Najtańsze kierunki 2016 r. według Lonely Planet. Kilka jest blisko Polski

Dziennikarze z wydawnictwa Lonely Planet przygotowali listę kierunków, które warto odwiedzić w 2016 r. W rankingu tym znalazły się miejsca, do których podróż nie będzie się wiązać z ogromnymi wydatkami. Oczywiście koszt wzrasta w przypadku miejsc oddalonych od Polski, jednak w zestawieniu nie zabrakło też europejskich krajów.
Galicja w Hiszpanii Galicja w Hiszpanii fot. Prigalla (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Miejsce 6. Galicja, Hiszpania

Ranking otwiera Galicja. To jeden z najmniej znanych regionów Hiszpanii. Od południa graniczy on z Portugalią, a od północy i zachodu z Oceanem Atlantyckim. Region ten szczyci się dziką przyrodą i skalistym wybrzeżem. Podróżując po Galicji zobaczyć można wiele malowniczych zatok i maleńkich wiosek, w których codzienne życie zdaje się toczyć zdecydowanie wolniej niż w stołecznym Madrycie czy Barcelonie. Ten zakątek Półwyspu Iberyjskiego może się okazać idealnym dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku dużego miasta. Dziennikarze wydawnictwa Lonely Planet zaznaczyli, że ceny w Galicji są zdecydowanie niższe niż w innych częściach Hiszpanii. Będąc już na miejscu można też skosztować regionalnych dań, owoców morza i mięsa wyższej jakości.

Stary Most w mieście Mostar Stary Most w mieście Mostar fot. Ramirez (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 4.0 International

Miejsce 5. Bośnia i Hercegowina

Tanie noclegi i środki transportu oraz niskie ceny w restauracjach? To wszystko znaleźć można w Bośni i Hercegowinie. Lonely Planet zwraca uwagę na miasto Mostar, które położone jest w południowo-zachodniej części kraju. Głównym symbolem miasta jest Stary Most. Zbudowany on został w 1566 r. i zburzony w 1993 r. Most udało się odbudować w 2004 r. i dziś znowu uchodzi on za jeden z najbardziej malowniczych w całym regionie. Będąc już w Bośni i Hercegowinie nie można ominąć Sarajewa. Stolica kraju uznawana jest za miejsce spotkań kultur Wschodu i Zachodu. Miasto wprawdzie mocno ucierpiało w wyniku działań wojennych na początku lat 90., ale do dziś trwa jego intensywna odbudowa, która ma pokazać całemu światu nowe, lepsze oblicze Sarajewa.

Jaskinia Lechuguilla Jaskinia Lechuguilla fot. Kanijoman (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Miejsce 4. Nowy Meksyk, Stany Zjednoczone

Hitem przyszłego roku ma być również Nowy Meksyk. Ten stan położony jest na południowym zachodzie USA. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy wakacje lubią spędzać aktywnie. Do największych atrakcji Nowego Meksyku należy Park Narodowy Carlsbad Caverns. Na jego terenie znajduje się najgłębsza jaskinia w całych Stanach Zjednoczonych i jedna z najgłębszych na świecie. Jaskinia prowadzi prawie pół kilometra w głąb, a wejście do niej leży około 20 metrów pod ziemią. Łączna długość korytarzy jaskini Lechuguilla jest szacowana na ponad 200 km. Nowy Meksyk to również doskonałe miejsce dla lubiących ciepło. Będąc tam mamy gwarancję słonecznej pogody.

Park Narodowy Maasai Mara w Kenii Park Narodowy Maasai Mara w Kenii fot. ninara (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Miejsce 3. Afryka Wschodnia

Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazła się Afryka Wschodnia. Ten umowny region geograficzny obejmuje tereny na wschód od Nilu i Wielkiego Rowu Afrykańskiego oraz wyspy na Oceanie Indyjskim. Do najciekawszych krajów tego regionu należy Kenia, będąc w której zwiedzić trzeba Park Narodowy Maasai Mara oraz Jezioro Wiktorii, które jest największe w całej Afryce. Fanom pięknych widoków polecić trzeba Park Amboseli i Tsavo, który znajduje się około 4 godziny drogi samochodem od stolicy kraju Nairobi. Z parku roztacza się niesamowity widok na najwyższą górę Afryki - Kilimandżaro.

Główne wejście do Świątyni Literatury w Hanoi Główne wejście do Świątyni Literatury w Hanoi fot. Greg Willis (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Miejsce 2. Ho Chi Minh i Hanoi, Wietnam

W rankingu nie mogło zabraknąć Azji. Drugie miejsce w zestawieniu zajął Wietnam. Lonely Planet wskazało tutaj na dwa wietnamskie miasta: Ho Chi Minh oraz Hanoi, które należą do najtańszych w całej Azji. Ho Chi Minh znajduje się w południowej części kraju, na zachodnim brzegu rzeki Sajgon. Z kolei Hanoi leży w północnej części kraju, nad Rzeką Czerwoną. Najważniejszymi zabytkami w tym mieście są Pagoda na Jednej Kolumnie i Świątynia Literatury, która zbudowana została jako kompleks budynków przeznaczony na uczelnię kształcącą zgodnie z zasadami konfucjanizmu.

Estońskie lasy Estońskie lasy fot. shutterstock

Miejsce 1. Estonia

Pierwsze miejsce może zaskoczyć każdego. W rankingu Lonely Planet zwyciężyła maleńka Estonia. Kraj ten jest tani zwłaszcza dla tych, którzy przybędą do niego promem z Helsinek czy Sztokholmu. Estonia pozostaje jednak ciągle nieodkryta przez Polaków, którzy wizytę w stolicy kraju, Tallinie ograniczają tylko do jednego dnia w ramach wycieczek po krajach bałtyckich. Tymczasem w Estonii jest dużo więcej do odkrycia. Nad tamtejszym Bałtykiem panują idealne warunki do wypoczynku z dala od tłumów turystów. Estonia to także kraj pełen wysp. Największą i najpopularniejszą w kraju jest Sarema. Jednak łącznie wysp w Estonii jest aż 1500.

Estonia znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu najtańszych kierunków 2016 r. według Lonely Planetfot. Shutterstock