Kraj róż, jogurtu i rekordowej długości stołu biesiadnego. 7 rzeczy, których nie wiecie o Bułgarii

Z analiz Travelplanet.pl wynika, że w ostatnich 2 latach zainteresowanie wyjazdami do Bułgarii wzrosło o prawie 40 proc! W tym roku wzrost ten może być jeszcze wyższy. Myślicie, że o Bułgarii wiecie już wszystko? Te 7 ciekawostek może Was zaskoczyć!
Pomnik Cyryla i Metodego w Sofii/ Fot. Shutterstock Pomnik Cyryla i Metodego w Sofii/ Fot. Shutterstock Pomnik Cyryla i Metodego w Sofii/ Fot. Shutterstock

Bułgaria. Tu powstała cyrylica

1. Bułgaria. Tu powstała cyrylica

To właśnie w tym kraju po raz pierwszy użyto cyrylicy - pisma alfabetycznego, którym posługują się dziś m.in. Ukraińcy, Rosjanie czy Białorusini. Wynalezienie tego pisma przypisuje się uczniom Cyryla i Metodego. Do XII wieku cyrylica rozprzestrzeniła się z Bułgarii na tereny Serbii i Rusi Kijowskiej. Obecnie wciąż używana jest we wszystkich wschodniosłowiańskich oraz w większości południowosłowiańskich języków.

Zdjęcie Aiptek C25 Zdjęcie Canon HFR606 Zdjęcie JVC GZR10SEU
Aiptek C25 Canon HFR606 JVC GZR10SEU
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Bułgarski jogurt/ Fot. Shutterstock Bułgarski jogurt/ Fot. Shutterstock Bułgarski jogurt/ Fot. Shutterstock

2. Bułgaria. Ojczyzna jogurtów

2. Bułgaria. Ojczyzna jogurtów

W 1905 roku bułgarski mikrobiolog Stamen Grigorov odkrył bułgarską odmianę bakterii, której do dziś używa się przy produkcji jogurtów na całym świecie. Szacuje się, że jogurty o bułgarskim rodowodzie spożywa nawet 2 miliardy osób rocznie. Przypisuje się im niezwykłe właściwości uzdrawiające i odmładzające. Bułgarzy używają jogurtów praktycznie do wszystkiego - jako orzeźwiający napój z wodą i lodem, mleczną przekąskę, a także przyprawę do wielu potraw.

Bułgarskie babcie w ludowych strojach/ Fot. Shutterstock Bułgarskie babcie w ludowych strojach/ Fot. Shutterstock Bułgarskie babcie w ludowych strojach/ Fot. Shutterstock

Bułgaria. Długowieczność

3. Bułgaria. Długowieczność

Bułgarzy żyją dłużej niż inne narody. Według naukowców to zasługa niskiego poziomu stresu, regularnej aktywności fizycznej oraz... bakterii zawartych w bułgarskich jogurtach. Mieszkańcy tego kraju lubią uprawiać sport, zdrowo się odżywiają, a do życia podchodzą wyjątkowo pozytywnie. Dlatego też widok stulatka w tym kraju nikogo nie dziwi.

Róże w okolicach Kazanlak, Bułgaria/ Fot. Shutterstock Róże w okolicach Kazanlak, Bułgaria/ Fot. Shutterstock Róże w okolicach Kazanlak, Bułgaria/ Fot. Shutterstock

4. Bułgaria. Kraj róż i perfum

4. Bułgaria. Kraj róż i perfum

Bułgaria słynie z produkcji olejku różanego, który wykorzystuje się w wielu gatunkach perfum, m.in. słynnych Chanel No.5. Nawet 50 proc. światowych zasobów tego aromatycznego olejku pochodzi właśnie stąd. Nic dziwnego, że Bułgarzy kochają róże, które już od XVIII wieku są ich towarem eksportowym. W czerwcu w miejscowości Kazanłyk odbywa się huczny Festiwal Róż, podczas którego najpiękniejszym dziewczętom nadaje się tytuł ,,Carica Roza?, czyli Królowej Róż.

Biesiadowanie/ Fot. Shutterstock Biesiadowanie/ Fot. Shutterstock Biesiadowanie/ Fot. Shutterstock

5. Bułgaria. Rekord Guinnessa w biesiadowaniu

5. Bułgaria. Rekord Guinnessa w biesiadowaniu

Ponad 3000 ucztujących wypiło nawet 500 litrów rakiji przy gigantycznym stole o długości niemal 400 metrów. Mieszkańcy Sofii to mistrzowie dobrej zabawy, o czym świadczy wywalczony przez nich rekord świata w biesiadowaniu przy najdłuższym stole.

Amfiteatr w Plovdiv/ Fot. Shutterstock Amfiteatr w Plovdiv/ Fot. Shutterstock Amfiteatr w Plovdiv/ Fot. Shutterstock

6. Bułgaria. Zagłębie archeologiczne

6. Bułgaria. Zagłębie archeologiczne

Bułgaria jest trzecim w Europie krajem pod względem wartości zabytków archeologicznych. Jest jednym z najstarszych europejskich krajów i może poszczycić się niezwykłym dorobkiem kulturowym. Założona ponad 3000 lat temu osada Nessebar jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym, a znajdujące się tutaj zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kraj słynie także z ogromnej ilości świątyń, czyli monastyrów. Zakony bułgarskiego kościoła rozsiane są po całym kraju. Największy i najsłynniejszy z nich to Monastyr Rilski, położony u stóp masywu Riła.

Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

7. Bułgaria. Tak czy nie

7. Bułgaria. "Tak" czy "nie"

Odwrotnie niż w większości krajów, kiwając w górę i w dół Bułgarzy zaprzeczają czemuś. Kiedy natomiast chcą wyrazić aprobatę, kręcą głową na boki. Ta, z pozoru nieduża różnica gestów, w porównaniu z większością innych narodów, może stać się przyczyną nieporozumień, szczególnie kiedy zagraniczni turyści nie są tego świadomi.