"Zaplątani" to film z 2010 r. Jest on inspirowany baśnią braci Grimm. Film opowiada historię dziewczyny zwanej Roszpunką, którą czarownica uwięziła w zamkowej wieży. Twórcy produkcji inspirowali się tutaj wzgórzem Mont Saint-Michel we Francji, na którym wzniesiono monumentalnych rozmiarów sanktuarium Michała Archanioła.
fot. Cha gia José (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0
Zamek królewski z filmu "Merida Waleczna" powstał z inspiracji zamkiem Eilean Donan. Ten drugi zbudowany został w 1220 r. na niewielkiej wyspie w północnej Szkocji. Zamek z lądem połączony jest kamiennym mostem. Jego obecny wygląd to efekt przeprowadzonej na początku XX wieku renowacji.
fot. the Starling 2011 (flickr.com), licencja: CC BY 2.0
Alzacja to kraina historyczna, która ma bogatą historię. Ziemiami wchodzącymi w skład tej krainy raz zarządzali Niemcy, innym razem Francuzi. Bogactwo tej kultury widać w architekturze tamtejszych miasteczek. Maleńkie domki i kolorowe uliczki urzekły Disneya na tyle, że ich zinterpretowana wersja pojawiła się w filmie "Piękna i Bestia".
fot. Tambako The Jaguar (flickr.com), licencja: CC BY-ND 2.0
Tego budynku nie trzeba nikomu przedstawiać. Tadź Mahal to indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony. Jego budowa trwała 22 lata i zakończyła się w 1648 r. Pałac inspirowany symbolem Indii pojawił się w animowanym filmie "Alladyn".
Fot. shutterstock
Z kolei w filmie "Odlot" (2009 r.) zobaczyć można jeden z cudów natury. Twórcy filmu wykorzystali tutaj wodospad Salto Angel w Wenezueli. Jest to najwyższy na świecie wodospad, którego wysokość wynosi 979 m.
fot. Sankirumi (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Pałac Cesarski, który można zobaczyć w animowanym filmie "Mulan" to w rzeczywistości Zakazane Miasto w Pekinie. Budynek ten przez wiele lat mogli oglądać jedynie wybrani, teraz kompleks jest dostępny dla turystów i stał się jedną z największych atrakcji Chin.
fot. Dimitry B. (flickr.com), licencja: CC BY 2.0
Akcja filmu "Dzwonnik z Notre Dame" musiała się toczyć w... paryskiej Katedrze Notre-Dame! Twórcy filmu nie tylko wykorzystali wizerunek słynnego, gotyckiego budynku, ale dodatkowo w baśniowy świat przenieśli pobliskie domki. Obecnie katedra należy do najbardziej znanych turystycznych atrakcji Paryża.
fot. NBphotostream (flickr.com), licencja: CC BY 2.0
"Kraina lodu" to film z 2013 r. W jednej ze scen bohaterowie zebrali się w kaplicy, która swym wyglądem przypomina wnętrze kościoła świętego Olafa w miasteczku Balestrand w Norwegii. Świątynię wzniosła Margaret Green wraz ze swoim mężem, aby móc w nim praktykować anglikanizm.
fot. Nelson Minar (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0
To jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie. Grand Central Terminal w Nowym Jorku stał się inspiracją dla twórców filmu "Ralph Demolka". Ogromne wnętrze dworca kolejowego do złudzenia przypomina filmową Centralną Stacją Gier.
fot. Rob Young (wikimedia.org), licencja: CC Attribution 2.0 Generic
Krajobraz stanu Luizjana to kolejna kinowa inspiracja. Płynące wolno rzeki, zielone zbiorniki i gęste lasy zobaczyć można w animowanym filmie "Księżniczka i żaba". Choć na co dzień mokradła te zamieszkują często niebezpieczne aligatory i węże to dziś z powodzeniem można je zwiedzić wypożyczając od miejscowych łódź lub zapisując się na jedną z organizowanych tam wycieczek.
fot. finchlake2000 (flickr.com), licencja: CC BY 2.0
Film "Auta" z 2006 r. to opowieść o przygodach sympatycznego samochodu. W filmie zobaczyć można Dom Sztuki Ciała prowadzonego przez Ramone. Jego wygląd przypomina kawiarnię U-Drop Inn w Teksasie. Ten bardzo charakterystyczny obiekt zbudowany został w 1936 r. w stylu Art déco. Do dziś odwiedzany jest niemal przez każdego, kto podróżując tak zwaną Drogą-matką (Route 66) szuka miejsca, w którym można zjeść obiad i wypić kawę.
fot. Clinton Steeds (flickr.com), licencja: CC Attribution 2.0 Generic
Ariel to postać znana z pochodzącego z 1989 r. filmu "Mała Syrenka". W filmie zobaczyć można zamek księcia Eryka. W tym przypadku twórcy filmu inspirowali się zamkiem Chillon, który wzniesiony został nad brzegiem Jeziora Genewskiego w Szwajcarii.
fot. Christopher Michel (flickr.com), licencja: CC BY 2.0
Zamek Bestii w filmie "Piękna i Bestia" to animowana wersja Zamku w Chambord we Francji. Imponująca konstrukcja wzniesiona została w połowie XVI wieku na polecenie królów francuskich Franciszka I i Henryka II. Dziś jest to największy z zamków w dolinie Loary.
fot. Anna & Michal (flickr.com), licencja: CC BY 2.0
Ma charakterystyczne, strzeliste wieżyczki z licznymi komnatami. Zamek "Śpiącej Królewny" ma swój pierwowzór w Niemczech. Zamek Neuschwanstein znajduje się w Bawarii, dziś uchodzi za jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Niemiec. Każdego roku zwiedza go ponad 1,3 mln osób.
fot. licencja Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych
Chcąc przenieść się w klimat panujący w filmie "Kraina lodu" można udać się do Hotelu De Glace w mieście Québec w Kanadzie. To właśnie wnętrze tego hotelu było inspiracją do stworzenia lodowego pałacu Elsy. Sam hotel jest obiektem sezonowym i dostępny tylko zimą. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że wznoszony jest on z pozyskanych w naturalny sposób brył lodu.
fot. Pierre-Arnaud KOPP (flickr.com), licencja: CC BY 2.0
Malowniczy zamek, w którym mieszka "Królewna Śnieżka" do złudzenia przypomina Alcázar. Ta obronna budowla znajduje się w Segowii w centralnej części Hiszpanii. Zamek powstał wprawdzie jako twierdza, lecz przez setki lat często zmieniał swoje przeznaczenie: raz sprawował funkcję pałacu królewskiego, a innym razem był więzieniem.
fot. Roger W (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0