10 miejsc, w których lato trwa nawet jesienią

Lato w Polsce się skończyło. Ci, którzy tęsknią za tą porą roku pocieszamy, że wcale nie trzeba czekać kilku miesięcy by znów cieszyć się ciepłem i słońcem. Sprawdziliśmy temperatury w różnych miejscach na świecie. Tak powstała lista kierunków, w których lato ciągle trwa.
Wakacje na Ibizie Wakacje na Ibizie Shutterstock

Ibiza, Hiszpania

Średnia temperatura w październiku: 21 °C

Szczyt liczby dyskotek w tej imprezowej mekce już minął, ale wrzesień przynosi z sobą nowe przyjemności: imprezy zamknięcia sezonu. Przez cały wrzesień i część października, wszystkie kluby organizują wielkie balangi, ostatnie przed zaryglowaniem drzwi na zimę. I to jest lepszy czas, żeby tu przyjechać i szaleć jakby nie było jutra, niż każdy inny. Lecz zanim uniesiesz ręce do beatów najlepszych europejskich DJ-ów, znajdź najpiękniejszą plażę na wyspie, żeby wiedzieć, gdzie następnego dnia odpocząć.

Zatoka Amoudi niedaleko wioski Oia na Santorini, Cyklady, Grecja / fot. Shutterstock Zatoka Amoudi niedaleko wioski Oia na Santorini, Cyklady, Grecja / fot. Shutterstock Zatoka Amoudi niedaleko wioski Oia na Santorini, Cyklady, Grecja / fot. Shutterstock

Santoryn, Grecja

Średnia temperatura w październiku: 21 °C

Październikowe dni to najlepszy czas na odwiedzenie wysp greckich: restauracje są jeszcze otwarte, promy działają normalnie, a najważniejsze - większość turystów wróciła już do swoich domów, a Ci co zostali, rozproszyli się na wyspie i prawie ich nie widać. Teraz możesz w zupełnym spokoju, cieszyć się niepowtarzalnymi zachodami słońca, które odbija się czerwonym i złotym kolorem na białych domkach przylepionych do skał.

Zabytkowe centrum Palermo Zabytkowe centrum Palermo fot. Jean-Pierre Dalbéra (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Palermo, Włochy

Średnia temperatura w październiku: 21 °C

Sycylia pozostaje jeszcze przyjemnie ciepła we wczesnej jesieni, jest to więc najlepszy czas na odkrywanie skarbów Palermo. Katedra miejska to absolutna perła, nawet jeśli nie interesujesz się architekturą. Była budowana między XII a XVIII wiekiem, a w tym czasie każda kolejna władza odcisnęła na niej swój znak, tworząc interesującą mieszankę stylu arabskiego, bizantyjskiego, barokowego i gotyckiego.

Malta / fot. Shutterstock Malta / fot. Shutterstock Malta / fot. Shutterstock

Malta

Średnia temperatura w październiku: 21 °C

Bez lasów i gór, w cieniu których można się skryć przed morderczym słońcem lipca i sierpnia, na Malcie, w sezonie potrafi być naprawdę gorąco. Wybierz się tu we wrześniu, aby móc w optymalnej temperaturze moczyć się w lazurowym morzu. Najprzyjemniejsze są kąpiele w słynnej Blue Lagoon na wyspie Comino.

Nicea we Francji, riwiera Nicea we Francji, riwiera fot. Shutterstock

Nicea, Francja

Średnia temperatura w październiku: 18 °C

Październik to idealny moment, żeby w pełni cieszyć się urokami południowej Francji, bo większość turystów wyjeżdża stąd w sierpniu, zostawiając plaże przyjemnie pustymi. Ale wody Morza Śródziemnego wciąż pozostają ciepłe, a słońce pozwala cieszyć się latem, a nie tylko walczyć o przetrwanie. Ciesz się dużo większym spokojem, rozkładając się na plaży ciągnącej się wzdłuż czterokilometrowej Promenade des Anglais. A jeśli masz do spożytkowania więcej energii, możesz wypożyczyć paddleboard (dobre ceny są w Glisse Evasion) i poszaleć na niej wśród fal.

Malediwy. Archipelag na Oceanie Indyjskim, składa się z ponad tysiąca wysp osadzonych na atolach koralowych. Malediwy. Archipelag na Oceanie Indyjskim, składa się z ponad tysiąca wysp osadzonych na atolach koralowych. fot. Shutterstock

Malediwy

Średnia temperatura w październiku: 27 °C

Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na podróż na Malediwy niż początek października. Pogoda jest wtedy optymalna, bo pora deszczowa się już kończy, a sezon turystyczny jeszcze się nie zaczął. Bilety i ceny hoteli są też niższe, a temperatura - jak z bajki.

Marakesz/ Fot. Shutterstock Marakesz/ Fot. Shutterstock Marakesz/ Fot. Shutterstock

Marrakesz, Maroko

Średnia temperatura w październiku: 21 °C

Z Marrakeszu jest kawałek do plaży, ale można się tu fantastycznie zrelaksować na inne sposoby, a potem ruszyć na przykład do Agadiru lub As-Sawiry. Relaksuj się w luksusowych hammamach, zrób świetne zakupy w lokalnym suku, a wieczory spędzaj na sympatycznie szalonym placu Dżemaa el-Fna. Możesz tam jeść ślimaki, obejrzeć pokaz fakira hipnotyzującego węża albo napić się tradycyjnego naparu z mięty.

Austin w Teksasie Austin w Teksasie Austin w Teksasie/Fot. Shutterstock

Austin, Teksas, Stany Zjednoczone

Średnia temperatura w październiku: 22 °C

Wrzesień to miesiąc huraganów w regionie Karaibów, ale nie sięgają one zazwyczaj głębi lądu. W Austin można więc odetchnąć z ulgą i cieszyć się oryginalną atmosferą tego miasta. Jeśli chcesz popatrzeć na sztukę uliczną, koniecznie wybierz się na 6th Street, albo zgraj swój urlop z festiwalem Fantastic Fest (24 września - 1 października), poświęconemu fantastyce, science-fiction i filmom akcji z całego świata.

Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bali (Indonezja) / Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bali (Indonezja) / Shutterstock Azja Południowa-Wschodnia - pomysły na tanie podróżowanie - Bali (Indonezja) / Shutterstock

Bali, Indonezja

Średnia temperatura w październiku: 27 °C

Bali to znak rozpoznawczy Indonezji, a jednak znacznie różni się od pozostałych regionów tego kraju. Wyspiarze to głównie hindusi, więc każdego dnia przy drzwiach, na plażach i w świątyniach zauważysz codzienną ofiarę canang sari. Składa się ona z precyzyjnej konstrukcji zawiniętego liścia palmowego zawierającego orzechy betelu, limonki, kwiaty i tytoń. Dodatkowo, możesz obserwować tradycyjny taniec, uczestniczyć w zajęciach jogi, albo po prostu wsiąść na rower i ruszyć na odkrywanie lokalnych wiosek Bali.

Azja Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dubaj to miasto wielokulturowe i bardzo nowoczesne, leży nad wodami Zatoki Perskiej. Zamieszkują go głównie obcokrajowcy z Dalekiego Wschodu, ale wśród nich można napotkać sporą grupę Brytyjczyków. Dubaj słynie z nietypowych rozwiązań architektonicznych. Perłą wśród budowli Dubaju jest siedmiogwiazdkowy hotel Burdż Al Arab. Azja Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dubaj to miasto wielokulturowe i bardzo nowoczesne, leży nad wodami Zatoki Perskiej. Zamieszkują go głównie obcokrajowcy z Dalekiego Wschodu, ale wśród nich można napotkać sporą grupę Brytyjczyków. Dubaj słynie z nietypowych rozwiązań architektonicznych. Perłą wśród budowli Dubaju jest siedmiogwiazdkowy hotel Burdż Al Arab. Shutterstock

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Średnia temperatura w październiku: 29 °C

Tak, tak: dwadzieścia dziewięć stopni! To najgorętsze miejsce w tym zestawieniu i jedno z najciekawszych na październikowe wakacje. Wszystko, co mówi się o panującym tu przepychu to prawda: policjanci jeżdżą Lamborghini, a z bankomatów wyciąga się sztabki złota. Ale poza tym, że pewnie będziesz tu przecierać oczy ze zdziwienia na każdym kroku, można tu po prostu fantastycznie odpocząć: podczas safari na pustyni, w parkach miejskich i świetnych restauracjach.