Najczęściej odwiedzane zamki i pałace na świecie - zestawienie portalu Travel and Leisure

Do najczęściej odwiedzanego kompleksu pałacowego na świecie wchodzi rocznie ponad 15 milinów turystów! I nie jest to wcale niemiecki Neuschwanstein, znany z czołówki bajek Disneya. Na liście portalu Travel and Leisure znalazło się zaskakująco dużo zamków i pałaców z Azji. Zobaczcie, które zamki i pałace odwiedzają każdego roku tłumy.
Pałac Dożów/ Fot. Shutterstock Pałac Dożów/ Fot. Shutterstock Pałac Dożów/ Fot. Shutterstock

20. Pałac Dożów w Wenecji

20. Pałac Dożów w Wenecji

Liczba turystów rocznie: 1 307 230

Na 20. miejscu znalazł się Pałac Dożów w Wenecji. Ten biało-różowy marmurowy pałac, który był niegdyś siedzibą doży - najwyższego urzędnika w Republice Weneckiej, to dzieło architektury gotyckiej. Najstarsza część pałacu pochodzi z 1340 roku, później, w swojej historii pałac był wielokrotnie przebudowywany i powiększany. Budynek zachwyca także w środku: odwiedzający mogą zobaczyć bogato zdobione pokoje doży: z marmurowymi kominkami, malowanymi fryzami i stiukowymi ornamentami. Pałac pełnił funkcję siedziby rządu, znajdują się tu także sale, w których obradował Trybunał Kryminalny i dwa więzienia, połączone z budynkiem słynnym Mostem Westchnień (więźniowie wiedzieli, że tym mostem idzie się raczej tylko w jedną stronę).

Zdjęcie Canon IXUS 170 czarny Zdjęcie Pentax XG-1 Zdjęcie Polaroid IS2132 czerwony
Canon IXUS 170 czarny Pentax XG-1 Polaroid IS2132 czerwony
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Windsor/ Fot. Shutterstock Windsor/ Fot. Shutterstock Windsor/ Fot. Shutterstock

19. Zamek Windsor, Berkshire, Wielka Brytania

19. Zamek Windsor, Berkshire, Wielka Brytania

Liczba turystów rocznie: 1 327 976

Zamek Windsor był siedzibą dla 39 brytyjskich króli i królowych - to najdłużej zamieszkały zamek w Europie. Olbrzymi, wielokrotnie przerabiany i rozbudowywany, powierzchnia jego podłóg wynosi ok. 45 tysięcy metrów kwadratowych. Król Edward III wzbogacił zamek o Round Tower (Okrągłą Wieżę), a w 1600 r. Karol II chcąc przegonić przepych Wersalu swojego kuzyna, Ludwika XIV, zaczął modernizować XI-wieczne wnętrza zamku, zdobiąc sufity malowidłami i dodając rzeźbione drewniane elementy. W środku odwiedzić można m.in. ogromną salę Waterloo, upamiętniającą zwycięstwo nad Napoleonem Bonaparte w 1815 roku, w pełnych przepychu wnętrzach można zobaczyć także najpiękniejsze zbiory brytyjskiej Royal Collection, w tym obrazy Rembrandta, Rubensa i Canaletto.

Carskie Sioło/ Fot. Shutterstock Carskie Sioło/ Fot. Shutterstock Carskie Sioło/ Fot. Shutterstock

18. Carskie Sioło, Petersburg, Rosja

18. Carskie Sioło, Rosja

Liczba turystów rocznie: 1 382 000

Letnia rezydencja carów, położona 25 km od Petersburga, to olbrzymi kompleks pałacowo-parkowy. Założony przez Katarzynę I na początku XVIII wieku, swój przepych w stylu rokoko zawdzięcza innej kobiecie - carycy Elżbiecie. Podobnie, jak w przypadku Windsoru, caryca chciała prześcignąć Wersal, rozkazała więc swojemu nadwornemu architektowi przerobić pałac z odpowiednim rozmachem. I tak, pałac ma ponad 800 metrów w obwodzie i posiada drobiazgowo zdobione na niebiesko i biało fasady oraz pozłacane reliefy. Najbardziej znana jest Bursztynowa Sala, złożona całkowicie z bursztynowych paneli, złotych liści i luster.

Zamek w Edynburgu/ Fot. Shutterstock Zamek w Edynburgu/ Fot. Shutterstock Zamek w Edynburgu/ Fot. Shutterstock

17. Zamek w Edynburgu, Szkocja, Wielka Brytania

17. Zamek w Edynburgu, Szkocja, Wielka Brytania

Liczba turystów rocznie: 1 420 027

Ta średniowieczna warownia była niegdyś domem dla Królowej Małgorzaty Szkockiej i Marii I Stuart. Zamek stał się bazą wojskową już na początku XVII wieku, służąc także za więzienie dla jeńców. Imponująca forteca dominuje nad Edynburgiem, a jej historia jest burzliwa i krwawa. To tu spłonęły na stosie tysiące kobiet, domniemanych czarownic, w miejscu dzisiejszej esplanady (przestrzeń między fortyfikacjami i miastem). W środku zwiedzający mogą oglądać The Great Hall - wielką salę z średniowiecznym drewnianym dachem, relikwie świętych, sławny Kamień ze Scone - koronacyjny kamień królów Szkocji, zwany także proroczym i szkockie insygnia królewskie, podczas II wojny światowej ukryte za latryną. Dziś spoczywają dumnie i zasłużenie w Sali Koronacyjnej Zamku.

Zamek Nijo/ Fot. Shutterstock Zamek Nijo/ Fot. Shutterstock Zamek Nijo/ Fot. Shutterstock

16. Zamek Nijo, Kyoto, Japonia

16. Zamek Nijo, Kyoto, Japonia

Liczba turystów rocznie: 1 463 000

Jak większość zamków Japonii, Zamek Nijo powstał między 1500 i 1600 rokiem podczas wewnętrznego rozbicia, kiedy różne prowincje były ze sobą w stanie wojny. Tokugawa Ieyasu, który władał Japonią od 1598 roku, rozkazał zbudować Zamek Nijo, składający się z dwóch okręgów fortyfikacji, a w 1603 do całości dołączyły jeszcze dwa pałace. Pięć budynków Pałacu Ninomaru mieści 33 pokoje, w tym przepiękną poczekalnię z pieczołowicie wykonanym przedstawieniem tygrysów i leopardów oraz przestronnym holem, gdzie wiele lat później japoński cesarz, Motsuhito, zlikwidował siogunat Tokugawy i ogłosił restaurację władzy cesarskiej.

Zamek Nagoya/ Fot. Shutterstock Zamek Nagoya/ Fot. Shutterstock Zamek Nagoya/ Fot. Shutterstock

15. Zamek Nagoya, Japonia

15. Zamek Nagoya, Japonia

Liczba turystów rocznie: 1 472 000

Złote delfiny, które, jak wierzono, potrafią wezwać wodę, wyrastają z dachu przepięknego Zamku Nagoya. Zbudowany został w 1612 roku w Nagoyi, podobnie jak Zamek Nijo na żądanie Tokugawy Ieyasu, żeby bronić miasto przed wojskami z Osaki. Zamek kwitł aż do późnego XIX wieku, służąc nawet za tymczasową siedzibę cesarza Japonii. Podczas II wojny światowej wiele budynków spłonęło, między innymi główna wieża, którą zrekonstruowano w 1959 roku. Hol przy wejściu do pałacu Hommaru, ozdobiony czarnym lakierem i metalową armaturą oraz główna sala z przedstawieniami tygrysów, otwarto dla odwiedzających dopiero w 2013 roku. Prace restauracyjne trwają do tej pory.

Zamek w Osace/ Fot. Shutterstock Zamek w Osace/ Fot. Shutterstock Zamek w Osace/ Fot. Shutterstock

14. Zamek w Osace, Japonia

14. Zamek w Osace, Japonia

Liczba turystów rocznie: 1 512 000

XVI-wieczny zamek otacza rozległy park położony na 6 hektarach. Dzięki temu, zamek dzieli spora odległość od dominujących Osakę drapaczy chmur. Odizolowany od betonowej dżungli, park pozostaje niezmieniony od wieków, zgodnie z japońskim standardem: kwitną tu wiśnie, a wzdłuż alejek ciągną się strumyki. Toyotomi Hideyoshi, japoński przywódca religijny i militarny, zbudował zamek w Osace, który służył potem jako siedziba władców aż do połowy XIX wieku. Niszczony przez wojny i pożary, zamek był rekonstruowany już wiele razy, ostatnio w 1990. W dawnej pięciokondygnacyjnej twierdzy znajduje się dzisiaj kolekcja sztuki i broni z XVI wieku. W środku trzeba zobaczyć zrekonstruowaną Golden Tea Room Hideyoshiego ze ścianami, filarami i naczyniami do herbaty zdobionymi w złote liście.

Neuschwantstein/ Fot. Shutterstock Neuschwantstein/ Fot. Shutterstock Neuschwantstein/ Fot. Shutterstock

13. Zamek Neuschwanstein, Bawaria, Niemcy

13. Zamek Neuschwanstein, Bawaria, Niemcy

Liczba turystów rocznie: 1 520 128

Zamek,choć wygląda jak z bajek Disneya (to on był inspiracją dla disneyowskiej czołówki),  przeszłość ma zdecydowanie mniej bajkową. Wybudował go król Ludwik II, samotnik i odludek, uznany za niepoczytalnego i zdetronizowany, zanim ukończono budowę zamku, zmarł zaraz potem w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. Zamek to realizacja jego szalonej średniowiecznej wizji, z dwupiętrową salą tronową, zainspirowaną kościołami bizantyjskimi i sypialnią dekorowaną muralami. Przedstawiają one legendę o Tristanie i Izoldzie, meble wykonane są z pięknie rzeźbionego dębu, a łoże pokryte jest niebieskim jedwabiem. Do środka można wejść jedynie z przewodnikiem.

Zamek Kumamoto/ Fot. Shutterstock Zamek Kumamoto/ Fot. Shutterstock Zamek Kumamoto/ Fot. Shutterstock

12. Zamek Kumamoto, Kumamoto, Japonia

12. Zamek Kumamoto, Kumamoto, Japonia

Liczba turystów rocznie: 1 579 000

To jeden z pierwszych zamków Japonii, powstał pod koniec XV wieku. Później był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, a proces ten zakończył XVII-wieczny władca feudalny Kato Kiomasa, zaopatrując zamek w ponad 13 metrowe mury obronne (musha-gaeshi), które miały odstraszać wrogów z zewnątrz. Spora część zamku uległa zniszczeniu w tracie pożaru podczas buntu Santsumy - rewolty byłych samurajów w 1877 roku. Główna wieża została odbudowana w 1960 r., a do restauracji zamku użyto dawnych, tradycyjnych metod budowy. Dziś w środku znajduje się muzeum przedstawiające historię zamku i jego konstrukcji, kolekcję broni, w tym broni palnej oraz mebli. Najlepiej odwiedzać zamek wiosną - uroku dodają mu kwitnące drzewa wiśni, których jest tu 800.

Zamek na Hradczanach/ Fot. Shutterstock Zamek na Hradczanach/ Fot. Shutterstock Zamek na Hradczanach/ Fot. Shutterstock

11. Zamek na Hradczanach, Praga, Czechy

11. Zamek na Hradczanach, Praga, Czechy

Liczba turystów rocznie: 1 748 000

Choć w zamku na Hradczanach mieszka obecnie prezydent Czech, większość jego pomieszczeń jest otwarta dla zwiedzających. Ten bardzo rozległy zamek (został wpisany na listę rekordów Guinessa, jako największy pod względem powierzchni zamek na świecie) to pałace, muzea, jak Galeria Obrazów Zamku Praskiego, ogrody na wałach Zamku czy Złota Uliczka. Historia zamku sięga 870 roku, a w jego murach nadal znajdują się insygnia koronacyjne- a dokładniej cenna korona świętego Wacława. Korona przechywana jest w żelaznym sejfie z siedmioma kłódkami, otworzyć go można przy pomocy siedmiu kluczy - należy ich użyć jednocześnie. Ostatnim razem korona widziała światło dzienne w w 2013 roku, a wcześniej w 1998 roku.

Zamek Shuri/ Fot. Shutterstock Zamek Shuri/ Fot. Shutterstock Zamek Shuri/ Fot. Shutterstock

10. Zamek Shuri, Okinawa, Japonia

10. Zamek Shuri, Okinawa, Japonia

Liczba turystów rocznie: 1 753 000

Zamek Shuri był siedzibą królów wysp Riukiu przez więcej niż 400 lat. Zamek został kompletnie zniszczony podczas bitwy o wyspę o Okinawę w 1945 roku, a rekonstrukcja skończyła się dopiero w 1990. Rezultaty prac są jednak imponujące: osiem bram w stylu chińskim, ogrody, gabinet, hol główny z czerwonymi kafelkami i dwuwarstwowy dach. Trzypiętrowy, czerwony budynek mieści także dwie sale tronowe i prywatne pokoje rodziny królewskiej. Staw, mosty i miniaturowe wyspy zdobiące królewski ogród powstały w 1799 roku.

Alhambra/ Fot. Shutterstock Alhambra/ Fot. Shutterstock Alhambra/ Fot. Shutterstock

9. Alhambra y Generalife, Grenada, Hiszpania

9. Alhambra y Generalife, Grenada, Hiszpania

Liczba turystów rocznie: 2 315 017

Ten majestatyczny zespół pałacowy i fortyfikacyjny (Alhambra) oraz piękne ogrody i letnia rezydencja (Generalife) to dziedzictwo, które pozostawili mauretańscy kalifowie. Fortyfikacje, ogrody, świątynie, pałace to unikatowe przykłady architektury mauretańskiej z okresu hiszpańskiego średniowiecza. Zdobią je wymyślne arabeski, sufity w kształcie plastrów miodu (mukarnas), dziedzińce z basenami i fontannami. Ogrody Generalife to poprzycinane równo drzewa, róże, wierzby i cyprysy. Na zwiedzanie warto wybrać się w styczniu - wiosną i latem przez oba kompleksy przewijają się tłumy.

Schonbrunn/ Fot. Shutterstock Schonbrunn/ Fot. Shutterstock Schonbrunn/ Fot. Shutterstock

8. Schönbrunn, Wiedeń, Austria

8. Schönbrunn, Wiedeń, Austria

Liczba turystów rocznie: 2 870 000

To najczęściej odwiedzane miejsce w całej Austrii - rokokowa letnia rezydencja Habsburgów od 1700 do 1918 roku. Ze wszystkich 1441 pokoi najbardziej znana jest Sala Luster z biało-złotymi dekoracjami w stylu rokoko i lustrami, przed którymi Mozart wykonał swój pierwszy koncert w wieku 6 lat. Rozbudowane pałacowe ogrody mogą pochwalić się najdłuższą oranżerią na świecie i pierwszym zoo na świecie (powstało około 1752 roku). Grand Tour z przewodnikiem pozwala zajrzeć do wszystkich 40 otwartych dla zwiedzających pokoi, w tym Sali Gobelinów z arrasami z Brukseli i "Millions Room" - gabinet dekorowany panelami z rzadkiego palisandru.

Tower of London/ Fot. Shutterstock Tower of London/ Fot. Shutterstock Tower of London/ Fot. Shutterstock

7. Tower of London, Londyn, Wielka Brytania

7. Tower of London, Londyn, Wielka Brytania

Liczba turystów rocznie: 2 894 698

Ta średniowieczna forteca na północnym brzegu Tamizy zbudowana została po to, by zastraszyć Londyńczyków i odstraszyć zagranicznych wrogów. Najstarsza część konstrukcji, Biała Wieża, datowana jest na XII wiek. Na początku służyła jako królewska rezydencja, ale sławę przyniosło dopiero umieszczone w jej murach więzienie i miejsce egzekucji, gdzie życie stracił sam Henryk VI i Lady Jane Gray. Miliony odwiedzających przyjeżdżają zobaczyć tu rekonstrukcje zdarzeń historycznych, jak też brytyjskie insygnia koronacyjne, a wśród nich berło z najczystszym i największym diamentem świata, Cullinanem, zwanym także Wielką Gwiazdą Afryki. Obecnie Tower of London gości instalacje sztuki współczesnej i różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. W 2014 roku na przykład, fosa zamku wypełniona została 888.246 ceramicznymi makami, które upamiętniały brytyjskich żołnierzy, poległych w I wojnie światowej.

Pałac Zimowy Pałac Zimowy Fot. Shutterstock

6. Pałac Zimowy, Petersburg, Rosja

6. Pałac Zimowy, Petersburg, Rosja

Liczba turystów rocznie: 3 120 170

Tę zielono-białą barokową rezydencję nad Newą zamieszkiwali m.in. Katarzyna Wielka i Mikołaj I. Dzisiaj w pałacu znajduje się muzeum Ermitaż, jedna z najlepszych kolekcji sztuk pięknych w Europie. Można w nim obejrzeć prace Tycjana, Rafaela Santi i Leonarda da Vinci. Duża część pałacu spłonęła w pożarze w 1837 roku, ale pięknie odrestaurowane wnętrza dobrze ilustrują gusta rosyjskich elit. W Sali św. Jerzego, czyli wielkiej sali tronowej, znajdują się dwa poziomy okien, podwójne kolumny korynckie z różowego marmuru, wzorzyste podłogi z parkietu i pozłacane elementy z brązu.

Topkapi/ Fot. Shutterstock Topkapi/ Fot. Shutterstock Topkapi/ Fot. Shutterstock

5. Topkapi, Stambuł, Turcja

5. Topkapi, Stambuł, Turcja

Liczba turystów rocznie: 3 335 000

Pałac Topkapi Sarayi był królewską rezydencją przez ponad 400 lat aż do upadku Imperium Osmańskiego w 1920. W pałacu, z którego rozciąga się widok na Bosfor i Morze Marmara, mieszkał sułtan z żonami, konkubinami, matką i dziećmi - wszyscy oni żyli w pałacowym haremie pod czujnym okiem eunuchów. Warto odwiedzić komnatę Murada III, gdzie znajduje się basen, pozłacany kominek i ściany udekorowane niebieskimi, koralowymi i białymi kafelkami Iznik z XVI wieku. Kuchnie pałacu otworzyły się dla zwiedzających we wrześniu 2014 roku, a w nich zobaczyć można zestawy chińskiej porcelany i dawne naczynia do gotowania. Do kompleksu pałacowego należą także dziedzińce, altany, ogrody i skarbiec.

Wersal/ Fot. Shutterstock Wersal/ Fot. Shutterstock Wersal/ Fot. Shutterstock

4. Wersal, Francja

4. Wersal, Francja

Liczba turystów rocznie: 7 527 122

Kiedy pod koniec XVII wieku Ludwik XIV zbudował Wersal, natychmiast pozazdrościli mu go inni europejscy władcy, ale żadnemu nie udało się prześcignąć jego przepychu. Do Wersalu przyjeżdża siedmiokrotnie więcej turystów niż do któregokolwiek innego pałacu Francji (nie wliczając w to Luwru). Znajduje się tu m.in. przestronna Sala Luster, przytłoczona potężnymi kandelabrami i sypialnia Marii Antoniny, dekorowana ręcznie wyszywanymi kwiatami. Olbrzymie tereny otaczające pałac to już atrakcja sama w sobie: zespół ogrodowo-parkowy to najwspanialsze dzieło francuskiego klasycyzmu i baroku, z 50 fontannami, wielkim kanałem i parterem ogrodowym.

Wielki Pałac Królewski/ Fot. Shutterstock Wielki Pałac Królewski/ Fot. Shutterstock Wielki Pałac Królewski/ Fot. Shutterstock

3. Wielki Pałac Królewski, Bangkok, Tajlandia

3. Wielki Pałac Królewski, Bangkok, Tajlandia

Liczba turystów rocznie: 8 000 000

Pałac Królewski w Bangkoku nadal w dużej mierze służy celom oficjalnym: król Bhumibol Adylayadej przyjmuje tu wizyty gości z innych państw, odbywają się tutaj obchody jego urodzin. Pałac był oficjalną rezydencją królów Tajlandii od 1782 do 1925 roku. W jego skład wchodzą różne budynki, sale, pawilony położone wzdłuż długich trawników i ogrodów. Pałacowa Świątynia Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaew) uznawana jest za jedno z najświętszych miejsc w Tajlandii - znajdujący się w niej Budda wyrzeźbiony jest z jednego kawałka jadeitu, a jego szaty, zrobione z czystego złota, zmieniane są trzy razy w roku, na cześć zmieniających się pór roku.

Luwr/ Fot. Shutterstock Luwr/ Fot. Shutterstock Luwr/ Fot. Shutterstock

2. Luwr, Paryż, Francja

2. Luwr, Paryż, Francja

Liczba turystów rocznie: 9 334 000

Największe i najbardziej znane muzeum świata to w rzeczywistości dawny pałac królewski. Zbudowany w kształcie litery U był domem dla wielu pokoleń francuskich władców już od XII wieku (pałac powstał na żądanie Filipa II Augusta w 1190 roku), części pierwotnej fortecy można zobaczyć w pałacowych piwnicach. Pałac był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W skrzydle poświęconym sztuce zdobienniczej można zobaczyć pokoje Napoleona III i Eugenii, Cesarzowej Francuskiej.

Zakazane miasto w Pekinie Zakazane miasto w Pekinie Zakazane miasto/ Fot. Shutterstock

1. Zakazane Miasto, Pekin, Chiny

1. Zakazane Miasto, Pekin, Chiny

Liczba turystów rocznie: 15 340 000

Na pierwszym miejscu - Zakazane Miasto - położony na 72 hektarach dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing, ukryty za potężnym murem, który chronił władców przed wścibskim okiem ludu. Co roku przez pałac przewija się ponad 15 milionów osób. Rząd, żeby skontrolować masę turystów, podczas corocznych festiwali i świąt wymaga rezerwowania biletów wcześniej, i, nomen omen, zakazuje jednocześnie wstępu do Zakazanego Miasta w tym okresie osobom posiadającym roczne bilety. Budynki zwieńczone czerwonym dachem są symbolem tradycyjnej architektury chińskiej, a wśród eksponatów Muzeum Pałacowego znajdują się przykłady sztuki, kaligrafii i meble.