Wakacje w Grecji w czasie kryzysu? O tych rzeczach musisz pamiętać

Grecja to jeden z najczęściej wybieranych wakacyjnych kierunków wśród Polaków. Nic dziwnego, cudowna pogoda, plaże i fantastyczne jedzenie. Jednak polityczne i gospodarcze problemy, z którymi boryka się ten kraj mogą uprzykrzyć wymarzony wyjazd. Sprawdzamy, jak temu zaradzić.

Bądź na bieżąco

Sprawdzaj najnowsze doniesienia pojawiające się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ostrzeżenia dla Podróżujących. Poza tym, że pozwoli Ci to trzymać rękę na pulsie sytuacji ekonomicznej, znajdziesz tam także porady, jak bezpiecznie podróżować po kraju.

Na miejscu, w razie jakichkolwiek problemów, warto mieć pod ręką numer telefonu do Departamentu Policji Turystycznej Aten: 1571. Jest on czynny całą dobę i można pod nim uzyskać informację w języku greckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim.

Weź ze sobą gotówkę

Turyści z zagranicy mogą bez ograniczeń korzystać z bankomatów oraz pobierać gotówkę od niektórych agencji turystycznych. Jeśli jednak chcesz być przygotowany na każdą sytuację, najlepiej weź ją ze sobą. Pamiętaj, żeby dla bezpieczeństwa trzymać pieniądze w kilku różnych miejscach.

Karty kredytowe Karty kredytowe fot. frankieleon (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Jeśli karta to tylko kredytowa

Lepiej nie płacić teraz kartą w Grecji, bo przewalutowania mogą być bardzo niekorzystne. Jeśli jednak nie masz wyjścia, lepiej płać kartą kredytową, zamiast debetową - tak wyjdzie taniej. Bądź jednak przygotowany, że w wielu miejscach możliwe będzie tylko zapłacenie gotówką.

mykonos, plaża, grecja mykonos, plaża, grecja Fot. Shutterstock

Przygotuj plan B na wypadek strajków

Niepewność związana z wypłacaniem pensji, może prowadzić do strajków różnych grup zawodowych. Przygotuj więc wcześniej alternatywny pomysł, na wypadek, gdyby protesty uniemożliwiły Ci realizację wcześniejszych planów. Warto pamiętać, że strajki mogą utrudnić nie tylko przemieszczanie się, ale i dostęp do niektórych zabytków czy wstęp do muzeów. W sytuacji gwałtownych protestów, unikaj okolic greckiego parlamentu i Placu Sindagma w centrum Aten. Ale mamy też dobrą wiadomość: plaża jest zawsze otwarta! Dlaczego by tam nie przeczekać strajków?

Rodos, Lindos Rodos, Lindos fot. Shutterstock

Bądź elastyczny

Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną, Twoje wakacje mogę się delikatnie różnić, od tego co zaplanowałeś/zaplanowałaś już dawno temu. Bądź przygotowany na zmiany planów, a unikniesz rozczarowań. Nie chodzi o to, żeby się stresować i musieć nagle zmieniać hotel, ale jeśli w danym miejscu atrakcje są ograniczone i nie jesteś zadowolony/zadowolona, może warto przenieść się gdzie indziej?

Tramwaj w Atenach Tramwaj w Atenach fot. Ed (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Świadomie korzystaj z komunikacji miejskiej

Śledź strony internetowe komunikacji miejskiej, żeby nie być zaskoczonym strajkami czy zmianami w rozkładach jazdy. Warto więc trzymać rękę na pulsie.