10 najlepszych wysp Europy wg użytkowników TripAdvisora [TRAVELERS' CHOICE AWARD 2015]

W wielkim plebiscycie TripAdvisora użytkownicy wybrali 10 najlepszych wysp w Europie. Zobaczcie, które wyspy znalazły się na liście i czy któryś wybór was zaskoczy.
Korsyka, Francja/ Fot. CC BY 2.0/ Paul Arps/ Flickr.com Korsyka, Francja/ Fot. CC BY 2.0/ Paul Arps/ Flickr.com Korsyka, Francja/ Fot. CC BY 2.0/ Paul Arps/ Flickr.com

10. Korsyka, Francja

10. Korsyka, Francja

Korsyka znalazła się na ostatnim miejscu zestawienia. Użytkownicy TripAdvisora piszą o niej, że to "wyspa bardzo wyluzowana", popularny weekendowy kierunek Francuzów i dobre miejsce na podróż poślubną. Żeby poczuć się lokalnie, przejedźcie się pociągiem, który przez góry Korsyki zabierze Was na wybrzeże. Po drodze będziecie mijać małe, górskie wioseczki, w których czas płynie wolniej, w przeciwieństwie do tętniących życiem kurortów.

Zdjęcie Olympus SH-1 srebrny Zdjęcie Pentax XG-1 Zdjęcie Polaroid IS 525 niebieski
Olympus SH-1 srebrny Pentax XG-1 Polaroid IS 525 niebieski
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Teneryfa, Hiszpania/ Fot. Shutterstock Teneryfa, Hiszpania/ Fot. Shutterstock Teneryfa, Hiszpania/ Fot. Shutterstock

9. Teneryfa, Hiszpania

9. Teneryfa, Hiszpania

Na miejscu przedostatnim: Teneryfa. Wśród atrakcji wyspy, obok pięknych plaż i dobrych hoteli, użytkownicy TripAdvisora wymieniają najwyższy szczyt Hiszpanii Mount Teide, olbrzymie klify Los Gigantes (w nadmorskiej miejscowości o tej samej nazwie), Loro Park, gdzie mieszkają papugi i przejażdżkę do przepięknej Masca Valley. Niektórzy dodają, że to grzech być na wyspie i nie spróbować lokalnego sera i bananów.

Capri, Włochy/ Fot. Shutterstock Capri, Włochy/ Fot. Shutterstock Capri, Włochy/ Fot. Shutterstock

8. Capri, Włochy

8. Capri, Włochy

Turyści przyjeżdżali na Capri już w czasach antycznej Grecji, a wyspa od wieków była inspiracją dla wielu artystów i pisarzy. Odwiedzających przyciągały malownicze urwiska i groty, które charakteryzują wyspę. Jak już zobaczycie Grotto Azzura, jaskinię wypełnioną niezwykle niebieską wodą, przejdźcie się do portów Marina Piccola i Marina Grande na najlepsze włoskie lody.

Majorka/ Fot. Shutterstock Majorka/ Fot. Shutterstock Majorka/ Fot. Shutterstock

7. Majorka, Hiszpania

7. Majorka, Hiszpania

Majorka była niegdyś inspiracją dla Chopina i Miro, dziś częściej inspiruje imprezowiczów. Ale oprócz klubów i barów jest tu też mnóstwo pięknych plaż (najlepiej udać się do tych trochę ukrytych), stare miasta, mnóstwo atrakcji dla dzieci i niesamowite widoki.

Jersey/ Fot. Shutterstock Jersey/ Fot. Shutterstock Jersey/ Fot. Shutterstock

6. Jersey, Wyspy Normandzkie

6. Jersey, Wyspy Normandzkie

Jersey to jedna z Wysp Normandzkich, terytorium zależnego Wielkiej Brytanii. Najciekawszym zdarzeniem na wyspie jest trwająca podczas karnawału Wojna Kwiatów. Cała wyspa ozdobiona jest wtedy kwiatami, a punktem centralnym festiwalu jest Księżycowa Parada. Jersey kochają wszyscy kajakarze, surferzy, nurkowie, żeglarze oraz miłośnicy sportów ekstremalnych (jest tu wiele wysokich klifów, z których można skoczyć).

Fuertaventura/ Fot. Shutterstock Fuertaventura/ Fot. Shutterstock Fuertaventura/ Fot. Shutterstock

5. Fuertaventura, Wyspy Kanaryjskie

5. Fuertaventura, Wyspy Kanaryjskie

Wyspa przyciąga miłośników imprez, klubów, parków wodnych i pół golfowych, ale wyspa oferuje dużo więcej. Lokalną kulturę najlepiej odkrywać w Betancurii, można też odwiedzić eko-muzeum w Tefii albo wybrać się na hucznie obchodzony karnawał, który odbywa się na wyspie w lutym.

Zakynthos Zakynthos Fot. Shutterstock

4. Zakynthos, Grecja

4. Zakynthos, Grecja

Użytkownicy TripAdvisora doceniają przede wszystkim piękno wyspy: żółte, piaszczyste plaże i krystalicznie czystą wodę - wielu twierdzi, że zdjęcia wyspy wyglądają jak po obróbce w programie graficznym. Ale Zakynthos tak właśnie wygląda naprawdę i oprócz widoków ogromną rolę gra tu jeszcze lokalna muzyka i kuchnia.

Kreta/ Fot. Shutterstock Kreta/ Fot. Shutterstock Kreta/ Fot. Shutterstock

3. Kreta, Grecja

3. Kreta, Grecja

Kreta to największa wyspa Grecji, gdzie znajdziecie wszystko: długie plaże (kamieniste i piaszczyste), urocze miasteczka (Chania, Rethymno), imponujące wąwozy (Wąwóz Samaria), prastare ruiny i pyszne jedzenie. To wyspa Zeusa, gdzie narodziła się pierwsza cywilizacja Europy w postaci kultury minojskiej (Pałac w Knossos).

Madera/ Fot. Shutterstock Madera/ Fot. Shutterstock Madera/ Fot. Shutterstock

2. Madera, Portugalia

2. Madera, Portugalia

Madera na drugim miejscu jest sporym zaskoczeniem! Przegoniła Majorkę, Kretę i Wyspy Kanaryjskie. Zresztą, w zestawieniu najpiękniejszych wysp na świecie zajmuje miejsce szóste! Znana ze swojej XV-wiecznej stolicy Funchal, powulkanicznego krajobrazu - wspinaczka na szczyt Pico Ruino to jak spacer w chmurach, pięknych plaż i specyficznego, wietrznego klimatu. Całości dopełnia produkowane na wyspie od przeszło 300 lat pyszne wino Madera.

Santorini/ Fot. CC BY 2.0/ Maggie Meng/ Flickr.com Santorini/ Fot. CC BY 2.0/ Maggie Meng/ Flickr.com Santorini/ Fot. CC BY 2.0/ Maggie Meng/ Flickr.com

1. Santorini, Grecja

1. Santorini, Grecja

Na pierwszym miejscu: Santorini. To wyspa jedyna w swoim rodzaju - wystarczy jedno zdjęcie, żeby ją rozpoznać. Charakterystyczne białe domy zawieszone na klifach, turkusowe morze, niebieskie dachy?To wszystko sprawiło, że Santorini na Cykladach nie tylko zajęło pierwsze miejsce w zestawieniu europejskich wysp użytkowników TripAdvisora, ale też znalazło się na czwartym miejscu wszystkich wysp na świecie.