Podróż śladami 5 niezwykłych kobiet - to dzięki nim te miejsca są teraz sławne

5 kobiet, 5 miejsc, 5 historii. Wrażliwa Safona, dostojna Hatszepsut, inspirująca Maria Teresa Cayetana, sprytna Dydona czy piękna Roksolana. To kobiety związane z miejscami, gdzie często spędzamy wakacje - poznajcie ich niezwykle historie.
Safona, Muzeum Archeologiczne w Neapolu/ Fot. Marie-Lan Nguyen/ Domena publiczna/ Wikimedia Commons Safona, Muzeum Archeologiczne w Neapolu/ Fot. Marie-Lan Nguyen/ Domena publiczna/ Wikimedia Commons Safona, Muzeum Archeologiczne w Neapolu/ Fot. Marie-Lan Nguyen/ Domena publiczna/ Wikimedia Commons

Safona - poetka miłości z Lesbos

Safona - poetka miłości z Lesbos

Lesbos, osobliwa wyspa Morza Egejskiego, zawdzięcza swoją sławę starożytnej greckiej poetce Safonie. Artystka założyła i prowadziła na Lesbos szkołę dla dziewcząt, która była miejscem spotkań młodych, niezamężnych dziewcząt z arystokratycznych rodów. Kształciła je w muzyce, grze na instrumentach, poezji i tańcu. Jej bliski kontakt z uczennicami rodził wiele plotek. O skłonnościach homoseksualnych Safony świadczą również liczne poematy i wiersze. Część z nich została zniszczona, kiedy uznano ją za chorą psychicznie i walczono z jej skłonnościami. To właśnie od nazwy wyspy pochodzi słowo ,,lesbijka", a miejsce jest dziś częstym celem podróży żeńskich par z całego świata.

Odwiedzając słynną wyspę, warto zobaczyć tzw. Skamieniały Las, który należy obecnie do światowej sieci geoparków, a także największe miasto na Lesbos, czyli Mitylenę. Wielbiciele sztuki powinni natomiast przybyć na Lesbos we wrześniu. Wtedy właśnie odbywa się Festiwal Kobiet, w trakcie którego prezentowana jest kobieca działalność artystyczna.

Mitylene/ Fot. ShutterstockMitylene/ Fot. Shutterstock

Hatszepsut/ Fot. GNU Free Licence/ Postdlf/ Wikimedia Commons Hatszepsut/ Fot. GNU Free Licence/ Postdlf/ Wikimedia Commons Hatszepsut/ Fot. GNU Free Licence/ Postdlf/ Wikimedia Commons

Hatszepsut z brodą Faraona - królowa kobiet

Hatszepsut z brodą Faraona - królowa kobiet

Hatszepsut, czyli ,,pierwsza z dostojnych kobiet", uważana jest za najpotężniejszą władczynię w historii Egiptu, która przyczyniła się do znacznego rozwoju państwa. Rozwinęła handel zagraniczny, m.in. z Nubią, Palestyną i Syrią. Wiele feministek uważa ją za jedną z pierwszych królowych, walczących o równouprawnienie kobiet. Przez cały okres panowania podkreślała swoją kobiecość szykownymi i strojnymi sukniami. Jako pierwsza w historii Egiptu ogłosiła się królem-kobietą, a w wyniku jej rozkazów, stworzono żeńską wersję boga Horusa, syna Ra.

Marzeniem królowej było przekazanie władzy w Egipcie jej córce Neferure, tak aby kolejna kobieta mogła rządzić krajem. Niestety, plan nie powiódł się, ponieważ Neferure zmarła w bardzo młodym wieku. Między innymi dzięki zasługom Hatszepsut, kobiety w starożytnym Egipcie były szanowane i mogły swobodnie uczestniczyć w życiu społecznym. Patrząc wstecz, można stwierdzić, że współczesna pozycja Egipcjanek jest dużo słabsza niż w czasach faraonów.

Świątynia Hatszepsut/ Fot. ShutterstockŚwiątynia Hatszepsut/ Fot. Shutterstock

Maja naga/ Fot. Domena publiczna/ Wikimedia Commons Maja naga/ Fot. Domena publiczna/ Wikimedia Commons Maja naga/ Fot. Domena publiczna/ Wikimedia Commons

Maria Teresa Cayetana, czyli Maja naga

Maria Teresa Cayetana, czyli Maja naga

Wśród kobiet należących do słynnego szlacheckiego rodu Alby w Hiszpanii, największą sławę zyskała trzynasta księżna Maria Teresa Cayetana. Była muzą, patronką i, według niektórych doniesień, największą miłością wybitnego malarza Francisca Goi. Przypuszcza się, że to właśnie jej wizerunek został uwieczniony na słynnych obrazach artysty ,,Maja naga" i ,,Maja ubrana". Szczególne kontrowersje wzbudził pierwszy z nich, na którym zupełnie rozebrana Maria Teresa pozuje w uwodzicielskiej pozie. Nagość i epatowanie seksapilem było wówczas surowo zabronione, dlatego naraziła się wielu osobom.

Księżna była odważną i niezależną kobietą, która nie przejmowała się sztywnymi zasadami panującymi na dworze. Nie stroniła od rubasznych żartów, towarzystwa artystów i innych mężczyzn, choć do Goi miała wyjątkową słabość. Wśród hiszpańskiego ludu budziła mieszane uczucia, podejrzewano ją nawet o zabójstwo własnego męża, a królowa Maria Luiza otwarcie mówiła o niechęci do księżnej. Maria Teresa zmarła w wieku 40 lat, pozostawiając ukochanego malarza w głębokim smutku i żałobie.

Maja ubrana/ Fot. Domena Publiczna/ Wikimedia CommonsMaja ubrana/ Fot. Domena Publiczna/ Wikimedia Commons

Dydona Dosso Dossi/ Fot. Domena Publiczna/ Wikimedia Commons Dydona Dosso Dossi/ Fot. Domena Publiczna/ Wikimedia Commons Dydona Dosso Dossi/ Fot. Domena Publiczna/ Wikimedia Commons

Dydona - założycielka Kartaginy

Dydona - założycielka Kartaginy

Kartagina to obecnie jedno z najchętniej odwiedzanych przez podróżników miejsc w Tunezji. Miasto zostało nawet wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jaka historia wiąże się z powstaniem tego niezwykłego miejsca? Według mitologii, miasto założyła Dydona. Kierowana chęcią pomszczenia swojego męża, zamordowanego przez Pygmaliona, postanowiła przejąć obszar, w którym dziś znajduję się Kartagina. Kiedy przybyła na wybrzeże, poprosiła tamtejszych mieszkańców o oddanie jej tyle ziemi, ile obejmuje skóra byka. Zaskoczeni Libijczycy postanowili spełnić tę skromną prośbę, nie spodziewając się, że Dydona wydzieli ze skóry jeden, bardzo długi rzemień, którym obejmie spory obszar. Dziś w tym miejscu wznosi się zamek Kartaginy, który nosi nazwę Byrsa, co w języku greckim oznacza właśnie skórę.

Ruiny starożytnej Kartaginy/ Fot. ShutterstockRuiny starożytnej Kartaginy/ Fot. Shutterstock

Roksolana/ Fot. Domena publiczna/ Wikimedia Commons Roksolana/ Fot. Domena publiczna/ Wikimedia Commons Roksolana/ Fot. Domena publiczna/ Wikimedia Commons

Sułtanka Roksolana - niewolnica rządząca Turcją

Sułtanka Roksolana - niewolnica rządząca Turcją

Pierwsza żona sułtana Sulejmana Wspaniałego, piękna Roksolana, miała ogromny wpływ na decyzje władcy Imperium Osmańskiego. Jako młoda dziewczyna została porwana z Polski przez Tatarów i trafiła do tureckiej niewoli. Ofiarowano ją w darze sułtanowi, który szybko uległ jej wdziękowi. Przez ponad 30 lat miała znaczący wpływ na całą politykę zagraniczną Turcji i decyzje Sulejmana. ,,Tajemnicza przyjaciółko, mieniąca się rybko, kochanko! Sekretna powiernico, królowo piękności, sułtanko!" - pisał w romantycznych wierszach do swojej ukochanej władca imperium. Wśród dworzan krążyło nawet przekonanie, że urokliwa Roksolana była czarownicą.

Sułtanka zasłynęła z łagodnej polityki wobec Polski oraz finansowania licznych budowli religijnych. Przez wiele lat była uważana za najważniejszą kobietę w kraju. W późniejszych latach stała się bohaterką wielu utworów artystycznych, m.in. symfonii C-dur Haydna, a także główną żeńską postacią w nowym tureckim serialu opowiadającym o miłości sułtana do wyjątkowej wybranki.

Pomnik Roksolany w Rohatyniu, Ukraina/ Fot. Ademkiv/ Domena Publiczna/ Wikimedia CommonsPomnik Roksolany w Rohatyniu, Ukraina/ Fot. Ademkiv/ Domena Publiczna/ Wikimedia Commons