W wielki upał od biedy można się schować w piwnicy. Ale supergorące dni lepiej spędzić w dużo milszym (i chłodnym) otoczeniu [NASZE PROPOZYCJE]

Słyszymy to z każdej strony: w weekend słupki rtęci oszaleją, czeka nas nowy polski rekord ciepła. Przyjemnego chłodu można poszukać poza piwnicą i klimatyzowanym centrum handlowym. Oto nasze propozycje - od tężni, przez groty solne, a na chłodnym wypadzie na Północ skończywszy.
Tężnia w Ciechocinku Tężnia w Ciechocinku fot. Ludek (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 4.0

W wielki upał od biedy można się schować w piwnicy. Ale supergorące dni lepiej spędzić w dużo milszym (i chłodnym) otoczeniu [NASZE PROPOZYCJE]

Słyszymy to z każdej strony: w sierpniu słupki rtęci szaleją i biją rekordy ciepła. Gdzie szukać przyjemnego chłodu? Oto nasze propozycje - od tężni, przez groty solne, a na chłodnym wypadzie na Północ skończywszy.

Sposób 1: tężnie

Tężnie przeżywają swój renesans. Z tych konstrukcji korzystali już nasi pradziadkowie. Tężnie oferowały im nie tylko ochłodę, ale również pozwalały podreperować zdrowie. Jak to działa? Tężnia zbudowana jest z drewna iglastego, gałązek brzozowych i urządzeń, które z głębi ziemi pompują solankę. W efekcie powstaje aerozol, który jest bogaty w wiele cennych mikroelementów, takich jak jod, brom, potas, magnez czy wapń. Dzięki temu przebywając na terenie tężni można poczuć przyjemny i zdrowy chłód.

Najbardziej znane w Polsce są Tężnie w Ciechocinku. Drewniany obiekt jest największą konstrukcją tego typu w Europie. Pierwsza z ciechocińskich tężni ma 648 metrów długości, druga - 719 metrów. Zbudowane zostały w latach 1824-1828. Trzecią tężnię dobudowano kilkadziesiąt lat później, w sumie ich długość to 1741,5 m.

Tężnie w Ciechocinku otwarte są od godziny 9:00 do 19:00. W dni powszednie bilet normalny kosztuje 3,50 zł, a w weekendy 4 zł.

13.09.2011 KONSTANCIN JEZIORNA , UZDROWISKO , TEZNIA . FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: MEDYCYNA REKREACJATężnie w Konstancinie (fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

W Polsce jest też wiele mniejszych tego typu obiektów. Mieszkańcy Warszawy mogą korzystać z tężni w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie. Konstrukcja ta jest mniejsza. Grzybek-inhalator znajduje się wewnątrz zamkniętego kręgu, którego obwód liczy w sumie 40 metrów. Wstęp do tężni jest płatny, bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 6. Z Warszawy do Konstancina można łatwo dojechać komunikacją miejską.

Konstrukcje tego typu istnieją w wielu miastach w Polsce. Z tężni można korzystać w Inowrocławiu, Rabce-Zdroju, Radlinie czy Grudziądzu.

Tężnie w InowrocławiuTężnie w Inowrocławiu (fot. Ulrich Jahr)

Woinski SPA Grota solna Woinski SPA Grota solna Fot. materiały prasowe urzędu marszałkowskiego

Sposób na upał - groty solne

Alternatywą dla tężni i skuteczną bronią antyupałową mogą być groty solne. Jest to dobra opcja dla tych, którzy nie chcą jechać daleko. Groty solne funkcjonują najczęściej w ramach centrów spa, ale można je też spotkać w centrach miast, przez co korzystanie z nich jest możliwe niemal każdego dnia.

03.10.2006 - ZAWIERCIE - SPA VILLA VERDE GROTA SOLNA DLA AVANTI FOT . ANNA BEDYNSKA / AGENCJA GAZETA

Grota solna w Villa Verde w Zawierciu (fot. Anna Bedyńska / AG)

Grota solna to niewielkie pomieszczenie, którego ściany i sufit wyłożone są blokami solnymi. Sprowadza się je najczęściej z mórz: Czarnego, Martwego lub Bałtyckiego. W ścianach grot wbudowane są lampki, które rozświetlają bryły stwarzając przyjemny nastrój. We wnętrzach grot utrzymywana jest temperatura na stałym poziomie 23-24 stopni Celsjusza. Panujące tam czyste, zjonizowane powietrze odpręża i wspomaga leczenie wielu chorób. Bilet normalny za jednorazowy pobyt w grocie to koszt około 18-20 złotych.

06.03.2007 WARSZAWA - WESOLA - SPA Grota solna w Villa Park Wesoła, Warszawa-Wesoła (fot. Alina Gajdamowicz / AG)

Sposób na upał - podziemne wycieczki

Upalne dni to też doskonała okazja, aby ukryć się pod ziemią. W Polsce mamy wiele tras turystycznych, piwnic, bunkrów i kopalni. Warto więc połączyć przyjemne z pożytecznym i udać się na zwiedzanie. Jednym z ciekawszych miejsc jest Kopalnia Guido w Zabrzu. Można tam zobaczyć, jak pracowali górnicy kilkaset lat temu. Zwiedzanie odbywa się na dwóch głębokościach - 170 i 320 metrów. Bilet normalny, dzięki któremu można zwiedzić dwa poziomy, kosztuje 43 zł w weekendy lub 39 zł w pozostałe dni.

Kopalnia Soli w Wieliczce / Fot. Jarosław Kubalski / AGKopalnia Soli w Wieliczce / Fot. Jarosław Kubalski / AG

Ci mieszkańcy Małopolski, którzy jeszcze nie byli w Wieliczce, powinni to nadrobić. W tamtejszej kopalni soli przyjemny jest nie tylko chłód, ale też jej wygląd, który przypomina wnętrze lodowej góry. Kopalnia w Wieliczce jest jedną z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie. Pod ziemią obejrzeć można oryginalne urządzenia, sprzęt, i inne ślady prac górniczych. W kopalni znajduje się podziemna poczta i restauracja. Zwiedzanie kopalni kosztuje 55 zł (bilet normalny), lub 38 zł (bilet ulgowy).

Ciekawa jest także Sztolnia Czarnego Pstrąga. Znajduje się ona w Tarnowskich Górach. Podziemna trasa turystyczna ma długość 1700 m, z czego część pokonuje się łodziami. W przypadku grupy do 24 osób bilet wstępu kosztuje 18,50 zł, a ulgowy 13,50 zł.

Sztolnia Czarnego Pstrąga / Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja GazetaSztolnia Czarnego Pstrąga / Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta

Brama Poznania. Twórcy muzeum postawili na multimedialność i szczycą się tym, że ich muzeum 'oddziałuje na wszystkie zmysły'. Brama Poznania. Twórcy muzeum postawili na multimedialność i szczycą się tym, że ich muzeum 'oddziałuje na wszystkie zmysły'. (Fot. ukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Sposób na upał - muzea

Szalejące słupki rtęci to doskonały powód, by odwiedzić muzeum. Oczywiście to klimatyzowane. W ostatnich latach w Polsce powstało ich bardzo dużo. Poznaniacy mogą się schronić w betonowej kostce. Brama Poznania ICHOT to jeden z ładniejszych budynków w mieście. Powstała w miejscu, gdzie w XIX w. znajdowała się Śluza Tumska. W środku działa muzeum, które w nowoczesny sposób przybliża historię miasta i polskiej państwowości. Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 9 zł.

Warszawiacy odwiedzić mogą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Placówka dokumentuje i promuje wiedzę na temat tysiącletniej historii narodu żydowskiego w Polsce. Wystawa stała jest ogromna i chcąc zobaczyć wszystkie eksponaty trzeba zarezerwować kilka godzin. Koszt biletu normalnego to 30 zł, a ulgowego 20 zł.

27.09.2012 WARSZAWA , MUZEUM HISTORII ZYDOW POLSKICH . FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETAFot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Katowice mogą się pochwalić nowym gmachem Muzeum Śląskiego. Obiekt powstał na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice". Żeby jednak poznać historię regionu, trzeba zjechać pod ziemię - większość ekspozycji znalazła się 14 m poniżej poziomu terenu. Bilet wraz z wjazdem na wieżę widokową kosztuje 24 zł, ulgowy 16 zł.

06.05.2014 Katowice . Muzeum Slaskie . Centrum Scenografi Polskiej .  Fot . Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: scenografiMuzeum Śląskie w Katowicach (fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

Tłumy w basenie na Moczydle Tłumy w basenie na Moczydle Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl

Sposób na upał - otwarte baseny

Są alternatywą wobec nowoczesnych i często droższych pływalni. Odkryte baseny w Polsce budowano już kilkadziesiąt lat temu. Dziś te najstarsze coraz częściej znikają z miejskiego krajobrazu, dlatego warto korzystać z tych, które jeszcze działają.

W Warszawie najpopularniejszym jest Ośrodek "Moczydło". Znajduje się przy ul. Górczewskiej 69/73. Stosunkowa bliskość do centrum sprawia, że w upalne dni odwiedzają go tłumy. Basen ma nieregularny kształt i wyposażony jest w trzy małe zjeżdżalnie, brodzik dla dzieci i zjeżdżalnię "Gigant", której długość to 70 m. Bilet całodzienny kosztuje 25 zł (normalny) lub 15 zł (ulgowy).

Basen w Parku Wodnym MoczydłoBasen w Parku Wodnym Moczydło w Warszawie (fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Dużo nowocześniejsze jest kąpielisko Ruda w Rybniku. Otwarte zostało w czerwcu tego roku. Jest czynne codziennie od godziny 9:00 do 20:00. Ma trzy baseny, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej i koszykówki, siłownię terenową i wodny plac zabaw. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 5 zł.

02.07.2014 Rybnik , Kapielisko Ruda Fot. Dominik Gajda / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: kapielisko basen rudaKąpielisko Ruda w Rybniku (fot. Dominik Gajda / Agencja Gazeta)

Kielce. Galeria Korona Kielce. Galeria Korona Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Sposób na upał - centra handlowe

A jednak... Wprawdzie nie jesteśmy zwolennikami długiego spędzania czasu w centrach handlowych, ale w upalne dni przebywanie w nich staje się jakoś przyjemniejsze. W miejscach tych nie musimy ograniczać się wyłącznie do zakupów. Coraz częściej można tam pozałatwiać odkładane sprawy. Wysłać na poczcie list, zapłacić rachunki czy pójść do kina. Wszystko to oczywiście przy działającej na pełnych obrotach klimatyzacji.

05.09.2014 Olsztyn . Galeria Warminska w dniu otwarcia . Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Gazeta  Handel SLOWA KLUCZOWE: galeria handelGaleria Warmińska w Olsztynie (fot. Przemysław Skrzydło)

Obiekty te starają się też przyciągnąć klientów dodatkowymi atrakcjami. Na przykład Galeria Malta w Poznaniu organizuje niedzielne pikniki na trawie a w piątkowe wieczory działa tam plenerowe kino.

Galeria Malta znajduje się w Poznaniu nad jezioremGaleria Malta w Poznaniu (fot. Axe (wikimedia.org), licencja: GNU Free Documentation License)

Norwegia Oslo Norwegia Oslo Shutterstock

Sposób na upał - Skandynawia

W poszukiwaniu chłodu nie trzeba wyjeżdżać na Grenlandię. Zbawienie może kryć się za Bałtykiem. Do Norwegii czy Szwecji można szybko dolecieć z większości lotnisk w Polsce. Latem średnia temperatura w Oslo nie przekracza 22 stopni. Jeszcze chłodniej jest w północnej części kraju.

Ciekawym kierunkiem mogą być wyspy Lofoty. Oglądane z lądu wyglądają jak potężny wał poszarpanych szczytów, które wypiętrzają się z morza. Nie bez powodu miejsce to jest uwielbiane przez fotografów.

Norwegia Lofoty- Hamnoy, wyspa Moskenesoy. Wyspa ta jest uważana za najbardziej interesującą w całym archipelagu.Norwegia, archipelag Lofoty, wioska Hamnoy (flickr.com/CC/Tom Bech)

Kojących widoków dostarczy też krajobraz okręgu Sogn og Fjordanen w centralnej części Norwegii. Cechą charakterystyczną tego regionu są wąskie "palce" wody, które wciskają się do głównych fiordów w głąb lądu i wcinają się daleko w pasma górskie. Do tego regionu można najłatwiej dojechać z Bergen.

Sogn og Fjordanen Malowniczy i chłodny krajobraz okręgu Sogn og Fjordanen w Norwegii (fot. Shutterstock)