Jesienna nuda? 6 pomysłów na aktywny weekend w Polsce

Masz ochotę ruszyć się z domu, zrobić coś, czego wcześniej nie robiłeś/nie robiłaś? Zostaw sobie leżenie pod kocem na mrozy, a teraz pooddychaj jeszcze świeżym powietrzem! Skyscanner prezentuje pomysły na aktywny weekend w Polsce.
Roztocze Roztocze Roztocze - szlak szumów/Fot. Shutterstock

Idź do lasu

Las jest "trendy" i "eko" o każdej porze roku, a przebywanie na świeżym powietrzu stanowi doskonały pretekst do aktywnego wypoczynku. Piesze wędrówki, szukanie grzybów czy śladów zwierząt - to rozrywki nie tylko dla najmłodszych. Wybierz się w kultowe Bory Tucholskie lub w okolice Białowieży, albo zdecyduj się na miejsca mniej oczywiste, jak sosnowa Puszcza Zielonka (obok Poznania). Do największych atrakcji należą tutaj ponad stuletnie drzewa i kilkadziesiąt leśnych jezior!

Polska na rowerze/ Fot. Shutterstock Polska na rowerze/ Fot. Shutterstock Polska na rowerze/ Fot. Shutterstock

Wskocz na rower

Na rowerze możesz poznawać coraz więcej zakątków Polski. Szlak Orlich Gniazd skradnie Ci serce, bo Ojcowski Park Narodowy krajobrazowo nie ma sobie równych. Jego symbolem jest słynna Maczuga Herkulesa, wapienna skała o charakterystycznym kształcie. Żelaznymi punktami wycieczki powinny zostać Zamki Pieskowa Skała i Ojców, gdzie swój historyczny stempel dla obronności kraju odcisnął Kazimierz Wielki.

Gra miejska: 1863. Powstań! Gra miejska: 1863. Powstań! Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Weź udział w grze miejskiej

Aby biegać po mieście ?od atrakcji po atrakcji? i zaliczać wszystkie punkty na turystycznej mapie, trzeba mieć nie lada kondycję. Wytrawni turyści wykonują w ten sposób nawet po kilkanaście kilometrów. A gdyby tak nadać miejskiemu odkrywaniu nowy sens? Na pewno słyszałeś/słyszałaś o grach miejskich, ale czy brałeś/brałaś już w jakiejś udział? Tego typu rozrywki odbywają się przy okazji różnych wydarzeń w wielu miastach Polski, na przykład w Warszawie czy Wrocławiu. Skyscanner poleca je szczególnie teraz, zanim nadejdą mrozy.

Na Dolnym Śląsku tłumy szukają złotego pociągu, a na Górnym Śląsku Grzegorz Nowak i Maciej Gajos z grupy Bytom Śladem Wojny też rozwiązują zagadki i przypuszczają, że w Szybie Południowym mogą być ukryte nazistowskie skarby Na Dolnym Śląsku tłumy szukają złotego pociągu, a na Górnym Śląsku Grzegorz Nowak i Maciej Gajos z grupy Bytom Śladem Wojny też rozwiązują zagadki i przypuszczają, że w Szybie Południowym mogą być ukryte nazistowskie skarby GRZEGORZ CELEJEWSKI

Poszukaj skarbu

Czy słyszałeś/słyszałaś o szukanie skarbów przy pomocy GPS? Geocaching to zabawa polegająca na odnalezieniu skrzynki (kesza), czym można się potem pochwalić na stronie przeznaczonej dla graczy. Największym atutem tej gry jest jej przygodowy charakter, połączony z możliwością wykorzystania nowoczesnych technologii. Krajoznawcza czy tematyczna - każdy znajdzie goeścieżkę dla siebie. Jeśli masz ochotę poznać obiekty lubelskiego renesansu ? nie ma problemu! Na trasie między innymi: Kościół Farny i Kościół św. Anny w Kazimierzu Dolnym, co przy okazji pozwoli na skonsumowanie tradycyjnego wypieku regionalnego, czyli kazimierskiego koguta. Zapoznaj się z opisem poszczególnych skrzynek i w drogę!

Karkonosze/ Fot. CC BY 2.0/ Olgierd Rudak/ Flickr.com Karkonosze/ Fot. CC BY 2.0/ Olgierd Rudak/ Flickr.com Karkonosze/ Fot. CC BY 2.0/ Olgierd Rudak/ Flickr.com

Wyrusz w góry

Jesienią w górach można pobyć z ich szczytami niemal sam na sam. Nie ma tu jeszcze narciarzy, a letnicy dawno wyjechali. Dla tych z lepszą kondycją, świetnym wyborem jest wjazd kolejką na Kasprowy Wierch, skąd można przejść szlakiem wzdłuż granicy ze Słowacją na Czerwone Wierchy, a następnie przez Dolinę Tomanową aż do schroniska Ornak do Doliny Kościeliskiej i do Kir. Nieco krótsza trasa wiedzie Doliną Białego przez Halę Kalatówki i Halę Kondratową, potem znów Kalatówki i do Kuźnic.

Pobiegnij wzdłuż plaży

Jeśli polskie morze kojarzy Ci się głównie z opalaniem za parawanem i goframi z bitą śmietaną, czas nadrobić zaległości. Poza leniwym włóczeniem się po uroczych ulicach Gdańska czy Sopotu, można też podejść do tematu aktywnie. Pokonanie truchtem plażowej trasy Gdańsk- Sopot daje niesamowitą satysfakcję! Poza odpoczynkiem dla głowy, "nałykasz" się też zdrowego jodu. Z kolei, w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym sceneria biegowa zmienia się na leśną. Miejsce liczy wiele tras o różnym charakterze, także pieszych, do nordic walkingu i rowerowych. Paradoksalnie, teren składa się ze wzniesień, co nadaje niektórym leśnym szlakom dość wymagający charakter.