Kto powiedział, że do Chorwacji jedzie się tylko nad morze? Najpiękniejsze chorwackie trasy motocyklowe

Chorwacja to świetne miejsce na motocyklową wyprawę: piękne i różnorodne trasy, malownicze otoczenie, dobrze rozbudowana baza turystyczna. Bo kto powiedział, że do Chorwacji jedzie się tylko nad morze?
Istria/ Fot. Shutterstock Istria/ Fot. Shutterstock Istria/ Fot. Shutterstock

1. Półwysep Istria

1. Półwysep Istria

Istria to półwysep w północnej części chorwackiego wybrzeża, położony przy granicy z Włochami. Znany ze swojego malowniczego wybrzeża, jednak najpiękniejsze trasy znajdziecie w głębi półwyspu. Można wtedy spróbować lokalnych i sezonowych specjałów, na przykład wyjątkowych trufli. Region Istrii jest także znany z uprawy winorośli. Po długiej podróży można odpocząć przy kieliszku miejscowego wina, takiego jak małmazja, teran czy muskat.

W głębi półwyspu znajdziemy również malownicze wioski i mnóstwo zachwycającej przyrody - wzgórza lasy i wodospady. Natomiast wybrzeże Istrii jest bardzo urozmaicone, pełne zatok i plaż, głównie kamienistych.

Slawonia/ Fot. Shutterstock Slawonia/ Fot. Shutterstock Slawonia/ Fot. Shutterstock

2. Slawonia

2. Slawonia

Region położony na wschodzie Chorwacji, tuż przy granicy z Węgrami, Serbią oraz Bośnią
i Hercegowiną. Nie tak popularny dla turystów, spodoba się tym, którzy chcą uniknąć tłumów i zjechać z utartych szlakó. Klimat Slawonii jest dość umiarkowany - lato jest dość gorące, a zimy łagodne. Dzięki temu łatwo zorganizować podróż także wiosną i jesienią. Wypadom motocyklowym dodatkowo sprzyja równinne ukształtowanie terenu. Jadąc do Slawonii powinno się wcześniej zaplanować trasę oraz zadbać zakwaterowanie. Baza hotelowa nie jest tu tak rozbudowana, jak w innych częściach kraju. Polecamy szukać noclegów w pensjonatach typu bed & breakfast, prowadzonych przez prywatne osoby.

Lika/ Fot. Shutterstock Lika/ Fot. Shutterstock Lika/ Fot. Shutterstock

3. Lika

3. Lika

Lika to region położony w środkowej Chorwacji, znany z pięknych parków narodowych, a zwłaszcza malowniczych Jezior Plitwickich. To doskonałe miejsce dla motocyklistów, którzy cenią sobie piękno dziewiczej przyrody. Region jest bogaty również w liczne szlaki górskie, a przejezdnymi drogami można dotrzeć do wielu ciekawych ośrodków turystycznych.

Fot. Aleksander Gospic/ materiały prasowe Fot. Aleksander Gospic/ materiały prasowe Fot. Aleksander Gospic/ materiały prasowe

4. Magistrala Adriatycka

4. Magistrala Adriatycka

Jest to najpopularniejsza, a zarazem bardzo wymagająca trasa motocyklowa Chorwacji. 400 km krętej drogi wzdłuż wybrzeża między Rijeką i Dubrownikiem pozwala w pełni poznać piękno chorwackiej przygody. Po drodze można zatrzymać się w pobliskich miejscowościach, odpocząć na plaży, poznać lokalną kulturę i zasmakować miejscowej kuchni. Do tradycyjnych przysmaków należą pršut (chorwacka szynka) lub kotlety z jagnięciny, tradycyjny Paški sir (owczy ser z wyspy Pag), a także ryby i owoce morza. Na trasie zachwycają wspaniałe widoki na lazurowe morze i rozliczne wyspy, których w Chorwacji jest ponad 1000. Piękno tej magistrali zostało niedawno docenione przez uczestników wyprawy Discover More 2015 zorganizowanej przez firmę Harley-Davidson.Pula/ Fot. Shutterstock Pula/ Fot. Shutterstock Pula/ Fot. Shutterstock

5. Odrobina relaksu

5. Odrobina relaksu

W dniach od 24 do 30 sierpnia w Puli odbędzie się doroczny zlot Croatia Bike Week. Program wydarzenia przewiduje wiele atrakcji, w tym kilkanaście koncertów oraz pokazy akrobacji. Będąc w okolicy warto zatrzymać się na chwilę i spotkać się z innymi pasjonatami dwóch kółek.