Chorwacja - nie tylko morze i plaża. Oto 7 rzeczy, których nie wiedzieliście o wakacyjnym raju nad Adriatykiem

Chorwacja to od wielu lat jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków wakacyjnych kierunków i według analiz Travelplanet.pl również jeden z tańszych (tego lata średni koszt wyjazdu do Chorwacji wyniesie ok. 1744 zł od osoby). Oto 7 ciekawostek o kraju morza, pysznej kuchni i przepięknych krajobrazów.
Dalmatyńczyk/ Fot. Shutterstock Dalmatyńczyk/ Fot. Shutterstock Dalmatyńczyk/ Fot. Shutterstock

1. Dalmatyńczyki to chorwacka rasa

1. Dalmatyńczyki to chorwacka rasa

Charakterystyczna rasa psów, znana między innymi z bajki Disneya, pochodzi właśnie z Chorwacji. Dalmatyńczyki były dawniej wykorzystywane w Dalmacji jako psy gończe, a później obronne. W XVIII wieku sprowadzono je do Wielkiej Brytanii, a dziś psy w czarne łatki zna cały świat.

Hum/ Fot. Shutterstock Hum/ Fot. Shutterstock Hum/ Fot. Shutterstock

2. Najmniejsze miasto na świecie

2. Najmniejsze miasto na świecie

W należącej do Chorwacji Istrii, położone jest miasto Hum, które nazywane jest przez mieszkańców najmniejszym miastem świata. Mieszka w nim jedynie 14 osób. Bramę witającą gości zdobi napis "Hum, najmanji grad na svijetu", czyli najmniejsze miasto na świecie, choć w rzeczywistości miejscowość jest zaledwie gminą wiejską.

Krawat/ Fot. Shutterstock Krawat/ Fot. Shutterstock Krawat/ Fot. Shutterstock

3. Krawat pochodzi z Chorwacji

3. Krawat pochodzi z Chorwacji

Niezbędny dziś element stroju eleganckiego mężczyzny, jako pierwsi na świecie nosili Chorwaci. Krawat wywodzi się z narodowego stroju Chorwacji. W starożytności przypominał raczej wiązaną pod szyją długą, kolorową chustę. W tej postaci wszedł również do stroju królewskiego. W XVII wieku zaczął przypominać znane współcześnie krawaty, a moda na noszenie tego dodatku opanowała także inne kraje.

Dubrovnik/ Fot. Shutterstock Dubrovnik/ Fot. Shutterstock Dubrovnik/ Fot. Shutterstock

4. Kręcono tu ,,Grę o tron?

4. Kręcono tu ,,Grę o tron?

Popularny serial ,,Gra o tron? kręcony był między innymi w Chorwacji. W produkcji dostrzec można miejsca takie jak wyspa Hvar, Park Narodowy Krka, miasta Split, Szybenik czy Dubrownik. Ostatnie z nich pełniło rolę Królewskiej Przystani. Dzięki serialowi, znacznie więcej turystów zapragnęło odwiedzić ten wyjątkowy kraj.

Kuna/ Fot. Shutterstock Kuna/ Fot. Shutterstock Kuna/ Fot. Shutterstock

5. Nazwa waluty nawiązuje do kuny

5. Nazwa waluty nawiązuje do kuny

Nazwa chorwackiej waluty, czyli kuna, w języku polskim ma takie samo znaczenie. Waluta zawdzięcza ją małym zwierzętom słynącym z pięknych futer. W średniowieczu, w Chorwacji luksusowe skóry kun wykorzystywano w handlu jako jednostkę wartości, dlatego nazwa ta stała się synonimem pieniądza.

Irys/ Fot. Shutterstock Irys/ Fot. Shutterstock Irys/ Fot. Shutterstock

6. Irys - narodowy kwiat Chorwatów

6. Irys - narodowy kwiat Chorwatów

Narodowym kwiatem Chorwacji jest irys. Jednym z gatunków tej rośliny jest irys dalmatyński, który wyróżnia się pastelowo-niebieskimi kwiatami i jasnozielonymi liśćmi z szerokim białym pasem.

Zachód słońca w Zadarze/ Fot. Shutterstock Zachód słońca w Zadarze/ Fot. Shutterstock Zachód słońca w Zadarze/ Fot. Shutterstock

7. Najpiękniejszy zachód słońca według Hitchcocka

7. Najpiękniejszy zachód słońca według Hitchcocka

Zachwycony widokiem nieba w chorwackim Zadarze, Alfred Hitchcock powiedział kiedyś: ,,Zadar ma na najpiękniejszy zachód słońca na świecie, piękniejszy niż oklaskiwany każdego wieczoru zachód w Key West na Florydzie.? Wypowiedź słynnego reżysera z 1964 roku rozsławiła to chorwackie miasto.