiły, że mieszkańcy stolicy pokochali Kazimierz Dolny wierną podróżniczą miłością. Masz ochotę na spacer wzdłuż Wisły? Proszę bardzo! Miejska przechadzka wśród klimatycznych wilii? Jak najbardziej. Chcesz zjeść coś dobrego i napić się kawy w jednej z uroczych knajpek? I to jest możliwe. Szukasz czegoś z większą dawka adrenaliny? W okolicach Kazimierza Dolnego znajduje się jedna z ciekawszych tras off-roadowych w Polsce. Każdy znajdzie tu atrakcję dla siebie.

Kazimierz Dolny / fot. PolandMFA / Flickr.com CC BY-NDKazimierz Dolny / fot. PolandMFA / Flickr.com CC BY-ND

14. Żelazowa Wola. Miejsce urodzin Fryderyka Chopina, dziś muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Każdy z nas o nim słyszał, nie każdy w nim był - warto więc nadrobić zaległości. 14. Żelazowa Wola. Miejsce urodzin Fryderyka Chopina, dziś muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Każdy z nas o nim słyszał, nie każdy w nim był - warto więc nadrobić zaległości. Fot. FRANCISZEK MAZUR/ Agencja Wyborcza.pl

Żelazowa Wola

Wśród rosochatych wierzb Mazowsza znajduje się Żelazowa Wola - jego serce i dusza, a jednocześnie stolica melomanów z całego świata. Kiedyś Żelazowa Wola była żelaznym punktem wycieczek warszawskich szkół jako miejsce związane z życiem Fryderyka Chopina. Tym bardziej warto spojrzeć na nią także dorosłymi oczami. Niezależnie od tego, czy jesteś wielbicielem talentu kompozytora, czy po prostu lubisz miejsca z artystyczną duszą, koniecznie odwiedź Dom Urodzenia Fryderyka Chopina - kolebkę jego twórczości. Żelazowa Wola, a szczególnie tutejszy park, została zaprojektowana tak, by składać hołd twórczości Chopina. Ciekawa roślinność i klimat rzeki Utraty dostarcza wrażeń estetycznych, a system nagłośnienia umożliwia słuchanie koncertów w każdym miejscu parku.

13.05.2010 ZELAZOWA WOLA , DOM URODZENIA FRYDERYKA CHOPINA ODDZIAL WARSZAWSKIEGO MUZEUM CHOPINA . Fot. Franciszek Mazur / Agencja

Ruiny zamku w Czersku Ruiny zamku w Czersku Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Zamek w Czersku

Wytchnienie od pośpiechu i szalonego tempa Warszawy można znaleźć w położonym niespełna czterdzieści kilometrów na południe Czersku. Spacery i malownicze widoki rozciągające się z wysokiej skarpy widoki uspokoją nawet tych najbardziej zestresowanych mieszkańców stolicy. Oprócz funkcji rekreacyjno-turystycznych dawna siedziba książąt mazowieckich posiada różnorodną ofertę edukacyjną, nie tylko dla grup zorganizowanych, ale także umożliwiającą samodzielne odkrywanie zapisanego w zamku dziedzictwa.

Ze względu na przyjazny turystom w każdym wieku charakter tego miejsca, znalezienie kompana do podróży do Czerska nie będzie stanowiło problemu. W wycieczce do Czerska towarzyszyć może Ci nawet czworonożny przyjaciel, szczególnie w okresie zimowym, gdy lokalnych podróżników nie jest tak wielu.

27.04.2013   Czersk , Zamek Ksiazat Mazowieckich . V Turniej Rycerski  Fot. Sławomir Kamiński / Agencja

Wiata Centrum Przesiadkowego na trasie WZ Wiata Centrum Przesiadkowego na trasie WZ MAŁGORZATA KUJAWKA

Łódź

Łódź, którą dzieli od Warszawy nieco ponad godzina drogi, przeciętnemu mieszkańcowi stolicy nie kojarzy się już jedynie z włókiennictwem, Polfą, czy powieścią Władysława Reymonta "Ziemia Obiecana". W dziedzinie designu i wszystkich obszarów z przedrostkiem off może śmiało konkurować i wygrywać ze stolicą. Jest to możliwe, dzięki takim miejscom jak Off Piotrkowska, pełnym kawiarni i restauracji z pysznym jedzeniem, sztuki, mody oraz rękodzieła, które stanowią synonim tego, co twórcze. Łódź charakteryzuje wiele zakamarków bez retuszu, więc podróżnicy, którzy lubią miejsca zadziorne i z charakterem powinni nieco zboczyć z głównego szlaku, który wytycza ulica Piotrkowska. By zmienić turystyczną perspektywę, ale pozostać w niebanalnym klimacie zwiedź łódzkie kanały - to zarazem niezapomniane wrażenia, jak i ciekawa lekcja historii i geografii.

06.06.2013 Lodz . Wystawa pt. TOMASZ STANCZAK

POPULARNE W SERWISIE: