Bogata historia, najdłuższe plaże Europy i niesamowita przyroda. Grecja kontynentalna - miks kultury i natury

Grecja kontynentalna jest jak róg obfitości - gdyby tak nie było, Zeus i jego towarzysze pewnie osiedliliby się na wyspach. Znajdziecie tu i skarby natury, i niezbite dowody na to, że niemal wszystko, czym żyje współczesna Europa, narodziło się w Grecji. A to wszystko przy najdłuższych i najpiękniejszych plażach nie tylko w Helladzie, ale w całej Europie.
Meteory, Grecja/ Fot. Shutterstock Meteory, Grecja/ Fot. Shutterstock Meteory, Grecja/ Fot. Shutterstock

METEORY

METEORY

Kompleks podniebnych klasztorów. "Meteora" z greckiego oznacza "zawieszone w niebie". Faktycznie - niewiele ziemskich atrakcji może się równać z odwiedzinami w tym miejscu.

W 1336 roku mnisi wznieśli tu pierwszy, jakby zrośnięty z górą prawosławny klasztor - wszystkie materiały wciągano na linach, nie było żadnych prowadzących na górę dróg. Z 24 klasztorów przetrwało siedem, zamieszkałych i czynnych jest sześć. Turystów nie wciąga się już - jak kiedyś zakonników - w koszach na kołowrotkach, zbudowano pomosty i schody, ale trzeba się przygotować na dość forsowną wspinaczkę. Dotarcie na górę wynagradza z nawiązką każdy wysiłek.

Tekst powstał przy współpracy z biurem podróży GRECOS.

Olimp, Grecja/ Fot. Shutterstock Olimp, Grecja/ Fot. Shutterstock Olimp, Grecja/ Fot. Shutterstock

OLIMP

OLIMP

Być w Grecji i nie odwiedzić władcy starożytnych bogów? Skandal i afront. Tym bardziej, że wiadomo, gdzie go szukać - na Olimpie. Okolicę ma Zeus niezwykle ładną, bo pasmo górskie otacza park narodowy z ponad 17 tysiącami gatunków roślin (możliwe, że wybierała Hera, a pewnie pamiętacie, jaka jest stanowcza). To idealne miejsce na aktywne wakacje, atrakcji jest wiele: od górskich wędrówek, po raftingi, rowery i sporty podniebne - spadochroniarstwo, paralotnie i szybowce. Park wpisany jest na listę UNESCO.

Kartierna, Peloponez Południowy, Grecja/ Fot. Shutterstock Kartierna, Peloponez Południowy, Grecja/ Fot. Shutterstock Kartierna, Peloponez Południowy, Grecja/ Fot. Shutterstock

POŁUDNIOWY PELOPONEZ

POŁUDNIOWY PELOPONEZ

Peloponez to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Grecji kontynentalnej, ale i tu można odkryć Grecję niezadeptaną. Bo choćby taka Arkadia - mityczna, ale istnieje naprawdę, w górach południowego Pelopenezu. Górskie wioski jak malowane: Karitena ze swą tradycyjną zabudową nazywana jest greckim Toledo, Stemnitsa skrywa historyczne kościoły i dwory, a także bardzo ciekawe muzeum folkloru. Można wpaść tu na chwilę lub spędzić kilka dni, rozkoszując się widokami i jedząc w cieniu drzew typowe greckie dania z jednej wspólnej michy.

Antyczne Messini, Grecja/ Fot. Shutterstock Antyczne Messini, Grecja/ Fot. Shutterstock Antyczne Messini, Grecja/ Fot. Shutterstock

ANTYCZNA MESSINI

ANTYCZNA MESSINI

Położona w pobliżu Kalamaty starożytna Messini to największa atrakcja południowego Peloponezu. Antyczne miasto zamieszkiwali Grecy, ale podbili je Rzymianie. Do dziś w niezłym stanie zachowały się tu duże fragmenty fortyfikacji i stale prowadzone są prace archeologiczne, które turyści mogą podejrzeć. Dla fanów klasycznej Grecji - pozycja obowiązkowa.

Athos, Grecja/ Fot. Shutterstock Athos, Grecja/ Fot. Shutterstock Athos, Grecja/ Fot. Shutterstock

ATHOS

ATHOS

Jest takie miejsce w Grecji, słynne i tajemnicze, gdzie kobiety nie są mile widziane (wstępu nie mają nawet zwierzęta płci żeńskiej), a turystów nie może pojawić się więcej niż 100 dziennie (w tym tylko 10 nieprawosławnych). To Autonomiczna Republika Mnichów z górą Athos - uważaną za świętą. Na cyplu (który też nazywa się Athos) wznoszą się okazałe monastyry, arcydzieła sztuki bizantyjskiej, w których prawosławni mnisi żyją według surowych reguł.

Ateny, Grecja/ Fot. Shutterstock Ateny, Grecja/ Fot. Shutterstock Ateny, Grecja/ Fot. Shutterstock

ATENY

ATENY

Stolica Grecji zabytki ma jedyne w swoim rodzaju. Wzgórze Akropol, Partenon, Propyleje czy Erechtejon - tu narodziła się nasza cywilizacja. Klimat greckiej sjesty można poczuć w dzielnicy Plaka (uwaga, trudno o wolny stolik w kawiarni). Między czerwcem a wrześniem w Atenach można liczyć na dodatkowe letnie atrakcje - w mieście odbywa się Festiwal Ateński, ściągający największe gwiazdy muzyki, tańca i teatru.

Egina, Grecja/ Fot. Shutterstock Egina, Grecja/ Fot. Shutterstock Egina, Grecja/ Fot. Shutterstock

EGINA

EGINA

Egina to wyspa archipelagu Wysp Sarońskich, ale administracyjnie należy do Attyki i jest ulubionym letnim kurortem ateńczyków. Słynie z pysznych pistacji, fig i migdałów i rybackiego klimatu. Ma dogodne połączenie z Pireusem i jest świetną bazą wypadową do odwiedzenia pozostałych wysp archipelagu.

Mistra, Grecja/ Fot. Shutterstock Mistra, Grecja/ Fot. Shutterstock Mistra, Grecja/ Fot. Shutterstock

MISTRA

MISTRA

Bizantyjskie miasto, a w nim pałac, zamek oraz kościoły i klasztory ozdobione kopułami i freskami, zabytki chronione przez UNESCO i stanowiska archeologiczne. Na Mistrę warto poświęcić cały dzień, a zarówno ona, jak i droga do celu - zachwycającą trasą przez góry Tajget i przełęcz Langada - na długo pozostaje w pamięci.

Olimpia, Grecja/ Fot. Shutterstock Olimpia, Grecja/ Fot. Shutterstock Olimpia, Grecja/ Fot. Shutterstock

OLIMPIA

OLIMPIA

To tutaj, w żyznej dolinie, pełnej platanów i dzikich oliwek, na czas igrzysk łączył się w pokoju cały antyczny świat. W starożytności w igrzyskach olimpijskich udział mogli brać tylko mężczyźni i tylko oni mogli je oglądać. Uczestnicy dyscyplin - poza wyścigami rydwanów - występowali nago. Dziś antyczne ruiny dostępne są dla wszystkich. Drogie panie, dobre i to.

Tekst powstał przy współpracy z biurem podróży GRECOS.