Azory - pyszne jedzenie, nieziemskie krajobrazy i wcale nie kosmiczne ceny. Wiecie już, jak tanio dolecieć, teraz sprawdźcie, co robić na miejscu

Pisaliśmy ostatnio, że Ryanair uruchomił nowe połączenie, dzięki któremu Azory - kierunek jeszcze do niedawna tylko dla wybranych - znalazły się w zasięgu ręki. Loty do Ponta Delgada na wyspie Sao Miguel startują z Lizbony i obok Ryanaira nową trasę otworzył także EasyJet. W ten sposób, jeśli dobrze poszukacie, na Azory można dolecieć z Polski nawet za ok. 700 zł w obie strony. Sprawdźcie, jak można spędzić czas, co zjeść i gdzie spać na wyspach gdzieś pomiędzy Lizboną a Nowym Jorkiem.
Azory/ Fot. CC BY 2.0/ Abspires40/ Flickr.com Azory/ Fot. CC BY 2.0/ Abspires40/ Flickr.com Azory/ Fot. CC BY 2.0/ Abspires40/ Flickr.com

Azory - gdzieś pomiędzy Lizboną a Nowym Jorkiem

Zanim przejdziemy do konkretów, parę słów przypomnienia: 9 wysp na środku Atlantyku, najbardziej wysunięta na zachód część Europy to prawdziwa egzotyka. Dzięki klimatowi i wulkanicznemu pochodzeniu wyspy pokrywa niesamowicie bujna zieleń -  prawie każde zdjęcie z Azorów wygląda jak pocztówka przerobiona w programie graficznym - i bardzo różnorodne ukształtowanie terenu: uśpione (ale nie tylko) wulkany, rozległe kaldery, jeziora wulkaniczne, naturalne baseny pływowe i wysokie bazaltowe klify. Swoje ciekawe cechy geologiczne wyspy zawdzięczają także położeniu na styku trzech płyt tektonicznych: euroazjatyckiej, północnoamerykańskiej i afrykańskiej.

Niezwykłe także pod względem fauny i flory, Azory zapewniają masę atrakcji: można tu obserwować wieloryby (whale watching), pływać z delfinami, nurkować z płaszczkami, spływać kajakiem i uprawiać rafting. Można także zrobić sobie spacer do wnętrza wulkanu albo obejść go dookoła, na koniec wykąpać się w gorących źródłach, a dzień skończyć w lokalnej knajpce z równie lokalnym jedzeniem (na Azorach innej opcji nie ma). Nie ma tu kurortów, fast foodów i wielkich hoteli.

Każda z wysp jest wyjątkowa i niezależna, i każdą warto odwiedzić, ponieważ jednak zazwyczaj jesteśmy ograniczeni czasem i coś musimy wybrać, przyjrzyjmy się trzem głównym wyspom: to Sao Miguel, Santa Marta i Terceira, do których najłatwiej się dostać.

Zarówno Ryanair, jak i EasyJet latają do Ponta Delgada na wyspie Sao Miguel. Tam też zaczynamy naszą podróż.

Zdjęcie Nikon D3200 body Zdjęcie Olympus E-450 body Zdjęcie Pentax K-30 body
Nikon D3200 body Olympus E-450 body Pentax K-30 body
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Dywan kwietny i stare uliczki Ponta Delgada/ Fot. CC BY 2.0/ David Stanley/ Flickr.com Dywan kwietny i stare uliczki Ponta Delgada/ Fot. CC BY 2.0/ David Stanley/ Flickr.com Dywan kwietny i stare uliczki Ponta Delgada/ Fot. CC BY 2.0/ David Stanley/ Flickr.com

Sao Miguel - lokalne smaczki

Sao Miguel

Sao Miguel to 50 tysięcy mieszkańców, uniwersytet i piękna stolica, Ponta Delgada. Swoją przygodę z lokalnymi przysmakami warto zacząć właśnie tutaj - zwłaszcza, że ceny nie są aż tak wysokie, jakby się mogło wydawać.

Przede wszystkim spróbować trzeba petiscos, czyli portugalskich tapas, które w większości miejsc dostaje się do zamówionego wina lub piwa za 1 euro (szklanka piwa lub wina w wielu barach jest w podobnej cenie).

A już konkretniej, godna polecenia jest A Tasca (danie główne z winem w cenie ok. 16 euro za osobę) na Rua do Aljube 16, gdzie można zjeść coś na kształt wędzonej kaszanki, podanej z miejscową odmianą ananasa. Na lunch można wybrać się do Mane Cigano (Rua Eng Jose Cordeiro 1/3), która specjalizuje się w smażonej makreli - za 5,50 euro można jej zjeść tyle, ile da się radę. Oprócz tego podają tam całkiem smaczną smażoną ośmiornicę.

Malutkie Rotas Ilha Verde na Rua Pedro Homen 49 (obiad z winem w cenie 20 euro) podaje karmelizowany czosnek i risotto z kasztanami oraz pyszny tort czekoladowy.

Zdjęcie POLIFLAME Termos Zdjęcie Termos LAMART LT 4004 Zdjęcie Zeal Termos D14
POLIFLAME Termos Termos LAMART LT 4004 Zeal Termos D14
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Port w Ponta Delgada/ Fot. CC BY 2.0/ Fellciano Gulmares/ Flickr.com Port w Ponta Delgada/ Fot. CC BY 2.0/ Fellciano Gulmares/ Flickr.com Port w Ponta Delgada/ Fot. CC BY 2.0/ Fellciano Gulmares/ Flickr.com

Sao Miguel - kultura kwitnie

Sao Miguel

Jeżeli myślicie, że na tych małych wysepkach jest nudno, bardzo się mylicie. W Ponta Delgadzie życie kulturalne kwitnie. Pójdźcie do Arco 8 (Avenida Abel Ferin Coutinho), gdzie obok petiscos i napojów znajdziecie także galerię sztuki, otwartą przestrzeń artystyczną, kawiarnię oraz niesamowite mojito. Colegio 27 na Rua Carvalho Arauno 27 natomiast specjalizuje się w koncertach jazzowych. Oprócz tego na Azorach praktycznie każdego dnia odbywa się jakiś mały lokalny festiwal, więc nigdy nie wiadomo, na co traficie.

Zdjęcie BLOW GPS43A Europa Zdjęcie MANTA GPS470 Easy Rider Zdjęcie Peiying PY-GPS7008 bez map
BLOW GPS43A Europa MANTA GPS470 Easy Rider Peiying PY-GPS7008 bez map
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Sao Miguel/ Fot. CC BY 2.0/ Abspires40/ Flickr.com Sao Miguel/ Fot. CC BY 2.0/ Abspires40/ Flickr.com Sao Miguel/ Fot. CC BY 2.0/ Abspires40/ Flickr.com

Sao Miguel - inne rozrywki

Sao Miguel

Nawet jeśli zazwyczaj zwiedzacie samodzielnie, to tutaj warto skorzystać z miejscowych biur podróży. Są to przeważnie małe, często rodzinne interesy. I tak, 24-letni Jorge prowadzi Holistikę, małe biuro podróży, które oferuje m.in. pływanie z delfinami czy jogę (cały dzień atrakcji to około 60 euro za osobę). W programie także wycieczki do Sete Cidades, spektakularnej kaldery (powstałe w skutek eksplozji zagłębienie na szczycie wulkanu). Kalder na Azorach jest wiele, wszystkie jakby wyjęte z "Władca Pierścieni". Jorge zaprowadzi Was także do gorących źródeł, których na wyspie nie brakuje. Takim miejscem jest m.in. ciepłe jezioro w ogrodzie botanicznym Terra Nostra w Furnas (wstęp dla dorosłych: 6 euro, dzieci 2,5).

Gorące źródła mają tutaj jeszcze jedną funkcję: powstaje w nich oryginalna azorska potrawa: cozido - gotowane w ziemi mięso z warzywami (podają ją m.in. w restauracji Tony's przy Largo da Igreja w cenie ok. 20 euro od osoby, porcje tak olbrzymie, że ponoć zadowoliłyby nawet głodnego hobbita.)

Możecie także wybrać się do spa, np. do Termas Ferraria Spa (wstęp na cały dzień 34 euro od osoby), ale można też (za darmo) w tej samej miejscowości skorzystać z naturalnego basenu pływowego u brzegów oceanu, trzymając się mocno lin, żeby nie dać się porwać przez wzburzony Atlantyk.

 

Gorące źródła. Jezioro w ogrodzie botanicznym Terra Nostra (wstęp dla dorosłych: 6 euro, dzieci 2,5) w Furnas. Dzięki gorącym źródłom powstaje tutaj oryginalna azorska potrawa: cozido - gotowane w ziemi mięso z warzywami (podają ją m.in. w restauracji Tony?s przy Largo da Igreja w cenie ok. 20 euro od osoby, porcje tak olbrzymie, że ponoć zadowoliłyby nawet głodnego hobbita.orące źródła. Jezioro w ogrodzie botanicznym Terra Nostra (wstęp dla dorosłych: 6 euro, dzieci 2,5) w Furnas. Dzięki gorącym źródłom powstaje tutaj oryginalna azorska potrawa: cozido - gotowane w ziemi mięso z warzywami (podają ją m.in. w restauracji Tony?s przy Largo da Igreja w cenie ok. 20 euro od osoby, porcje tak olbrzymie, że ponoć zadowoliłyby nawet głodnego hobbita.
Zdjęcie Marmot Plecak turystyczny Apollo 60 Zdjęcie PF CONCEPT Plecak turystyczny Revelstoke ELEVATE 11993600 Zdjęcie Semi Line Plecak turystyczny 3696 65l
Marmot Plecak turystyczny
PF CONCEPT Plecak turystyczny Semi Line Plecak turystyczny
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Sztuka ulicy w Ponta Delgada/ Fot. CC BY-SA 2.0/ mlbuchat/ Flickr.com Sztuka ulicy w Ponta Delgada/ Fot. CC BY-SA 2.0/ mlbuchat/ Flickr.com Sztuka ulicy w Ponta Delgada/ Fot. CC BY-SA 2.0/ mlbuchat/ Flickr.com

Sao Miguel - gdzie się zatrzymać?

Sao Miguel

Dla backpackersów polecamy 3/4 Hostel (łóżko w dormitorium 15 euro, pokój dwuosobowy od 35 euro). Trochę dalej od miasta, bliżej plaży, można zatrzymać się w w Solar Gloria do Carmo (prywatne od 70 euro za pokój) lub Quinta da Grotinha (pokój dwuosobowy od 50 euro).

Zdjęcie GARMIN Edge 200 Zdjęcie Holux GR-255 Zdjęcie Holux Nav-61CS
GARMIN Edge 200 Holux GR-255 Holux Nav-61CS
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Santa Maria/ Fot. Shutterstock Santa Maria/ Fot. Shutterstock Santa Maria/ Fot. Shutterstock

Santa Maria - wyspa krów

Santa Maria

Santa Maria
Sao Miguel i Santę Marię dzieli 15 minut lotu. Mówi się, że na Azorach jest dwa razy więcej krów niż ludzi, i tak Santę Marię zamieszkuje 5 i pół tysiąca osób i 10 tysięcy krówSanta Maria

Mówi się, że na Azorach jest dwa razy więcej krów niż ludzi, i tak Santę Marię zamieszkuje 5 i pół tysiąca osób i 10 tysięcy krów. Najwyższym szczytem Santy Marii jest Pico Alto (590 m.n.p.m.), skąd widać całą wyspę.

Zazwyczaj czas płynie tutaj nieśpiesznie. Wyjątek stanowi okres między 20-22 sierpnia, w którym Santa Maria staje się gospodarzem Mare de Agosto, najstarszego festiwalu muzycznego Portugalii. W lipcu od 11-12 odbywa się tu także festiwal folkowy, a od 16-19 festiwal bluesowy.

Na Santa Marta uprawia się coasteering - to wyprawa wzdłuż wybrzeża połączona z pływaniem i wspinaczką, raftingiem (najczęściej szalony spływ po wodospadach), spływem kajakowym i jeep safari. Dobrymi przewodnikami będą dwie właścicielki biura podróży Bootla (45 euro za dzień pełen atrakcji), które na drugą zmianę pracę jako kontrolerki lotów na wyspie.

Sao Miguel i Santę Marię dzieli 15 minut lotu.

Zdjęcie Coleman Namiot Tasman 3 Zdjęcie Hannah Namiot Shack Zdjęcie King Camp Namiot Venice
Coleman Namiot Tasman 3 Hannah Namiot Shack King Camp Namiot Venice
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Tak wyglądają skałoczepy - kto by pomyślał, że można je jeść/ Fot. Shutterstock Tak wyglądają skałoczepy - kto by pomyślał, że można je jeść/ Fot. Shutterstock Tak wyglądają skałoczepy - kto by pomyślał, że można je jeść/ Fot. Shutterstock

Santa Maria - knajpka taty Aidy Groty

Santa Maria

Aida Grota wróciła na Azory po 40 latach życia w Stanach Zjednoczonych,  żeby ożywić bar swojego taty. W menu O Grota w wiosce Prazeres de Maia znajdziecie świeże ryby, grillowanie albo w postaci gęstej zupy, domowe wino z winnic Aidy, które wznoszą się na wzgórzach nad knajpką, a wszystko to przy naturalnym basenie napływowym w kolorze bazaltu. Trudno się dziwić, że Aida postanowiła wrócić do ojczyzny.

W Garrouchadzie (Rua Dr Luis Bettencourt, Villa Porto) dostaniecie obiad (oczywiście z winem) za 14 euro od osoby. Można tu zjeść lokalny przysmak - lapas - grillowane skałoczepy (małe muszelki wielkości monety) w maśle czosnkowym. W Mascote Caffe (Rua Teofilo Braga 23) dostaniecie petiscos od 1 euro, właściciele interesu (oczywiście rodzinnego) posiadają także sklep z winem.

Noclegi na malutkiej Santa Marii są ograniczone. Możecie zatrzymać się w Casa do Norte (od 30 euro za noc), malutkiej, romantycznej chatce, której właścicielka, Laurinda, zajmuje się także agroturystyką (turismos rurales). Na Santa Marcie znajdziecie także hostel (ogólnie na całym archipelagu jest ich 5), który posiada basen i bar, gdzie wieczorami przygrywa DJ.

Zdjęcie Canon IXUS 160 czerwony Zdjęcie Olympus SH-1 srebrny Zdjęcie Rollei Sportsline 60 zielony
Canon IXUS 160 czerwony Olympus SH-1 srebrny Rollei Sportsline 60 zielony
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Angra do Heroismo/ Fot. CC BY 2.0/ David Stanley/ Flickr.com Angra do Heroismo/ Fot. CC BY 2.0/ David Stanley/ Flickr.com Angra do Heroismo/ Fot. CC BY 2.0/ David Stanley/ Flickr.com

Terceira - Angra do Heroismo

Terceira

Główne miasto Terceiry, założona w XV wieku Angra do Heroismo, w ciągu swojej długiej historii dwa razy była stolicą Portugalii. Niegdyś był to pierwszy przystanek statków wracających z Nowego Świata, pełnych złota, srebra i przypraw. Miasto zachowało swój kolonialny charakter, z eleganckimi ulicami i majestatycznymi pałacami, wpisane zostało na listę dziedzictwa UNESCO. Domy są tu kolorowe, chodniki wybrukowane, w centrum miasta jest piękny ogród botaniczny, gdzie spotykają się studenci tutejszego miniaturowego uniwersytetu. Pełno jest też małych sklepików i na każdym kroku można zjeść coś pysznego. Nad miastem góruje uśpiony wulkan Monte Brazil.

Zdjęcie GSI Naczynia turystyczne amerykańskie (RBT-636806123) Zdjęcie GSI Outdoors Glacier Stainless Dualist Zdjęcie Termite Naczynia turystyczne Silverstone III
GSI Naczynia turystyczne
GSI Outdoors Glacier
Termite Naczynia turystyczne
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Monte Brasil/ Fot. CC BY 2.0/ Francisco Antunes/ Flickr.com Monte Brasil/ Fot. CC BY 2.0/ Francisco Antunes/ Flickr.com Monte Brasil/ Fot. CC BY 2.0/ Francisco Antunes/ Flickr.com

Terceira - świeże ryby i wino

Terceira

W Angra do Heroismo wybierzcie się do O Forno na Rua Sao Joao 67, gdzie zjecie słodkie tarty Dony Ameli. Minha Casa na Rua Direita 80 to urocza kafejka, gdzie przesiaduje młodzież Angry, a w rybackiej wiosce Sao Mateus znajdziecie restaurację Beira Mar (lunch z winem za 18 euro) ze świeżymi rybami w menu.

Dla mięsożerców dobrym miejscem będzie Os Moinhos na Sao Sebastiao, gdzie za 20 euro dostaniecie pyszny gulasz z wołowiny Alcantara, w cenie także wino.

W pobliżu Angra do Heroismo znajduje się malutka wioska Biscoitoss, gdzie możecie popluskać się w naturalnych basenach wśród formacji skalnych. Na żyznych wzgórzach nad wioską jej mieszkańcy uprawiają wino.

Możliwości noclegu na Terceirze są mocno ograniczone. Możecie zatrzymać się w agroturystyce Quinta do Martelo (pokój dwuosobowy za 85 euro), 20 minut od Angry położony jest Hotel do Carol (pokoje dwuosobowe od 70 euro). Na Terceirze znajdziecie także coś na kształt schroniska młodzieżowego, Casa de Hospedes Isaias, gdzie nocleg w dormitoriach zaczyna się od ok. 18 euro.

Zdjęcie Esbit Termos obiadowy Food Jug 1 l Zdjęcie Garneczki.pl Termos czworak obiadowy WHITE 1634 Zdjęcie Garneczki.pl Termos obiadowy DINNER ZIELONY 2 52640
Esbit Termos obiadowy Food Jug
Garneczki.pl Termos czworak Garneczki.pl Termos obiadowy
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Faial/ Fot. CC BY 2.0/ David Stanley/ Flickr.com Faial/ Fot. CC BY 2.0/ David Stanley/ Flickr.com Faial/ Fot. CC BY 2.0/ David Stanley/ Flickr.com

Azory w skrócie

Azory w skrócie

Grupa centralna wysp:

Obok Terceiry to także Pico, zdominowane przez przypominający górę Fuji wulkan, położony na wysokości 2.350 m.n.p.m. Tutaj co roku w czerwcu odbywa się Fringe Festival, azorski odpowiednik festiwalu w Edynburgu.

Faial - to legendarne miejsce spotkań żeglarzy, których zaniosły tu ze wschodu wiatry znad Atlantyku. Możecie się z nimi zbratać w Peter Cafe Sport.

Sao Jorge - pod ogromnymi bazaltowymi klifami przycupnęły tu małe, odizolowane od świata farmy. Wyspa znana jest także z pysznego sera i tuńczyka w puszce.

Graciosa to naturalne piękno, odizolowane i trochę jakby porzucone. W lecie każdego dnia odbywają się tutaj magiczne procesje Świętego Ducha.

Grupa Zachodnia

Corvo - to wyspa jak nie z tego świata, pokryta kosmicznym krajobrazem. Mieszka na niej zaledwie 400 osób

Flores - to, zgodnie z nazwą, bujna roślinność. Miejscowa sztuka to kompozycje kwiatowe zrobione z rybich łusek.

Grupa Południowa

Sao Miguel to największa wyspa Azorów, z widokami, które obudzą w tobie wewnętrznego Gandalfa.

Santa Maria jest najcieplejsza, najbardziej wysunięta na południe. Przyjeżdża się tutaj uczestniczyć w prostym, wiejskim stylu życia jej mieszkańców oraz w fantastycznych festiwalach muzycznych.

Transport między wyspami

Promy możecie sprawdzić na stronie Transmacor (promy pływają między Pico, Faial i Sao Jorge, ceny od 13 euro) oraz Atlantic Online (łączy wszystkie wyspy od maja do września).

Kiedy najlepiej?

Azory najpiękniejsze są wiosną i latem. Od listopada do marca trwa tu pora deszczowa.

Zdjęcie AXES JK280 półbuty męskie trekkingowe Zdjęcie Merrell LAZER MID ORIGINS Obuwie trekkingowe (ME111C00F-704) Zdjęcie TRAPERY TREKKINGOWE 6805 (beżowe)
AXES JK280 półbuty męskie trekkingowe Merrell LAZER MID ORIGINS buty damskie TRAPERY TREKKINGOWE (męskie)
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info