Polska czy Słowacja, czyli aquaparki pod Tatrami. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najwięcej atrakcji?

Jeszcze do niedawna podczas wyjazdu w Tatry liczyły się tylko góry i kurorty - po polskiej stronie Zakopane, a po słowackiej Tatrzańska Łomnica, Smokowce czy Szczyrbskie Jezioro. Dziś turystów przyciągają tutaj także aquaparki. Jest ich w Tatrach niemało. Przybliżamy poszczególne obiekty, by każdy sam mógł wybrać, czy lepiej popluskać się w wodzie u naszych południowych sąsiadów, czy zostać po podhalańskiej stronie.
Aquapark Tatralandia Aquapark Tatralandia materiały prasowe

Tatralandia

Przegląd kąpielisk i aquaparków zaczniemy od największych i najatrakcyjniejszych obiektów.

Bez wątpienia do takich należy Tatralandia, największy aquapark Słowacji, a także jeden z największych tego typu obiektów w całej Europie Środkowej. W Tatralandii jest aż 14 basenów, w tym 9 całorocznych i ponad 26 rur i zjeżdżalni wodnych. Liczba atrakcji - zdecydowanie największa. Oprócz wielkiej różnorodności zjeżdżalni, gości do Tatralandii przyciąga Tropical Paradise Tatralandia z prawdziwymi palmami, basenami z wodą morską i termalną oraz basenem do nurkowania z możliwością podziwiania kolorowego świata morskich rybek i koralowców. Dodatkową atrakcją jest symulator swobodnego spadania Hurricane Factory, położony tuż obok aquaparku. Tatralandia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów pod Tatrami: podczas gdy mało kto potrafi wskazać najwyższy dostępny szlakiem szczyt Tatr, Tatralandię znają chyba wszyscy.

Bilet całodzienny: dziecko do 3 lat - za darmo, dziecko 3-6 lat - 13 €, dziecko 6-12 lat - 16 €, juniorzy, senior - 21 €, dorośli - 24 €, bilet rodzinny - 52 €.

Aquapark Tatralandiamateriały prasowe

Aquapark Beszeniowa Aquapark Beszeniowa materiały prasowe

Beszeniowa

Również na Liptowie, kilka kilometrów dalej na zachód, leży znana i lubiana przez Polaków Beszeniowa. Początkowo niewielkie kąpielisko termalne, z czasem rozrastało się, a dziś dzięki ostatnim modernizacjom należy do największych i najczęściej odwiedzanych na Słowacji. Gino Paradise to 8 basenów z wodą termalną o temperaturze od 26°C do 39°C, zarówno z wodą przejrzystą, odfiltrowaną, jak i z naturalnie mętną. Są tu także baseny kryte, a także mnóstwo zjeżdżalni. Beszeniowa chlubi się też pięknym kompleksem spa&wellness z kilkunastoma saunami i jacuzzi.

Bilet całodzienny: dziecko do 3 lat - za darmo, dziecko 3-6 lat - 10 €, dziecko 6-12 lat - 13 €, juniorzy - 16 €, dorośli - 19 €.

W tym sezonie oba parki wprowadzają wspólny karnet na całe lato. Całosezonowy aquapass LATO 2015 obowiązuje w aquaparku Tatralandia i w Gino Paradise Bešeňová w terminie od 12.06 do 15.09.2015 roku. Obejmuje całodzienny wstęp Fun Packet w Tatralandii i Sea & Fun Packet w Beszeniowej. W kasie kosztuje 119 euro dla osoby dorosłej, 109 euro dla juniorów, studentów i seniorów oraz 89 euro dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Ale dla posiadaczy karnetów GoPASS - odpowiednio 99, 89 i 79 euro. W sumie to 106 dni świetnej zabawy w wodzie i relaksu już od 0,75 euro za dzień dla 1 osoby, a do tego dodatkowe zniżki - w restauracjach, wypożyczalniach sprzętu sportowego i przy zakwaterowaniu.

Aquapark Beszeniowamateriały prasowe

Termy Bukowina Termy Bukowina materiały prasowe

Termy Bukowina

Największym i najchętniej odwiedzanym obiektem po polskiej stronie Tatr są Termy Bukowina w Bukowinie Tatrzańskiej. Leżą one w zacisznej okolicy otoczonej lasami, z pięknym widokiem na góry. Obiekty termalne obejmują 12 basenów, temperatura wody w basenach utrzymuje się w granicach 28?36°C. Aquaopark oferuje szereg atrakcji dla dzieci, między innymi zjeżdżalnie oraz specjalne pływalnie dla najmłodszych. Dostępnych jest tu również 8 saun, m.in. rzymska, fińska, góralska, kwiatowa, na podczerwień oraz gabinety spa&wellness. Bez wątpienia Termy Bukowina to najgroźniejszy konkurent słowackich aquaparków.

Bilet 2,5-godzinny: dzieci do 13 lat - 40 PLN, seniorzy - 42 PLN, dorośli - 69 PLN; bilet całodzienny - odpowiednio 76/79/97 PLN.

Termy Białka Termy Białka materiały prasowe

Termy Białka

Dużym i nowoczesnym obiektem są także nowoczesne Termy Białka w znanej narciarzom Białce Tatrzańskiej. Dzięki ciekawej architekturze i oryginalnej funkcjonalności to miejsce godne polecenia miłośnikom kąpieli. Obiekt podzielono na 3 strefy - największa jest strefa głośna, w której znajduje się 5 basenów z wodą termalną o temperaturze do 34 °C i zjeżdżalnie zewnętrzne o łącznej długości blisko 300 metrów. Strefa cicha to miejsce relaksu i wyciszenia - są tu 3 baseny z wodą termalną o różnej specyfice. Trzecią strefę tworzy urokliwe saunarium.

Bilet 2,5-godzinny: dzieci do 13 lat - 29 PLN, seniorzy - 39 PLN, dorośli - 49 PLN; bilet całodzienny - odpowiednio 59/75/89 PLN.

Aquapark Zakopane Aquapark Zakopane materiały prasowe

Aqua Park Zakopane

Swój aquapark ma także Zakopane. Usytuowany pod Antałówką , dysponuje 4 dużymi basenami, a wielką atrakcją są liczne długie zjeżdżalnie. W kompleksie działają m.in. 2 restauracje, zespół saun, kręgielnia i plaża rekreacyjna na tarasie widokowym. Popularność aquaparku wiąże się nie tylko z dobrym położeniem - zlokalizowany jest praktycznie w centrum największego tatrzańskiego kurortu - ale także z wieloletnią tradycją ? ciepłe baseny na Antałówce znane są od kilkudziesięciu lat.

Bilet 3-godzinny: dzieci 3-16 - 28 PLN, juniorzy i studenci - 37 PLN, seniorzy - 38 PLN, dorośli - 46 PLN; bilet całodzienny - odpowiednio 48/60/50/65 PLN.

Aquapark Oravice Aquapark Oravice materiały prasowe

Aquapark Orawice

Z innych ciekawych aquaparków leżących po słowackiej stronie dużą popularności cieszą się położone najbliżej granicy Orawice. Funkcjonują tu 2 obiekty - stare kąpielisko to 2 niewielkie baseny, w których główną atrakcją jest samo przebywanie w ciepłej wodzie. Tuż obok niego powstał nowoczesny MeanderPark, z basenami zewnętrznymi i obszerną krytą halą basenową.

Bilet 3,5-godzinny: dzieci do 100 cm - za darmo, dzieci do 150 cm ? 58 PLN, juniorzy, seniorzy - 60 PLN, dorośli - 73 PLN.

Kąpielisko termalne Vrbov Kąpielisko termalne Vrbov materiały prasowe

Kąpielisko termalne Vrbov

Kilka kilometrów na wschód od Kieżmarku znajduje się kąpielisko termalne Vrbov. Istniejące od 1981 roku zostało zmodernizowane w 2009 roku. Obecnie znajduje się tu 7 basenów z wodą o temperaturze od 26°C do 38°C. Woda w basenach ma liczne właściwości lecznicze i uważana jest za jedną z najlepszych pod tym względem w Europie Środkowej. Przynosi dobroczynne skutki na 12 rodzajów dolegliwości i to zarówno podczas kąpieli, jak też picia. Dużą popularnością cieszy się tu również długa na ponad 60 metrów zjeżdżalnia.

Bilet 2,5-godzinny: dzieci, juniorzy, seniorzy - 5 €, dorośli - 7,5 €; bilet całodzienny - odpowiednio 8,5/11,5 €.