Wakacje w Azji tańsze niż nad Bałtykiem? Sprawdzamy, czy jest to możliwe

Najlepsze wyjazdy to takie, które pozwalają poznać egzotyczne miejsca, a przy okazji nie zrujnować budżetu. Dobrym wyborem okazują się kraje azjatyckie, które z powodzeniem mogą konkurować z urlopem nad Bałtykiem - koszty życia są tu znacznie niższe niż na naszym kontynencie, a jednocześnie można być pewnym świetnej pogody i niezapomnianych widoków.
Azja Wyspa Jawa, Indonezja.
Wulkaniczna wyspa w granicach Indonezji, w jej zachodniej części leży stolica państwa, Dżakarta. Górzystą Jawę pokrywają liczne wulkany. Najbardziej aktywny z nich to Merapi, góra licząca prawie 3 tys. m n.p.m. Azja Wyspa Jawa, Indonezja. Wulkaniczna wyspa w granicach Indonezji, w jej zachodniej części leży stolica państwa, Dżakarta. Górzystą Jawę pokrywają liczne wulkany. Najbardziej aktywny z nich to Merapi, góra licząca prawie 3 tys. m n.p.m. Shutterstock

Indonezja

Pierwsza na naszej liście jest Indonezja - z jednej strony to kraj o jednych z najniższych na świecie kosztach życia, gdzie na utrzymanie wydaje się średnio jedną trzecią tego, co w Europie, z drugiej natomiast to jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Azji. Wyspiarskie państwo przyciąga nieziemskimi plażami, egzotyczną przyrodą i świetnymi warunkami dla surferów czy miłośników pływania. Stroną, od której Indonezja jest znacznie mniej znana podróżnikom, jest kultura. Warte polecenia są w szczególności świątynie Borobudur i Prambanan. Jednocześnie, przy ogromnej liczbie atrakcji, jaką oferuje Indonezja, można być spokojnym o własną kieszeń: danie główne w lokalu kosztuje tu około 5 złotych, a za nocleg w hotelu można zapłacić od 30 złotych.

Borobodur, Indonezja (Jawa)Fot. Shutterstock

Azja Luang Prabang, Laos.
To dawna stolica Laosu. Luang Prabang znajduje się na liście obiektów UNESCO - słynie z dużej liczby świątyń i klasztorów buddyjskich. Codziennie można spotkać tutaj grupy spacerujących mnichów. Luang Prabang jest ponadto ciekawym przykładem współistnienia starych tradycji Laosu i nowych, kolonialnych, co najlepiej widać w architekturze. Azja Luang Prabang, Laos. To dawna stolica Laosu. Luang Prabang znajduje się na liście obiektów UNESCO - słynie z dużej liczby świątyń i klasztorów buddyjskich. Codziennie można spotkać tutaj grupy spacerujących mnichów. Luang Prabang jest ponadto ciekawym przykładem współistnienia starych tradycji Laosu i nowych, kolonialnych, co najlepiej widać w architekturze. Shutterstock

Laos

Kolejna propozycja to Laos - jeszcze tańszy, a jednocześnie bardziej autentyczny i mniej turystyczny niż Indonezja. Aby przekonać się o jego niezwykłości, warto odwiedzić dwie stolice kraju, czyli Wientian i Luang Prabang - obie to piękne miejsca, które w niczym nie przypominają typowych azjatyckich miast. Tym, którzy lubią zwiedzać, polecamy wędrówkę po buddyjskich świątyniach i do Phonsavan, gdzie znajduje się jeden z najbardziej tajemniczych zabytków na świecie: tzw. "Dolina Dzbanów", a podróżnikom szukającym odpoczynku południowe dorzecze Mekongu, zwane "krainą czterech tysięcy wysp". Ceny? Za pokój w hotelu płaci się od 15 złotych, a za obiad od ulicznego sprzedawcy nawet 4 złote.

Luang Prabang - Laos / fot. jmhullot/CC/Flickr.comLuang Prabang - Laos / fot. jmhullot/CC/Flickr.com

Mekong biegnie kanałami pomiędzy polami ryżowymi, ale w delcie osiąga szerokość nawet 600 kilometrów! Wietnam Mekong biegnie kanałami pomiędzy polami ryżowymi, ale w delcie osiąga szerokość nawet 600 kilometrów! Wietnam fot. Shutterstock

Wietnam

Wietnam to kraj, który wciąż nie należy do podróżniczej czołówki. Tymczasem jest to niezwykle barwne państwo, w którym krzyżuje się wiele kultur i wiele religii. Zdecydowanie warte odwiedzenia jest Hanoi, nie bez powodu nazywane "Paryżem Wschodu" i Ha Long - jedna z najpiękniejszych zatok na świecie. Ceny utrzymania w Wietnamie to nawet mniej niż jedna czwarta tego, do czego przyzwyczaiły nas wakacje w Europie. Chociaż nie jest to ścisła czołówka wśród najtańszych krajów azjatyckich, wciąż jest tu niezwykle tanio.

Jedna z ulic miasteczka Sapa w Wietnamiefot. Shutterstock

Indie. Miasto Waranasi. Indie. Miasto Waranasi. Richard Kirby

Indie, Kambodża

Egzotycznych kierunków, wartych odwiedzenia jest znacznie więcej. Do tych tańszych należą między innymi Indie i Kambodża. Przystępne ceny to domena większości azjatyckich krajów, a taka dwutygodniowa podróż może nas kosztować od trzech do czterech tysięcy złotych za osobę, włączając w to przelot. To właśnie on będzie generował największą część kosztów, ale ich wysokość można zredukować dzięki platformom pozwalającym wyszukać korzystniejsze połączenie lotnicze.

Angkor, Kambodża / fot. ShutterstockAngkor, Kambodża / fot. Shutterstock

Flores, Indonezja Flores, Indonezja Fot. Shutterstock

Bałtyk może być droższy?

Ceny wakacji w Wietnamie czy Indonezji wcale nie przekraczają kwoty, którą trzeba zapłacić za urlop spędzony nad Bałtykiem. W tym przypadku dwutygodniowe wakacje mogą kosztować nawet 5 tysięcy złotych od osoby. Dodatkowym atutem kierunków azjatyckich jest również to, że świetny moment na podróże tam to również zima, kiedy w Europie aura jest zdecydowanie mniej wakacyjna.

IndonezjaFot. Shutterstock