Chorwacja to nie tylko plaże. 10 ukrytych skarbów

Oprócz popularnych plaż, turystycznych wiosek i miasteczek, w Chorwacji odkryć można jeszcze wiele fascynujących miejsc. Niektóre z nich znane są głównie lokalnym mieszkańcom, ponieważ położone są z dala od zatłoczonych deptaków czy słynnych zabytków. Różnorodność Chorwacji sprawia, że kraj ten można odwiedzać niezależnie od pory roku. Poza sezonem atmosfera jest tam spokojniejsza i bardziej odprężająca, dzięki czemu można łatwiej doświadczyć prawdziwych uroków tego kraju.
Miasteczko Ston w Chorwacji Miasteczko Ston w Chorwacji fot. Ramón (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Chorwacja - Ston i Mali Ston

W pobliżu słynnego Dubrownika leżą miejscowości Ston i Mali Ston, które od setek lat łączy ze sobą imponujący mur. Dziś te nadmorskie miasteczka w pełni czerpią ze swojego dziedzictwa kulturowego i oferują turystom różnorodne, znakomite potrawy złożone głównie z ostryg i innych owoców morza.

Błękitna jaskinia Błękitna jaskinia fot. Yacht Rent (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Chorwacja - wyspa Bisevo

Godna polecenia jest też piękna wyspa Bisevo w dziewiczej Dalmacji. Niezapomnianych wrażeń turystom dostarcza błękitna jaskinia, której nazwa pochodzi od poświaty, którą tworzą docierające do niej pod powierzchnią wody promienie słoneczne i wypełniające jaskinię błękitem. Na wyspie warto zajrzeć nie tylko do jaskiń, lecz także na piaszczyste plaże oraz spróbować tutejszego świetnego wina, które jest uwielbiane przez miejscowych.

palagruža, chorwacja, wyspa palagruža, chorwacja, wyspa Kyknos/CC/Wikimedia

Chorwacja - archipelag Palagruza

Palagruza to nietypowy przykład chorwackiego archipelagu. Położony w środkowej części wybrzeża Adriatyku, składa się z kilkudziesięciu bezludnych wysp i stanowi dom dla wielu zwierząt. Dzięki latarni morskiej umieszczonej w najwyższym punkcie archipelagu, widać go z odległości wielu kilometrów.

Forteca Medvedgrad Forteca Medvedgrad fot. Miroslav Vajdic (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Chorwacja - rezerwat przyrody Medvednica

Niewielu turystów odwiedzających chorwacką stolicę, wie o miejscu w którym relaksują się mieszkańcy miasta. Jest nim rezerwat przyrody Medvednica - zielony obszar obejmujący wiele szlaków górskich, przeznaczonych również dla wędrowców. Można tu zobaczyć fortecę Medvedgrad oraz jaskinię Veternica, w której mieszkał człowiek prehistoryczny. W pobliżu stolicy znajduje się również miejscowość Sljeme, kolejny popularny cel weekendowych wycieczek, w której gospodarze kameralnych górskich schronisk oferują prawdziwe domowe jedzenie.

Las Motovun w Chorwacji Las Motovun w Chorwacji fot. Stephen Colebourne (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Chorwacja - las Motovun

Na półwyspie Istria znajduje się położony na powierzchni 10 km kw las Motovun, słynący z rosnących w nim przepysznych trufli, do poszukiwania których wykorzystuje się specjalnie szkolone psy.

Miasteczko Vodnjan w Chorwacji Miasteczko Vodnjan w Chorwacji fot. Peter Collins (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Chorwacja - mumie w miasteczku Vodnjan

Nie każdy wie, że od niemal 200 lat w Istrii mieszkają mumie. W kościele św. Błażeja, w miasteczku Vodnjan znajduje się drugi co do wielkości europejski zbiór zmumifikowanych ludzkich szczątków. Można tu obejrzeć całe mumie, umieszczone w szklanych sarkofagach a także inne zabalsamowane relikwie, które przewieziono tu kiedyś z Wenecji, aby ochronić je przed atakiem wojsk napoleońskich.

Zatoka Kvarner w Chorwacji Zatoka Kvarner w Chorwacji fot. Yacht Rent (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Chorwacja - Zatoka Kvarner

Cres w Zatoce Kvarner jest największą chorwacką wyspą, na której można zobaczyć przepiękne jezioro Vransko, a także podziwiać zróżnicowaną faunę, w tym rzadko spotykane zwierzęta, takie jak sępy płowe.

Skansen Rastoke w Chorwacji Skansen Rastoke w Chorwacji fot. Aleksandr Zykov (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Chorwacja - skansen Rastoke

W środkowej części Chorwacji w okolicach miasta Karlovac, a konkretniej w pobliżu miasteczka Slunj, znajduje się stary skansen Rastoke. To wyjątkowe połączenie tradycyjnej architektury regionu z historycznymi młynami wodnymi i naturalnym krajobrazem ukształtowanym przez rzekę Slunjcica, które przetrwało stulecia burzliwej historii.

Zamek Trakoscan w Chorwacji Zamek Trakoscan w Chorwacji fot. Ramón (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Chorwacja - zamek Trakoscan

Na północy kraju w pobliżu miasta Krapina znajduje się idealnie zachowany zamek Trakoscan, który przetrwał wiele stuleci. Tę przepięknie położoną budowlę można zwiedzać na dwa sposoby - pieszo lub podczas wycieczki łodzią.

Region Slawonia w Chorwacji Region Slawonia w Chorwacji fot. Nick Savchenko (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Chorwacja - region Slawonia

Prawdziwe, ukryte skarby można również spotkać w położonym na wschodzie Chorwacji regionie Slawonii, znanym głównie ze słynnego archeologicznego odkrycia. Znaleziono tu prehistoryczne naczynie - "Gołębicę z Vucedolu", będącą pozostałością kultury, której przedstawiciele osiedlili się w okolicach miejscowości Vucedol tysiące lat temu. Turyści mogą poznać starożytne dziedzictwo kulturowe regionu w znajdującym się tam muzeum.