"Są aplikacje przydatne i są bajery". Najlepsze aplikacje na wakacje - polecają znajomi, którzy uwielbiają podróżować

Popytałyśmy znajomych, przeszukałyśmy internet i stworzyłyśmy listę fajnych aplikacji podróżniczych. Niektóre bardzo przydatne, inne trochę bardziej dla zabawy - sprawdźcie, jakie aplikacje polecają podróżnicy.
maps.me/ Fot. printscreen maps.me maps.me/ Fot. printscreen maps.me maps.me/ Fot. printscreen maps.me

1. Podstawa - obrać kierunek

1. Podstawa - obrać kierunek

Google Maps

Aplikacja bardzo podstawowa i niezastąpiona. Dzięki niej możemy odnaleźć się na mapie danego miejsca, nawet bez Internetu. Od niedawna jeszcze bardziej praktyczna dzięki opcji pobierania map offline (idealna zagranicą, kiedy nie opłaca się korzystać z roamingu danych). Jak twierdzi Marcin, znajomy podróżnik z Warszawy: "Na komputerze można stworzyć własną mapę, oznaczyć na niej wszystkie atrakcje i potem poruszać się po nich w nowym miejscu z telefonem w ręku." Za granicą Google Maps działa jeszcze lepiej. Pojawiła się lepsza integracja map z systemami komunikacji miejskiej, dzięki czemu nie przegapimy ostatniego autobusu odjeżdżającego z wybranego przystanku.

To nie tylko zwykłe mapy, ale potężne i udoskonalane narzędzie. Nawigacja głosowa samochodowa, rowerowa i piesza; rozkłady jazdy i wyznaczanie tras komunikacją publiczną, dokładne mapy miast, zdjęcia obiektów itp. Czy poznaliście już wszystkie jej funkcje?

Szukasz pracy w IT? Dołącz do naszego zespołu >>

Bla Bla Car/ Fot. printscreen itunes.apple.com Bla Bla Car/ Fot. printscreen itunes.apple.com Bla Bla Car/ Fot. printscreen itunes.apple.com

2. Podstawa - doejchać i odnaleźć się na miejscu

2. Podstawa - doejchać i odnaleźć się na miejscu

Jakdojade

"Może wyda Ci się to oczywiste, ale w wielu polskich miastach bez jakdojade byłoby ciężko. Już pewnie nie pamiętasz, jak to było przed tą aplikacją" - odpowiedział mi Tomek z Wrocławia, kiedy zapytałam go o jego ulubione aplikacje. Jakdojade to komunikacja publiczna w ponad 10 największych polskich miastach, zintegrowana z GPSem, więc może nam wyszukać połączenia z różnych przystanków w okolicy.

Maps.me

Maps.me to alternatywa dla Google Maps, polecana przez blogerów podróżniczych. Można sobie ściągnąć szczegółowe mapy całego świata i korzystać z nich w trybie offline. Po ściągnięciu aplikacji, pobieramy dokładne mapy krajów, które nas interesują. Na mapach zaznaczone są sklepy, restauracje i atrakcje turystyczne - w sam raz, kiedy nie mamy dokładnego planu podróży, a chcemy zobaczyć po drodze jak najwięcej.

Bla Bla Car

Bla Bla Car to serwis, który pozwala nam znaleźć kierowcę jadącego w tym samym kierunku i zaoszczędzić na podróży obu stronom. Bla Bla Car ma także darmową aplikację, dzięki czemu możemy znaleźć kierowcę nawet w ostatniej chwili.

Szukasz pracy w IT? Dołącz do naszego zespołu >>

Aplikacja airbnb/ Fot. printscreen itunes.apple.com Aplikacja airbnb/ Fot. printscreen itunes.apple.com Aplikacja airbnb/ Fot. printscreen itunes.apple.com

3. Krok drugi - znaleźć nocleg

3. Krok drugi - znaleźć nocleg

Booking

Booking.com to prawdopodobnie największa baza hoteli na całym świecie. To ulubiona aplikacja Marcina: "Szybki dostęp bez logowania i możliwość natychmiastowej rezerwacji. Można też sprawdzić opinie o hostelach i hotelach, co naprawdę ułatwia wybór."

Airbnb

Na Airbnb ogłaszają się osoby prywatne, które wynajmują pokoje, mieszkania i całe domy turystom z innych krajów. Świetny sposób dla jednych do zaoszczędzenia, dla drugich - do zarobienia (przy czym, jeśli dysponujesz fajnym mieszkaniem w dobrej lokalizacji, role łatwo mogą się odwrócić.) Airbnb ma także swoją darmową aplikację, możecie dzięki niej przejrzeć oferty oraz informacje i opinie o potencjalnym gospodarzu, a potem zarezerwować nocleg w trybie last minute.

CouchSurfing

Podobnym i jeszcze tańszym rozwiązaniem może być aplikacja CouchSurfing. CouchSurfing.com to platforma, gdzie ogłaszają się ludzie z różnych stron świata skłonni "wynająć" swoją kanapę przyjeżdżających w okolicę turystom za darmo. Każdy z użytkowników ma rozbudowany profil i recenzje wystawione przez innych użytkowników, które warto przejrzeć zanim trafimy do kogoś w gościnę. Podobnie jak w przypadku aplikacji Airbnb, dzięki aplikacji możemy znaleźć "kanapę" nawet w ostatniej chwili.

Szukasz pracy w IT? Dołącz do naszego zespołu >>

Triposo/ Fot. printscreen triposo.com Triposo/ Fot. printscreen triposo.com Triposo/ Fot. printscreen triposo.com

4. Wirtualne przewodniki

3. Wirtualne przewodniki

TripAdvisor

Tej aplikacji nie muszę chyba specjalnie rekomendować, bo jest to jedna z najlepszych i najbardziej znanych aplikacji turystycznych. Odszukamy w niej hotele, restauracje i atrakcje w dowolnej lokalizacji na świecie. Opinie użytkowników pozawalają wybrać dobre miejsce i ułatwiają decyzję, co warto zobaczyć, a co nie - zwłaszcza jeśli mamy ograniczony czas w danym miejscu. Aplikacja dysponuje olbrzymią bazą noclegów, praktycznie przy każdym hotelu znajdziemy również zdjęcia, orientacyjne ceny i mapkę dojazdową. Ułatwieniem może być także to, że program automatycznie tłumaczy nam recenzje na język polski.

"Z TripAdvisora korzysta wielu moich znajomych, często więc natykam się na ich opinie czy recenzje przy poszukiwaniu fajnych knajpek albo atrakcji turystycznych. Mam wtedy jeszcze większą pewność, że miejsce jest warte odwiedzenia." - mówi Kasia, znajoma podróżniczka z Krakowa.

Szukasz pracy w IT? Dołącz do naszego zespołu >>

Spotted By Locals/ Fot. spottedbylocals.com Spotted By Locals/ Fot. spottedbylocals.com Spotted By Locals/ Fot. spottedbylocals.com

5. Wirtualne przewodniki

5. Wirtualne przewodniki

Triposo

Alternatywą dla TripAdvisora, przynajmniej jeśli chodzi o zabytki i atrakcje turystyczne jest Triposo, aplikacja reklamująca się jako mobilny przewodnik po świecie. Dzięki aplikacji możecie znaleźć zabytki w danej okolicy (często także już spersonalizowane sugestie i podpowiedzi), z ciekawym opisem i recenzją. Często przeczytacie też coś o historii i języku danego kraju, tak jak w zwykłym przewodniku. Triposo działa także offline, można ściągnąć mapy czy opisy zabytków i korzystać z nich bez dostępu do sieci. Co więcej, po odwiedzeniu danej atrakcji Triposo wskaże Wam drogę także powrotną do Waszego hotelu.

Spotted By Locals

Rewelacyjną stroną (a teraz także i aplikacją) jest Spotted By Locals. Jest to przewodnik po miastach (głównie po Europie i USA), który tworzą ich mieszkańcy. Znajdziecie na nim godne polecenia muzea, bary, knajpy, bazarki, ukryte kawiarnie - słowem miejsca, do których przychodzą lokalsi. Informacje z przewodnika Spotted By Locals są naprawdę bezcenne i z czystym sumieniem poleca go autorka tekstu.

Szukasz pracy w IT? Dołącz do naszego zespołu >>

Happy Cow/ Fot. printscreen happycow.net Happy Cow/ Fot. printscreen happycow.net Happy Cow/ Fot. printscreen happycow.net

6. Jedzenie

6. Jedzenie

Happycow.net

Największy problem ze znalezieniem barów i restauracji mają weganie i wegetarianie. Wszystkożercom polecamy TripAdvisora i Spotted By Locals (choć tu wegetarianie i weganie na pewno znajdą także coś dla siebie), natomiast bezmięsnym www.happycow.net. Podróżnicy wegetarianie korzystają z niego, by znaleźć najfajniejsze i rekomendowane lokale wegetariańskie. Z małej strony poświęconej zdrowemu odżywianiu się, skierowanej głównie do wegetarianów i wegan, platforma rozrosła się do rozmiarów sporej społeczności, podpowiadającej sobie dokąd pójść po coś bezmięsnego w każdym zakątku planety.

Szukasz pracy w IT? Dołącz do naszego zespołu >>

iPolak/ Fot. printscreen itunes.apple.com iPolak/ Fot. printscreen itunes.apple.com iPolak/ Fot. printscreen itunes.apple.com

7. iPolak

7. iPolak

Dla przezornych podróżników polecamy aplikację MSZ iPolak. To poradnik dla osób wyjeżdżających za granicę, w którym znajdziecie dane polskich placówek za granicą wraz z geolokalizacją, opisy krajów świata, ostrzeżenia MSZ o niebezpieczeństwach na świecie, zestaw informacji potrzebnych w podróży - wizy, informacje o tym, jak zadbać o własne bezpieczeństwo, co zrobić w trudnej sytuacji itp., oraz przycisk SOS nawiązujący połączenie z numerem telefonu dyżurnego najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej. Aplikacja przetrzymuje dane offline.

Szukasz pracy w IT? Dołącz do naszego zespołu >>

Gazeta.pl LIVE

I jeszcze coś dla tych, którzy na wakacjach... tęsknią za Polską albo po prostu nie mogą żyć bez solidnej porcji newsów. Bezpłatna aplikacja Gazeta.pl LIVE. jest aktualizowana 24 godziny na dobę, dzięki powiadomieniom live informuje użytkownika o najważniejszych tematach (także z jego ulubionych obszarów, np. sportowych), a poza newsami zawiera mnóstwo treści rozrywkowych i magazynowych, dzięki czemu doskonale sprawdzi się na plaży czy w podróży pociągiem.

Aplikację można pobrać ze strony: http://aplikacja.gazeta.pl/

Aplikacja Gazeta.pl LIVEmateriały prasowe

Sunrise/ Fot. printscreen itunes.apple.com Sunrise/ Fot. printscreen itunes.apple.com Sunrise/ Fot. printscreen itunes.apple.com

8. Bajery

8. Bajery

No dobrze, to jakie bajery mamy do dyspozycji? Wśród aplikacji, które nie są bardzo przydatne, ale można się nimi pobawić, można wymienić Sunrise - Sunrise and Sunset Calculator, który pokazuje nam godzinę wschodu i zachodu słońca (także w trybie offline), to także kompas i prognoza pogody. Aplikacja może okazać się całkiem przydatna dla uczestników wypraw górskich, pielgrzymów, wspinaczy i wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku.

Drugą śmieszną aplikacją jest Flightradar24, która ostatnimi czasy zdobywa coraz większą popularność. Na aplikacji znajdziecie mapę, a na niej samoloty, które właśnie wystartowały, lecą czy lądują. Aplikacja podaje informację o aktualnym locie tysięcy samolotów na świecie. Możecie więc sprawdzić, czy samolot, w którym leci znajomy bądź rodzina, doleciał bezpiecznie na miejsce bądź po prostu dowiedzieć się, co za samolot właśnie przelatuje nad Waszymi głowami.

Szukasz pracy w IT? Dołącz do naszego zespołu >>

Jakich aplikacji Wy używacie? Znacie jakąś godną polecenia, którą chętnie dodalibyście/byście do listy? Czekamy na Wasze komentarze!