Znasz je z animowanych filmów. 16 miejsc z bajek Disneya, które istnieją naprawdę

Malowniczo położony zamek, największy na świecie wodospad czy pełne urokliwych kamieniczek miasteczko. Te kadry zobaczyć można w animowanych filmach Disneya. Niewiele osób jednak wie, że miejsca te istnieją naprawdę. Oto 16 przykładów tego, że baśniowy krajobraz można zobaczyć na własne oczy nie tylko na dużym ekranie.
Kadr z animowanego filmu Zaplątani Kadr z animowanego filmu Zaplątani źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Zaplątani' i Mont Saint-Michel we Francji

"Zaplątani" to film z 2010 r. Jest on inspirowany baśnią braci Grimm. Film opowiada historię dziewczyny zwanej Roszpunką, którą czarownica uwięziła w zamkowej wieży. Twórcy produkcji inspirowali się tutaj wzgórzem Mont Saint-Michel we Francji, na którym wzniesiono monumentalnych rozmiarów sanktuarium Michała Archanioła.

Mont Saint-Michel we Francjifot. Cha gia José (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Kadr z animowanego filmu Merida Waleczna Kadr z animowanego filmu Merida Waleczna źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Merida Waleczna' i zamek Eilean Donan

Zamek królewski z filmu "Merida Waleczna" powstał z inspiracji zamkiem Eilean Donan. Ten drugi zbudowany został w 1220 r. na niewielkiej wyspie w północnej Szkocji. Zamek z lądem połączony jest kamiennym mostem. Jego obecny wygląd to efekt przeprowadzonej na początku XX wieku renowacji.

Zamek Eilean Donan w Szkocjifot. the Starling 2011 (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Kadr z animowanego filmu Piękna i Bestia Kadr z animowanego filmu Piękna i Bestia źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Piękna i Bestia' w Alzacji

Alzacja to kraina historyczna, która ma bogatą historię. Ziemiami wchodzącymi w skład tej krainy raz zarządzali Niemcy, innym razem Francuzi. Bogactwo tej kultury widać w architekturze tamtejszych miasteczek. Maleńkie domki i kolorowe uliczki urzekły Disneya na tyle, że ich zinterpretowana wersja pojawiła się w filmie "Piękna i Bestia".

Alzacja we Francji pełna jest kameralnych wiosek i miasteczekfot. Tambako The Jaguar (flickr.com), licencja: CC BY-ND 2.0

Kadr z animowanego filmu Alladyn Kadr z animowanego filmu Alladyn źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Alladyn' i Tadź Mahal

Tego budynku nie trzeba nikomu przedstawiać. Tadź Mahal to indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony. Jego budowa trwała 22 lata i zakończyła się w 1648 r. Pałac inspirowany symbolem Indii pojawił się w animowanym filmie "Alladyn".

Indie. Tadż MahalFot. shutterstock

Kadr z filmu animowanego Odlot (2009) Kadr z filmu animowanego Odlot (2009) źródło: Pixar (pixar.wikia.com)

'Odlot' z wodospadem

Z kolei w filmie "Odlot" (2009 r.) zobaczyć można jeden z cudów natury. Twórcy filmu wykorzystali tutaj wodospad Salto Angel w Wenezueli. Jest to najwyższy na świecie wodospad, którego wysokość wynosi 979 m.

Wodospad Salto Angelfot. Sankirumi (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Kadr z animowanego filmu Mulan Kadr z animowanego filmu Mulan źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Mulan' i Zakazane Miasto

Pałac Cesarski, który można zobaczyć w animowanym filmie "Mulan" to w rzeczywistości Zakazane Miasto w Pekinie. Budynek ten przez wiele lat mogli oglądać jedynie wybrani, teraz kompleks jest dostępny dla turystów i stał się jedną z największych atrakcji Chin.

Zakazane Miasto w Pekiniefot. Dimitry B. (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Kadr z animowanego filmu Dzwonnik z Notre Dame Kadr z animowanego filmu Dzwonnik z Notre Dame źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Dzwonnik z Notre Dame'

Akcja filmu "Dzwonnik z Notre Dame" musiała się toczyć w... paryskiej Katedrze Notre-Dame! Twórcy filmu nie tylko wykorzystali wizerunek słynnego, gotyckiego budynku, ale dodatkowo w baśniowy świat przenieśli pobliskie domki. Obecnie katedra należy do najbardziej znanych turystycznych atrakcji Paryża.

Katedra Notre-Dame w Paryżufot. NBphotostream (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Kadr z animowanego filmu Kraina lodu Kadr z animowanego filmu Kraina lodu źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Kraina lodu' i kościół św. Olafa w Balestrand w Norwegii

"Kraina lodu" to film z 2013 r. W jednej ze scen bohaterowie zebrali się w kaplicy, która swym wyglądem przypomina wnętrze kościoła świętego Olafa w miasteczku Balestrand w Norwegii. Świątynię wzniosła Margaret Green wraz ze swoim mężem, aby móc w nim praktykować anglikanizm.

Wnętrze kościoła św. Olafa w Balestrand w Norwegiifot. Nelson Minar (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Kadr z animowanego filmu Ralph Demolka Kadr z animowanego filmu Ralph Demolka źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Ralph Demolka' w Nowym Jorku

To jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie. Grand Central Terminal w Nowym Jorku stał się inspiracją dla twórców filmu "Ralph Demolka". Ogromne wnętrze dworca kolejowego do złudzenia przypomina filmową Centralną Stacją Gier.

Grand Central Terminal, Nowy Jorkfot. Rob Young (wikimedia.org), licencja: CC Attribution 2.0 Generic

Kadr z animowanego filmu Księżniczka i żaba Kadr z animowanego filmu Księżniczka i żaba źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Księżniczka i żaba' oraz teren zalewowy Luizjany

Krajobraz stanu Luizjana to kolejna kinowa inspiracja. Płynące wolno rzeki, zielone zbiorniki i gęste lasy zobaczyć można w animowanym filmie "Księżniczka i żaba". Choć na co dzień mokradła te zamieszkują często niebezpieczne aligatory i węże to dziś z powodzeniem można je zwiedzić wypożyczając od miejscowych łódź lub zapisując się na jedną z organizowanych tam wycieczek.

Teren zalewowy na południu Stanów Zjednoczonychfot. finchlake2000 (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Kadr z animowanego filmu Auta Kadr z animowanego filmu Auta źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Auta' i kawiarnia U-Drop Inn

Film "Auta" z 2006 r. to opowieść o przygodach sympatycznego samochodu. W filmie zobaczyć można Dom Sztuki Ciała prowadzonego przez Ramone. Jego wygląd przypomina kawiarnię U-Drop Inn w Teksasie. Ten bardzo charakterystyczny obiekt zbudowany został w 1936 r. w stylu Art déco. Do dziś odwiedzany jest niemal przez każdego, kto podróżując tak zwaną Drogą-matką (Route 66) szuka miejsca, w którym można zjeść obiad i wypić kawę.

U-Drop Inn w Shamrock w stanie Texasfot. Clinton Steeds (flickr.com), licencja: CC Attribution 2.0 Generic

Kadr z animowanego filmu Mała Syrenka Kadr z animowanego filmu Mała Syrenka źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Mała Syrenka' i szwajcarski zamek

Ariel to postać znana z pochodzącego z 1989 r. filmu "Mała Syrenka". W filmie zobaczyć można zamek księcia Eryka. W tym przypadku twórcy filmu inspirowali się zamkiem Chillon, który wzniesiony został nad brzegiem Jeziora Genewskiego w Szwajcarii.

Zamek Chillon w Szwajcariifot. Christopher Michel (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Kadr z animowanego filmu Piękna i Bestia Kadr z animowanego filmu Piękna i Bestia źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Piękna i Bestia' w zamku w Chambord we Francji

Zamek Bestii w filmie "Piękna i Bestia" to animowana wersja Zamku w Chambord we Francji. Imponująca konstrukcja wzniesiona została w połowie XVI wieku na polecenie królów francuskich Franciszka I i Henryka II. Dziś jest to największy z zamków w dolinie Loary.

Zamek w Chambord we Francjifot. Anna & Michal (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Kadr z animowanego filmu Śpiąca Królewna Kadr z animowanego filmu Śpiąca Królewna źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Śpiąca królewna' i zamek Neuschwanstein

Ma charakterystyczne, strzeliste wieżyczki z licznymi komnatami. Zamek "Śpiącej Królewny" ma swój pierwowzór w Niemczech. Zamek Neuschwanstein znajduje się w Bawarii, dziś uchodzi za jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Niemiec. Każdego roku zwiedza go ponad 1,3 mln osób.

Zamek Neuschwanstein w Niemczechfot. licencja Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych

Kadr z animowanego filmu Kraina lodu Kadr z animowanego filmu Kraina lodu źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Kraina lodu' i Hotel De Glace

Chcąc przenieść się w klimat panujący w filmie "Kraina lodu" można udać się do Hotelu De Glace w mieście Québec w Kanadzie. To właśnie wnętrze tego hotelu było inspiracją do stworzenia lodowego pałacu Elsy. Sam hotel jest obiektem sezonowym i dostępny tylko zimą. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że wznoszony jest on z pozyskanych w naturalny sposób brył lodu.

Hotel de Glace, Quebec, Kanadafot. Pierre-Arnaud KOPP (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Kadr z animowanego filmu Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków Kadr z animowanego filmu Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków źródło: Disney (disney.wikia.com)

'Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków' oraz Alcázar w Segowii

Malowniczy zamek, w którym mieszka "Królewna Śnieżka" do złudzenia przypomina Alcázar. Ta obronna budowla znajduje się w Segowii w centralnej części Hiszpanii. Zamek powstał wprawdzie jako twierdza, lecz przez setki lat często zmieniał swoje przeznaczenie: raz sprawował funkcję pałacu królewskiego, a innym razem był więzieniem.

Alcázar w Segowiifot. Roger W (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0