7 mniej oczywistych propozycji na wypad w miasto wg Rough Guides. W zestawieniu jedno piękne miasto w Polsce. Zgadniesz, które?

W marcu tego roku na portalu przewodników Rough Guides, które śmiało konkurować mogą z serią Lonely Planet, pojawiło się zestawienie alternatywnych miast na weekendowy miejski wypad, tzw. city break. Alternatywnych, bo ile razy można oglądać Paryż, Barcelonę i Amsterdam? Redaktorzy Rough Guides proponują w zamian Maribor w Słowenii, Osijek w Chorwacji, hiszpański Kadyz i jedno polskie miasto. Zgadniecie które?
Maribor/ Fot. Shutterstock Maribor/ Fot. Shutterstock Maribor/ Fot. Shutterstock

1. Maribor, Słowenia

1. Maribor, Słowenia

Jak Słowenia, to Lublana - pomyśli większość z nas.  Tymczasem, drugie największe miasto Słowenii, Maribor, jest także godne odwiedzenia. Położony na wschodzie kraju, wygląda trochę jak z bajki, ze starymi, urokliwymi uliczkami i czerwonymi dachami. W malowniczo położonym nad rzeką Drawą Mariborze mieszkają głównie studenci (czemu atmosfera miasta wiele zawdzięcza). Znajdziecie tu jedną z najstarszych w Europie synagog i jedno z najstarszych na świecie win. Jest co robić także w okolicy - Pohorje to świetne warunki dla narciarzy w zimę, a w lecie natomiast idealne miejsce na górskie wycieczki.

Osijek/ Fot. CC BY-NC-ND 2.0/ Oscar Carvajal/ www.flickr.com/photos/25230997@N08/ Osijek/ Fot. CC BY-NC-ND 2.0/ Oscar Carvajal/ www.flickr.com/photos/25230997@N08/ Osijek/ Fot. CC BY-NC-ND 2.0/ Oscar Carvajal/ www.flickr.com/photos/25230997@N08/

2. Osijek, Chorwacja

2. Osijek, Chorwacja

Podczas gdy chorwackie wybrzeże zalewają tłumy, do regionu Slawonii rzadko kto zagląda. A szkoda, bo eleganckie miasto Osijek, które podczas z wojny na Bałkanach wyszło bardzo zniszczone, dziś wraca do formy w wielkim stylu. Kiedyś, za czasów Habsburgów znajdowała się tu potężna forteca wojskowa, a tramwaje krążyły wokół pięknych ulic w stylu belle epoque. Najstarsza część miasta, Tvrda, dziś po porządnej renowacji, wypełniona jest kafejkami, restauracjami i barami. Przyjemnie jest przejść się wzdłuż rzeki Drawy i spróbować lokalnych przysmaków jak fis paprikas czy ostrej zupy rybnej w jednej z knajpek na brzegu.

Tartu/ Fot. CC BY-NC 2.0/ Troy David Johnston/ www.flickr.com/photos/troydavidjohnston/ Tartu/ Fot. CC BY-NC 2.0/ Troy David Johnston/ www.flickr.com/photos/troydavidjohnston/ Tartu/ Fot. CC BY-NC 2.0/ Troy David Johnston/ www.flickr.com/photos/troydavidjohnston/

3. Tartu, Estonia

3. Tartu, Estonia

Tartu to kolejne miasto studenckie (tutejszy uniwersytet jest najstarszy w kraju) - postrzegane często przez wielu za prawdziwą stolicę intelektualną Estonii i centrum estońskiej kultury. To malownicze, niewielkie miasteczko posiada wiele teatrów, kin, w których dużo się dzieje: praktycznie codziennie można usłyszeć o jakimś artystycznym czy filmowym happeningu.

Utrecht/ Fot. CC BY-ND 2.0/ Tambako the Jaguar/ www.flickr.com/photos/tambako/ Utrecht/ Fot. CC BY-ND 2.0/ Tambako the Jaguar/ www.flickr.com/photos/tambako/ Utrecht/ Fot. CC BY-ND 2.0/ Tambako the Jaguar/ www.flickr.com/photos/tambako/

4. Utrecht, Holandia

4. Utrecht, Holandia

Holenderskie klimaty i kanały przecinające miasto to nie tylko Amsterdam. Pojedźcie do Utrechtu, usiądźcie w kawiarni albo restauracji przy jednym z wielu kanałów, pójdźcie dalej, a znajdziecie piękne kościoły, najstarszy uniwersytet w kraju i plątaninę brukowanych ulic, w których przyjemnie się zgubić.

Kadyks/ Fot. Shutterstock Kadyks/ Fot. Shutterstock Kadyks/ Fot. Shutterstock

5. Kadyks, Hiszpania

5. Kadyks, Hiszpania

Mówi się, że Kadyks to najstarsze miasto w Europie. Jest także najgęściej zaludnionym miastem Hiszpanii, z bogatą historią i zdumiewającą architekturą, kryjącą się wśród bardzo wąskich uliczek. Przypadło do gustu zarówno Rzymianom, jak i Grekom, bywali tu także Kartagińczycy. Miasto jest piękne w ciągu dnia, ale dopiero nocą naprawdę ożywa. Propozycja na lato: pojedźcie autobusem wzdłuż miejskiej plaży i wróćcie z powrotem do miasta na piechotę, zatrzymując się w rozlicznych barach po drodze.

Perth/ Fot. Shutterstock Perth/ Fot. Shutterstock Perth/ Fot. Shutterstock

6. Perth, Szkocja

6. Perth, Szkocja

Ci, którzy jadą do Szkocji zazwyczaj odwiedzają Edynburg lub Glasgow. A co z najnowszym szkockim miastem? Perth otrzymało prawa miejskie dopiero w 2012 roku, choć było niegdyś stolicą Szkocji. To tu na mitycznym Kamieniu Przeznaczenia dokonywano koronacji królów. Dziś miasto to głównie zielone parki, ładne wybrzeże rzeki Tey, jest tu też milenijna Perth Concert Hall z bogatym programem koncertów oraz wiele barów i restauracji, z bardzo różnorodnym menu. Dodatkowo, Perth dostał tytuł szkockiego Cittaslow - Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia.

Toruń/ Fot. Shutterstock Toruń/ Fot. Shutterstock Toruń/ Fot. Shutterstock

7. Toruń, Polska

7. Toruń, Polska

"Zapomnij o oczywistych urokach Krakowa!" - pisze autor zestawienia Rough Guides. "To rok, w którym trzeba sięgnąć trochę dalej w głąb Polski i odkryć Toruń. Toruń prezentuje się pięknie z architekturą z czerwonej cegły, dominującą jego średniowieczne stare miasto. Znajdziecie tu piękne kościoły, tanie bary i rejsy po Wiśle. To tu urodził się Mikołaj Kopernik. Słowem, to taki mały Kraków, bez tłumów"