Japonia nie musi być droga: 7 rad jak odkrywać ten kraj i nie zbankrutować

Egzotyczny kraj daleko od Polski może się kojarzyć ze sporymi wydatkami. Oto 7 rad, dzięki którym możesz odkryć ten kraj za niewielkie pieniądze.
Karta Japan Rail Pass Karta Japan Rail Pass fot. fletcherjcm (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Kup kartę Japan Rail Pass

Okno w pociągu to jeden z lepszych sposobów, aby zobaczyć jak naprawdę wygląda Japonia. Chcąc podróżować po kraju transportem szynowym najlepiej kupić specjalną kartę, dzięki której można jeździć pociągiem dowolną ilość razy przez cały tydzień. Karta dostępna jest tylko dla osób z wizą turystyczną i najlepiej kupić ją jeszcze przed wylotem do Japonii. Tygodniowa karta kosztuje tyle, co bilet na samą trasę Tokio-Kioto. Istnieje też karta, która umożliwia podróżowanie po kraju przez dwa lub trzy tygodnie. Kartę Japan Rail Pass kupić można tutaj.

Autobus Willer Express Autobus Willer Express fot. Tennen-Gas (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Wskocz do autobusu

Przygodą samą w sobie jest też w Japonii podróż autobusem. Godna polecenia jest linia Willer Express, z którą można przejechać trasę między Tokio a Kioto za równowartość około 110 zł (cena według kursu średniego na dzień 19 listopada 2015). Bilet można zarezerwować za pośrednictwem strony internetowej w języku angielskim.

Sklep 7-eleven Sklep 7-eleven fot. Steven-L-Johnson (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Kupuj jedzenie w supermarketach

Jedną z opcji taniego jedzenia w Japonii jest korzystanie z oferty supermarketów. W 7-eleven można niedrogo zjeść pysznego łososia, serwowanego oczywiście z sosem sojowym i ryżem albo pełen wybór sushi. Pychota! Mieszkańcy dokładnie czyszczą półki takich sklepów zaraz po zakończeniu pracy, więc jeśli chcesz się załapać na niedrogi posiłek, lepiej przyjdź wcześniej. Dodatkowa rada: Bankomaty umieszczone przy 7-eleven to jedne z niewielu, z których można wypłacać pieniądze zagraniczną kartą.

Yoshinoya to najstarsza sieć fast-foodów na świecie Yoshinoya to najstarsza sieć fast-foodów na świecie fot. bryan... (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Odwiedź najstarszą sieć fast-foodów na świecie

Yoshinoya to najstarsza sieć fast-foodów na świecie, serwująca niedrogie pyszności. Ich popisowym daniem jest Gyudon, czyli miska z ryżem i wołowiną w słodkawym sosie sojowym doprawionym mirin. Po posiłku można bezpłatnie napić się japońskiej herbaty ocha.

Hotel kapsułowy Hotel kapsułowy fot. Tobin (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Hotele-kapsuły i kafejki internetowe

Jednym z największych kosztów podróżowania po Japonii jest zazwyczaj zakwaterowanie. Na szczęście, istnieje alternatywa dla droższych hoteli w postaci przyjaznych opcji noclegowych. Jedną z nich są hotele kapsułowe, stworzone z myślą o biznesmenach, którzy nie zdążyli na ostatni pociąg do domu (bo zostali dłużej w pracy, albo wybrali wieczór z kolegami w pubie). Nie jest to jednak propozycja dla osób cierpiących na klaustrofobię - pomieszczenia są naprawdę niewielkie i jest w nich tylko materac.

Inną propozycją na niedrogi nocleg w Japonii są... kafejki internetowe. Jeśli zakwaterujesz się odpowiednio późno i wyjedziesz przed ósmą rano, nie zapłacisz więcej niż równowartość 120 zł. W kafejkach można spać na kanapie. Wiele z nich posiada również prysznice!

Woda mineralna Woda mineralna fot. OiMax (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Pij wodę z kranu

W Japonii naprawdę nie ma sensu marnować pieniędzy na kupowanie wody w butelkach. Woda z kranu jest tak samo bezpieczna i czysta. Możesz kupić jedną butelkę, a po jej opróżnieniu, napełniać ją wodą z kranu za każdym razem, gdy wychodzisz z domu.

Widok z wieżowca Tokyo Metropolitan Government Building Widok z wieżowca Tokyo Metropolitan Government Building fot. Manish Prabhune (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Odwiedź bezpłatne tarasy widokowe w Tokio

To jedna z najcenniejszych wskazówek, z jakich można skorzystać podczas pobytu w Tokio: najwspanialszy widok na miasto rozciąga się z 45. piętra wieżowca Tokyo Metropolitan Government Building w dzielnicy Shinjuku. Można tam wjechać zupełnie za darmo, a w pogodny dzień widać górę Fudżi.

POPULARNE W SERWISIE: