Dolina Paznaun w Zachodnim Tyrolu - dlaczego jest tak wyjątkowa? [NARTY W AUSTRII]

Idealnie dobrany kierunek na narty to nie tylko kwestia odpowiednich tras, ważne jest też to, jak lubisz spędzać czas poza stokiem. W Zachodnim Tyrolu jest dolina, która zadowoli wszystkich: nazywa się Paznaun. Imprezowicze będą bawić się świetnie w jej głównym kurorcie, gwarnym Ischgl, a ci, którzy wolą spokojniejsze klimaty - w mniejszych ośrodkach Galtür i Kappl.
Open Faces im Freeride Mekka Kappl/ Fot. (c) mia maria-knoll.com Open Faces im Freeride Mekka Kappl/ Fot. (c) mia maria-knoll.com Open Faces im Freeride Mekka Kappl/ Fot. (c) mia maria-knoll.com

Ischgl - jedz, szusuj i kochaj!

Mieszkańcy Paznaun twierdzą, że w ich dolinie zdecydowanie częściej niebo jest słoneczne niż zachmurzone. Co nie znaczy, że nie pada tu śnieg - przeciwnie, nie brakuje go do maja. Narciarze, snowboarderzy, narciarze biegowi czy skitourowcy mają tu idealne warunki do uprawiania swoich ulubionych dyscyplin.

Ischgl - jedz, szusuj i kochaj!

Kochacie dobrą zabawę na nartach i po nartach? Ischgl, jeden z najbardziej znanych austriackich kurortów - to miejsce dla Was stworzone. To tu odbywa się festiwal "Top of the Mountain", gdzie koncertują światowe gwiazdy muzyki, tu organizowany jest konkurs na najpiękniejszą rzeźbę w śniegu. Pod koniec stycznia do Ischgl zjechali harleyowcy, by na stokach prezentować motocyklowe akrobacje.

Dla narciarzy jednak najważniejsze jest szusowanie, warto więc podać kilka liczb: 238 kilometrów stoków (od oślich łączek dla początkujących po czarne trasy dla najodważniejszych), 45 kolejek i wyciągów. W centrum miasta znajduje się kolejka Silvretta, która w ciągu 11 minut wwozi narciarzy na wysokość ponad 2300 m n.p.m. na wielki teren narciarski nazwany Silvretta Arena. Tam można korzystać z licznych tras o różnym stopniu trudności. Freeride'owcy mogą wyciągami krzesełkowymi dojechać np. do kolejki Piz Val Gronda, by jeździć po dużym terenie pokrytym puchem. W samym Ischgl, tyle że w innej części miasta, startuje też nowa kolejka kabinowa Pardatschgratbahn, która pokonuje największą na świecie różnice wysokości:1251 metrów. W ciągu 9 minut wjeżdżamy nią na ponad 2600 m n.p.m. i to bez stacji pośrednich. Zawieszona jest na trzech linach, co umożliwia jej kursowanie nawet wtedy, gdy wieje silny wiatr.

Top of The Mountain/ Fot. (c) TVB Paznaun-IschglTop of The Mountain/ Fot. (c) TVB Paznaun-Ischgl

Rzeźby ze śniegu/ Fot. TVB Paznaun-Ischgl Rzeźby ze śniegu/ Fot. TVB Paznaun-Ischgl Rzeźby ze śniegu/ Fot. TVB Paznaun-Ischgl

Ischgl - fantastyczna kuchnia i superzabawa

Ischgl - fantastyczna kuchnia i superzabawa

Wybierając Ischgl mamy możliwość jazdy na nartach nie tylko w Austrii, ale też Szwajcarii. Niezwykle pakowną, dwupoziomową kolejką linową możemy dojechać do leżącego tam ośrodka Samnaun, gdzie oprócz atrakcji narciarskich (np. snowpark dla snowboardzistów) istnieje możliwość zrobienia zakupów w strefie bezcłowej.

Wyciągi czynne są do 16 lub 17. Ale komu szaleństw mało, może przypomnieć sobie młode lata i wjeżdżając kolejką Silvretta na samą górę (od 19.00 do 20.30, w poniedziałek i czwartek) i zjechać z niej oświetloną 7-kilometrową trasą na... saneczkach. Jest szeroko i bezpiecznie, nie grozi więc wypadnięcie z trasy, tym niemniej warto nauczyć się sztuki hamowania: przód saneczek (można je wypożyczyć za 8,5 Euro) trzeba mocno poderwać do góry.

Atrakcje sportowe to jedno, w Ischgl można liczyć też na fantastyczną kuchnię i superzabawę. Wśród wielu barów i restauracji w różnych stylach wyróżnia się Paznaunerstube w pięciogwiazdkowym hotelu Trofana Royal. Jej szef, Martin Sieberer to jeden z najsłynniejszych austriackich kucharzy. Równie godne polecenia są dania przygotowane przez zaledwie 26-letniego Benjamina Partha z restauracji Stüva w hotelu Yscla.

Na wiele atrakcji mogą liczyć ci, którzy odwiedzą Ischgl w kwietniu: na znajdującej się na wysokości 2300 metrów scenie Idalp (można dojechać kolejką Silvretta) odbędzie się koncert wielkanocny, a kilka dni później konkurs gotowania towarzyszący narciarskim zmaganiom najlepszych kucharzy.

Pardatschgrat, nowa gondola/ Fot. TVB Paznaun-Ischgl Pardatschgrat, nowa gondola/ Fot. TVB Paznaun-Ischgl

Galtur/ Fot. Silvapark Galtür Galtur/ Fot. Silvapark Galtür Galtur/ Fot. Silvapark Galtür

Galtür - frajda do szóstej potęgi

Galtür - frajda do szóstej potęgi

Temu, kto chce w dolinie Paznaun spędzić urlop z dziećmi i nastolatkami, polecamy położony na wysokości 1600 m n.p.m. ośrodek Galtür z jedynym w swoim rodzaju parkiem śniegowym Silvapark. Kwatery są tu tańsze niż w Ischgl, kto jednak chciałby posuszować także na Sivretta Arena, może tam dojechać skibusem.

Teren narciarski podzielony jest na 6 sektorów: dla najmłodszych przeznaczona jest Kraina Krasnoludków; dla starszych dzieci - Kraina Przygód; wielbiciele narciarskich akrobacji mogą szaleć w Actionparku; Kraina Bohaterów to trasy przeznaczone dla freeride'owców; w kolejnym sektorze znajduje się 40 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, ostatni zaś - to raj dla biegaczy, skitourowców i amatorów rakiet śnieżnych. Wszystkie tereny łączy 10 wyciągów. Warto dodać, że atrakcje zostały tak pomyślane, by nie uległa zniszczeniu unikalna przyroda tego regionu. Zachwycił się nią słynny pisarz Ernest Hemingway, czemu dał wyraz z opowiadaniu "Alpejska idylla" wydanym w 1927 roku.

Rodzice, którzy chcą trochę pojeździć sami, mogą tu oddać dzieci pod opiekę wychowawców i instruktorów narciarskich. Ceny nie są wygórowane: za dzień opieki nad dzieckiem od 8 do 16 zapłacimy 10 euro. Nic dziwnego że Silvapark Galtür został uznany za jeden z najbardziej życzliwych rodzinie ośrodków w Alpach.

Silvretta Arena/ Fot. TVB Paznaun-IschglSilvretta Arena/ Fot. TVB Paznaun-Ischgl

Ischgl nocą/ Fot. TVB Paznaun - Ischgl Ischgl nocą/ Fot. TVB Paznaun - Ischgl Ischgl nocą/ Fot. TVB Paznaun - Ischgl

Kappl - wiele wrażeń dla małych i dużych

Kappl - wiele wrażeń dla małych i dużych

Największą atrakcją tego miejsca jest 8-kilometrowa trasa zjazdowa Lattenabfahrt. Nie będą się tu nudzić bardzo dobrzy narciarze, a średniozaawansowani bez trudu dadzą sobie radę. Ten, kto zjawi się tu w poniedziałek wczesnym rankiem (kolejki kursują od godz. 8), może doświadczyć przyjemności zjechania po dziewiczej trasie w białym puchu. Zjeżdżając, możemy podziwiać fantastyczne widoki, a przy dobrej pogodzie - pięknie się opalić. Freeride'owcy, również początkujący, mogą poszaleć w funparku. Na tych, którzy lubią się ścigać, czeka wytyczona na stałe trasa zjazdowa. Jest też tor saneczkowy, czynny dwa razy w tygodniu do północy.

Na stronie internetowej kappl.com można obejrzeć film dokumentujący poczynania narciarzy jeżdżących poza trasami. W Kappl można nauczyć się tej niełatwej sztuki - organizowane są specjalne kursy, jak zapewniają organizatorzy, całkowicie bezpieczne.

Kappl, podobnie jak w Galtür, to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. Znajdą one tu takie atrakcje jak park rozrywki, karuzelę narciarską, śniegowe jaskinie. Dzieci można powierzyć na cały dzień opiece wychowawców i instruktorów w Sunny Mountain Club. Wraz lunchem i napojami kosztuje to 15,50 Euro.

Więcej informacji, w tym ceny skipasów, na stronach www.ischgl.com, www.kappl.com, www.galtuer.com dostępnej również w języku polskim.

Silvapark Galtur/ Fot. Silvapark GaltürSilvapark Galtur/ Fot. Silvapark Galtür