Sushi zamiast fish&chips i sałatka zamiast knedlików. Co najchętniej jedzą mieszkańcy krajów Europy?

Polacy jedzą pierogi, mieszkańcy krajów arabskich przepadają za kebabem, a Włosi najczęściej jedzą pizzę? Dostępność dań z każdej kuchni świata już dawno zmieniła narodowe potrawy na naszych stołach! Okazuje się, że Brytyjczycy najchętniej jedzą chińszczyznę, Niemcy pizzę, a Polacy?
Czesi najbardziej lubią sałatki/ Fot. Shutterstock Czesi najbardziej lubią sałatki/ Fot. Shutterstock Czesi najbardziej lubią sałatki/ Fot. Shutterstock

1. Czechy

1. Czechy

Nasi słowiańscy przyjaciele Czesi w oderwaniu od swojej tradycyjnej, dość ciężkiej kuchni preferują lekkie i zdrowe sałatki, które znalazły się na czele rankingu. Na drugim miejscu uplasowała się pizza, natomiast pierwszą trójkę zamykają makarony. Inne dania, które znalazły się już poza podium, to wszelkie potrawy mięsne, burgery oraz przysmaki kuchni azjatyckiej.

Niemcy najczęściej jedzą pizzę/ Fot. Shutterstock Niemcy najczęściej jedzą pizzę/ Fot. Shutterstock Niemcy najczęściej jedzą pizzę/ Fot. Shutterstock

2. Niemcy

2. Niemcy

W przypadku Niemiec sytuacja kształtuje się nieco inaczej. Pomimo że w pierwszej trójce ulubionych dań na wynos znalazła się standardowo pizza, to następnie dania kuchni azjatyckiej oraz sushi. Na dalszych pozycjach możemy znaleźć kolejno takie przysmaki jak burgery, makarony, dania kuchni hinduskiej, greckiej, chińskiej, tureckiej oraz arabskiej.

Kuchnia hinduska/ Fot. Shutterstock Kuchnia hinduska/ Fot. Shutterstock Kuchnia hinduska/ Fot. Shutterstock

3. Wielka Brytania

3. Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii  prym wiodą natomiast dania kuchni hinduskiej a następnie kolejno pizza i chińszczyzna. Inne potrawy najczęściej zamawiane przez Brytyjczyków, które znalazły się na dalszych pozycjach w zestawieniu to burgery, kebab, makarony, potrawy japońskie, dania kuchni tajskiej, a także brytyjski klasyk Fish & Chips (ryba z frytkami) oraz dania libańskie. W tym przypadku odległa pozycja w rankingu typowego brytyjskiego przysmaku, jakim jest ryba z frytkami, zdecydowanie zaskakuje.

W Szwecji na drugim miejscu burgery/ Fot. Shutterstock W Szwecji na drugim miejscu burgery/ Fot. Shutterstock W Szwecji na drugim miejscu burgery/ Fot. Shutterstock

4. Szwecja

4. Szwecja

Czołówka ulubionych potraw wśród obywateli Szwecji kształtuje się następująco: pierwsze miejsce zajmuje uwielbiana przez wszystkich pizza. Na następnej pozycji znalazły się sałatki, natomiast pierwszą trójkę zamykają burgery. W dalszej kolejności Szwedom przychodzi ochota na takie przysmaki jak makarony, dania tajskie, chińszczyzna oraz sushi.

Może pizza turecka?/ Fot. Shutterstock Może pizza turecka?/ Fot. Shutterstock Może pizza turecka?/ Fot. Shutterstock

5. Turcja

5. Turcja

Mieszkańcy Turcji, podobnie jak Polacy nie zawiedli swoich korzeni. Najczęściej zamawiane potrawy, to wszelkie przysmaki charakterystyczne dla ich rodzimej kuchni, m.in. kebab. Na drugiej pozycji potraw lądujących najczęściej na talerzach Turków są burgery oraz różnego rodzaju kanapki. Pierwszą trójkę zamykają natomiast potrawy kuchni włoskiej, w tym oczywiście pizza. Na dalszych pozycjach w rankingu znajdziemy również ogólnie dania różnych kuchni świata, ciasta i desery, natomiast czołówkę ulubionych 7 potraw zamyka kuchnia azjatycka oraz dania z owocami morza.

W Grecji patriotycznie rządzi souvlaki/ Fot. Shutterstock W Grecji patriotycznie rządzi souvlaki/ Fot. Shutterstock W Grecji patriotycznie rządzi souvlaki/ Fot. Shutterstock

6. Grecja

6. Grecja

Również na greckich talerzach dominuje ich własna, bardzo popularna potrawa - souvlaki, czyli różnego rodzaju mięsa nabite na szpadki. W pierwszej trójce znalazły się również pizza i burgery. W odróżnieniu od wszystkich innych krajów, Grecy w swoim zestawieniu na miejscu 4 uwzględnili kawę. Na bardziej odległych pozycjach wśród ulubionych potraw znalazły się naleśniki i wszelkie inne przysmaki kuchni greckiej. Zestawienie zamykają natomiast potrawy z grilla oraz doceniana na całym świecie kuchnia azjatycka.

Polska - nowe królestwo kebaba/ Fot. Shutterstock Polska - nowe królestwo kebaba/ Fot. Shutterstock Polska - nowe królestwo kebaba/ Fot. Shutterstock

7. Polska

7. Polska

Zestawienie dla Polski nie jest zaskakujące. W czołówce najczęściej zamawianych potraw znajdują się kolejno: pizza, pierogi oraz kebab-gyros-shwarma. Pomimo tak dużego wyboru dań różnych kuchni Polacy nie zawiedli i wciąż na ich talerzach króluje typowy włoski przysmak znany na całym świecie. Na dalszych pozycjach w zestawieniu znalazły się burgery, dania kuchni meksykańskiej oraz chińszczyzna i sushi.