1. Belgijskie korzenie
To tu w średniowieczu przybyli Waloni, naród romański zamieszkujący głównie południową Belgię.
W dolnośląskich górach szukali drogocennego kruszcu - szmaragdów i szafirów, słynęli bowiem
z wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych. Założyli też pierwsze na tym terenie huty szkła - zwane leśnymi.
To właśnie wtedy ludność Karkonoszy tworzyła legendy, które przetrwały do dziś. Opowieści o Duchu Gór - Liczyrzepie, który jest królem całego masywu są wszechobecne. Dostojny pomnik legendarnego władcy możemy zobaczyć w Szklarskiej Porębie.
W 1999 roku w Polsce, dla uczczenia obecności Walonów, w Szklarskiej Porębie powstało Sudeckie Bractwo Walońskie, skupiające ludzi pragnących kontynuować walońskie tradycje.
Współcześni Walonowie to ludzie gór, poszukiwacze skarbów i kamieni, a przede wszystkim miłośnicy Szklarskiej Poręby. Turyści kilka razy w roku mogą podziwiać tradycyjne obrzędy
2. Polskie Alpy
Tak często nazywane są Karkonosze ze względu na bogactwo rzeźby górskiego krajobrazu. Malownicze nagie skały to ponad 150 różnych formacji skałek o różnej wielkości (do 25m wysokości). Znajdziemy tu grupy skał o fantastycznych kształtach, rumowiska skalne, gołoborza, cyrki polodowcowe i jeziora górskie, liczne źródła i potoki. Najbardziej znanymi skałkami i jednocześnie najczęściej odwiedzanymi są Pielgrzymy, Słonecznik, Trzy Świnki i Końskie Łby. Nazwy skałek powiązane są z ich kształtem oraz powstałymi na ich podstawie legendami.
Wśród nich jest Słonecznik - silnie spękana skała, składająca się z kilku elementów. Pierwszy filar od północy przypomina postać ludzką lub diabelską. Skały nazywane są także Diabelskim Kamieniem, ponieważ jak głosi legenda, rozgniewany na okolicznych mieszkańców diabeł chciał zasypać Wielki Staw i zalać ich domy. Na szczęście przeszkodziły mu w tym głosy dzwonów na Anioł Pański, dzięki którym Lucyfer skamieniał. Ciekawostką jest, że gdy słońce pojawiało się nad skałami, dawało znak mieszkańcom Podgórzyna Przesieki i Borowic, że nastało południe - stąd też jego nazwa.
3. Scenografia do filmu "Opowieści z Narnii"
Przepiękne widoki, które roztaczają się ze szczytów górskich zapierają dech w piersiach. Liczne szlaki turystyczne pozwalają nam dotrzeć do miejsc z pozoru niedostępnych dla ludzkiej bytności. Malownicze strumienie i wodospady przepełnione są magią - wystarczy spojrzeć na Wodospad Kamieńczyka, w którym kręcono sceny do filmu "Opowieści z Narnii".
Wodospad Kamieńczyka - to najwyższy wodospad w polskich Sudetach (846 m n.p.m,). Za środkowym progiem znajduje się sztucznie wykuta przez Walonów grota, zwana Złotą Jamą. Legenda głosi, że wodospad powstał z łez siedmiu rusałek, które opłakiwały swoją siostrę zakochaną w Kamieńczyku Broniszu. Ten, w poszukiwaniu drogocennych kruszców by pomóc swojej ciężko chorej matce spadł z urwiska. Widząc to, Rusałka Łabudka poślizgnęła się i spadła razem z nim.
4. Najwięcej zamków w Polsce
Dolny Śląsk jest regionem szczycącym się bogactwem zamków i pałaców. Co czwarty polski zamek
i pałac znajduje się właśnie w tym województwie, dlatego miłośnicy legendarnych fortec czują się tu jak w niebie.
Do jednej z głównych atrakcji masywu Karkonoszy należy Zamek Chojnik. Wybudowany w latach 50. XIV wieku należał do rodziny Schaffgotschów. Jego nazwa oznacza zamek położony na górze porośniętej choiną. Z jego wieży roztacza się przepiękny widok na Karkonosze, w tym na Piekielną Dolinę i Kotlinę Jeleniogórską. Turyści odwiedzający zamek w sierpniu mogą wziąć udział w Turnieju Rycerskim o ?Złoty Bełt Chojnika?.
Jak wiele miejsc związanych z Karkonoszami, również Zamek Chojnik przepełniony jest legendami. Do najbardziej znanych należy przypowieść o księżniczce Kunegundzie, która swoim adoratorom kazała objechać w pełnej zbroi zamkowe wzgórza. Z powodu stromych zboczy wszyscy ginęli spadając w przepaść. Tego czynu udało się dokonać jednemu rycerzowi, w którym zakochała się Kunegunda. Po wykonaniu zadania wzgardził jej sercem, co sprawiło, że księżniczka z rozpaczy rzuciła się w przepaść.
5. Pogańskie runy i przeniesiony z Norwegii kościół
Drewniane kościoły to górska tradycja. Najstarszy tego typu budynek w Polsce znajduje się w Karpaczu ? Świątynia Wang. Nazwa, choć kojarzona ze wschodem, pochodzi z północy, a dokładnie od miejscowości, gdzie kościół został wybudowany ? Vang, w Norwegii. Po kilku latach od sprowadzenia go na ziemie polskie okazał się zbyt mały dla lokalnej społeczności, dlatego zdecydowano się na jego sprzedaż do muzeum w Berlinie. Dzięki hrabinie von Reden stanął on jednak w Karpaczu, gdzie do użytku został oddany dopiero w 1844 roku.
Drewniane kościoły to górska tradycja. Najstarszy tego typu budynek w Polsce znajduje się w Karpaczu ? Świątynia Wang. Nazwa, choć kojarzona ze wschodem, pochodzi z północy, a dokładnie od miejscowości, gdzie kościół został wybudowany ? Vang, w Norwegii. Po kilku latach od sprowadzenia go na ziemie polskie okazał się zbyt mały dla lokalnej społeczności, dlatego zdecydowano się na jego sprzedaż do muzeum w Berlinie. Dzięki hrabinie von Reden stanął on jednak w Karpaczu, gdzie do użytku został oddany dopiero w 1844 roku.
Zwiedzając kościółek natkniemy się na tajemnicze runy ? w krajach skandynawskich w powszechnym użyciu utrzymały się bardzo długo, stanowiły bowiem pomost pomiędzy kulturą chrześcijańską i pogańską. Te, wyryte na drzwiach świątyni to podpis samego artysty.
6. Zagłębie polskiego kryształu
Czy zastanawialiście się kiedyś jak produkuje się szkło kryształowe? W poszukiwaniu odpowiedzi wystarczy udać się do Piechowic. Najstarsza Huta Szkła Jula zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzania i poznania sekretów rzemieślniczych - to jedyna przemysłowa atrakcja regionu.
W Piechowicach szkło kryształowe wytwarza się tą samą metodą od 150 lat, a wyroby z Huty Jula należą do jednych z najbardziej cenionych na świecie.
W Hucie Szkła Jula pracują artyści, którzy swoje doświadczenie zdobywali od ponad 30 lat. Przy wykonaniu jednego kryształu potrzeba ich aż 70!
7. Wciąż nieodkryte przez turystów
Poza wieloma atrakcjami turystycznymi, Karkonosze to także ogromna baza noclegowa. Chętni wrażeń i bliskiego spotkania z naturą bez problemu znajdą swoje miejsce w najstarszym polskim schronisku ? Kamieńczyk, zaś bardziej wymagający mogą poszukać odpowiednich ofert w hotelach
i pensjonatach. Każdy znajdzie coś dla siebie w przystępnej cenie, która w porównaniu z popularnymi kurortami górskimi jest bardzo atrakcyjna. Oprócz oferty cenowej warto wziąć pod uwagę położenie hotelu ? czy jest w pobliżu tras rowerowych, kajakowych czy pieszych.
Letni wypoczynek w Karkonoszach to dobra i atrakcyjna oferta na wakacje. Bez tłoku na plaży czy szlaku turystycznym.
Hotel Las w Piechowicach położony jest w malowniczym centrum tras wycieczkowych i rowerowych. Warto sprawdzić specjalne oferty cenowe i atrakcje pobytów weekendowych na stronie hotelu.