Karkonosze. 7 ciekawostek o górach pełnych magii

Gdy cała Polska rusza na północ, wylegiwać się na nadmorskich i mazurskich plażach, w zupełnie odwrotnym kierunku czeka na nas miejsce, gdzie możemy odpocząć na łonie natury i spędzić czas aktywnie. Karkonosze - niby małe, ale zwane Ogromnymi. Jedne z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych masywów górskich, położone na granicy polsko-czeskiej. Zobaczcie, czego jeszcze o nich nie wiecie.
Szrenica/ Fot. Daniel Koszel Szrenica/ Fot. Daniel Koszel Szrenica/ Fot. Daniel Koszel

1. Belgijskie korzenie

1. Belgijskie korzenie

To tu w średniowieczu przybyli Waloni, naród romański zamieszkujący głównie południową Belgię.
W dolnośląskich górach szukali drogocennego kruszcu - szmaragdów i szafirów, słynęli bowiem
z wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych. Założyli też pierwsze na tym terenie huty szkła - zwane leśnymi.

To właśnie wtedy ludność Karkonoszy tworzyła legendy, które przetrwały do dziś. Opowieści o Duchu Gór - Liczyrzepie, który jest królem całego masywu są wszechobecne. Dostojny pomnik legendarnego władcy możemy zobaczyć w Szklarskiej Porębie.

W 1999 roku w Polsce, dla uczczenia obecności Walonów, w Szklarskiej Porębie powstało Sudeckie Bractwo Walońskie, skupiające ludzi pragnących kontynuować walońskie tradycje.

Współcześni Walonowie to ludzie gór, poszukiwacze skarbów i kamieni, a przede wszystkim miłośnicy Szklarskiej Poręby. Turyści kilka razy w roku mogą podziwiać tradycyjne obrzędy

Kukułcze Skały/ Fot. Daniel Koszel Kukułcze Skały/ Fot. Daniel Koszel Kukułcze Skały/ Fot. Daniel Koszel

2. Polskie Alpy

2. Polskie Alpy

Tak często nazywane są Karkonosze ze względu na bogactwo rzeźby górskiego krajobrazu. Malownicze nagie skały to ponad 150 różnych formacji skałek o różnej wielkości (do 25m wysokości). Znajdziemy tu grupy skał o fantastycznych kształtach, rumowiska skalne, gołoborza, cyrki polodowcowe i jeziora górskie, liczne źródła i potoki. Najbardziej znanymi skałkami i jednocześnie najczęściej odwiedzanymi są Pielgrzymy, Słonecznik, Trzy Świnki i Końskie Łby. Nazwy skałek powiązane są z ich kształtem oraz powstałymi na ich podstawie legendami.

Wśród nich jest Słonecznik - silnie spękana skała, składająca się z kilku elementów. Pierwszy filar od północy przypomina postać ludzką lub diabelską. Skały nazywane są także Diabelskim Kamieniem, ponieważ jak głosi legenda, rozgniewany na okolicznych mieszkańców diabeł chciał zasypać Wielki Staw i zalać ich domy. Na szczęście przeszkodziły mu w tym głosy dzwonów na Anioł Pański, dzięki którym Lucyfer skamieniał. Ciekawostką jest, że gdy słońce pojawiało się nad skałami, dawało znak mieszkańcom Podgórzyna Przesieki i Borowic, że nastało południe - stąd też jego nazwa.

Wodospad Szklarki/ Fot. Domena publiczna/ Mietax007/ Wikimedia Commons Wodospad Szklarki/ Fot. Domena publiczna/ Mietax007/ Wikimedia Commons Wodospad Szklarki/ Fot. Domena publiczna/ Mietax007/ Wikimedia Commons

3. Scenografia do filmu Opowieści z Narnii

3. Scenografia do filmu "Opowieści z Narnii"

Przepiękne widoki, które roztaczają się ze szczytów górskich zapierają dech w piersiach. Liczne szlaki turystyczne pozwalają nam dotrzeć do miejsc z pozoru niedostępnych dla ludzkiej bytności. Malownicze strumienie i wodospady przepełnione są magią - wystarczy spojrzeć na Wodospad Kamieńczyka, w którym kręcono sceny do filmu "Opowieści z Narnii".

Wodospad Kamieńczyka - to najwyższy wodospad w polskich Sudetach (846 m n.p.m,). Za środkowym progiem znajduje się sztucznie wykuta przez Walonów grota, zwana Złotą Jamą. Legenda głosi, że wodospad powstał z łez siedmiu rusałek, które opłakiwały swoją siostrę zakochaną w Kamieńczyku Broniszu. Ten, w poszukiwaniu drogocennych kruszców by pomóc swojej ciężko chorej matce spadł z urwiska. Widząc to, Rusałka Łabudka poślizgnęła się i spadła razem z nim.

Zamek Chojnik/ Fot. Daniel Koszel Zamek Chojnik/ Fot. Daniel Koszel Zamek Chojnik/ Fot. Daniel Koszel

4. Najwięcej zamków w Polsce

4. Najwięcej zamków w Polsce

Dolny Śląsk jest regionem szczycącym się bogactwem zamków i pałaców. Co czwarty polski zamek
i pałac znajduje się właśnie w tym województwie, dlatego miłośnicy legendarnych fortec czują się tu jak w niebie.

Do jednej z głównych atrakcji masywu Karkonoszy należy Zamek Chojnik. Wybudowany w latach 50. XIV wieku należał do rodziny Schaffgotschów. Jego nazwa oznacza zamek położony na górze porośniętej choiną. Z jego wieży roztacza się przepiękny widok na Karkonosze, w tym na Piekielną Dolinę i Kotlinę Jeleniogórską. Turyści odwiedzający zamek w sierpniu mogą wziąć udział w Turnieju Rycerskim o ?Złoty Bełt Chojnika?.

Jak wiele miejsc związanych z Karkonoszami, również Zamek Chojnik przepełniony jest legendami. Do najbardziej znanych należy przypowieść o księżniczce Kunegundzie, która swoim adoratorom kazała objechać w pełnej zbroi zamkowe wzgórza. Z powodu stromych zboczy wszyscy ginęli spadając w przepaść. Tego czynu udało się dokonać jednemu rycerzowi, w którym zakochała się Kunegunda. Po wykonaniu zadania wzgardził jej sercem, co sprawiło, że księżniczka z rozpaczy rzuciła się w przepaść.

Świątynia Wang/ Fot. Daniel Koszel Świątynia Wang/ Fot. Daniel Koszel Świątynia Wang/ Fot. Daniel Koszel

5. Pogańskie runy i przeniesiony z Norwegii kościół

5. Pogańskie runy i przeniesiony z Norwegii kościół

Drewniane kościoły to górska tradycja. Najstarszy tego typu budynek w Polsce znajduje się w Karpaczu ? Świątynia Wang. Nazwa, choć kojarzona ze wschodem, pochodzi z północy, a dokładnie od miejscowości, gdzie kościół został wybudowany ? Vang, w Norwegii. Po kilku latach od sprowadzenia go na ziemie polskie okazał się zbyt mały dla lokalnej społeczności, dlatego zdecydowano się na jego sprzedaż do muzeum w Berlinie. Dzięki hrabinie von Reden stanął on jednak w Karpaczu, gdzie do użytku został oddany dopiero w 1844 roku.

Drewniane kościoły to górska tradycja. Najstarszy tego typu budynek w Polsce znajduje się w Karpaczu ? Świątynia Wang. Nazwa, choć kojarzona ze wschodem, pochodzi z północy, a dokładnie od miejscowości, gdzie kościół został wybudowany ? Vang, w Norwegii. Po kilku latach od sprowadzenia go na ziemie polskie okazał się zbyt mały dla lokalnej społeczności, dlatego zdecydowano się na jego sprzedaż do muzeum w Berlinie. Dzięki hrabinie von Reden stanął on jednak w Karpaczu, gdzie do użytku został oddany dopiero w 1844 roku.

Zwiedzając kościółek natkniemy się na tajemnicze runy ? w krajach skandynawskich w powszechnym użyciu utrzymały się bardzo długo, stanowiły bowiem pomost pomiędzy kulturą chrześcijańską i pogańską. Te, wyryte na drzwiach świątyni to podpis samego artysty.

Huta szkła/ Fot. Domena publiczna/ Wikimedia Commons Huta szkła/ Fot. Domena publiczna/ Wikimedia Commons Huta szkła/ Fot. Domena publiczna/ Wikimedia Commons

6. Zagłębie polskiego kryształu

6. Zagłębie polskiego kryształu

Czy zastanawialiście się kiedyś jak produkuje się szkło kryształowe? W poszukiwaniu odpowiedzi wystarczy udać się do Piechowic. Najstarsza Huta Szkła Jula zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzania i poznania sekretów rzemieślniczych - to jedyna przemysłowa atrakcja regionu.

W Piechowicach szkło kryształowe wytwarza się tą samą metodą od 150 lat, a wyroby z Huty Jula należą do jednych z najbardziej cenionych na świecie.

W Hucie Szkła Jula pracują artyści, którzy swoje doświadczenie zdobywali od ponad 30 lat. Przy wykonaniu jednego kryształu potrzeba ich aż 70!

Hotel Las/ Fot. Daniel Koszel Hotel Las/ Fot. Daniel Koszel Hotel Las/ Fot. Daniel Koszel

7. Wciąż nieodkryte przez turystów

7. Wciąż nieodkryte przez turystów

Poza wieloma atrakcjami turystycznymi, Karkonosze to także ogromna baza noclegowa. Chętni wrażeń i bliskiego spotkania z naturą bez problemu znajdą swoje miejsce w najstarszym polskim schronisku ? Kamieńczyk, zaś bardziej wymagający mogą poszukać odpowiednich ofert w hotelach
i pensjonatach. Każdy znajdzie coś dla siebie w przystępnej cenie, która w porównaniu z popularnymi kurortami górskimi jest bardzo atrakcyjna. Oprócz oferty cenowej warto wziąć pod uwagę położenie hotelu ? czy jest w pobliżu tras rowerowych, kajakowych czy pieszych.

Letni wypoczynek w Karkonoszach to dobra i atrakcyjna oferta na wakacje. Bez tłoku na plaży czy szlaku turystycznym.

Hotel Las w Piechowicach położony jest w malowniczym centrum tras wycieczkowych i rowerowych. Warto sprawdzić specjalne oferty cenowe i atrakcje pobytów weekendowych na stronie hotelu.