Święta na nartach i snowboardzie - dokąd i za ile? [CENY]

Świąteczne wyjazdy na narty z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Wielu z nas ucieka od zgiełku przedświątecznych przygotowań wybierając szusowanie w białym puchu. Sprawdziliśmy dokąd warto wybrać się w tym roku, aby nie zbankrutować. W zestawieniu jest też opcja dla bardziej wymagających fanów białego szaleństwa.
Średnia cena za nocleg w poszczególnych miejscach Średnia cena za nocleg w poszczególnych miejscach grafika: HomeToGo

Święta bez zgiełku

W tym roku najtańszy tego typu urlop spędzić można u naszych południowych sąsiadów. Średni koszt noclegu dla jednej osoby w czeskim Libercu w tygodniu od 19 do 26 grudnia to ok. 66 zł. Cena w Zakopanem jest już o ok. 40% wyższa i wynosi nieco poniżej 100 zł. Najwięcej będzie nas natomiast kosztować urlop w szwajcarskim Sankt Moritz, gdzie jeden nocleg kosztuje średnio aż 354 zł, czyli pięciokrotnie więcej niż w Czechach.

Koniec października to idealny okres na rezerwację świątecznego urlopu. Ceny w większości kurortów nie są jeszcze zbyt wygórowane. Możemy również wybierać spośród wielu ofert. Z dnia na dzień obserwujemy stopniowy spadek dostępności tych najciekawszych, dlatego, aby upolować okazję, trzeba się pospieszyć. Przy podejmowaniu decyzji nie zapominajmy o wzięciu pod uwagę wszystkich kosztów, w tym ceny skipassu, który często może kosztować więcej niż wszystkie noclegi razem wzięte - komentuje Marta Górska, Dyrektor Krajowy HomeToGo.

Jak w zestawieniu prezentują się inne kraje?

Masyw górski Silvretta  w Alpach Masyw górski Silvretta w Alpach fot. Robert J Heath (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Tyrol prawie jak Zakopane

Bardzo ciekawie kształtuje się rozkład cen w Austrii będącej jedną z najpopularniejszych zimowych destynacji wybieranych przez Polaków. W miejscowości Ischgl, w samym sercu Tyrolu cena za nocleg wynosi aż ok. 232 zł za dobę od osoby. Warto jednak zauważyć, że w oddalonym jedynie o 48 km Montafon ceny noclegów są o ponad połowę niższe i wynoszą ok. 102 zł od osoby. To niemal dokładnie tyle ile będzie nas kosztować nocleg podczas świątecznego urlopu w Zakopanem, gdzie mamy do dyspozycji znacznie mniej, bo tylko kilkanaście kilometrów tras narciarskich. Na korzyść urlopu w Polskich górach przemawia jednak zdecydowanie krótszy czas dojazdu oraz niższa cena karnetów zjazdowych.

Grenada wycieczki na walentynki - narty w Pradollano / fot. Shutterstock Grenada wycieczki na walentynki - narty w Pradollano / fot. Shutterstock Grenada wycieczki na walentynki - narty w Pradollano / fot. Shutterstock

'Egzotyczna' Hiszpania

Niewielu z nas wie, że Hiszpania to nie tylko piękne plaże i czarujące miasta, ale również zimowe kurorty narciarskie. Ze względu na znaczą odległość od Polski rekomendowanym środkiem transportu jest samolot, co znacznie podnosi koszty urlopu. Na pocieszenie dodamy jednak, że średnie ceny noclegów w położonym prawie nad samym Morzem Śródziemnym paśmie górskim Sierra Nevada są takie same jak w Tatrach i Sudetach i oscylują wokół 100 zł za dobę od osoby.

St. Moritz (Szwajcaria) / fot. Shutterstock St. Moritz (Szwajcaria) / fot. Shutterstock St. Moritz (Szwajcaria) / fot. Shutterstock

Luksusowa Szwajcaria

Turyści z nieco zasobniejszym portfelem mogą udać się w góry Szwajcarii. Sam tylko nocleg w okresie świątecznym w Davos kosztuje ok. 267 zł, a w Sankt Moritz jest jeszcze droższy. Jego cena to średnio 354 zł. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina za zakwaterowanie podczas świątecznego szusowania w Szwajcarii zapłaci ponad 10 000 zł, nie licząc kosztów wyżywienia, dojazdu oraz skipassów.

Francja Meribel / shutterstock Francja Meribel / shutterstock Francja Meribel / shutterstock

Włochy i Francja - umiarkowane ceny i długie trasy

Mniej więcej w połowie zestawienia cen zakwaterowania podczas świątecznego wyjazdu na narty plasują się Włochy oraz Francja. Za nocleg w od lat opanowanym przez Polaków włoskim Livigno zapłacimy ok. 144 zł od osoby. W zamian za to będziemy mieć do dyspozycji 115 kilometrów tras narciarskich. Tyle samo kosztować będzie zakwaterowanie we francuskim Méribel, gdzie jednak szusować można na blisko 600 km tras zjazdowych położonych w trzech dolinach.

_

W analizie wzięto pod uwagę rozkład cen noclegów w domach i apartamentach wakacyjnych w tygodniu od 19 do 26 grudnia 2015 w 19 najpopularniejszych kurortach narciarskich w Polsce, Czechach, Austrii, Szwajcarii, Francji, Włoszech, Niemczech oraz Hiszpanii. Podane ceny dotyczą jednego noclegu dla jednej osoby w czteroosobowym mieszkaniu lub apartamencie.