Majorka, Kanary, Sycylia - to już było! Oto 10 wysp w Europie, o których prawdopodobnie nie słyszeliście

Mniejsze i większe, w ciepłym klimacie i na północy - te wyspy to doskonała alternatywa dla zatłoczonych plaż europejskich gigantów turystyki - Balearów, Wysp Kanaryjskich, Sycylii czy Malty. Zobaczcie, jak możecie do nich dotrzeć i co robić na miejscu.
Lyngor/ Fot. Shutterstock Lyngor/ Fot. Shutterstock Lyngor/ Fot. Shutterstock

Wyspy Lyngor, Norwegia

Wyspy Lyngor, Norwegia

W archipelagu Lyngor najlepiej zatrzymać się na wyspach Sandoya lub Boroya, gdzie można zostawić samochód i poruszać się między wyspami promem lub jeśli kto woli, sposobem miejscowym - kajakiem (wypożyczalnia w Tvedestrand, na lądzie stałym). Na wyspy można dotrzeć jedynie łodzią, na miejscu nie ma samochodów, a główna mieścina składa się z rzędu kolorowych, drewnianych domków. Wyspy położone są w odległości dwóch-trzech godzin jazdy od Oslo - kierujcie się w stronę Tvedestrand lub Resor, z miejscowości Gjeving co dwie godziny odpływa prom (około 30 zł w jedną stronę). Bilety do Oslo znajdziecie na Ryanair.com i Wizzair.com - niektóre nawet za 160 zł w obie strony.

Zdjęcie Canon IXUS 160 czerwony Zdjęcie Nikon Coolpix P900 Zdjęcie Pentax XG-1
Canon IXUS 160 czerwony Nikon Coolpix P900 Pentax XG-1
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Mljet, klasztor św. Marii/ Fot. Shutterstock Mljet, klasztor św. Marii/ Fot. Shutterstock Mljet, klasztor św. Marii/ Fot. Shutterstock

Mljet, Chorwacja

Mljet, Chorwacja

Ponoć na tej wyspie przez siedem lat piękna Kalipso więziła Odyseusza. Trudno uwierzyć, że było mu tutaj źle: najdalej wysunięta na południe wyspa Chorwacji znana jest z lokalnych wyrobów, pięknych pejzaży i nietkniętej przez człowieka przyrody. Jest zatem co robić, obok korzystania z uroków Adriatyku warto po wyspie po prostu połazić (kilka szlaków pieszych) i zobaczyć Park Narodowy, a w nim dwa słone jeziora (można wypożyczyć łódkę, by dotrzeć do XII-wiecznego klasztoru benedyktynów na wyspie Melita). Na miejscu należy spróbować lokalnego czerwonego wina (Dingac lub Postup) i surowych małż, polanych sokiem z cytryny. Na wyspie jest tylko jeden hotel - Odisej Mljet (pokoje dwuosobowe od 188 zł za noc ze śniadaniem).

Dojazd: Prom Jadrolinija lines z Dubrownika do zatoki Sobra na wyspie zabierze Was w 90 min. Do Dubrovnika możecie dolecieć liniami AirSerbia (około 1300 zł w obie strony).

Egina/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Tilemahos Efthimiadis/ Flickr.com Egina/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Tilemahos Efthimiadis/ Flickr.com Egina/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Tilemahos Efthimiadis/ Flickr.com

Egina, Grecja

Egina, Grecja

Egina położona jest na Morzu Trackim, godzinę promem od Aten. Jest idealna na weekendowy wypad - jeżeli jesteście w Atenach i macie dosyć miasta, wybierzcie się właśnie tam - możecie zrelaksować się uprawiając snorkling u jej brzegów albo zjeść świeżo złowioną mątwę w sosie winnym w jednej z tawern przy plaży w Nontas. Szlaki piesze na wyspie prowadzą przez ruiny starych kościołów, łąki pełne kwiatów i urwiste wzgórza.

W Atenach wsiądźcie w metro i wysiądźcie w porcie Pireusie, skąd za ok. 40 zł dopłyniecie wodolotem na wyspę. Do Aten lata Ryanair (bilety za około 400 zł w obie strony na początku czerwca).

Fahmarn/ Fot. CC BY 2.0/ Torsten Behrens/ Flickr.com Fahmarn/ Fot. CC BY 2.0/ Torsten Behrens/ Flickr.com Fahmarn/ Fot. CC BY 2.0/ Torsten Behrens/ Flickr.com

Fehmarn, Niemcy

Fehmarn, Niemcy

Wyspa Fehmarn na wybrzeżu Bałtyku w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn to ulubione miejsce kitesurferów i windsurferów. Ci, którzy jednak wolą nie moczyć się w zimnym Bałtyku, mogą wybrać się na wycieczkę jednym ze szlaków pieszych, przechodzących przez wyspę. Można też udać się do kompleksu spa Badwelt Fehmare, gdzie owijani będziecie w morskie glony i poddawani naturalnym pilingom. Z Hamburga do Burg, historycznej stolicy Fehmarn dojeżdża się w 90 minut.

Inis Oirr/ Fot. CC BY-NC-ND 2.0/ davidnewgas/ www.flickr.com/photos/newgas/ Inis Oirr/ Fot. CC BY-NC-ND 2.0/ davidnewgas/ www.flickr.com/photos/newgas/ Inis Oirr/ Fot. CC BY-NC-ND 2.0/ davidnewgas/ www.flickr.com/photos/newgas/

Inis Oirr, Irlandia

Inis Oirr, Irlandia

Ta najmniejsza wyspa archipelagu Aran to stolica starożytnego języka i pradawnej mitologii celtyckiej. Na wyspie, którą wymawia się Inisheer, ludzie nadal posługują się dawnym językiem irlandzkim, a elektryczność wprowadzono tu dopiero w 1997 roku. Wiele świadczy o pradawnych dziejach wyspy: znajdziecie tutaj ruiny XIV-wicznego zamku O'Brein (powstał na miejscu prehistorycznego fortu z VII w. p.n.e.), kurhan z epoki brązu i pozostałości świętej studni Tobar Einne. Wyspę zdobią rozległe łąki, porośnięte dzikimi kwiatami. W hotelu i knajpie Ostan Inis Mirr pokrzepicie się Guinnesem i posłuchacie irlandzkiej muzyki na żywo.

Bilet na prom Aran Island Ferries z Ros a'Mhil kosztuje ok. 108 zł. Żeby tam dotrzeć, najlepiej dolecieć do Shannon (loty w Ryanairze), stamtąd czeka nas około 2 godziny drogi do Ros a'Mhil.

Belle-Ile en Mer/ Fot. Shutterstock Belle-Ile en Mer/ Fot. Shutterstock Belle-Ile en Mer/ Fot. Shutterstock

Belle-Île en Mer, Brytania, Francja

Belle-Île en Mer, Brytania, Francja

Wyspa inspirowała w przeszłości wielu artystów i pisarzy, w tym Flauberta i Moneta. W sierpniu bywa tu tłoczno, ale poza sezonem liczba turystów zmniejsza się (a i tak, jeśli są, to w większości turyści lokalni) i można swobodnie korzystać z jej 60 pięknych plaż. Wśród miejsc, które warto zobaczyć jest dom Sary Bernhardt (dziś muzeum), latarnia morska w Bangor i przede wszystkim przepiękna przyroda. W sierpniu także festiwal muzyki klasycznej Lyrique en Mer.

Promy ruszają z miejscowości Qubieron, położonej w odległości 14 km od wyspy. Qubieron lezy w odległości dwóch godzin jazdy od Nantes, dokąd można dolecieć lotem łączonym z Ryanairem.

Wyspy Cies/ Fot. CC BY 2.0/ Alquiler de coches/ Flickr.com Wyspy Cies/ Fot. CC BY 2.0/ Alquiler de coches/ Flickr.com Wyspy Cies/ Fot. CC BY 2.0/ Alquiler de coches/ Flickr.com

Wyspy Cies, Galicja, Hiszpania

Wyspy Cies, Galicja, Hiszpania

Plaża Rodas położona na wyspach była zaliczana do najlepszych plaż na świecie, ale Illas Cies nadal pozostają na uboczu turystycznych szlaków - może tu wjechać jedynie 2200 turystów dziennie. Wyspy nazywa się czasem hiszpańskimi Malediwami albo Seszelami, co też prawdopodobnie dobrze oddaje to, czego można spodziewać się na miejscu: białych, piaskowych plaż i turkusowego morza. Trzy wyspy: Monteagudo, San Martino i Faro wchodzą w skład Parku Narodowego Islas Atlanticas. Największym skarbem wysp są zamieszkujące te tereny dzikie zwierzęta, w tym także te podwodne oraz wiele gatunków ptaków.

Jedyną opcją noclegową jest kamping - Camping de las Islas Cies na Faro, ceny od około 30 złotych od osoby za rozstawienie namiotu. Prom odpływa z Vigo, Cangas i Baiony, kursuje od okresu Wielkanocy w weekendy, a od czerwca do końca września codziennie.

Hiiumaa/ Fot. Shutterstock Hiiumaa/ Fot. Shutterstock Hiiumaa/ Fot. Shutterstock

Hiiumaa, Estonia

Hiiumaa, Estonia

Hiiumaa to druga największa wyspa Estonii, idealna dla tych, którzy mieliby ochotę pobyć w samotności, pisać lub malować. Niewiele jest tu do roboty i może właśnie o to chodzi, naprawdę można odpocząć. Szukający atrakcji mogą zajrzeć do starego sowieckiego bunkra, przejść się wzdłuż drewnianych domków miasteczka Kardia albo odpocząć w pływającej saunie u wybrzeży Roograhu. Dzięki swojemu mikroklimatowi na wyspie jest cieplej niż w samej Estonii. Wyspa położona jest w odległości 35 km od Talinna, z miejscowości Rohukula odpływa prom. Szczegóły możecie sprawdzić tutaj: hiiumaa.ee. Koszt podróży w jedną stronę to 3 euro.

Samotraka/ Fot. Shutterstock Samotraka/ Fot. Shutterstock Samotraka/ Fot. Shutterstock

Samotraka, Grecja

Samotraka, Grecja

Oprócz dzikich imprez na plaży na Samotrace znajdziecie także ruiny świątyni skrzydlatej bogini Nike (to właśnie stąd pochodzi słynny posąg Nike z Samotraki), Sanktuarium Wielkich Bogów, długie szlaki piesze (w tym piękny szlak wzdłuż wodospadów), puste plaże, gorące źródła i baseny termalne. To najdalej wysunięta na północ Wyspa Egejska, którą częściej spotkacie w anegdotkach miejscowych, niż katalogach biur podróży.

Prom Saos z Alexandroupoli zabierze was na Samotrakę w trzy godziny, możecie także wsiąść na prom w Salonikach (około 6 godzin).

Wyspa Małgorzaty/ Fot. Shutterstock Wyspa Małgorzaty/ Fot. Shutterstock Wyspa Małgorzaty/ Fot. Shutterstock

Wyspa Małgorzaty, Budapeszt

Wyspa Małgorzaty, Budapeszt

O tej wyspie zapewne już słyszeliście, ale być może nie przyszła Wam do głowy. Wyspa na środku Dunaju w samym centrum Budapesztu to zielona oaza dla jego mieszkańców. Okrąża ją pięciokilometrowa ścieżka do biegania oraz małe mola, u których przycumowane są łódki. Jest i co zwiedzać: na wyspie znajdują się XIII-wieczne ruiny klasztoru. Niektórzy, podczas gorącego budapeszteńskiego lata są tak odważni, że kąpią się w Dunaju, ale my polecamy raczej skorzystać z dużego kompleksu wodnego z basenami. Znajdziecie tu także smaczne langose i lody, a wieczorem ruszają imprezy na świeżym powietrzu. Żeby dotrzeć na wyspę trzeba dojechać do Budapesztu, tam wsiąść w tramwaj 4 lub 6 i wysiąść na środku Mostu Małgorzaty. Loty do Budapesztu w Wizzairze w cenie około 500 zł w obie strony (na początku czerwca).