Kiedyś turystyczne perełki, dziś opuszczone straszą. Miasta widma, które możesz odwiedzić

Na świecie nie brakuje wiosek i miasteczek, w których nikt nie mieszka. Ludzie zostawiali domy z różnych powodów - na skutek wojen, katastrof, czy z przyczyn ekonomicznych. Chyba każdy słyszał choćby o opuszczonym mieście Prypeć na Ukrainie. Trzeba przyznać, że miasta ?widma? na swój sposób są fascynujące, intrygujące, kryją jakieś tajemnice. Niektóre z nich, aby zachować swój oryginalny charakter objęto ochroną, w innych gości tzw. alternatywna turystyka. Są opuszczone, ale warto je poznać i odkryć ich sekrety.
Oradour-sur-Glane, Francja Oradour-sur-Glane, Francja fot. TwoWings (wikimedia.org), licencja: CC

Kiedyś turystyczne perełki, dziś opuszczone straszą. Miasta widma, które możesz odwiedzić

Na świecie nie brakuje wiosek i miasteczek, w których nikt nie mieszka. Ludzie zostawiali domy z różnych powodów - na skutek wojen, katastrof, czy z przyczyn ekonomicznych. Chyba każdy słyszał choćby o opuszczonym mieście Prypeć na Ukrainie. Trzeba przyznać, że miasta "widma" na swój sposób są fascynujące, intrygujące, kryją jakieś tajemnice. Niektóre z nich, aby zachować swój oryginalny charakter objęto ochroną, w innych gości tzw. alternatywna turystyka. Są opuszczone, ale warto je poznać i odkryć ich sekrety.

Belchite, Hiszpania Belchite, Hiszpania fot. Luis Villa del Campo (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Belchite, Hiszpania

Mało komu wspaniała, słoneczna Hiszpania kojarzy się z opuszczonymi terenami. A tymczasem ok. 40 km od Saragossy, mieszczą się ruiny Belchite - miasta, które zostało zniszczone w wyniku hiszpańskiej wojny domowej. Opuszczone zabudowania pozostały nienaruszone i obecnie są swego rodzaju pomnikiem na cześć poległych. Ciekawymi obiektami są dwa kościoły z malowidłami na ścianach, czy pochodząca z XV wieku wieża zegarowa. Belchite musi mieć w sobie urok, ponieważ kręcono w nim film "Labirynt fauna", nagrodzony kilkoma Oskarami. Nawet zapomniane, stare miasto może być inspiracją.

Belchite, Hiszpaniafot. _dChris (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Belchite, Hiszpaniafot. _dChris (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Opuszczona dzielnica Warosia Opuszczona dzielnica Warosia fot. TomasNY (wikimedia.org), licencja: GNU

Warosia, Cypr

Warosia jest opuszczoną dzielnicą, będącej pod kontrolą Cypru Północnego Famagusty. Dawniej miejsce to było ośrodkiem turystycznym i bardzo elegancką dzielnicą. Niestety zmienił to konflikt między Turcją i Grecją. W 1974 r., mieszkańcy w pośpiechu stamtąd uciekali. Liczono na to, że wojna szybko się zakończy, jednak Cypr podzielono murem i kolczastym drutem. Nowoczesny kurort stał się ruiną. Obecnie przeraża on szkieletami hoteli, a cały teren kontrolowany jest przez żołnierzy.

Opuszczona dzielnica Warosiafot. Julienbzh35 (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Opuszczona dzielnica Warosiafot. M(e)ister Eiskalt (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Kayaköy, Turcja Kayaköy, Turcja fot. Sarah Murray (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Kayaköy, Turcja

Kayaköy to miasto położone w południowo-zachodniej Turcji, w którym zachwycają pozostałości zabudowy w greckim stylu. Ta malownicza osada była zamieszkiwana przez Greków, ale po wojnie grecko-tureckiej nastąpiły przesiedlenia. W 1967 r. Kayaköy zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi. Obecnie, na jego terenie znajduje się ok. 500 opustoszałych domów. Turyści mogą zrobić zakupy w sklepach z pamiątkami i posilić się w jednej z restauracji. Warte uwagi w tym mieście są dwie piękne cerkwie.

Kayaköy, Turcjafot. Sarah Murray (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Kayaköy, Turcjafot. m.a.r.c. (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Kupari, Chorwacja Kupari, Chorwacja fot. Robert Cutts (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Kupari, Chorwacja

10 km od Dubrownika mieści się kurort Kupari, który dawniej był bardzo luksusowym wojskowym kompleksem wypoczynkowym. Niestety, miejsce to ucierpiało w wyniku wojny domowej, trwającej w latach 1991-1995 i obecnie określa się je mianem "zatoki wymarłych hoteli".

Kupari, Chorwacjafot. Robert Cutts (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Kupari, Chorwacjafot. Robert Cutts (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Pentedattilo, Włochy Pentedattilo, Włochy fot. Maria Grazia Montagnari (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Opuszczone miasta we Włoszech

Wiele opuszczonych miast znajduje się we Włoszech. Przykładem jest Pentedattilo w Kalabrii, malownicze miasto opuszczone w latach 70. i 80. XX wieku. Kolejnym miejscem wartym zainteresowania jest Craco. W tym opustoszałym na skutek trzęsień ziemi miasteczku kręcono niektóre sceny do filmu o Bondzie, a także sceny "Pasji" Mela Gibsona. Trzeba również wspomnieć o Pompejach, które zniszczone zostały przez wulkan Wezuwiusz. Miejsca robi wrażenie, ponieważ popiół wulkaniczny, zasypujący teren miasta utrwalił wiele budowli.

Craco, WłochyCraco, Włochy (fot. Martin de Lusenet (flickr.com), licencja: CC BY 2.0)

Pompeje, WłochyPompeje, Włochy (fot. Aleksandr Zykov (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0)

Fordlandia, Brazylia Fordlandia, Brazylia fot. Méduse (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Fordlandia, Brazylia

Fordlandia stanowi część miasteczka Aveiro w Brazylii. Jest to osada założona w 1928 r. przez Forda - właściciela koncernu samochodowego. Dla kilku tysięcy mieszkańców zbudowano mieszkania, basen, szkołę, kino, kościół, pole golfowe i elektrownię. W osadzie położonej na terenie dżungli miała być plantacja drzew kauczukowych, wykorzystywanych do produkowania opon samochodowych. Jednak inwestycja okazała się porażką, ponieważ zarządzająca kadra nie wiedziała nic o uprawach w tropikalnych warunkach. Dziś turyści mają możliwość zwiedzenia pozostałości tego miejsca.

Fordlandia, Brazyliafot. Méduse (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Fordlandia, Brazyliafot. Amit Evron (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Humberstone, Chile Humberstone, Chile fot. Carlos Varela (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Humberstone, Chile

Humberstone to miasteczko w Chile, które było osadą górniczą aż do końca pierwszej wojny światowej, kiedy to zaczęło się wyludniać. Może się wydawać, że miejsce jest nudne i nieciekawe, ale tak naprawdę warto je odwiedzić, ponieważ wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwiać w nim można na przykład szkielety warsztatów i domów, kościół, teatr oraz wypełniony atrapami produktów sklep.

Humberstone, Chilefot. Carlos Varela (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Humberstone, Chilefot. queulat00 (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Spinalonga, Grecja Spinalonga, Grecja fot. Robert Linsdell (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Spinalonga, Grecja

Spinalonga to wyspa na Morzu Egejskim, położona na wschód od Krety. Mieści się na niej twierdza wybudowana przez Wenecjan. Wyspa od 1715 r. była pod władaniem Turków, nawet kiedy Grecja odzyskała niepodległość, nie chcieli jej oddać, Grecy założyli na niej kolonię trędowatych. Dziś jest to miejsce niezamieszkane, ale atrakcyjne dla turystów. Ważnym obiektem tej skalistej wyspy jest forteca. Nie brakuje tam tawern, czy sklepów z pamiątkami.

Spinalonga, Grecjafot. Robert Linsdell (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Spinalonga, Grecjafot. George M. Groutas (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Delamar, Stany Zjednoczone Delamar, Stany Zjednoczone fot. Thure Johnson (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Delamar, Stany Zjednoczone

Kiedy w połowie XIX w. odkryto w Kalifornii złoto, wokół kopalni tego kruszcu powstawały osady, Natomiast, gdy złoża były już na wyczerpaniu ludzie poszukując pracy przenosili się do innych regionów. Dlatego nie brakuje na tym terenie opuszczonych miast. Przykładem jest Delamar, położone we wschodniej Nevadzie. Na Zachodzie USA jest kilkadziesiąt zapomnianych, wyludnionych miast z okresu gorączki złota. W niektórych z nich nadal panuje klimat jak z westernów i to jest chyba ich największy atut.

Delamar, Stany Zjednoczonefot. Thure Johnson (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Delamar, Stany Zjednoczonefot. Thure Johnson (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Kolmanskop, Namibia Kolmanskop, Namibia fot. SqueakyMarmot (flickr.com), licencja: CC Uznanie autorstwa 2.0

Kolmanskop, Namibia

Kolmanskop to miasteczko, które wybudowano na terenie kolonii niemieckiej. Powstało, kiedy odkryto tam złoża diamentów. Miasto miało własny szpital, elektrownię, kasyno, linię kolejową, czy halę sportową. Kiedy załamał się rynek cennych złóż miasto opustoszało. W 1956 r. wyjechali z niego ostatni mieszkańcy. Obecnie, jest znanym celem wycieczek, można w nim zobaczyć odremontowane domy, czy teatr.

Kolmanskop, Namibiafot. Harald Süpfle (wikimedia.org), licencja: CC-BY-SA-2.5

Kolmanskop, Namibiafot. Gerald de Beer (wikimedia.org), licencja: CC BY 2.0

POLECAMY:

.