Wyjeżdżasz za granicę? Oto czego lepiej NIE zabierać [LISTA]

Czy na pewno trzeba zabierać aż tyle ubrań? Zaoszczędź miejsce w walizce, dzięki naszym cennym radom, czego nie pakować. Na początku może Ci być trudno pozbyć się nawyku, ale gwarantujemy, że podczas wyjazdu nie zatęsknisz za tymi dziesięcioma rzeczami.
Czego nie zabierać jadąc za granicę? Czego nie zabierać jadąc za granicę? pexels

Przybory toaletowe

Punktem wyjścia do zrezygnowania z dużej ilości kosmetyków jest uświadomienie sobie, że wszędzie na świecie można je kupić i zazwyczaj są one w podobnych cenach. Jeśli jednak musisz mieć ze sobą swój szampon, czy swój płyn do kąpieli, zabierz ich tylko tyle, ile zużyjesz. Najwygodniej przelać je do 100-mililitrowych buteleczek, które można wnosić na pokład samolotu z bagażem podręcznym.

E-book E-book pexels

Książki

Już nawet nie chodzi o "Wojnę i Pokój", kieszonkowe wydanie Grishama też zajmuje miejsce. Wiele hosteli dysponuje swoimi biblioteczkami, a goście mogą z nich zabierać książki, albo zostawiać te, które już przeczytali. Świetnym rozwiązaniem jest też czytnik e-booków, który może pomieścić wszystkie książki, którymi dysponujemy.

Przed podróżą Przed podróżą fot. VIKTOR HANACEK (picjumbo.com)

Ubrania kupowane na ostatnią chwilę

Oczywiście trochę ubrań jest niezbędnych. Pamiętaj jednak, że być może większość dnia spędzisz w stroju kąpielowym, a jeśli to wyprawa backpackersa tani T-shirt możesz zawsze kupić na miejscu za dwa dolary. Ważne, żeby w przedwyjazdowej gorączce nie nakupować pozornie niezbędnych ciuchów i akcesoriów bez mierzenia, wieźć je na koniec świata, a potem nie nosić.

Na wakacjach próbuj nowych smaków Na wakacjach próbuj nowych smaków pexels

Zbędne jedzenie

Rozumiemy, że na kolację zawsze jesz kanapkę z szynką i musztardą, ale zabieranie ze sobą ulubionych produktów, nawet jeśli są one trudno dostępne tam, gdzie się wybierasz, mija się z celem. Zanurz się w nową kulturę, a na czas wakacji wyrób sobie nowe nawyki żywieniowe bazujące na tym, jak jedzą miejscowi. Dodatkowo, zaoszczędzisz miejsce w walizce.

Czego nie zabierać na wakacje? Czego nie zabierać na wakacje? pexels

Prostownica do włosów

Rozumiemy też, że prezentujesz się elegancko w każdej sytuacji, ale proponujemy zaszaleć i na tydzień odpuścić prostownicę czy lokówkę. Poczuj się zupełnie wolna/wolny przez cały tydzień chodząc w naturalnie zmierzwionych włosach. Zobaczysz, jakie to przyjemne.

Pierścionek Pierścionek pexels

Kosztowności

Nawet jeśli Twój pokój w hotelu ma sejf, alarm i super-bezpieczny zamek w drzwiach, na wakacjach i tak jest mnóstwo okazji do zgubienia cennych przedmiotów. Pamiętaj, że złoty łańcuszek po babci najbezpieczniejszy będzie w domu, czekając na Twój powrót.

Ręczniki Ręczniki pexels

Ręczniki

Większość hoteli zapewnia ręczniki w standardzie, więc zostaw swoje w domowej szafie - zobaczysz, ile miejsca nagle zrobi się w Twojej walizce. Największy problem stanowi ręcznik plażowy, bo trochę nie wypada zabierać tych białych, puszystych z hotelu i brudzić je mokrym piaskiem. Ale zawsze możesz też wziąć ze sobą w podróż składany w małą kostkę ręcznik z mikrofibry, który błyskawicznie schnie.

Mapa Mapa pexels

Przewodniki

"Azja w pigułce" i "Przewodnik po świecie", które wypełniają lukę między za krótką nogą od stolika kawowego w Twoim mieszkaniu a podłogą, powinny tam zostać, nawet jeśli jedziesz do Azji albo zwiedzać świat. Zawsze możesz je ściągnąć w wersji PDF lub w formie aplikacji na telefon, a Twoje barki i ramiona nie będą bolały od przenoszenia nadmiernie ciężkiego bagażu.

Koszula Koszula pexels

Wyjściowe koszule

Na wakacjach mogą się pojawić okazje, na które przydałby się wyjściowy strój, na przykład kolacja na dachu sześciogwiazdkowego hotelu w Dubaju. Jeśli jednak pojawi się aż tak elegancka sytuacja, że Twoja zwykła koszula okaże się niewystarczająca, na pewno będziesz mógł kupić, albo wypożyczyć odpowiednie ubranie.

Fajerwerki Fajerwerki pexels

Fajerwerki

... i inne zabronione przedmioty, jak tlenek wapnia, środki na walkę z chwastami, akumulatory czy petardy. Poradzisz sobie bez nich, a poza tym nie chcesz zadzierać z lotniskowymi strażnikami.