Co robić jesienią w Chorwacji? 10 pomysłów na wypad po sezonie

Co robić w Chorwacji latem - wie chyba każdy. A czy warto wybrać się tam po sezonie? Zdecydowanie tak. Gdy liście mienią się kolorami, a na tradycyjnych festynach pije się młode wino, Chorwaci witają jeszcze serdeczniej każdego, kto kocha śródziemnomorskie wybrzeże, dobrą kuchnię, wino, kulturę i aktywny wypoczynek. Oto 10 rzeczy, które warto przeżyć w Chorwacji tej jesieni.
Mury miejskie Dubrownika mają około 2 kilometrów i pamiętają czasy średniowiecza. Można po nich chodzić Mury miejskie Dubrownika mają około 2 kilometrów i pamiętają czasy średniowiecza. Można po nich chodzić fot. Shutterstock

Przejdź się po murach miejskich Dubrownika

Przejdź się po murach miejskich Dubrownika

Stare miasto Dubrownik nad Adriatykiem otoczone jest średniowiecznymi murami i fortecami. Kamienie, z których zbudowano fortyfikacje, pamiętają czasy wczesnego średniowiecza. Gdyby umiały mówić, opowiadałyby długie historie o miłości i życiu w tym pięknym dalmackim mieście. Spacerując po murach Dubrownika, nie sposób się oprzeć urokowi wspaniałych zabytków oraz niesamowitych widoków na Morze Śródziemne i otaczającą miasto przyrodę.

Jeziora Plitwickie, Chorwacja Jeziora Plitwickie, Chorwacja fot. Shutterstock

Zwiedź Park Narodowy Jezior Plitwickich

Zwiedź Park Narodowy Jezior Plitwickich

Jeziora Plitwickie są cudem natury i prawdziwym skarbem dla miłośników przyrody. Między miejscowościami Mala Kapela i Plješivica, gdzie rzeka Korana rozpoczyna swój bieg, znajduje się 16 dużych i wiele małych jezior połączonych wodospadami różnej wielkości. Naturalne piękno wodospadów, kaskad, jaskiń i skał połączone z feerią barw jesiennych liści tworzy bajeczną mozaikę kolorów i dźwięków wśród gęstych lasów, którymi porośnięte są górskie zbocza.

Białe trufle to specjalność Istrii Białe trufle to specjalność Istrii fot. Shutterstock

Skosztuj białych trufli z Istrii

Skosztuj białych trufli z Istrii

Półwysep Istria obfituje w trufle. Nic więc dziwnego, że przyciąga smakoszy z całej Europy. Te wyśmienite grzyby, których najwięcej rośnie w słynnym lesie Motovun w środkowej części półwyspu, zbiera się z pomocą specjalnie wytresowanych psów. Można tu bez końca delektować się lokalnymi przysmakami dla koneserów ? nie tylko białymi truflami, lecz także wieloma innymi chorwackimi specjałami.

Kotlovina - typowe danie chorwackiej kuchni Kotlovina - typowe danie chorwackiej kuchni fot. Shutterstock

Zjedz gablec w Zagrzebiu

Zjedz gablec w Zagrzebiu

Zapraszamy na drugie śniadanie w chorwackim stylu. Możesz skosztować takich potraw, jak wyśmienity indyk z mlinci, zagorski štrukli lub krpice z kapustą ? danie z makaronu uwielbiane przez mieszkańców Zagrzebia. W malowniczej stolicy kraju tradycyjny gablec składa się z flaków, gulaszu lub pieczonych kiełbasek z kiszoną kapustą. Na deser koniecznie zamów krafne lub palačinke.

Chorwacja jesienią: w góry do Paklenicy Chorwacja jesienią: w góry do Paklenicy fot. Shutterstock

Potrenuj wspinaczkę skałkową i przejdź się po górskich szlakach w Paklenicy

Potrenuj wspinaczkę skałkową i przejdź się po górskich szlakach w Paklenicy

Na amatorów górskich wycieczek czeka w Chorwacji ponad 150 kilometrów turystycznych szlaków, które prowadzą przez rezerwaty przyrody znane z pięknych widoków. Wędrując przez nieskażone cywilizacją góry Paklenicy, można zobaczyć ciekawe okazy śródziemnomorskiej flory i domowe zwierzęta żyjące w swoich naturalnych warunkach. Majestatyczne szczyty są również wspaniałym tłem dla fotografii.

Pałac Dioklecjana w Splicie Pałac Dioklecjana w Splicie fot. Shutterstock

Poczuj się jak rzymski cesarz (w Splicie)

Poczuj się jak rzymski cesarz (w Splicie)

Chorwacja może pochwalić się licznymi zabytkami kultury i architektury, które przetrwały wiele stuleci. Nawet cesarze rzymscy, tacy jak Dioklecjan, pozostawili na tych ziemiach imponujące pomniki swoich rządów. Ruiny pałacu Dioklecjana w Splicie należą do najbardziej znanych chorwackich zabytków z okresu Cesarstwa Rzymskiego, jego potężne mury przetrwały wiele wieków. Dziś zwiedzający mogą wyobrazić sobie, w jakim luksusie żyli mieszkańcy pałacu, zwłaszcza gdy zachodzące słońce roztoczy nad Starym Miastem atmosferę ciepła i spokoju.

Jesienne święto wina w Chorwacji Jesienne święto wina w Chorwacji fot. Shutterstock

Weź udział w święcie wina w Sławonii

Weź udział w święcie wina w Sławonii

Od tysięcy lat w Chorwacji uprawia się winorośl i produkuje wino o znakomitej renomie. Każdej jesieni mieszkańcy wielu miast świętują zakończenie zbiorów festynami. Podczas takich imprez można nie tylko posmakować doskonałych win, lecz także obejrzeć występy artystyczne, posłuchać muzyki ludowej i podziwiać pokazy sztucznych ogni. Święto wina jest również dobrą okazją do rozmowy i zawarcia znajomości z mieszkańcami regionu.

Kopacki Rit, Chorwacja Kopacki Rit, Chorwacja fot. Shutterstock

Zwiedź Park Narodowy Kopacki rit

Zwiedź Park Narodowy Kopacki rit

Ten skarb natury, będący wyjątkową atrakcją dla miłośników dzikiej przyrody, znajduje się w Sławonii, w pobliżu miasta Osijek, niedaleko ujścia Drawy do Dunaju. Kopacki rit,
z wieloma starorzeczami i niewielkimi jeziorami, jest jednym z najważniejszych, największych
i najatrakcyjniejszych naturalnych terenów bagiennych w Europie. W parku żyje około 260 gatunków ptaków, które mają tu gniazda, a wiele innych zatrzymuje się tu w drodze przelotu do ciepłych krajów. Park Narodowy Kopacki rit można zwiedzać z przewodnikiem na statkach widokowych, łodziach, konno lub pieszo.

Delta Neretwy, Chorwacja Delta Neretwy, Chorwacja fot. Shutterstock

Uzupełnij niedobory witaminy C

Uzupełnij niedobory witaminy C

W delcie rzeki Neretva rośnie ponad milion drzew mandarynkowych. Każdej jesieni mieszkańcy okolicznych miast przybywają tu, aby zbierać te zdrowe owoce. Turyści również mogą uczestniczyć w zbieraniu mandarynek pod kierunkiem doświadczonych zbieraczy, którzy zabierają chętnych na plantacje łodziami pływającymi po odnogach delty. To znakomita okazja, aby dostarczyć organizmowi witamin przed nadchodzącą zimą.