Goryl może jechać, ale tylko na przednim siedzeniu pasażera! 10 najdziwniejszych zasad ruchu drogowego na świecie [KAYAK.PL]

Podróżując samochodem poza granice Polski warto sprawdzić, jak wyglądają przepisy drogowe w innych krajach. Może się okazać, że czegoś nam nie wolno, ale może też będziemy mieli okazję poprowadzić samochód nago albo zabrać ze sobą goryla... Kayak.pl wybrał dla was 10 najdziwniejszych przepisów drogowych na świecie.
Fot. Shutterstock/ kayak.pl Fot. Shutterstock/ kayak.pl Fot. Shutterstock/ kayak.pl

10. Kobiety w kostiumach kąpielowych

10. Kobiety w kostiumach kąpielowych

W stanie Kentucky w USA kobiety mogą prowadzić samochód w stroju kąpielowym tylko wtedy, gdy mają pod ręką akcesoria do samoobrony lub są eskortowane przez dwóch policjantów.

Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

9. Jazda nago dozwolona

9. Jazda nago dozwolona

Niemcy to bardzo liberalny kraj, jeśli chodzi o dobór ubioru do prowadzenia samochodu. Ponieważ pojazd jest własnością prywatną, dozwolona jest jazda nago. Również podróż bez butów nie jest wykroczeniem, przy czym zaleca się jednak, żeby kierowcy zakładali wygodne obuwie. Jeśli kierowca prowadzący samochód na bosaka będzie brał udział w wypadku, może utracić prawo do ubezpieczenia.

Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

8. Prawa ręka na samochodzie

8. Prawa ręka na samochodzie

Jeśli następna stacja benzynowa jest oddalona o wiele kilometrów, a potrzeby natury fizjologicznej wzywają? Jest wyjście z sytuacji, o ile podróżujesz w Anglii. Kierowcy mają tam prawo do zatrzymywania się na poboczu, aby ulżyć swoim potrzebom. Jedyny warunek - należy udać się na tył samochodu i prawą ręką trzymać się auta.

Droga na Islandii/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Haldean Brown/ Flickr.com Droga na Islandii/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Haldean Brown/ Flickr.com Droga na Islandii/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Haldean Brown/ Flickr.com

7. Ubezpieczenie, a siły natury

7. Ubezpieczenie, a siły natury

Podróżujący po Islandii muszą liczyć się z tym, że najprawdopodobniej spotkają ich przygody, dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia samochodu. Ze względu na ukształtowanie terenu po połowie wyspy można poruszać się wyłącznie pojazdem z napędem na cztery koła. Siły natury również mogą być nieprzewidywalne. Lokalne wypożyczalnie samochodu doradzają zatem ubezpieczenia m.in. od pyłu wulkanicznego i ekstremalnych podmuchów wiatru.

Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

6. Pasy bezpieczeństwa dla psów

6. Pasy bezpieczeństwa dla psów

Podróżujący z czworonogami muszą we Włoszech pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa swoim psom. W Niemczech psy uważane są za "ładunek przewozowy" - co prawda nie ma nakazu zapinania pasów, ale muszą być one chronione przed upadkiem, np. w razie gwałtownego hamowania.

Droga w Chinach/ Fot. CC BY 2.0/ melanie_ko/ Flickr.com Droga w Chinach/ Fot. CC BY 2.0/ melanie_ko/ Flickr.com Droga w Chinach/ Fot. CC BY 2.0/ melanie_ko/ Flickr.com

5. Zakaz prowadzenia samochodów bez lokalnego prawa jazdy

5. Zakaz prowadzenia samochodów bez lokalnego prawa jazdy

Dla obcokrajowców podróżowanie samochodem w Chinach może okazać się dużym wyzwaniem. Kierowcy posiadający międzynarodowe prawo jazdy muszą najpierw ubiegać się o lokalne pozwolenie na prowadzenie auta, wydawane w Chinach. Aby je otrzymać, należy zdać egzamin teoretyczny sprawdzający znajomość tamtejszych zasad ruchu drogowego, a następnie złożyć podanie o wydanie specjalnego pozwolenia. Ponieważ cały proces jest bardzo czasochłonny, turystom którzy nie chcą podróżować taksówkami lub środkami komunikacji miejskiej, pozostaje wynajęcie samochodu z kierowcą lub przesiadka na rower.

Fot. Shutterstock/ kayak.pl Fot. Shutterstock/ kayak.pl Fot. Shutterstock/ kayak.pl

4. Specjalne traktowanie wielbłądów

4. Specjalne traktowanie wielbłądów

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wielbłądy są symbolami wysokiego statusu. Szacunek do garbatych królów pustyni przejawia się również w zasadach ruchu drogowego - wielbłądy mają pierwszeństwo na drodze.

Fot. CC BY-SA 2.0/ Oliver/ Flickr.com Fot. CC BY-SA 2.0/ Oliver/ Flickr.com Fot. CC BY-SA 2.0/ Oliver/ Flickr.com

3. Niedozwolone kanistry z benzyną

3. Niedozwolone kanistry z benzyną

Ze względów bezpieczeństwa, w Chorwacji nie można mieć w aucie kanistrów z benzyną. Podobnie jak w Czechach, należy jednak obowiązkowo spakować komplet zapasowych żarówek.

Fot. CC BY-SA 2.0/ bob walker/ Flickr.com Fot. CC BY-SA 2.0/ bob walker/ Flickr.com Fot. CC BY-SA 2.0/ bob walker/ Flickr.com

2. Goryle tylko na siedzeniu pasażera

2. Goryle tylko na siedzeniu pasażera

W stanie Minnesota w USA, goryle mogą podróżować w samochodzie, ale tylko na siedzeniu pasażera. Kierowcy, którzy przewożą te zwierząta na tylnym siedzeniu, muszą liczyć się z grzywną.

Fot. Domena publiczna/ Pascal/ Flickr.com Fot. Domena publiczna/ Pascal/ Flickr.com Fot. Domena publiczna/ Pascal/ Flickr.com

1. Mandaty drogowe w Austrii

1. Mandaty drogowe w Austrii

W Austrii kierowcy mogą dostać mandat nawet bez pomiaru prędkości. Pracownicy austriackiej drogówki szkoleni są w kontroli prędkości "na oko". Ze swoich umiejętności mogą korzystać, by ustalić przekroczenie prędkości w terenie z dozwoloną prędkością do 30 km/h. Dla kierowców oznacza to, że jazda 20 km/h w terenie z ograniczeniem do 10 km/h może skończyć się mandatem, nawet jeśli w pobliżu nie ma żadnego radaru.