Jesteś w czymś dobry i chcesz zwiedzić świat za darmo? Znajdź sobie miejsce w najdalszym zakątku ziemi na Worldpackers.com!

Marzyłeś kiedykolwiek, żeby podróżować przez świat, zatrzymywać się w różnych ciekawych miejscach i mieszkać u życzliwych ludzi w zamian za wikt i opierunek? Strona worldpackers.com pomaga takich znaleźć - u nich dostaniesz nocleg w zamian za swoje umiejętności.
W którym miejscu wolicie pomieszkać? / Fot. worldpackers.com W którym miejscu wolicie pomieszkać? / Fot. worldpackers.com W którym miejscu wolicie pomieszkać? / Fot. worldpackers.com

Worldpackers. Na czym to polega?

Worldpackers. Na czym to polega?

Worldpackers to platforma, gdzie możesz znaleźć darmowe zakwaterowanie - nawet w najdalszym zakątku ziemi - w zamian za swoje umiejętności. To może być wszystko: od majsterkowania, gotowania, sprzątania, zdolności plastycznych po programowanie i naukę języków obcych - zależy, co potrafisz i czym chciałbyś/abyś się zajmować.

Stronę założyło dwóch przyjaciół Riq Lima i Eric Faria, jak można się domyślać, podróżników i marzycieli. Riq rzucił posadę bankiera inwestycyjnego, żeby podróżować po świecie przez 4 lata, z niewielką sumą w kieszeni. Eric, certyfikowany księgowy, wyjechał do Stanów, żeby nauczyć się angielskiego i został tam przez niemal 4 lata. Najpierw w zamian za miejsce do spania pomagał w USA Hostess w San Diego jako recepcjonista, sprzątacz i przewodnik. Później pomógł założyć Travellers House, sieć hosteli, w których pracują sami wolontariusze. Na podstawie swojego doświadczenia przyjaciele postanowili stworzyć stronę internetową, na której ogłaszają się potencjalni gospodarze i ich przyszli goście.

Sattva Land w Belize/ Fot. worldpackers.com Sattva Land w Belize/ Fot. worldpackers.com Sattva Land w Belize/ Fot. worldpackers.com

Dekorowanie i renowacja czy instruktor nurkowania?

Dekorowanie i renowacja czy instruktor nurkowania?

Worldpackers łączy podróżników, dla których podróż to coś więcej niż przejechane kilometry. Dzięki stronie można poznać nowych ludzi, zrobić coś dobrego dla siebie (lub świata - na przykład malutkiej społeczności w puszczy Amazońskiej), nauczyć się czegoś i jednocześnie zaoszczędzić. Jest to także idealny sposób na znalezienie dachu nad głową, kiedy jesteś gdzieś daleko i powoli kończy ci się budżet.

Na głównej stronie portalu możesz wybrać odpowiednią dla siebie umiejętność, która pozwoli znaleźć przyszłych gospodarzy. Większość ofert to praca w hostelach i hotelach, wszystkie w naprawdę niesamowitych miejscach. Jak eko hostel na wyspie Sint Maarten na Karaibach, czy hostel w Vale Azul w Alto Paraiso de Goias brazylijskiego cerrado, pokrytego sawanną. Ale może to być także hostel w Budapeszcie, czy gdzies w Irlandii, może to być mała amazońska wioska, gdzie uczy się dzieci podstaw angielskiego, czy praca na polach ryżowych Kerali w Indiach...

Jakie umiejętności mogą umożliwić taki wyjazd? Może być to gotowanie, sprzątanie, praca na farmie bądź w ogrodzie, tworzenie stron internetowych, fotografia, robienie filmów, rozkręcanie imprez, stanie za barem, nauczanie języków obcych, praca w mediach, praca społeczna, dekorowanie i malowanie, instruktor sportów, przewodnik, granie na instrumencie - naprawdę jest w czym wybierać.

Zobacz, dokąd możesz pojechać, jeśli:

Vatia Beach Resort/ Fot. worldpackers.com Vatia Beach Resort/ Fot. worldpackers.com Vatia Beach Resort/ Fot. worldpackers.com

1. ... umiesz gotować

1. ... umiesz gotować

Trójka przyjaciół z Hiszpanii - architekt, specjalistka od reklamy i prawnik, rzucili wszystko i w poszukiwaniu swojego raju na ziemi ruszyli w świat. Znaleźli go na Fidżi, gdzie odrestaurowali i odświeżyli resort popularny w latach 70-tych na północnej stronie wyspy, dziś nazwany Vatia Beach Resort. Ich celem jest rozkręcenie turystyki po północnej stronie wyspy i wtopienie się w lokalne tło. Wolontariusze mogą liczyć na darmowe zakwaterowanie i śniadania za dwa (bądź dłużej) tygodnie pracy 5 dni w tygodniu po 4 godziny. Praca polega głównie na gotowaniu dla gości, ale tutaj też można zająć się uprawianiem ogródka. Pełen opis możecie znaleźć tutaj.

Możesz też pojechać do Australii do małego hostelu dla surferów w Coolangatcie na Złotym Wybrzeżu. W hostelu można wypożyczyć rowery, deski, filmy, organizowane są też wieczory z grillem. To 15 godzin pracy w tygodniu, z których większość spędza się na plaży.

Albo możesz smażyć naleśniki w jednym w Destination Hostel w Lizbonie. A po śniadaniu (po 12) podawać drinki w Zebra Barze, należącym do hostelu, przy basenie. Z widokiem na Tag.

Floripa Surf House/ Fot. Worldpackers.com Floripa Surf House/ Fot. Worldpackers.com Floripa Surf House/ Fot. Worldpackers.com

2. ... jesteś złotą rączką

2. ... jesteś złotą rączką

Jeśli jednak jesteś mniej imprezowy/a możesz popracować w starym, XVII-wiecznym dworze w wiosce Aninon w Hiszpanii, z winiarnią w okolicy i katakumbami w podziemiach, obok unikatowego kościoła-fortecy w stylu mauretańskim. Dwór, w którym prowadzony jest hostel nazywa się Lifara i właściciele potrzebują kogoś do drobnych napraw i pielęgnowania ogrodu. Możecie także uczyć lokalną społeczność angielskiego albo pomóc rozbudować stronę internetową Lifary.

Możesz też pojechać na szwedzką wyspę Oland na morzu Bałtyckim i tam pomagać w drobnych naprawach małego hostelu na wsi - STF Hagaby/ Lantgarden. Piękna przyroda, piaszczyste plaże i dużo zajęć w czasie wolnym, właściciel organizuje m.in. lekcje jogi i kursy malowania.

Albo pojedź na Sycylię do pensjonatu Floripa Surf House, położonego w odległości 30 metrów od plaży Santa Maria del Focallo. Goście tego Bed&Breakfast mają do dyspozycji zajęcia jogi, warsztaty z wegańskiego gotowania, grill i gry. Część obowiązków polega na pracy na plaży (o nie!) w barze oraz zagadywaniu turystów i udzielaniu im informacji o lekcjach kitesurfingu i wycieczkach. Jeżeli znasz się trochę na kitesurfingu możesz pomagać instruktorom, jeśli nie, możesz pracować w samym pensjonacie, dokonując małych napraw i sprzątając.

O de Casa Hostel, Sao Paulo/ Fot. worldpackers.com O de Casa Hostel, Sao Paulo/ Fot. worldpackers.com O de Casa Hostel, Sao Paulo/ Fot. worldpackers.com

3. ... wiesz, jak rozkręcać imprezy

3. ... wiesz, jak rozkręcać imprezy

Możesz pojechać do hostelu O de Casa w Vila Madalena w Sao Paulo. Hostel jest mały, pełen zieleni, z otwartym barem i kawiarnią. Będziesz rozkręcać imprezy i eventy, przygotowywać caipirinhas dla gości i dodawać coś od siebie do atmosfery miejsca. To prawdopodobnie najfajniejsza praca jaką można mieć, zwłaszcza, że w tygodniu pracuje się nie więcej niż 20 godzin.

Możesz pomóc rozkręcać hostele AsiaBackpackers w Tajlandii. Na razie hostel ma trzy siedziby: na wyspie Kog Samui, w Pattaya i Udon Thani - z pięknymi plażami i szalonym życiem po zmroku i niesamowitą przyrodą wszędzie dookoła. Oprócz promowania imprez, właściciele poszukują także przewodników i fotografów.

Możesz także pomieszkać w Sofii w hostelu Moreto&Caffeto. "Uwielbiamy sztukę, poznawać nowych ludzi, grać w gry planszowe, chodzić po górach, i jeździć na rowerze po parku w naszej okolicy".  Też to lubisz? Proszę bardzo: właścicielka szuka osób do pomocy w organizowaniu imprez i koncertów (jeśli masz talent muzyczny, to Ty możesz je grać) i rozkręcania hostelu na social media.

Sitio Guayi/ Fot. worldpackers.com Sitio Guayi/ Fot. worldpackers.com Sitio Guayi/ Fot. worldpackers.com

4. ... jeśli lubisz pogrzebać w ziemi

4. ... jeśli lubisz pogrzebać w ziemi

Pojedź do małego hostelu Da Riff w Indonezji, położonego w mieście Surabaja. Właściciel pisze o swoim miejscu, że jest bardzo proste i zależy mu na tym, żeby tak zostało: za prostotą kryje się gościnność i ciepło. W hostelu możecie zajmować się ogrodem, pomagać w malowaniu i odnawianiu, można też pomagać lokalnej społeczności i uczyć angielskiego.

Możesz zamieszkać w Sitio Guay w Brazylii. Laura, właścicielka miejsca, napisała: "Właśnie wróciliśmy z mężem po dwuletniej podroży po Ameryce Południowej i odkryliśmy silną potrzebę życia na wsi. Kupiliśmy ziemię i zamierzamy zasiać na niej rodzime gatunki drzew. Chcemy produkować naszą własną, organiczną żywność, samodzielnie zbudować dom i codziennie doświadczać życia w zgodzie z naturą. Chętnie przyjmiemy wolontariuszy, którzy chcą nauczyć się naszego ojczystego języka (portugalskiego) i żyć prostym życiem w Santa Catarina na południu Brazylii." Praca to pielęgnowanie ogrodu, sadzenie drzew, pomaganie w budowaniu domu z tradycyjnych materiałów: błota, drewna i słomy.

Możesz także pomieszkać w Kanadzie w rezydencji Terra Perma. Terra Perma to właściwie cała społeczność pro-ekologiczna, która zajmuje 800 akrów lasu w Górach Laurentyńskich obok Quebeku. Teren jest w trakcie przebudowy, ale niedługo powstanie tu resort ekoturystyczny, centrum jeździeckie oraz centrum projektów związanych z permakulturą. Wolontariusze mogą pomóc w powstawaniu tego miejsca, pracując przez około 4-5 godzin dziennie (potem natomiast można cieszyć się niesamowitą przyrodą, czystym jeziorem, kilometrami tras pieszych i rowerowych). Zakwaterowanie w namiotach.

Roadhouse Hostel/ Fot. worldpackers.com Roadhouse Hostel/ Fot. worldpackers.com Roadhouse Hostel/ Fot. worldpackers.com

5. ... masz zdolności plastyczne

5. ... masz zdolności plastyczne

Możesz je wykorzystać w Fundacji Thong Tos. Członkowie fundacji zajmują się edukacją dzieci, zapewniają im zajęcia z języka angielskiego, zajęcia plastyczne i sportowe. Jako wolontariusz możesz wykorzystać wszystkie trzy umiejętności (albo jedną z nich) wedle własnego uznania i pomysłu. Główna siedziba Thong Tos jest w Bangkoku, ale po dwóch tygodniach nauczania w stolicy można też pojechać do innych filii fundacji w Karchanaburi, Ayutthayi, Krabi, Trad Kao Yai.

Pojedź do Roadhouse Hostels w Goa w Indiach. Ten hostel założony został przez paczkę starych przyjaciół jeszcze w latach 90-tych. Wszystko zrobili sami: od renowacji, malowania, dekorowania, umeblowania, po zaprojektowanie ogrodu. "Chcieliśmy, żeby każdy przedmiot w naszym hostelu reprezentował podróżnika, któremu nie przeszkadza, że się pobrudzi przy tworzeniu czegoś pięknego". Jeżeli to właśnie Ty, to możesz pojechać do Goa i pomóc właścicielom w dopieszczaniu miejsca lub stworzyć razem z nimi kolejne hostele w Indiach, które zamierzają otworzyć jeszcze w tym roku.

A jeśli kręci cię street art, pojedź do hostelu 2300 Thomar, położonego w jednym z najpiękniejszych miast Portugalii - historycznym Tomar. Właścicielka poszukuje wolontariuszy do ozdobienia kilku ścian, żeby miejsce stało się wyjątkowe i wyróżniało się na tle miasta.