Spodobały się im Żubry. Polska na siódmym miejscu w rankingu najlepszych turystycznych kierunków 2016 roku! [RANKING LONELY PLANET]

Eksperci wydawnictwa Lonely Planet przygotowali ranking dziesięciu państw, które w 2016 roku mają szansę stać się najpopularniejszymi kierunkami wybieranymi przez turystów. W zestawieniu zabrakło Niemiec, Francji czy Włoch. Znalazły się tak egzotyczne kierunki jak wyspiarskie Fidżi, Grenlandia czy Urugwaj. To własnie te kraje otwierają dziesiątkę. Zatem czym urzekła Polska ekspertów z Lonely Planet?
Polska na 7. miejscu w zestawieniu najlepszych kierunków na 2016 rok wg Lonely Planet Polska na 7. miejscu w zestawieniu najlepszych kierunków na 2016 rok wg Lonely Planet fot. Shutterstock, kolaż Gazeta.pl

Mamy to! Po raz pierwszy w historii Polska w gronie najlepszych kierunków do odwiedzenia w nadchodzącym roku wg Lonely Planet [BEST IN TRAVEL 2016]

Czekaliśmy na ten dzień i oto nadszedł. Jak co roku redaktorzy Lonely Planet, kultowego wydawcy przewodników po świecie, opublikowali listy najlepszych kierunków do odwiedzenia w nadchodzącym roku. Polska była już w tym rankingu, ale nigdy w głównej kategorii. Co tak urzekło w Polsce twórców zestawienia i kto jeszcze się w nim znalazł? Możecie być zaskoczeni.

7. MIEJSCE: Polska!

Jeżeli jakiś kraj w Europie posiada "supermoce" to z pewnością jest to Polska - tymi słowami opisują nasz kraj dziennikarze z Lonely Planet. Jako dowód wskazują tutaj uniknięcie ekonomicznej recesji, która według nich "położyła na kolana" resztę krajów w Europie. Jak zaznacza Lonely Planet, liczba przyjeżdżających do Polski gości z zagranicy ciągle rośnie, wbrew wcześniejszym obawom, że turystyczny boom w naszym kraju zakończy się razem z mistrzostwami Euro 2012.

Jednym z powodów, dla których warto odwiedzić Polskę w 2016 r. jest Wrocław, który w przyszłym roku będzie piastować tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Z tej okazji w mieście będą się odbywały liczne wydarzenia artystyczne. Lonely Planet wskazuje też to, co w tym mieście trzeba zrobić i zobaczyć. Wśród polecanych miejsc jest spacer po Starym Mieście, zwiedzanie Ratusza i oglądanie liczącej 114 m długości Panoramy Racławickiej. Dodatkowo wydawnictwo przytacza historię wrocławskich krasnali, których w całym mieście jest już kilkaset.

20.05.2014 Wroclaw . Widok z apartamentu w najwyzszym budynku w Polsce - Sky Tower . Fot. Maciej Swierczynski / Agencja Gazeta Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

Innym miastem, do którego w 2016 r. tłumnie przybędą turyści jest Kraków. Gości z zagranicy ściągną tutaj Światowe Dni Młodzieży, które w Krakowie odbędą się pod koniec lipca. Z Krakowa jest też blisko do Kopalni Soli w Wieliczce. Dziennikarze zaznaczyli, że wpisana ona została na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a spacer po solnych korytarzach gwarantuje "niezapomniane wrażenia". Lonely Planet spodobała się też legenda o Smoku wawelskim i podziemia kredowe w Chełmie.

Duże wrażenie na dziennikarzach zrobiła Puszcza Białowieska. Ten ogromny, leśny kompleks jest domem dla największej populacji wolnego żubra na świecie. Tutaj tez można spotkać łosie czy wilki.

 

04.2010 PUSZCZA BIALOWIESKA , ZUBRY . FOT. ADAM WAJRAK / AGENCJA GAZETA  SLOWA KLUCZOWE: PRZYRODA EKOLOGIA ZWIERZETA ZUBRFot. Adam Wajrak / Agencja Gazeta

 

Polska jest też doskonałym miejscem dla tych, którzy szukają miejsca na krótki, weekendowy wyjazd. Położenie kraju w centralnej części Europy i liczne połączenia lotnicze sprawiają, że obcokrajowcom łatwo można się dostać już nie tylko do Warszawy czy Krakowa, ale również do Łodzi i Szczecina.

Zdjęcie Olympus Stylus 1 Zdjęcie Pentax XG-1 Zdjęcie Canon IXUS 170 srebrny
Olympus Stylus 1 Pentax XG-1 Canon IXUS 170 srebrny
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
fot. Shutterstock fot. Shutterstock fot. Shutterstock

6 miejsce: Australia

Tuż przed Polską w zestawieniu znalazła się Australia. Dziennikarze Lonely Planet uważają, że jest to kraj stworzony do tego, aby odkrywać go podróżując samochodem. Sprzyja temu korzystny kurs dolara australijskiego, dzięki któremu ceny w Melbourne czy Sydney są stosunkowo niższe niż na Zachodzie. Co można zobaczyć w Australii? Lonely Planet wskazuje tutaj na Wielką Rafę koralową oraz Tasmanię. Ta ostatnia jest atrakcyjna zwłaszcza dla tych, którzy lubią wędrówki - ponad 25 proc. powierzchni wyspy stanowi dzika przyroda.

Wielka Rafa Koralowafot. Shutterstock

Stolica Łotwy Ryga Stolica Łotwy Ryga shutterstock

5 miejsce: Łotwa

W przyszłym roku Łotwa będzie obchodziła 25 rocznicę swojej niepodległości. Kraj ten dobrze wykorzystał ostatnie dwie dekady wolności i zmienił swoje oblicze do tego stopnia, że dziennikarze z Lonely Planet określili Łotwę mianem "bałtyckiego skarbu". Łotysze pochwalić się mogą tutaj licznymi zamkami, dworkami i stolicą kraju - Rygą. Duże wrażenie na Lonely Planet wywarła łotewska kultura i przyroda. Kilkudniowy pobyt na wybrzeżu zapadnie w pamięci każdemu.

Kraje etyczneFot. Shutterstock

Palau Palau fot. Shutterstock

4 miejsce: Republika Palau

Czwarte miejsce w zestawieniu zajmuje Republika Palau. To niewielkie państwo składa się z ponad 250 wysp i położone jest na Oceanie Spokojnym. Przybywający do tego kraju turyści mogą liczyć na doskonałą pogodę, średnia miesięczna temperatura wynosi tutaj 28°C. Palau to też raj dla fanów nurkowania. Kilka lat temu tamtejsze władze stworzyły pierwsze na świecie tzw. rekinie sanktuarium i zakazały połowów tych zwierząt na swoich wodach, których powierzchnia wielkością odpowiada powierzchni Francji.

Palaufot. Shutterstock

Badlands Badlands fot. Shutterstock

3 miejsce: Stany Zjednoczone

Trzecie miejsce na liście najlepszych turystycznych kierunków 2016 r. zajęły Stany Zjednoczone. Tym razem dziennikarze Lonely Planet nie skupili się na Nowym Jorku czy Los Angeles, ale za najciekawsze wskazali amerykańskie parki narodowe. W przyszłym roku warto się wybrać do parków narodowych: Yellowstone, Shenandoah, Zion i Badlands. Ten ostatni stanowi obszar wyżynny, który jest ubogi w roślinność i wypełniony jet siecią głębokich wąwozów (zdjęcie wyżej). Z kolei Park Narodowy Yellowstone jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie. Ustanowiono go w 1872 r. Leży w Górach Skalistych, na pograniczu Wyoming, Montany i Idaho, czyli najsłabiej zaludnionych stanów w USA, w niecce wulkanu o średnicy 45-65 km. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery.

YellowstonePark Narodowy Yellowstone (fot. Shutterstock)

Góra Fudżi to najwyższy szczyt Japonii, święta góra i wulkan uznawany za czynny, chociaż ostatnia jego erupcja miała miejsce w 1707 roku. Góra Fudżi to najwyższy szczyt Japonii, święta góra i wulkan uznawany za czynny, chociaż ostatnia jego erupcja miała miejsce w 1707 roku. Fot. CC BY 2.0 skyseeker/Flickr.com

2 miejsce: Japonia

Na drugim miejscu znalazła się Japonia. Lonely Planet zaznacza, że "to może być numer dwa w tegorocznym rankingu, ale jest to zawsze numer jeden dla osób, które podróżują w poszukiwaniu nieziemskiego doświadczenia". Według dziennikarzy, Japonia jest doskonałym przykładem kraju, w którym tradycja przeplata się z nowoczesnością. Stare, drewniane świątynie stoją w sąsiedztwie szklanych wieżowców. W miastach pełno jest też miejsc, które przez europejskich turystów mogą być uznawane za dziwne:

Botswana Botswana fot. Shutterstock

1 miejsce: Botswana

Pierwsze miejsce w rankingu to spore zaskoczenie. Za najciekawszy turystyczny kierunek 2016 r. uznano Botswanę. Kraj ten leży w południowej Afryce i nie ma dostępu do morza. W 2016 r. Botswana będzie świętować pięćdziesięciolecie swojej niepodległości. Dziennikarze Lonely Planet podkreślają, że przez ostatnie pięć dekad kraj niebywale się rozwinął. Panuje tutaj stosunkowo niewielka korupcja, a gospodarka rozwija się stabilnie. Ale to nie wszystko. Botswana to wciąż nieodkryty kierunek afrykańskiej turystyki. Nie znajdziemy tam sieciowych hoteli i tłumów turystów oblegających busy jadące zrobić zdjęcie jedynego lwa w okolicy. Botswana to przede wszystkim kraj wielkich ssaków. Rządzą tutaj słonie, a w wielu częściach kraju człowiek bywa rzadko widzianym gościem.

Botswanafot. Shutterstock